در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  تحقیق درباره ی سعدی برای کلاس ششم

  1 بازدید

  تحقیق درباره ی سعدی برای کلاس ششم را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  زندگی نامه ی سعدی

  سعدی در شیراز زاده شد.[۲]وی کودکی بیش نبود که پدرش در گذشت. در دوران کودکی با علاقه زیاد به مکتب می‌رفت و مقدمات دانش را می‌آموخت. هنگام نوجوانی به پژوهش و دین و دانش علاقه فراوانی نشان داد. اوضاع نابسامان ایران در پایان دوران سلطان محمد خوارزمشاه و به ویژه حمله سلطان غیاث‌الدین، برادر جلال الدین خوارزمشاه به شیراز (سال ۶۲۷) سعدی راکه هوایی جز به دست آوردن دانش در سر نداشت برآن داشت شیراز را ترک نماید.[۳] سعدی در حدود ۶۲۰ یا ۶۲۳ قمری از شیراز به مدرسهٔ نظامیهٔ بغداد رفت و در آنجا از آموزه‌های امام محمد غزالی بیشترین تأثیر را پذیرفت (سعدی در گلستان غزالی را «امام مرشد» می‌نامد). سعدی، از حضور خویش، در نظامیه بغداد، چنین یاد می‌کند:

  مرا در نظامیه ادرار بود

  شب و روز تلقین و تکرار بود

  نکته در خور توجه، رفاه دانشمندان در این زمانه، بود. خواجه نظام الملک طوسی، نخستین کسی بود که مستمری ثابت و مشخصی برای مدرسین و طلاب مدارس نظامیه، تنظیم نمود. این امر، موجب شد تا اهل دانش، به لحاظ اجتماعی و اقتصادی، از جایگاه ویژه و امنیت خاطر فراوانی بهره‌مند شوند.[۴]

  غیر از نظامیه، سعدی در مجلس درس استادان دیگری از قبیل شهاب‌الدین عمر سهروردی نیز حضور یافت و در عرفان از او تأثیر گرفت. این شهاب الدین عمر سهروردی را نباید با شیخ اشراق، یحیی سهروردی، اشتباه گرفت. معلم احتمالی دیگر وی در بغداد ابوالفرج بن جوزی (سال درگذشت ۶۳۶) بوده‌است که در هویت اصلی وی بین پژوهندگان (از جمله بین محمد قزوینی و محیط طباطبایی) اختلاف وجود دارد. پس از پایان تحصیل در بغداد، سعدی به سفرهای گوناگونی پرداخت که به بسیاری از این سفرها در آثار خود اشاره کرده‌است. در این که سعدی از چه سرزمین‌هایی دیدن کرده میان پژوهندگان اختلاف نظر وجود دارد و به حکایات خود سعدی هم نمی‌توان بسنده کرد و به نظر می‌رسد که بعضی از این سفرها داستان‌پردازی باشد (موحد ۱۳۷۴، ص ۵۸)، زیرا بسیاری از آنها پایه نمادین و اخلاقی دارند نه واقعی. مسلم است که شاعر به عراق، شام و حجاز سفر کرده‌است[نیازمند منبع] و شاید از هندوستان، ترکستان، آسیای صغیر، غزنین، آذربایجان، فلسطین، چین، یمن و آفریقای شمالی هم دیدار کرده باشد.

  سعدی در حدود ۶۵۵ قمری به شیراز بازگشت و در خانقاه ابوعبدالله بن خفیف مجاور شد. حاکم فارس در این زمان اتابک ابوبکر بن سعد زنگی(۶۲۳-۶۵۸) بود که برای جلوگیری از هجوم مغولان به فارس به آنان خراج می‌داد و یک سال بعد به فتح بغداد به دست مغولان (در ۴ صفر ۶۵۶) به آنان کمک کرد. در دوران ابوبکربن سعدبن زنگی شیراز پناهگاه دانشمندانی شده بود که از دم تیغ تاتار جان سالم بدر برده بودند. در دوران وی سعدی مقامی ارجمند در دربار به دست آورده بود. در آن زمان ولیعهد مظفرالدین ابوبکر به نام سعد بن ابوبکر که تخلص سعدی هم از نام او است به سعدی ارادت بسیار داشت. سعدی بوستان را که سرودنش در ۶۵۵ به پایان رسید، به نام بوبکر سعد کرد. هنوز یکسال از تدوین بوستان نگذشته بود که در بهار سال ۶۵۶ دومین اثرش گلستان را بنام ولیعهد سعدبن ابوبکر بن زنگی نگاشت و خود در دیباچه گلستان می‌گوید. هنوز از گلستان بستان بقیتی موجود بود که کتاب گلستان تمام شد.[۳]

  سعدی جهانگردی خود را در سال ۱۱۲۶ آغاز نمود و به شهرهای خاور نزدیک و خاور میانه، هندوستان، حبشه، مصر و شمال آفریقا سفر کرد(این جهانگردی به روایتی سی سال به طول انجامید)؛ حکایت‌هایی که سعدی در گلستان و بوستان آورده‌است، نگرش و بینش او را نمایان می‌سازد. وی در مدرسه نظامیه بغداد دانش آموخته بود و در آنجا وی را ادرار بود. در سفرها نیز سختی بسیار کشید، او خود گفته‌است که پایش برهنه بود و پاپوشی نداشت و دلتنگ به جامع کوفه درآمد و یکی را دید که پای نداشت، پس سپاس نعمت خدایی بداشت و بر بی کفشی صبر نمود. آن طور که از روایت بوستان برمی آید، وقتی در هند بود، سازکار بتی را کشف کرد و برهمنی را که در آنجا نهان بود در چاله انداخت و کشت؛ وی در بوستان، این روش را در برابر همه فریبکاران توصیه کرده‌است. حکایات سعدی عموماً پندآموز و مشحون از پند و و پاره‌ای مطایبات است. سعدی، ایمان را مایه تسلیت می‌دانست و راه التیام زخم‌های زندگی را محبت و دوستی قلمداد می‌کرد. علت عمر دراز سعدی نیز ایمان قوی او بود.[۵]

  اختلاف نظر در تاریخ تولد و فوت

  بر اساس تفسیرها و حدس‌هایی که از نوشته‌ها و سروده‌های خود سعدی در گلستان و بوستان می‌زنند، و با توجه به این که سعدی تاریخ پایان نوشته شدن این دو اثر را در خود آن‌ها مشخص کرده‌است، دو حدس اصلی در زادروز سعدی زده شده‌است. نظر اکثریت مبتنی بر بخشی از دیباچهٔ گلستان است (با شروع «یک شب تأمل ایام گذشته می‌کردم») که براساس بیت «ای که پنجاه رفت و در خوابی» و سایر شواهد این حکایت، سعدی را در ۶۵۶ قمری حدوداً پنجاه‌ساله می‌دانند و در نتیجه تولد وی را در حدود ۶۰۶ قمری می‌گیرند. از طرف دیگر، عده‌ای، از جمله محیط طباطبایی در مقالهٔ «نکاتی در سرگذشت سعدی»، بر اساس حکایت مسجد جامع کاشغر از باب پنجم گلستان (با شروع «سالی محمد خوارزمشاه، رحمت الله علیه، با ختا برای مصلحتی صلح اختیار کرد») که به صلح محمد خوارزمشاه که در حدود سال ۶۱۰ بوده‌است اشاره می‌کند و سعدی را در آن تاریخ مشهور می‌نامد، و بیت «بیا ای که عمرت به هفتاد رفت» از اوائل باب نهم بوستان، نتیجه می‌گیرد که سعدی حدود سال ۵۸۵ قمری، یعنی هفتاد سال پیش از نوشتن بوستان در ۶۵۵ قمری، متولد شده‌است. بیشتر پژوهندگان (از جمله بدیع‌الزمان فروزانفر در مقالهٔ «سعدی و سهروردی» و عباس اقبال در مقدمه کلیات سعدی) این فرض را که خطاب سعدی در آن بیت بوستان خودش بوده‌است، نپذیرفته‌اند. اشکال بزرگ پذیرش چنین نظری آن است که سن سعدی را در هنگام مرگ به ۱۲۰ سال می‌رساند. حکایت جامع کاشغر نیز توسط فروزانفر و مجتبی مینوی داستان‌پردازی دانسته شده‌است، اما محمد قزوینی نظر مشخصی در این باره صادر نمی‌کند و می‌نویسد «حکایت جامع کاشغر فی‌الواقع لاینحل است». محققین جدیدتر، از جمله ضیاء موحد (موحد ۱۳۷۴، صص ۳۶ تا ۴۲)، کلاً این گونه استدلال در مورد تاریخ تولد سعدی را رد می‌کنند و اعتقاد دارند که شاعران کلاسیک ایران اهل «حدیث نفس» نبوده‌اند بنابراین نمی‌توان درستی هیچ‌یک از این دو تاریخ را تأیید کرد.

  آثار

  از سعدی آثار بسیاری در نظم و نثر برجای مانده‌است:

  از میان چاپ‌های انتقادی آثار سعدی دو تصحیح محمدعلی فروغی و غلامحسین یوسفی از بقیه معروف‌ترند.[نیازمند منبع]

  بوستان

  منبع مطلب : farhankhodadad.blogfa.com

  مدیر محترم سایت farhankhodadad.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  تحقیق کوتاه در مورد سعدی

  تحقیق کوتاه در مورد سعدی

  تحقیق در مورد سعدی

  ابومحمد مُصلِح‌الدین بن عَبدُالله نامور به سعدی شیرازی و مشرف الدین (۵۸۵ یا ۶۰۶ – ۶۹۱ هجری قمری، برابر با: ۵۶۸ یا ۵۸۸ – ۶۷۱ هجری شمسی) شاعر و نویسنده پارسی‌گوی ایرانی است.

  آوازه او بیشتر به خاطر نظم و نثر آهنگین، گیرا و قوی اوست. جایگاهش نزد اهل ادب تا بدان‌جاست که به وی لقب استاد سخن و شیخ اجل داده‌اند. آثار معروفش کتاب گلستان در نثر و بوستان در بحر متقارب و نیز غزلیات و دیوان اشعار اوست که به این سه اثر کلیات سعدی می‌گویند.

  سعدی در شیراز زاده شد. وی کودکی بیش نبود که پدرش در گذشت. در دوران کودکی با علاقه زیاد به مکتب می‌رفت و مقدمات دانش را می‌آموخت. هنگام نوجوانی به پژوهش و دین و دانش علاقه فراوانی نشان داد.

  سعدی در حدود ۶۲۰ یا ۶۲۳ قمری از شیراز به مدرسه نظامیه بغداد رفت و در آنجا از آموزه‌های امام محمد غزالی بیشترین تأثیر را پذیرفت (سعدی در گلستان غزالی را «امام مرشد» می‌نامد).

  تحقیق کوتاه در مورد سعدی

  از سعدی آثار بسیاری در نظم و نثر برجای مانده‌است:

  بوستان: منظومه‌ای است حاوی حکایات اخلاقی.
  گلستان: به نثر مسجع.
  دیوان اشعار: شامل غزلیات و قصاید و رباعیات و مثنویات و مفردات و ترجیع‌بند و غیره (به فارسی) و چندین قصیده و غزل عربی.
  مواعظ: کتابی است چون دیوان اشعار.
  صاحبیه: مجموعه چند قطعه فارسی و عربی است که سعدی در ستایش شمس‌الدین صاحب دیوان جوینی، وزیر اتابکان سروده‌است.

  قصاید عربی سعدی حدود هفتصد بیت است که بیشتر محتوای آن غنا، مدح، اندرز و مرثیه‌است. قصاید فارسی در ستایش پروردگار و مدح و اندرز و نصیحت بزرگان و پادشاهان آمده‌است.

  قصاید بلند سعدی است که بیشتر آن در رثای آخرین خلیفه عباسی المستعصم بالله سروده شده‌است و در آن هلاکوخان مغول را به خاطر قتل خلیفه عباسی نکوهش کرده‌است.

  مفردات سعدی شامل مفردات و مفردات در رابطه با پند و اخلاق است.

  بوستان

  بوستان کتابی است منظوم در اخلاق در بحر متقارب (فعولن فعولن فعولن فعل) و چنان‌که سعدی خود اشاره کرده‌است نظم آن را در ۶۵۵ ه‍. ق. به پایان برده‌است. کتاب در ده باب تألیف و به ابوبکر بن سعد زنگی تقدیم شده‌است. معلوم نیست خود شیخ آن را چه می‌نامیده‌است. در بعضی آثار قدیمی به آن نام «سعدی‌نامه» داده‌اند.

  تحقیق کوتاه در مورد سعدی

  بعدها، به قرینه نام کتاب دیگر سعدی (گلستان) نام بوستان را بر این کتاب نهادند.

  آنچه عیان است اینکه بوستان بر سبک مثنوی حماسی سروده شده و احتمالاً سعدی آن‌را به تقلید از فردوسی و بر وزن شاهنامه سروده‌است.

  غزلیات سعدی در چهار کتاب طیبات، بدایع، خواتیم و غزلیات قدیم گردآوری شده‌است.
  نمونه‌هایی از غزل‌های سعدی

  نه طریق دوستانست و نه شرط مهربانی

  که به دوستان یک‌دل، سر دست برفشانی

  نفسی بیا و بنشین، سخنی بگو و بشنو

  که به تشنگی بمردم، برِ آب زندگانی

  دل عارفان ببردند و قرار پارسایان

  همه شاهدان به صورت، تو به صورت و معانی

  سعدی در خانقاهی که اکنون آرامگاه اوست و در گذشته محل زندگی او بود، به خاک سپرده شد که در ۴ کیلومتری شمال شرقی شیراز، در دامنه کوه فهندژ، در انتهای خیابان بوستان و در کنار باغ دلگشا است. این مکان در ابتدا خانقاه شیخ بوده که وی اواخر عمرش را در آنجا می‌گذرانده و سپس در همان‌جا دفن شده‌است.تحقیق کوتاه در مورد سعدی

  تحقیق در مورد سعدی

  لینک دانلود 3 تحقیق آماده ورد

  سعدي را بي اغراق مي توان در زمره بزرگمرداني دانست که از ابتداي شکل گيري زبان و ادبيات فارسي تا به امروز از جايگاه ويژه اي درجهت حفظ و گسترش زبان فارسي برخوردار بوده اند. شاعري که با وجود گذشت ساليان دراز هنوز لقب استاد سخن را از دست نداده و کسي هم ياراي همانندي با او را نيافته است.

  به عقيده بسياري از کارشناسان و صاحبنظران در حوزه زبان و ادبيات فارسي، زبان فاخري که ما ايرانيان امروز به آن سخن مي گوييم، مرهون خدمات بي دريغ اين استاد و شاعر فارسي گوست.

  سعدی عشق را در زبان معیار بر کرسی نشانده و سکه سخن را در غزل، مثنوی، قصیده و حتی نثر موزون به نام خود زده است.
  شاید بهترین این باشد که گفته آید، شعر فارسی در همه زمینه‌ها به نام او سکه زده شده است و او الفت‌دهنده قلوب همه فارسی‌زبان‌هاست.

  سعدي با هنرمندي تمام کلمات عربي را در زبان فارسي جاسازي کرد. تلفيقي هنرمندانه از زبان دري و عربي که توسط استاد سخن صورت گرفت. تحولي که در زبان فارسي اتفاق افتاد که به حق مي توان نام زبان سعدي را بر آن نهاد.

  در مقدمه ديباچه گلستان مي توان به وضوح ديد که سعدي چگونه همچون گوهرتراشي قدر، زبان فارسي را مزين به نگين کلمات عربي مي کند.

  «منت خداي را عزوجل که طاعتش موجب قربت است و به شکر اندرش مزيد نعمت٬ هر نفسي که فرو مي رود ممد حيات است و چون برون مي آيد مفرح ذات پس در هر نفس دو نعمت موجود است و بر هر نعمت شکري واجب.»

  اين نمونه اي از نثري است که سعدي در گلستان به کار برده است. اين زبان، زبان اديبي است که به زيبايي هرچه تمام تر به فارسي تکلم مي کرده است. گلستاني که کوتاه ترين داستاني که از بشر به صورت مکتوب باقي مانده، در آن نوشته شده است.

  «هندويي نفط اندازي همي کرد. حکيمي گفت: تو را که خانه نيين است، بازي نه اين است.»
  يا درجاي ديگري مي گويد: «يکي برنمي خاست تا دوگانه اي (اشاره به نماز صبح) گذارد يگانه را»

  اين زبان سعدي در مرحله اي از کار اوست که در نهايت در ديباچه گلستان نمايان مي شود. بايد گفت که سعدي با خلق «گلستان» و بسياري از غزليات و ديگر آثارش، زبان نويني اختراع کرد که شايد بد نباشد آن را زبان سعدي بناميم.

  اگر به مطالعه زبان و ادبيات فارسي در دوره هاي مختلف بپردازيد، متوجه اين مطلب خواهيد شد که زبان و ادبيات فارسي بسياري از داشته هاي امروزش را مرهون قلم و تفکر سعدي، شاعر بلندآوازه کشورمان است.

  به هر تقدير او با زبان شعر و نثر ابداعي خويش در جهت تحکيم زبان فارسي گام برداشته و به آن خدمت بزرگي کرد. خدمتي که منجر به ماندگاري اين زبان با وجود گذشت سالياني دراز شد.

  لینک دانلود 3 تحقیق آماده ورد

  پاورپوینت درس چهاردهم مطالعات اجتماعی پنجم دبستان

  پاورپوینت درس سیزدهم مطالعات اجتماعی پنجم دبستان

  پاورپوینت درس دوازدهم مطالعات اجتماعی پنجم دبستان

  پاورپوینت تصفیه آب


  منبع : KelaseDarsi.ir

  منبع مطلب : kelasedarsi.ir

  مدیر محترم سایت kelasedarsi.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  تحقیق سعدی | بزرگترین شاعران فارسی‌زبان | ایده‌آل مگ

  تحقیق سعدی | بزرگترین شاعران فارسی‌زبان | ایده‌آل مگ

  *

  منبع مطلب : idehalmag.com

  مدیر محترم سایت idehalmag.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 😉 15 روز قبل
  0

  خیلی طولانی یود

  السا انا 15 روز قبل
  0

  سلام اسم من السا اناست این خیلی زیاد بود کاشکی خلاصه بود

  ایسانا 17 روز قبل
  0

  عالی بود

  غزال 2 ماه قبل
  0

  عالی

  Sg 2 ماه قبل
  1

  پس بوستان و گلستانش کو

  Sg 2 ماه قبل
  0

  یکم زیاده من حوصلم نمیشه اینارو بنویسم

  ممنون 3 ماه قبل
  0

  خیلی ممنون من دوست داشتم

  ناشناس 3 ماه قبل
  0

  باید همه رو بنویسیم ؟

  ناشناس 3 ماه قبل
  0

  خوب بود

  طاها طهماسبی 6 ماه قبل
  1

  من ازاین متن بسیار استفاده کردم و بسیار عالی بود

  ناشناس 7 ماه قبل
  0

  عالی من به خودم افتخار میکنم که سعدی شاعر کشورمان است

  محمد مهدی 7 ماه قبل
  2

  کاشکی خلاصه بو این زیاد است

  0
  امیر حسین 3 ماه قبل

  خیلی زياده

  فففف 7 ماه قبل
  0

  من این رو برای فارسی میخواستم چون کلاس ششم هستم برای همین توی نگارش نوشته بود گزارش تهیه کنید ولی این همه جمله توی کتابم جا نمیشه باید خودم هم کمی از ان را خلاصه کنم

  مهدی 7 ماه قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  0
  ماکانی ام 3 ماه قبل

  عالی

  برای ارسال نظر کلیک کنید