در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  بزرگترین تولید کننده پنل خورشیدی

  1 بازدید

  بزرگترین تولید کننده پنل خورشیدی را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  بزرگترین نیروگاه‌های خورشیدی جهان در کدام کشورها است؟

  بزرگترین نیروگاه‌های خورشیدی جهان در کدام کشورها است؟

  به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، انرژی خورشیدی یکی از محبوب‌ترین منابع انرژی تجدیدپذیر است که در سال‌های اخیر با استقبال چشمگیری در سراسر جهان روبرو بوده است؛ این محبوبیت در کشورهای آفتابگیری همچون چین و ایالات متحده آمریکا بسیار دیده می‌شود که در حدود دو سوم از سهم پیشرفت در بهره‌برداری از انرژی خورشیدی جهان را به خود اختصاص داده‌اند. با این وجود نمی‌توان لیستی ثابت از بزرگ‌ترین نیروگاه‌های خورشیدی جهان ارائه داد و امکان اختصاص این عنوان به یک ملیت خاص برای طولانی‌مدت وجود ندارد چرا که در این زمینه، کشورهای مختلف جهان نیز پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته‌اند. در ادامه به بررسی هشت مورد از بزرگ‌ترین نیروگاه‌های خورشیدی جهان می‌پردازیم.

  پارک خورشیدی پاواگادا، هند

  این پارک با هزینه‌ای بالغ بر ۲.۲ میلیارد دلار و مساحتی بیش از ۱۳هزار هکتار در Tumkur، یکی از شهرهای صنعتی ایالت کارناتاکا هند قرار دارد و پنج روستای Balasamudra، Tirumani، Kyataganacharlu، Vallur و Rayacharlu را دربر می‌گیرد. علت انتخاب این ناحیه، کم بارش بودن، تابش زیاد نور خورشید و منطقه وسیعی است که در اختیار قرار می‌دهد. ظرفیت تولید انرژی کل این پارک برابر با دو هزار مگاوات انرژی است که البته در حال حاضر هنوز به کل این میزان دست نیافته است.

  پارک خورشیدی صنعتی بادلا، هند

  مزرعه خورشیدی بادیلا (Bhadla) در شهر جادپور در ایالت راجستان در شمال غربی هند قرار دارد و با بیش از چهار هزار و پانصد هکتار مساحت، پیش‌بینی می‌شود که پس از پایان فاز چهارم قادر به تولید بیش از دو هزار و ۲۵۵ مگاوات انرژی باشد. در حال حاضر بیش از یک میلیون پنل خورشیدی در این پارک وجود دارد که به عنوان جواهر راجستان و شاهکار برنامه انرژی خورشیدی هند شناخته می‌شود.

  پارک خورشیدی محمد بن راشد آل مکتوم، امارات متحده عربی

  پیش‌بینی می‌شود که این پارک با ظرفیت تولید یک‌هزار مگاوات انرژی تا سال ۲۰۲۰ و پنج‌ هزار مگاوات تا سال ۲۰۵۰ به بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی جهان تبدیل شود و بدین ترتیب از تولید بیش از ۶.۵ میلیون تن دی‌اکسیدکربن در سال کم می‌کند.

  در این مجموعه به منظور تأمین انرژی پاک برای ساکنان دبی از فن‌آوری‌های فتوولتائیک و انرژی خورشیدی متمرکز استفاده خواهد شد. علاوه بر این پارک خورشیدی بن راشد نه تنها مسئول تأمین نیرو برای کل شهر است که شامل مرکز نوآوری، مرکز تحقیق و توسعه، چند آزمایشگاه و یک نیروگاه خورشیدی تصفیه آب نیز خواهد بود.

  پارک خورشیدی صحرای تنگر، چین

  پارک خورشیدی تنگر در استان "نینگ‌شیا" در ژونگوی چین احداث شده است، توانایی تولید یک‌هزار و ۵۴۷ مگاوات انرژی را دارد و در حال حاضر بزرگ‌ترین کارخانه فتوولتائیک جهان از نظر اندازه و تولید نیرو به حساب می‌آید.

  این پارک با اشغال ۳.۲ درصد از کل مساحت خشکی این منطقه، حدود یک‌هزار و ۲۰۰ کیلومتر از کل ۳۶ هزار و ۷۰۰ کیلومتر مساحت کویر Tengger را به خود اختصاص داده است و به همین دلیل تحت عنوان "دیوار بزرگ انرژی خورشیدی" شناخته می‌شود.

  نیروگاه فتوولتائیک ویلانوئوا، مکزیک

  تأسیسات فتوولتائیک ویلانوئوا با بیش از ۲.۳ میلیون پنل خورشیدی در منطقه مسکونی "کواهویلا" مکزیک واقع شده است و مساحتی بالغ بر دو هزار و ۴۰۰ هکتار دارد. این نیروگاه با وجود ظرفیت تولید انرژی به میزان یک ‌هزار و ۷۰۰ گیگاوات در ساعت و با هزینه‌ای بالغ بر ۶۵۰ میلیون دلار احداث شده است.

   پارک خورشیدیKurnool Ultra Mega ، هند

  این پارک خورشیدی که با مساحتی حدود ۲۴ کیلومترمربع در ناحیه Kurnool، در ایالت جنوبی "آندرا پرادش" قرار دارد، دارای ظرفیت تولیدی بالغ بر یک‌هزار مگاوات است و در روزهای آفتابی با تولید بیش از هشت میلیون کیلووات انرژی می‌تواند برق مورد نیاز برای کل این منطقه را فراهم کند. درKurnool Ultra Mega  بیش از چهار میلیون پنل خورشیدی قرار دارد که هر یک توانایی تولید ۳۱۵ وات انرژی را دارد. هزینه احداث این پارک حدود یک میلیارد دلار برآورد شده است.

  پارک خورشیدی  سد لانگ‌یانگشیا ، چین

  این پارک در بخش شمال غربی استان "کینگ‌های" قرار گرفته است و با وجود ظرفیت تولید ۸۵۰ مگاوات انرژی، توانایی تأمین انرژی موردنیاز برای ۲۰۰هزار خانوار را دارد. سد لانگ‌یانگشیا، یکی از پنج ژنراتور قدرتمند چین است که با هزینه‌ای حدود ۹۲۰ میلیون دلار و در دو فاز پایه‌گذاری شده است.

  نیروگاه خورشیدی کاموتی، هند

  تأسیسات خورشیدی Kamuthi در "تامیل نادو"، ایالتی در جنوبی‌ترین قسمت شبه قاره هند قرار دارد. این نیروگاه با مساحتی بالغ بر ۲۵۰۰ هکتار شامل ۲.۵ میلیون پنل خورشیدی می‌شود و ظرفیت تولید ۶۴۸ مگاوات انرژی را دارد. این میزان برای تأمین انرژی مورد نیاز برای ۷۵۰ هزار نفر کافی است.

  عملیات پاکسازی این نیروگاه به کمک یک سیستم تمام رباتیک انجام می‌گیرد که انرژی آن توسط خود پنل‌های خورشیدی تأمین می‌شود. ساخت این نیروگاه با هزینه‌ای بالغ بر ۶۷۹ دلار تنها هشت ماه به طول انجامید.

  منبع مطلب : www.imna.ir

  مدیر محترم سایت www.imna.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  احداث بزرگترین خط تولید پنل‌های خورشیدی ایران - ایسنا

  احداث بزرگترین خط تولید پنل‌های خورشیدی ایران - ایسنا

  به گزارش ایسنا، استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر یا پاک در جهان، روز به روز در حال افزایش است و در همین راستا، قیمت پنل‌های خورشیدی رو به کاهش و ظرفیت تأمین انرژی از نور خورشید شدت یافته است؛ به‌گونه‌ای که طبق مطالعات صورت گرفته، پیش‌بینی می‌شود که طی پنج سال آینده، پنل‌های خورشیدی بیش‌تری در جهان نصب شود تا جایی که ظرفیت آن به یک تریلیون وات خواهد رسید.

  این در شرایطی است که یک تریلیون وات انرژی مورد نیاز یک سوم کل جمعیت آمریکاست، همچنین پیش‌بینی شده که تا سال ۲۰۲۳ حدود ۲۰ درصد کل پنل‌های خورشیدی در جهان در کشورهای آسیایی همچون چین، هند و ژاپن نصب خواهد شد. چین و ژاپن تا دو سال آینده نیمی از تأسیسات پنل خورشیدی را راه‌اندازی خواهند کرد و آمریکای شمالی و اروپا تا ۲۰۲۳ در حدود ۲۸ درصد سهم بازار پنل‌های خورشیدی را به خود اختصاص خواهند داد.

  طبق این پیش‌بینی‌ها، ظرفیت پنل‌های خورشیدی در خاورمیانه از سه درصد کنونی به ۹ درصد کل جهان خواهد رسید. دلیل اصلی این انتقال به انرژی خورشیدی، افزایش تقاضای برق در جهان است و با توجه به این‌که پنل‌های خورشیدی قیمت هزینه‌های تولید برق را کاهش می‌دهد، هر روز قیمت تولید برق از این طریق رقابتی‌تر خواهد شد و راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی هر روز مقرون به‌صرفه‌تر می‌شود.

  بررسی وضعیت تجدیدپذیرها در ایران

  در این میان، ایران کشور پر پتانسیلی از لحاظ انرژی‌های نو مانند انرژی‌های خورشیدی و بادی است. تخمین زده می‌شود با شرایط فعلی بین ۱۵ تا ۲۰ هزار مگاوات ظرفیت قابل نصب نیروگاه‌های بادی که صرفه اقتصادی دارند، در ایران وجود داشته باشد. این ظرفیت در رابطه با انرژی خورشیدی به مراتب بالاتر است، چون نیروگاه‌های خورشیدی محدودیت‌ نیروگاه‌های بادی را ندارند و در بیش‌تر نقاط کشور قابلیت نصب نیروگاه خورشیدی وجود دارد.

  در این راستا برنامه‌ریزی دولت برای تشویق و ترغیب سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در این زمینه و از طرفی هم سیاست‌گذاری برای توسعه است؛ یعنی سیاست فعلی دولت احداث مستقیم نیروگاه‌های خورشیدی و بادی توسط خود دولت نیست، لیکن مواردی را به صورت پایلوت مانند نیروگاه‌های بادی منجیل و دیزباد نیشابور و نیروگاه‌های خورشیدی در سمنان و یزداجرا کرده است.

  روندی که در دو سال اخیر در پیش گرفته شده، به تعریف تعرفه‌های جذابی برای خرید برق تضمینی تجدیدپذیرها منجر شده است که این امر باعث تسریع در توسعه احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر به خصوص نیروگاه‌های خورشیدی فتوولتائیک توسط سرمایه‌گذاران بخش خصوصی شده و تاکنون ظرفیت قابل توجهی از نیروگاه‌های خورشیدی فتوولتائیک در ایران نصب شده است.

  جدیدترین قدم ایران برای توسعه تجدیدپذیرها

  بر اساس این گزارش، حضور هیئت بلندپایه اتحادیه بین‌المللی انرژی خورشیدی اواخر مهرماه در تهران مهر دیگری بر سند توسعه انرژی تجدیدپذیر در ایران است. این اتحادیه که به منظور توسعه انرژی‌های خورشیدی در دنیا تشکیل شده است، با طرح‌های ویژه‌ای برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر وارد ایران خواهند شد.

  این اتحادیه که مقر اصلی آن در کشور هند است، سال ۲۰۱۵ پس از کنفرانس پاریس مشترکا توسط نخست وزیر هند و رئیس‌جمهور فرانسه تشکیل شده و هم اکنون بیش از ۷۰ کشور عضو این اتحادیه هستند. این اتحادیه امسال حدود سه میلیارد دلار بودجه برای توسعه انرژی خورشیدی در جهان اختصاص داده است و براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، مقرر شده است هیئت بلندپایه این اتحادیه در سفر خود به تهران، طرحی برای توسعه انرژی‌های خورشیدی در کشورمان ارائه کنند. طرح‌های این اتحادیه برای توسعه انرژی‌های خورشیدی در ایران شامل سه بخش از جمله تامین مالی ۵۰۰ مگاوات انرژی خورشیدی در ایران به روش بیع متقابل و نیز اشتغال‌زایی ۱۰ هزار نفر در حوزه انرژی خورشیدی است که از سوی این اتحادیه در ایران اجرایی خواهد شد.

  از سوی دیگر و همزمان با حضور هیات مذکور، قراردادی تجاری میان دو شرکت ایرانی و چینی برای احداث خط تولید پنل‌های فتوولتاییک در کشور منعقد خواهد شد که این مجموعه، بزرگترین خط تولید پنل‌های خورشیدی در ایران با ظرفیت حدود ۲۰۰ مگاوات خواهد بود.

  انتهای پیام

  منبع مطلب : www.isna.ir

  مدیر محترم سایت www.isna.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 3 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید