توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  به سرزمین های نسبتا بلند که از اطراف به زمین های پست منتهی می شود چه می گویند

  1 بازدید

  به سرزمین های نسبتا بلند که از اطراف به زمین های پست منتهی می شود چه می گویند را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  سوالات درس 2 جغرافیای عمومی 1392 خورشیدی

  بسمه تعالی

  سوالات متن درس 2

  1.کشورهای منطقه خاورمیانه را نام ببرید؟جمهوری اسلامی ایران-پاکستان-افغانستان-ترکمنستان-جمهوری آذربایجان-ارمنستان-ترکیه-سوریه-لبنان-اردن-فلسطین اشغالی-مصر-قطر-عربستان سعودی-بحرین-امارات متحده عربی-عمان-یمن.

  2.موقعیت نسبی ایران را تعریف کنید؟کشور ما ایران در جنوب غربی قاره آسیا در منطقه خاورمیانه قرار دارد و یکی از مهمترین کشورهای این منطقه است.

  3.موقعیت ریاضی ایران راتعریف کنید؟ایران در منطقه معتدل نیمکره شمالی بین 25 تا حدود40 درجه عرض شمالی و 44تا63 درجه طول شرقی واقع شده است.

  4.کشور ایران در مجاورت با کدام مدار قرار دارد؟و در امتداد آن کدام صحراها قرار دارند؟با توجه به موقعیت ایران و مجاورت آن با مدار راس السرطان کشور ما در یک نوار بیابانی واقع شده که آن را در امتداد صحرای آفریقا-بیابان عربستان ومناطق خشک آسیای مرکزی قرار می دهد.

  5.خشک ترین نواحی فلات ایران را نام ببرید؟بیابان لوت و دشت کویر.

  6.شکل نهایی کوه های البرزشمالی و زاگرس غربی چه زمانی بوجود آمده است؟در اواخر دوره ترشیاری

  7.کوه های سبلان-سهند-دماوند وتفتان چه زمانی شکل گرفتند؟در آغاز کواترنر فعالیت آتشفشانی شدت بیشتری پیدا کرد و ارتفاعات مخروطی شکل و بلند همچون دماوند-سبلان-سهند وتفتان را به وجود آوردند.

  8.فلات ایران شامل چه قسمت هایی است؟فلات ایران سرزمین بلند و کوهستانی است که علاوه بر ایران افغانستان و بخشی از پاکستان را نیز در بر گرفته و از اطراف به سرزمین های پستی منتهی میشود.

  9.فلات ایران شامل چه کوهستان هایی است؟ضلع شمالی فلات ایران از کوه های آرارات در ترکیه شروع شده و در شمال شرق به ارتفاعات هندو کش افغانستان میرسد.غرب فلات ایران را رشته کوه زاگرس و شرق آن را رشته کوه سلیمان محدود کرده است.

  10.ناهمواری ها در ایران به چند شکل هستند؟1.سرزمین های مرتفع2.سرزمین های هموار

  11.سرزمین های مرتفع ایران را نام ببرید؟رشته کوه های شمالی-غربی و جنوبی-کوه های شرقی و مرکزی بخش وسیعی از سرزمین مارا تشکیل می دهند.

  12.مهم ترین کوهستان های ایران را نام ببرید؟البرز و زاگرس

  13.سرزمین های هموار ایران در چه مناطقی دیده می شوند؟این سرزمین ها با وسعت و ارتفاع متفاوت در میان رشته کوه ها و یا در محل کوهپایه ها و مجاور دریاها و دریاچه ها دیده می شوند.

  14.نمونه هایی از سرزمین های هموار ایران را نام ببرید؟جلگه های ساحلی شمال و جنوب-دشت لوط و دشت کویر

  15.رابطه عمومی ارتفاع و دما را بیان کنید؟به طور میانگین به ازای هر هزار متر ارتفاع 6 درجه دمای هوا کاهش می یابد.

  16.چه عواملی باعث ریزش باران و برف در کوهستان های البرز و زاگرس می شود؟با کاهش دما رطوبت و بخار آب موجود در هوا متراکم شده و مساعد بودن سایر شرایط باعث ریزش باران و برف در ارتفاعات می گردد.

  17.دره های کوچک و بزرگ در مناطق کوهستانی چگونه به وجود می آیند؟ریزش های جوی در ارتفاعات جاری شدن رودها و نیز حرکت سیلاب را به دنبال دارد و دامنه ها را به شدت فرسایش می دهد در نتیجه دره های کوچک وبزرگی را در مناطق کوهستانی به وجود می آورد.

  18.ویژگی های دامنه شمالی البرز رابنویسید؟رطوبت دریای خزر به شکل برف وباران بر دامنه شمالی البرز می بارد و رودهای فراوانی را به وجود می آورد.این قسمت از جنگل های انبوه پوشیده شده است.

  19.ویژگی های دامنه جنوبی البرز را بنویسید؟دامنه جنوبی البرز رطوبت کمی دارد و تنها در فصول سرد سال میزان ناچیزی برف وباران می بارد و پوشش گیاهی آن کم و ناچیز است.

  20.در تصاویر ماهواره ای رنگ های قرمز- سفید- سیاه و روشن چه پدیده هایی را نشان می دهد؟در این تصویر ماهواره ای قسمت های قرمز رنگ-پوشش گیاهی رانشان می دهد. لکه های سفید رنگ-ابرهای پراکنده هستند و آب دریای خزر به رنگ سیاه در آمده است.نمکزارها و زمین های خالی از پوشش گیاهی در البرز جنوبی به رنگ روشن دیده می شود.

  21.رشته کوه زاگرس چه جهتی دارد؟چین خوردگی زاگرس در امتداد شمال غربی (از مریوان) به سمت جنوب شرقی(شمال تنگه هرمز) بخش وسیعی را به خود اختصاص داده است.

  22.در زاگرس جنس سنگ ها چیست؟در زاگرس سنگ ها عموما از نوع سنگ های رسوبی و بیشتر آهکی است. در برخی نقاط مانند اطراف همدان و بروجرد توده های آذرین درونی نیزبه چشم می خورد.

  23.چین خوردگی های زاگرس چگونه است؟چین خوردگی های زاگرس اغلب نامنظم ومحوا آنها موازی است.

  24.سنگ آذرین درونی را تعریف کنید؟مجموعه سنگهایی که بر اثر سردشدن مواد آذرین در درون لایه های زمین تشکیل شده باشند.این سنگ ها معمولا بلورهای درشت دارند.

  25.گسل زاگرس چه جهتی دارد؟در رشته کوه زاگرس و در امتداد شمال غربی-جنوب شرقی گسل سراسری وجود دارد که لایه های چین خورده زاگرس در محل این گسل شکسته و جابه جا شده اند.

  26.نیمرخ را تعریف کنید؟نمایش شیب ها یا ناهمواری ها یا ویژگی های زمین شناسی در یک امتداد خاص.

  27.ویژگی های زاگرس جنوب شرقی را بنویسید؟زاگرس جنوب شرقی دارای دره های باز و دشت های وسیع در میان رشته کوه هاست.مانند مرودشت و دشت ابراهیم آباد در این قسمت زاگرس قرار دارند.

  28.ویژگی های زاگرس شمال غربی را بنویسید؟زاگرس شمال غربی مانند دیواری در مقابل نفوذ توده های هوای مرطوب دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس قرار گرفته است.این رطوبت در برخورد با کوه های زاگرس و دامنه های غربی آن افزایش یافته و در ارتفاع زیاد متراکم می شود و به شکل باران و برف بر قلل و دامنه ها فرو می ریزد.

  29.دشت را تعریف کنید؟سرزمین هموار یا نسبتا همواری است که حصاری کوهستانی آن را فرا گرفته و ممکن است یک یا چند رود به آن وارد شود.

  30.ویژگی های دشت کویر و دشت لوت را بنویسید؟میزان بارش در این چاله ها بسار کم و میزان تبخیر بسیار زیاد است.بر اثر تبخیر زیاد املاح موجود در خاک در طول زمان به سطح زمین آمده و شوره زارهای وسیعی را به ویژه در دشت کویر ظاهر ساخته است.اختلاف دمای تابستان و زمستان در این بیابان ها بسیار بالا بوده و رویش گیاه به شدت ضعیف و فرسایش باد شدید است.

  31.چرا در نواحی غرب کشور دشت های حاصل خیزی به وجود آمده است؟به سبب رطوبت و شرایط مناسب آب و هوایی و جنس مناسب خاک دشت های حاصل خیزی مانند ماهی دشت به وجود آمده اند.

  32.جلگه را تعریف کنید؟به سرزمین های پست و همواری که از یک طرف به کوه ها و از طرف دیگر به دریاها و دریاچه ها منتهی می شود جلگه می گویند.

  33.چه عواملی در وسعت جلگه های ساحلی تاثیر دارند؟نتیجه رسوبگذاری رودخانه هایی است که به دریا منتهی می شود و عواملی چون آب و هوا و جنس خاک نیز در وسعت جلگه ها تاثیر دارد.

  34.مصب را تعریف کنید؟محل ورود رود به دریا یا دریاچه را مصب می گویند. نام دیگر آن دهانه رود است.

  35.به چه دلیل فعالیت های کشاورزی در سواحل جنوب ایران رونق چندانی ندارد؟با توجه به اقلیم خشک-خاک های نامناسب-رودهای فصلی و کم آب زمینه فعالیت چشمگیر کشاورزی برای ساحل نشینان فراهم نشده است.

  36.جلگه های سواحل شمالی ایران چه شرایطی دارند؟از شرایط مطلوب تری برخوردارند.بارش کافی خاک های آبرفتی و دمای مناسب در طول سال عوامل مهمی اند که زمینه ی فعالیت کشاورزی را برای ساکنان این جلگه ها فراهم کرده است.

  37.چرا توسعه جلگه ها در سواحل شمال ایران سریعتر است؟با توجه به آب و هوای مرطوب در حوضه ی رودهای البرز شمالی نسبت به آب و هوای خشک سواحل جنوبی کشور توسعه جلگه ها در سواحل شمالی بیشتر و سریع تر بوده است.

  38.دو عنصر اصلی آب وهوا را نام ببرید؟بارش و دما

  39.منطقه کوهستانی چه آب و هوایی دارند؟وجود برف در این منطقه کوهستانی نشان می دهد که در بخشی از ایام سال هوا سرد است و برف و یخبندان آن منطقه را در بر می گیرد.در این شرایط به سبب کاهش دما میزان تبخیر هم بسیار کم است.در چنین منطقه ای تابستان ها از دمای ملایم و معتدلی نیز برخور دار است.بارش برف و باران مناسب موجب پیدایش رودهایی می شود که آب کافی دارند.

  40.آب و هوای نواحی شمالی ایران چگونه است؟سرسبزی منطقه حاکی از آن است که در این نواحی بیشتر ایام سال باران کافی و از دمای معتدلی بهره مند است.در چنین مناطقی از کشور ما یخبندان های سخت و طولانی و یا روزهای تابستانی گرم و طاقت فرسا بسیار کم اتفاق می افتد.

  41.چه عواملی در تنوع آب و هوایی کشور ما موثرند؟1.اختلاف در زاویه تابش آفتاب(عرض جغرافیایی)2.کوهستان ها3.فاصله از دریا

  42.اختلاف در زاویه تابش آفتاب را توضیح دهید؟کشور ما بین مدار 25 تا 40 درجه عرض شمالی قرلر گرفته است.مناطق جنوبی ایران به مدار راس السرطان و خط استوا نزدیک استو تابش آفتاب هنگام ظهر مستقیم نزدیک به عمود است.اما مناطق شمال و شمال غرب ایران چون در عرض های جغرافیایی بالاتری قرار دارد تابش آفتاب مایل تر بوده و زمین از گرمای کمتری برخوردار است.

  43.سازمان هواشناسی با استفاده از کدام اطلاعات نقشه های هواشناسی را رسم می کنند؟امروزه سازمان هواشناسی کشور با استفاده از اطلاعات روزانه دما رطوبت و باد نقشه های هواشناسی تهیه می کند و با کمک تصاویر متوالی ماهواره ای عبور توده های هوا را پس از شکل گیری مراکز کم فشار و یا پر فشار طی چند روز پیگیری می کنند.

  44.کارشناسان هواشناسی با استفاده از کدام عوامل وضعیت هوا را در 24ساعت آینده پیش بینی می کنند؟با توجه به حرکت توده های هوا سرعت و جهت آنها کارشناسان هواشناسی می توانند وضعیت هوا و تغییرات آن را برای روزهای آینده پیش بینی نمایند.

  فعالیت های گروهی درس 2

  فعالیت گروهی 1-2

  با استفاده از نقشه فلات ایران در جاهای خالی کلمات مناسب بگذارید.

  جلگه سند و پنجاب در شرق فلات ایران قرار دارند.

  جلگه دجله و فرات در سمت غرب فلات ایران هستند.

  سواحل پست دریلهای عمان و خلیج فارس در جنوب فلات قرار دارد.

  دریای خزر و بیابان ترکمنستان در سمت شرق فلات قرار دارد.

  فعالیت گروهی 2-2

  با توجه به مطالبی که درباره نقش ارتفاعات در شکل گیری سکونتگاه ها آموختید کلمات زیر را به دقت بخوانید و از نظر زمان وقوع با یکدیگر مقایسه نموده و در خانه های زیر به ترتیب زمانی بنویسید. ( از 1 تا 7)

  بارش-مخروط افکنه-جویبارها-رود-توسعه کشاورزی-جابه جایی مواد آبرفتی-اسکان جمعیت

  1.بارش 2.جویبارها 3.رود 4.جابه جایی مواد آبرفتی 5.مخروط افکنه 6.اسکان جمعیت 7.توسعه کشاورزی

  فعالیت گروهی3-2

  1-با توجه اطلاعات قبلی خود به طور گروهی جدول زیر را کامل کنید.(از علامت * استفاده کنید )

  2-آیا در استان محل زندگی شما ارتفاعاتی وجود دارد؟کدام ارتفاعات؟کدام سکونتگاه های شهری یا روستایی در مجاورت آن ارتفاعات به وجود آمده اند؟نام ببرید.بله-کوه تفتان-شهرستان خاش

  فعالیت گروهی4-2

  1-با دقت به تصویر ماهواره ای 14-2 نگاه کنید و به پرسش های زیر پاسخ دهید.

  مکان های زیر مربوط به کدام دامنه البرز است؟

  گرمسار=البرز جنوبی فیروز کوه=البرز جنوبی فریدونکنار=البرز شمالی محمود آباد=البرز شمالی ورامین=البرز جنوبی

  2-در دامنه جنوبی شیارهای قرمز رنگ نشانه چیست؟پوشش گیاهی

  3-سواحل دریای خزر هوا صاف و آفتابی اس یا ابری؟صاف و آفتابی

  فعالیت گروهی5-2

  کوه های زاگرس چه نقشی در زندگی ساکنان این نواحی دارد؟به دو مورد اشاره کنید.جریان رودها در دره ها و دشت های آبرفتی بین کوه ها زمینه را برای کشاورزی فراهم کرده است.علاوه بر این وجود ارتفاعات سرسبز زاگرس مراتع ییلاقی مناسبی را برای عشایر کوچ نشین ( کوچرو ) فراهم کرده است.

  فعالیت گروهی6-2

  -با توجه به نقشه پراکندگی دشت ها به این سوالات پاسخ دهید.

  1-نام دو دشت رابنویسید.دشت کویر- کویر لوت

  2-چرا دشت ها در نواحی مرکزی فلات ایران بیشتر به صورت بیابان و کویر درآمده اند؟ چون میزان بارش در این چاله بسیار کم و میزان تبخیر بسیار زیاد است.بر اثر تبخیر زیاد املاح موجود در خاک در طول زمان به سطح زمین آمده و شوره زارهای وسیعی را به ویژه در دشت کویر ظاهر ساخته است.

  3-جلگه های کناره دریای خزر و کناره دریای عمان و خلیج فارس چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟با توجه به اقلیم خشک-خاک نامناسب-رودهای فصلی و کم آب زمینه فعالیت چشمگیر کشاورزی برای ساحل نشینان دریای عمان و خلیج فارس فراهم نشده است.اما سواحل دریای خزر بر خلاف جلگه های جنوبی کشور از شرایط مطلوب تری برخوردارند.بارش کافی-خاک های آبرفتی و دمای مناسب در طول سال عوامل مهمی اند که زمینه فعالیت کشاورزی را برای ساکنان این جلگه ها فراهم کرده است.

  4-نقش ارتفاعات البرز و زاگرس در ایجاد بیابان های داخلی ایران چیست؟این ارتفاعات مانند سدی هستند که نمی گذارند آب و هوای مرطوب به مناطق مرکزی ایران برسد

  5-جلگه و دشت چه تفاوتی دارند؟جلگه سرزمین های پست و همواری است که از یک طرف به کوه ها و از طرف دیگر به دریاها منتهی می شود.اما دشت سرزمین هموار یا نسبتا همواری است که حصاری کوهستانی آن را فرا گرفته و ممکن یک یا چند رود به آن وارد شود.

  فعالیت گروهی 7-2

  با مقایسه نمودارها و تصاویر قبلی مشخص کنید که هر یک از نمودارها مربوط به گدام تصویر است؟

  نمودار 1 مربوط به تصویرجیم و دارای آب و هوای خشک و گرم است.

  نمودار 2 مربوط به تصویر الف ودارای آب و هوای کوهستانی است.

  نمودار 3 مربوط به تصویر ب و دارای آب و هوای مرطوب است.

  فعالیت گروهی 8-2

  1-آب و هوای محل زندگی خود را با وضعیت آب و هوای شکل های الف،ب،ج (صفحه 24) مقایسه کنید.آب و هوای محل زندگی من مانند شکل ج یعنی آب و هوای خشک است.

  2-جدول را کامل کنید.مشخصات سه نوع از توده های هوا را در جدول بنویسید.

  منبع مطلب : geographi1.persianblog.ir

  مدیر محترم سایت geographi1.persianblog.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  دشت

  دشت

  جُلگه یا دشت، سرزمین پست و همواری است که از آبرفت رودها به وجود آمده‌است و به دریا یا دریاچه‌ای دائمی ختم می‌شود.[۱]

  به زمین مسطح و نسبتاً همواری می‌گویند که معمولاً بلندای کمی داشته باشد. اینگونه زمین‌ها به روش‌های گوناگون پدید می‌آیند که هر کدام بر حسب مورد نام‌گذاری می‌شوند، مانند جلگه آبرفتی و جلگه ساحلی و همچنین مسیله.

  گیاه طبیعی بیشتر جلگه‌های معتدله علف است که به آن علفزار می‌گویند. معمولاً به جلگه‌های خشک و کم‌گیاه‌تر دشت هم می‌گویند.

  از جلگه‌های اصلی ایران می‌توان از جلگه خوزستان، جلگه مازندران، جلگه کرمانشاه، جلگه مرودشت، جلگه گرگان، جلگه گیلان نام برد. جلگه‌های کوچکتر با حاصلخیزی بالا از قرار زیر است جلگه کامفیروز، فیروزآباد، کازرون، ممسنی، باشت، دشت روم، چرام، رامهرمز، خرم‌آباد، الشتر، درود، ازنا، بروجرد، ملایر، نهاوند، همدان، ارومیه، اردبیل، قزوین

  وقتی رود خانه ها در مسیر خود املاح و مواد معدنی حمل میکنند در کنار رو خانه یا ساحل ته نشین میشود که جلگه را به وجود میاورد که خاک ان بسیار حاصل خیز است

  منابع[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ابوالفض جباری 10 ماه قبل
  1

  فلات درسته

  مینهو 1 سال قبل
  1

  سلام من فقط میدونم جوابش بیابان نمیشع چون من همین سوال رو دارم و چهار گزینه داره حالا نمیدونم شما هم داره یا نه.

  ۱) کویر. ۲) فلات

  ۳) بیابان ۴) ناهمواری ها

  ببینید گزینع سه قطعا نمیشه حالا دیگه بگردید پیدا کنید

  مهدی 2 سال قبل
  -2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید