توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  به چه افرادی نزدیک بین میگویند

  1 بازدید

  به چه افرادی نزدیک بین میگویند را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  نزدیک‌بینی

  نزدیک‌بینی

  نزدیک‌بینی (به انگلیسی: Myopia) یکی از عیوب انکساری چشم به معنی این است که چشم بیمار نوشته‌ها و علامتها را در فاصله نزدیک تشخیص می‌دهد ولی در فاصله دور (نسبت به افراد سالم) نمی‌تواند تشخیص دهد.

  آسیایی‌ها و زنان بیشتر دچار نزدیک بینی می‌شوند. بیش از ۳۰٪ افراد جهان دچار درجاتی از نزدیک بینی هستند.[نیازمند منبع]

  نزدیک بینی اغلب به دلیل زیاد بودن تحدب قرنیه چشم و بزرگتر بودن طول کرهٔ چشم نسبت به حالت عادی بوده که نقطه کانونی عدسی روی شبکیه قرار نمی‌گیرد و در جلوی آن تشکیل می‌شود.

  افراد نزدیک بین فقط وقتی تصویر جسمی را واضح می بینند که جسم به چشم آن‌ها نزدیک باشد.آن‌ها باید از عدسی واگرا (مقعر) در عینک خود استفاده کنند.

  این بیماری ارثی است ولی به عوامل دیگری بجز ژن نیز بستگی دارد. معمولاً در دوران کودکی ظاهر می‌شود و پس از ایجاد با رشد بدن و چشم منجر به افزایش طول چشم می‌شود، شدت آن افزایش یافته و شماره عینک بالاتر می‌رود.[۱]

  اصلاح دید با عدسی مقعر یا واگرا است. گاه از لنز تماسی نیز استفاده می‌شود. درمان توسط جراحی با لیزر است.

  عینک افراد نزدیک‌بین شمارهٔ منفی دارد و هرچه چشم ضعیف‌تر باشد شماره بالاتر خواهد بود.

  پیشگیری[ویرایش]

  بعضی بر این باورند عینک باعث پیشگیری از نزدیک بینی میشود اما نه تنها پیشگیری نمیکند بلکه چشم را ضعیفتر نیز میکند و همچنین باعث کوچک شدن چشم و کج شدن قرنیه میشود. البته این عوارض برای کسانی است که نزدیک بینی متغیر دارند و نمره ی چشم آنها هر ماه بالا می رود که بیشتر در کودکان و نوجوانان اتفاق میافتد. به طور خلاصه نزدیک بینی پیشگیری ندارد

  تشخیص[ویرایش]

  برای تشخیص نزدیک بینی، چشم‌پزشک یک معاینه دقیق از چشم انجام می‌دهد، که شامل آزمایش‌هایی برای تعیین عیوب انکساری است. اشخاص نزدیک بین در خواندن چارت اسنلن (چارتی با حروف E بزرگ) مشکل دارند اما به راحتی می‌توانند کارت‌های نزدیک را بخوانند.

  آزمایش‌های دیگری که باید برای یک بیمار مبتلا به نزدیک بینی چشم انجام شوند عبارتند از:

  مانند سایر عیوب انکساری، نزدیک بینی چشم با واحدی به نام دیوپتر اندازه‌گیری می‌شود. دیوپتر واحد اندازه‌گیری توان عدسی چشم است که بر اساس فاصله کانونی عدسی تعیین می‌گردد.

  هنگام نگاه کردن به نسخهٔ عینک، علامت منفی نشان دهندهٔ این است که چشم نزدیک‌بین می‌باشد و اعداد پس از آن درجهٔ نزدیک‌بینی را نشان می‌دهند.

  درمان[ویرایش]

  اگر به موقع در کودکان زیر ۱۰ سال نزدیک بینی تشخیص داده شود؛ با بستن چشم قوی و کارکشیدن از چشم تنبل ممکن است کودک درمان شود.

  به‌طور کلی در بزرگ سالان نزدیک بینی فقط سه درمان دارد:

  عوامل خطر[ویرایش]

  علت[ویرایش]

  نزدیک بینی ممکن است نتیجهٔ کشیدگی بیش از حد چشم باشد، که جبران نمی‌شود زیرا در افراد نزدیک‌بین به دلایل ناشناخته‌ای عدسی داخلی دیگر با نازک شدن و کشیدگی قادر به کاهش قدرت خود نمی‌باشد. این امر باعث می‌شود که تصاویر به جای شکل‌گیری روی شبکیه چشم در جلوی آن تشکیل می‌شوند.

  به‌طور کلی این عقیده وجود دارد که نزدیک بینی چشم در نتیجهٔ ترکیبی از عوامل ژنتیکی و زیست محیطی، مانند کار زیاد که نیاز به نگاه کردن به اجسام نزدیک به چشم دارد بروز پیدا می‌کند. اغلب این وضعیت در دوران کودکی ایجاد می‌شود و تا اویل بزرگسالی بدتر می‌شود.

  در برخی از موارد مشکل در این مرحله به دلیل عدم وجود عوامل استرس‌زای دیگر و یا اتمام رشد بدن ثابت می‌شود. بسیاری از کارشناسان معتقدند که نزدیک بینی ارثی است، اما مطالعات نشان داده‌اند که برخی مشاغل بیشتر باعث بروز نزدیک بینی می‌شوند.

  متخصصان ژنتیک یک الگوی قابل پیش‌بینی برای نزدیک بینی چشم ارائه کرده‌اند. کودکان متولد شده از پدر و مادر نزدیک‌بین بیشتر در معرض خطر این مشکل هستند، اما برخی نیز ممکن است دچار این وضعیت نشوند. کودکان دیگر حتی با وجود اینکه هیچ‌کدام از پدر و مادرشان نزدیک بین نیستند مبتلا به این مشکل می‌شوند. در این شرایط عوامل محیطی ممکن است منجر به افزایش نزدیک بینی شوند. خواندن بیش از حد، استفاده از کامپیوتر، و کار با سوزن نمونه‌های متداول از عوامل خارجی هستند که ممکن است در نزدیک بینی نقش داشته باشند.

  علایم[ویرایش]

  علائم نزدیک بینی ممکن است شامل موارد زیر باشند:

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  نزدیک بینی چشم (میوپیا):علت، علائم و درمان

  نزدیک بینی چشم (میوپیا):علت، علائم و درمان

  میوپیا اصطلاح پزشکی برای نزدیک بینی است که در اثر عیوب انکساری چشم که بسیاری از مردم می‌توانند با آن به دنیا بیایند یا با بالا رفتن سن دچار آن شوند، ایجاد می‌شود. این مشکل از شایع‌ترین عیوب انکساری چشم است ودر سال‌های اخیر بیشتر متداول شده است.

  نزدیک‌بینی یک بیماری نیست، بلکه یک عارضه است. بر خلاف افراد دوربین که کره چشم کوچک‌تری دارند، افراد مبتلا به میوپیا به طور معمول کره‌ی چشم بزرگ‌تری دارند. این افراد به وضوح قادر به دیدن اشیاء نزدیک هستند، در حالی که اشیاء در فواصل دورتر تار به نظر می‌رسند. این مشکل با عینک، لنزهای تماسی یا جراحی قابل اصلاح است.

  نزدیک بینی چیست؟

  میوپیا یا نزدیک بینی یکی از عیوب انکساری است، به این معنی که چشم نمی‌تواند نور را بطور مناسب برای تمرکز بر روی یک نقطه‌ی تمرکز و دیدن واضح تصاویر منکسر یا منعکس کند. در نزدیک بینی اشیاء نزدیک واضح به نظر می‌آیند اما اجسام دور تار به نظر می‌رسند.

  علائم

  علائم نزدیک بینی ممکن است شامل موارد زیر باشند:

  علت

  نزدیک بینی ممکن است نتیجه‌ی کشیدگی بیش از حد چشم باشد، که جبران نمی‌شود زیرا در افراد نزدیک‌بین به دلایل ناشناخته‌ای عدسی داخلی دیگر با نازک شدن و کشیدگی قادر به کاهش قدرت خود نمی‌باشد. این امر باعث می‌شود که تصاویر به جای شکل‌گیری روی شبکیه چشم در جلوی آن تشکیل می‌شوند.

  به طور کلی این عقیده وجود دارد که نزدیک بینی چشم در نتیجه‌ی ترکیبی از عوامل ژنتیکی و زیست محیطی، مانند کار زیاد که نیاز به نگاه کردن به اجسام نزدیک به چشم دارد بروز پیدا می‌کند. اغلب این وضعیت در دوران کودکی ایجاد می‌شود و تا اویل بزرگسالی بدتر می‌شود.

  در برخی از موارد مشکل در این مرحله به دلیل عدم وجود عوامل استرس‌زای دیگر و یا اتمام رشد بدن ثابت می‌شود. بسیاری از کارشناسان معتقدند که نزدیک بینی ارثی است، اما مطالعات نشان داده‌اند که برخی مشاغل بیشتر باعث بروز نزدیک بینی می‌شوند.

  متخصصان ژنتیک یک الگوی قابل پیش‌بینی برای نزدیک بینی چشم ارائه کرده‌اند. کودکان متولد شده از پدر و مادر نزدیک‌بین بیشتر در معرض خطر این مشکل هستند، اما برخی نیز ممکن است دچار این وضعیت نشوند. کودکان دیگر حتی با وجود اینکه هیچ کدام از پدر و مادرشان نزدیک بین نیستند مبتلا به این مشکل می‌شوند. در این شرایط عوامل محیطی ممکن است منجر به افزایش نزدیک بینی شوند. خواندن بیش از حد، استفاده از کامپیوتر، و کار با سوزن نمونه‌های متداول از عوامل خارجی هستند که ممکن است در نزدیک بینی نقش داشته باشند.

  عوامل خطر

  مطالعات مختلف نشان داده‌اند که بروز نزدیک ‌بینی با افزایش سواد رابطه مستقیمی دارد. به طور خاص، آسیایی‌ها بیشتر در معرض ابتلا به نزدیک بینی هستند،‌ بطوری که در برخی از کشورهای آسیایی بین 70 تا 90 درصد از جمعیت نزدیک بین هستند. برای برخی از افراد نزدیک بین، به خصوص آنهایی که دارای ۶.۰۰ دیوپتر یا بیشتر هستند، نزدیک بینی ممکن است یک عامل خطر برای بیماری‌ها و آسیب‌های دیگر چشمی باشد. به طور کلی، خطر ابتلا به این مشکل با افزایش شدت نزدیک بینی بیشتر می‌شود.

  بر اساس عوامل دیگری مانند وضعیت کلی سلامتی چشم، پزشک بهتر قادر به تشخیص خطر ابتلا به این مشکل خواهد بود. مشکلات چشمی که ممکن است مرتبط با نزدیک بینی باشند عبارتند از:

  نزدیک بینی چگونه تشخیص داده می‌شود؟

  برای تشخیص نزدیک بینی، چشم‌پزشک یک معاینه دقیق از چشم انجام می‌دهد، که شامل آزمایش‌هایی برای تعیین عیوب انکساری است. اشخاص نزدیک بین در خواندن چارت اسنلن (چارتی با حروف E بزرگ) مشکل دارند اما به راحتی می‌توانند کارت‌های نزدیک را بخوانند.

  آزمایش‌های دیگری که باید برای یک بیمار مبتلا به نزدیک بینی چشم انجام شوند عبارتند از:

  مانند سایر عیوب انکساری، نزدیک بینی چشم با واحدی به نام دیوپتر اندازه‌گیری می‌شود. دیوپتر واحد اندازه‌گیری توان عدسی چشم است که بر اساس فاصله کانونی عدسی تعیین می‌گردد.

  هنگام نگاه کردن به نسخه‌ی عینک، علامت منفی نشان دهنده‌ی این است که چشم نزدیک‌بین می‌باشد و اعداد پس از آن درجه‌ی نزدیک‌بینی را نشان می‌دهند.

  درمان نزدیک بینی

  افراد مبتلا به نزدیک بینی چشم معمولاً با تنگ کردن چشمان خود کمی بهتر قادر به دیدن اجسام دور هستند زیرا باعث کاهش ابیراهی کروی (درجه‌ای که نوری که به عدسی برخورد می‌کند در اثر انکسار منحرف می‌شود) می‌گردد.

  تمام درمان‌های دوبینی هدف مشترکی دارند؛ امکان دید بهتر اجسام دور. عینک، لنزها یا جراحی و یا ترکیبی از این روش‌ها، ممکن است برای درمان نزدیک بینی استفاده شوند.

  عینک و لنزهای تماسی

  عینک و لنزهای تماسی شایع‌ترین درمان برای نزدیک بینی هستند. لنزهای عینک برای تمرکز نور بر روی شبکیه طراحی شده‌اند. یک لنز منفی (مقعر) با نسخه مناسب ممکن است نزدیک بینی را اصلاح کند.

  عمل جراحی لیزر چشم

  جراحی نیز می‌تواند نزدیک بینی را کاهش دهد یا اصلاح کند. چندین گزینه جراحی، مانند لیزیک، لازک، پی آر کی (فوتوریفرکتیو کراتکتومی) و کاشت لنزهای مصنوعی وجود دارند. هدف از عمل جراحی کمک به دید واضح بدون استفاده از عینک یا لنزهای تماسی است.

  احتمال بهبودی نزدیک بینی

  معمولاً افراد در سنین 7 تا 18 سالگی بیشترین تغییر را دارند. برخی کارشناسان معتقدند که این امر به دلیل ترکیبی از رشد بدن و تکالیف زیاد مدرسه (یعنی خواندن زیاد) است که فشار بسیار زیادی را بر سیستم فوکوس طبیعی چشم گذاشته و منجر به نزدیک‌بینی می‌گردد. به طور معمول، نزدیک بینی قابل کنترل است و بینایی می‌تواند به طور چشمگیری با استفاده از لنزهای اصلاحی بهبود یابد. جراحی اصلاح عیوب انکساری نیز برای بسیاری از بزرگسالان یک راهکار است.

  پیشگیری

  برخی از متخصصین مراقبت از چشم بر این باور هستند که می‌توان اقداماتی را برای کند کردن پیشرفت نزدیک بینی انجام داد. با اینکه هیچ مدرک قطعی مبنی بر اثربخشی آنها وجود ندارد، اما پیشنهاد می‌شود که رعایت اقدامات احتیاطی و عادات زیر ممکن است میزان نزدیک بینی در فرد را کاهش دهد:

  عوارض

  در موارد نادر، افراد نزدیک‌بین دچار مشکلات دیگر چشم مانند جداشدگی شبکیه و یا دژنراسیون شبکیه می‌شوند. نزدیک بینی خطر ابتلا به بیماری‌های دیگر چشمی مانند آب سیاه را افزایش می‌دهد. ممکن است عوارضی پس از درمان نزدیک بینی بوجود آیند. برای مثال، استفاده کنندگان از لنزهای تماسی که مراقبت مناسب را از لنزهای خود انجام نمی‌دهند ممکن است دچار زخم‌های قرنیه یا عفونت شوند.

  منبع مطلب : dr-yadegari.ir

  مدیر محترم سایت dr-yadegari.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 12 ماه قبل
  1

  چرت و پرت

  1
  ناشناس 12 ماه قبل

  آره

  ناشناس 12 ماه قبل
  1

  سایت مسخره ای هست

  مهدی 2 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید