توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  تبدیل سانتی متر جیوه به پاسکال

  1 بازدید

  تبدیل سانتی متر جیوه به پاسکال را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  آموزش تبدیل سانتی متر جیوه به پاسکال فیزیک دهم

  آموزش تبدیل سانتی متر جیوه به پاسکال فیزیک دهم

  واحد فشار در یکای SI  بر حسب پاسکال هست و میشه فشار رو بر حسب واحد های دیگه ای هم معرفی کرد ، بصورت مثال میشه فشار رو بر حسب اتمسفر Atm ، سانتی متر جیوه cmHg ، میلی متر جیوه mmHg و بار Bar هم نشون داد که همه این واحدهای فشار قابل تبدیل شدن به فشار بر حسب پاسکال هستند.
  تو این پست آموزشی میخواهیم با هم دیگه نکات مربوط به تبدیل واحد فشار بر حسب سانتی متر جیوه به پاسکال و برعکس اون یعنی تبدیل فشار پاسکال به سانتی متر جیوه رو تمرین کنیم.

  1 ) تبدیل فشار سانتی متر جیوه به پاسکال

  برای اینکه بدرستی بتوانید فشار بر حسب سانتی متر جیوه را به پاسکال تبدیل کنید اول از همه باید بدانید که فشار بر حسب سانتی متر جیوه همان ارتفاع جیوه در یک ظرف است به صورت مثال اگر درون یک لیوان به اندازه 20 سانتی متر جیوه بریزیم فشاری که بر کف لیوان وارد می شود به اندازه 20 سانتی متر جیوه است یعنی بصورت خلاصه

  ارتفاع ستون جیوه درون یک ظرف = فشار بر حسب سانتی متر جیوه

  حالا که با مفهوم سانتی متر جیوه آشنا شدید ، باید این دقت کنید که ارتفاع ستون جیوه در واقع همان h در فرمول ρgh است ، پس برای تبدیل فشار از واحد سانتی متر جیوه به پاسکال کافیه که چگالی جیوه و ارتفاع جیوه رو در فرمول ρgh جاگذاری کنیم. برای درک بهتر به مثال زیر دقت کنید.

  مثال ) فشار در کف یک ظرف 30 سانتی متر جیوه است در این صورت این فشار بر حسب پاسکال چقدر است؟
  ( ρ = 13600 kg/m3 )

  P = ρgh = 13600 × 10 × .3 = 40,800 Pa

  2 ) تبدیل فشار پاسکال به سانتی متر جیوه

  حالا میخواهیم با هم برعکس حالت بالا رو تمرین کنیم یعنی فشار بر حسب پاسکال رو به سانتی متر جیوه تبدیل کنیم ، باز هم برای انجام این کار کافیه که از فرمول P = ρgh استفاده کنیم یعنی فشار بر حسب پاسکال رو در این فرمول بجای P و بجای ρ چگالی جیوه رو جاگذاری کنیم در نهایت مجهول مساله یعنی h رو بدست بیاوریم ، که همانطوری که قبلا اشاره شد ارتفاع ستون جیوه همان فشار سانتی متر جیوه است.

  3 ) ارتفاع از سطح دریا و کاهش فشار بر حسب میلی متر جیوه

  نکته : به ازای هر ۱۰ متری که از سطح دریا بالاتر میرویم ، ۱ میلی متر جیوه از فشار هوا کم می شود.
  نکته : فشار هوا در سطح دریا 760 میلی متر جیوه است.
  مثال ) شهری در ارتفاع ۱۲۰ متر بالاتز از سطح دریا قرار دارد ، فشار هوا در آنجا چند میلی متر جیوه است؟
  جواب ) به ازای هر 10 متر یک میلی متر جیوه از فشار کم می شود پس داریم :

  120/10 = 12 , 760 – 12 = 748 mmHg

  منبع مطلب : lopekalam.ir

  مدیر محترم سایت lopekalam.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  واحدهای اندازه گیری فشار

  واحدهای اندازه گیری فشار

  فشار کمیت فیزیکی نرده ای است و مقدار آن تنها بایک عدد مشخص میشود. هنگامی که نیروی F به سطحی بامساحت A وارد میشود برای سنجش تاثیر نیرو بر سطح کمیتی تعریف میشود که ازتقسیم نیروی F بر سطح A بدست می آید و فشار نام دارد.

  برحسب واحد نیرو و واحد سطح، واحدهای متنوعی برای اندازه گیری فشار وجود دارد که ازجمله آنها میتوان به پاسکال، اتمسفر، بار، تور، پی اس آی و میلیمتر جیوه اشاره کرد. درادامه شرح مختصری از واحد های اندازه گیری فشار و روابط تبدیل آنها آمده است.همچنین دربالای صفحه امکان تبدیل واحدهای فشار بصورت آنلاین فراهم شده است.

  پاسکال (Pascal)

  واحد اندازه گیری فشار دردستگاه بین المللی SI پاسکال میباشد که بانماد Pa نشان داده می‌شود.یک پاسکال فشار ناشی ازنیروی 1 نیوتون بر سطحی بامساحت 1 مترمربع میباشد.

  بار (bar)

  بار (bar) یکی از واحدهای اندازه گیری فشار بوده واین واحد توسط ویلیام نایپرشاو درسال 1909 میلادی معرفی شد. یک بار (bar) با فشار اتمسفر زمین به اندازه یک درصد اختلاف دارد وبه دلیل همین اختلاف ناچیز با فشار اتمسفر زمین درکشورهای اروپایی رایج شده است. 1 بار (bar) معادل صد کیلو پاسکال میباشد.

  1bar=100000 pa

  اتمسفر (Atmosphere)

  معمولا برای اندازه ‌گیری فشار هوا و سیالات از واحد اتمسفر (Atmosphere) استفاده میشود. 1 اتمسفر برابر با فشار ناشی ازستون آب به ارتفاع ده متر است و تقریبا معادل بامیانگین فشار هوا درسطح آبهای آزاد درسواحل شهر پاریس میباشد. هر اتمسفر برابراست با 101325 پاسکال .

  1atm=101325 pa

  میلیمتر جیوه (mmHg)

  در فشارسنج جیوه‌ای میزان فشار با اندازه گیری اختلاف ارتفاع دو ستون جیوه درلوله مرتبط بدست می‌آید و مقدار فشار ناشی ازستون جیوه به ارتفاع یک میلیمتر را یک میلیمتر جیوه (mmHg) گویند. هر میلیمتر جیوه برابربا 133.3224 پاسکال میباشد.

  1mmHg=133.3224 pa

  تور (Torr)

  واحد تور (Torr) به افتخار اوانجلیستا توریچلی فیزیکدان و ریاضیدان ایتالیایی نامگذاری شده است.اهمیت این واحد فشار ازآن جهت است که 1 تور (Torr) باتقریب خوبی معادل 1 میلیمتر جیوه خواهد بود.هر تور (Torr) برابر با 133.3224 پاسکال میباشد.

  1Torr=133.3224 pa

  پی اس آی (psi)

  یکای اندازه گیری پی اس آی (psi) بر پایه سیستم انگلیسی بوده و معادل پوند بر اینچ مربع میباشد. بعبارت ساده تر هر واحد پی اس آی (psi) برابراست با فشار ناشی ازیک پوند نیرو به سطحی بامساحت یک اینچ مربع. هر پی اس آی (psi) برابر با 6894.8 پاسکال میباشد.

  1psi=6894.8 pa

  منبع مطلب : www.bahesab.ir

  مدیر محترم سایت www.bahesab.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مریم 27 روز قبل
  0

  خوب بود

  تشکر

  مریم 27 روز قبل
  0

  خوب بود

  تشکر

  فاطمه 1 سال قبل
  0

  ممنونم عالی بود

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید