توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  بیانیه شورای همکاری خلیج فارس

  1 بازدید

  بیانیه شورای همکاری خلیج فارس را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  بیانیه پایانی نشست شورای همکاری خلیج فارس - ایسنا

  بیانیه پایانی نشست شورای همکاری خلیج فارس - ایسنا

  به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، در بیانیه پایانی شورای همکاری خلیج فارس که امروز به میزبانی عربستان برگزار شد، این شورا همچنین پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را به جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده تبریک گفت.

  در این بیانیه همچنین آمده است، این شورا از امضای "بیانیه العلا" که هدف آن تقویت وحدت و انسجام در میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس است، استقبال می‌کند.

  این بیانیه همچنین تاکید کرد، کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در برابر هر تهدیدی برای هر یک از کشورهای شورای همکاری خلیج فارس متحد هستند. در بیانیه پایانی اجلاس العلا در عربستان سعودی، همچنین بر احیای همکاری خلیج فارس و روابط برادرانه تاکید شد.

  کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس تاکید کردند که نباید حق حاکمیت هیچ کشوری نقض شود یا امنیت آن هدف قرار گیرد. همچنین در بیانیه العلا روابط نزدیکتر مصر و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس تأیید شد.

  در بیانیه اختتامیه، شورای عالی بر لزوم انسجام شورای همکاری و یکپارچگی میان اعضای آن تاکید کرد.

  در همین حال وزیر خارجه عربستان اعلام کرد، ریاض و سه متحد عربش برای احیای کامل روابط با دوحه در این نشست توافق کردند. فیصل بن فرحان آل سعود در کنفرانسی مطبوعاتی پس از این نشست که مصر هم در آن حضور داشت، گفت یک "اراده سیاسی و نیت خوب" برای تضمین اجرای این توافق برای احیای روابط دیپلماتیک و سایر موارد از جمله از سرگیری پروازها وجود دارد.

  انتهای پیام

  منبع مطلب : www.isna.ir

  مدیر محترم سایت www.isna.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  ایران بیانیه شورای همکاری خلیج فارس را به شدت محکوم کرد

  فرارو- ایران به تندی به بیانیه شورای همکاری خلیج فارس واکنش نشان داد. سخنگوی وزارت خارجه ضمن محکوم کردن اتهامات تکراری و بی اساس نشست شورای همکاری خلیج فارس درباره ایران گفت: "هیچگونه مداخله‌ای را در برنامه هسته‌ای، موشکی و امور مرتبط با سیاست‌های نظامی و دفاع بازدارنده خود برنمی‌تابیم." 

  چهل و یکمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس به میزبانی عربستان سعودی بعد از نزدیک به چهار سال تنش و قطع کامل روابط بین محور ریاض (امارات، بحرین و مصر) با قطر دیروز سه‌شنبه (۱۶ دی ماه) در شهر «العُلا» عربستان برگزار شد و بنا به درخواست پادشاه سعودی این نشست به احترام تلاش‌های سلطان سابق عمان و امیر سابق کویت برای پایان دادن به این تنش و خصومت، نشست سران سلطان قابوس و امیر صباح نام گرفت.

  کشورهای شرکت کننده در این نشست بعد از پایان آن بیانیه‌ای را منتشر کردند و «نایف فلاح الحجرف» دبیر شورای همکاری خلیج فارس این بیانیه را قرائت کرد. در این بیانیه ادعاهایی بی اساس علیه ایران مطرح شد. برنامه هسته‌ای ایران، برجام و جزایر سه گانه ایرانی از جمله مواردی بود که در این بیانیه به آن اشاره شده است.

  در این بیانیه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس بر عدم نقض حاکمیت کشورها و هدف قرار دادن امنیت کشورهای عضو تأکید کرده و خواستار تقویت نقش شورای همکاری خلیج فارس از طریق اتخاذ مواضع سیاسی واحد و افزایش همکاری‌های راهبردی شدند.

  «فیصل بن فرحان» وزیر خارجه سعودی نیز بعد از قرائت بیانیه در پاسخ به سؤال خبرنگاران، ایران را به مداخله در امور کشورهای منطقه و ایجاد جنگ و درگیری در منطقه متهم کرد و گفت که تعامل با تهدید‌های ایران به یک موضع واحد نیاز دارد.

  «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی نیز روز (سه‌‌شنبه) طی سخنانی در این نشست رفتار ایران در منطقه را «تخریب‌کننده» خواند و گفت: «برای مقابله با رفتار تخریب‌‌گر ایران با چالش‌هایی مواجهیم».

  ولی‌عهد سعودی در ادامه ادعا کرد: ‌«برنامه هسته‌ای ایران صلح و امنیت منطقه و جهان را تهدید می‌کند».

  واکنش ایران

  امروز سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران به ادعاهای مطرح شده در بیانیه شورای همکاری خلیج فارس پاسخ داد. 

  او با محکوم کردن اتهامات تکراری و بی اساس وارده در بیانیه پایانی نشست سران شورای همکاری خلیج فارس، آن را حاصل نبود درک محیطی و فرامحیطی، کینه توزی و فشار سیاسی رژیم سعودی بر شورا توصیف کرد و افزود: «در حالی که تصور می‌رفت با توجه به مصالحه کشورهای خلیج فارس با یکدیگر، کشورهای منطقه در دیدگاه‌ها و رویکردهای خود در قبال مسائل منطقه که طی دهه‌های متمادی جز دشمنی و خصومت نتیجه‌ای در برنداشته است تجدیدنظر کنند و خطاب جدیدی را برگزینند، اما برخی اعضای شورا به پیمودن مسیر اشتباه و تمسک به پروژه قدیمی ایران هراسی اصرار می‌ورزند.» 

  سخنگوی وزارت امور خارجه سیاست منطقه‌ای رژیم سعودی و رویکردهای مخربش در قبال جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورها را موجب از دست رفتن بخش عمده‌ای از ثروت کشورهای همسایه و تبدیل منطقه به انبار تسلیحات شرکت‌های غربی خواند که زمینه مداخله بیشتر بیگانگان در این منطقه حساس را فراهم کرده و رژیم عربستان با گروگان گرفتن شورا و اجلاس‌های آن و تحمیل دیدگاه‌های ویرانگر خود، نفرت و خشونت را در منطقه ترویج می‌کند.

  خطیب زاده اشاره بیانیه این شورا به کاهش تعهدات برجامی ایران را مردود خواند و افزود: «کشورهایی که پیش از این تمام تلاش و سرمایه خود را برای ناکام گذاشتن برجام به کار بسته بودند، اکنون نسبت به اقدامات مشروع ایران که ذیل برجام انجام شده، معترض شده‌اند، در حالی که جمهوری اسلامی ایران همواره به قوانین بین‌المللی و تعهدات خود پایبند بوده و لذا هیچگونه مداخله‌ای را در برنامه هسته‌ای، موشکی و امور مرتبط با سیاست‌های نظامی و دفاع بازدارنده خود را بر نمی‌تابد.»

  سخنگوی وزارت امور خارجه همراهی و حمایت آشکار از تروریسم اقتصادی رژیم آمریکا علیه مردم بزرگ ایران از سوی برخی کشورهای شورای همکاری را به شدت محکوم کرد و آن را متناقض با سیاست حسن همجواری توصیف و افزود: "این موضع‌گیری در حافظه تاریخی ملت بزرگ ایران ثبت خواهد شد."

  خطیب زاده ابراز امیدواری کرد کشورهای شورا به جای صدور بیانیه‌های منسوخ شده که نتیجه‌ای جز استمرار روند مخرب کنونی ندارد، به واقعیات منطقه توجه کرده و رویکردهای خود را به جای تشکیل محور و ائتلاف سازی، به سمت و سوی گفت‌وگو و همکاری منطقه‌ای سوق دهند.

  سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه واکنش خود با تاکید مجدد بر مواضع کشورمان، جزایر سه‌گانه ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک را جزء لاینفک و ابدی خاک جمهوری اسلامی ایران خواند و تصریح کرد: "جمهوری اسلامی ایران هرگونه ادعایی بر این جزایر را دخالت در امور داخلی و قلمرو سرزمینی خود دانسته و آن را به شدت محکوم می‌کند."

  خطیب زاده اضافه کرد: «همه اقدامات جمهوری اسلامی ایران در جزایر در راستای حقوق مسلم و منطبق بر حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشور انجام گرفته است و تکرار این مواضع مداخله جویانه به هر شکلی کاملا مردود است و هیچگونه تاثیری بر واقعیت‌های موجود حقوقی و تاریخی نداشته و نخواهد داشت.»

  سخنگوی دستگاه سیاست خارجی در پایان تاکید کرد: "جمهوری اسلامی ایران بر اساس دیدگاه راهبردی و سیاست‌های اصولی خود همواره راهکار حل مشکلات منطقه را بر مبنای تعامل و همکاری دانسته و از ابتکارات ایجابی در زمینه توسعه مناسبات، مبتنی بر اصول و قواعد بین‌الملل استقبال می‌کند."

  منبع مطلب : fararu.com

  مدیر محترم سایت fararu.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 10 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید