در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  برای سوزش گلو چه دارویی بخوریم

  1 بازدید

  برای سوزش گلو چه دارویی بخوریم را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  ۹ علت سوزش گلو و راه‌های درمان سوزش گلو

  ۹ علت سوزش گلو و راه‌های درمان سوزش گلو

  معمولا بروز گلودرد یا سوزش گلو باعث نگرانی نیست. سوزش گلو معمولا به‌خاطر عفونت‌های ساده‌ای مانند سرماخوردگی یا گلودرد استرپتوکوکی ایجاد می‌شود. در موارد نادری، سوزش گلو به‌خاطر بیماری‌ها و مشکلات جدی و خطرناک است. زمانی‌که بیماری‌ای باعث سوزش گلو شود، معمولا علائم دیگری همراه با سوزش گلو وجود دارد. در این مقاله شما را با ۹ علت سوزش گلو و راه‌های درمان سوزش گلو آشنا خواهیم کرد.

  علت سوزش گلو

  ۱. بازگشت اسید به مری

  سوزش سرِدل از علائم بازگشت اسید معده به مری (رفلاکس اسید یا تُرش‌کردن) است. این پدیده معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که دریچه‌ای که بین معده و مری وجود دارد، اجازه بدهد اسید از سمت معده به سمت گلو بیاید.

  طعم تیز و زننده‌ی اسید باعث ایجاد سوزش در پشت گلو و قفسه‌ی سینه می‌شود. همچنین بازگشت اسید باعث احساس طعم ترش یا تلخ در گلو یا دهان‌تان می‌شود. زمانی‌که این بازگشت اسید شدید و مکرر باشد، به این بیماری بازگشت اسید به مری گفته می‌شود.

  سایر علائم بازگشت اسید به مری عبارت‌اند از:

  ممکن است علائم‌تان پس از صرف یک وعده‌ی غذایی مفصل یا هنگام خواب شب، تشدید بشود.

  ۲. ترشحات مزمن در ناحیه‌ی پشت حلق

  یکی از دلایل سوزش گلو بروز ترشحات مزمن در ناحیه پشت حلق است.

  ممکن است مخاطی که به‌طور طبیعی بینی را می‌پوشاند تا جایی که به پشت حلق می‌ریزد، تجمع پیدا بکند. این پدیده ترشحات مزمن در ناحیه‌ی پشت حلق نام دارد. سرماخوردگی، عفونت‌های تنفسی، آلرژی و هوای سرد از علل بروز ترشحات مزمن در ناحیه‌‌ی پشت حلق هستند. بروز مداوم این پدیده می‌تواند موجب تحریک پشت گلو بشود.

  سایر علائم ترشحات مزمن در ناحیه‌ی پشت حلق عبارت‌اند از:

  ۳. گلودرد استرپتوکوکی

  گلودرد استرپتوکوکی از رایج‌ترین علل عفونت گلو است که گروهی از باکتری‌های استرپتوکوکوس A آن را ایجاد می‌کنند. زمانی‌که فرد سرفه یا عطسه می‌کند، این باکتری‌ها در هوا پخش می‌شوند.

  سوزش گلو از علائم اصلی گلودرد استرپتوکوکی است. درد ممکن است به‌حدی شدید باشد که عمل بلع را با مشکل روبه‌رو کند.

  سایر علائم گلودرد استرپتوکوکی عبارت‌اند از:

  داروهای مُسکن بدون‌ نسخه در کاهش و تسکین درد مؤثرند. اما هنوز امکان انتقال عفونت به دوستان و خانواده‌تان وجود دارد. برای درمان این عفونت باید به پزشک مراجعه کنید تا او برای‌تان آنتی بیوتیک تجویز بکند.

  ۴. سرماخوردگی

  سوزش گلو یکی از علائم سرماخوردگی است. این عفونت ویروسیِ دستگاه فوقانیِ تنفسی می‌تواند باعث ناراحتی فرد بشود. اما معمولا جدی نیست. بیشتر بزرگسالان در سال ۲ تا ۳ بار دچار سرماخوردگی می‌شوند.

  سایر علائم سرماخوردگی عبارت‌اند از:

  معمولا علائم سرماخوردگی بین ۷ تا ۱۰ روز از بین می‌روند.

  ۵. آنفولانزا

  آنفولانزا یک بیماری ویروسی است. این بیماری موجب بروز علائمی مشابه سرماخوردگی مانند سوزش گلو می‌شود. اما آنفولانزا جدی‌تر از سرماخوردگی است. ممکن است آنفولانزا در برخی افراد عوارض خطرناکی مانند ذات الریه ایجاد بکند. علائم آنفولانزا بین ۱ تا ۴ روز پس از آلوده‌شدن به ویروس آن ظاهر می‌شوند.

  سایر علائم آنفولانزا عبارت‌اند از:

  بهتر است تا ۴۸ ساعت پس از بروز علائم به پزشک مراجعه کنید تا زودتر بیماری‌تان درمان بشود. همچنین راه‌هایی برای کاهش علائم آنفولانزا نیز وجود دارد.

  ۶. مونونوکلئوز

  مونونوکلئوز بیماری بسیار واگیرداری است که توسط ویروس اپشتین‌بار به‌وجود می‌آید. این ویروس از طریق مایعات بدن مانند بزاق منتقل می‌شود. به‌همین دلیل به این بیماری، بیماری بوسه نیز گفته می‌شود.

  معمولا علائم بین ۴ تا ۶ هفته پس از آلوده‌شدن بروز می‌کند. سوزش گلوی شدید یکی از علائم مونونوکلئوز است.

  سایر علائم مونونوکلئوز عبارت‌اند از:

  ۷. آبسه‌ لوزه

  آبسه‌ی لوزه عفونت گردن و سر است. این پدیده باعث تجمع چرک در پشت گلو و ایجاد درد و ورم گلو می‌شود. آبسه‌ی لوزه اغلب یکی از عوارض التهاب لوزه محسوب می‌شود. اگر این بیماری را درمان نکنید، ورم باعث هل‌دادن لوزه‌ها به سمت وسط گلو و بستن مسیر تنفس می‌شود.

  سایر علائم آبسه‌ی گلو عبارت‌اند از:

  ۸. سندرم دهان سوزان

  این بیماری مانند این است که داخل دهان یا گلو‌ی‌تان را سوزانده‌اید یا آب جوش در آن ریخته‌اید. درحالی‌که چنین اتفاقی رخ نداده است. درد و سوزش می‌تواند گلو، دهان‌، لب، زبان و سقف دهان را نیز در بگیرد.

  سایر علائم سندرم دهان سوزان عبارت‌اند از:

  ۹. آیا ممکن است سوزش گلو ناشی از سرطان باشد؟

  در موارد نادری سوزش گلو می‌تواند نشانه‌ای از سرطان گلو یا سرطان مری باشد. البته احتمال بروز سرماخوردگی، آنفولانزا و سایر عفونت‌هایی که موجب سوزش گلو می‌شوند، بسیار بیشتر از سرطان است.

  سوزش گلوی ناشی از عفونت‌ها معمولا بین ۱ تا ۲ هفته بهبود می‌یابد. درحالی‌که در صورت ابتلا به سرطان این درد از بین نمی‌رود.

  برخی دیگر از علائم بروز سرطان عبارت‌اند از:

  اگر یک یا چند مورد از علائم بالا را دارید، به پزشک مراجعه بکنید. پزشک می‌تواند علت مشکل‌تان را شناسایی و به شما در اقدام بعدی کمک بکند.

  راه‌های درمان سوزش گلو

  به کمک روش‌های زیر می‌توانید درد یا سوزش گلو را تسکین بدهید:

  چه زمانی باید به پزشک مراجعه بکنید؟

  معمولا سوزش گلو پس از گذشت چند روز بهتر می‌شود. اما اگر دردتان بیش از ۱ هفته ادامه پیدا کرد یا به‌طرز غیرمعمولی افزایش یافت، به پزشک مراجعه بکنید.

  همچنین در صورت بروز علائم زیر به پزشک مراجعه کنید:

  منبع مطلب : www.chetor.com

  مدیر محترم سایت www.chetor.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  علائم، علل و راه های درمان گلو درد

  علائم، علل و راه های درمان گلو درد

  علامت اصلی گلو درد احساس خشکی، دردر یا سوزش در گلو است. درد گلو یکی از شایع ترین علائم بیماری است. سالانه بیش از 13 میلیون از بیمارانی که به پزشک مراجعه می کنند دارای گلو درد هستند. اگر شما هم دچار گلودرد هستید و نمی دانید که باید به کدام پزشک مراجعه کنید، کلیک کنید.

  انواع مختلف گلو درد معمولا در اثر عفونت یا عوامل محیطی مانند خشکی هوا ایجاد می شود . اگرچه تحمل گلو درد می تواند یک فرآیند ناخوشایند باشد، اما معمولا به مرور زمان از بین می رود.

  بر اساس محل عفونت می توان گلو درد را به سه نوع تقسیم کرد:

  علائم گلو درد

  علائم گلو درد بسته به نوع بیماری می تواند متفاوت باشد:

  در بیشتر موارد، غذا خوردن و حرف زدن می تواند باعث افزایش درد شود. در این حالت گلو و لوزه قرمز و ورم کرده به نظر می رسد.

  گلو درد گاها با لکه های سفید یا چرک روی لوزه ها همراه است. این لکه های سفید معمولا در گلو دردهای میکروبی شایع است.

  گلو درد می تواند با علائم دیگر هم همراه باشد:

  8 علت گلو درد

  گلو درد براثر دلایل مختلفی مانند عفونت یا زخم های داخلی به وجود می آید. در ادامه هشت مورد از شایع ترین علل گلو درد ذکر شده است.

  سرماخوردگی ، آنفولانزا و سایر عفونت های ویروسی

  ویروس ها عامل 90 درصد موارد گلو درد هستند. از جمله ویروس هایی که باعث گلو درد می شوند عبارتند از:

  عفونت های باکتریایی

  عفونت های باکتریایی نیز می توانند باعث گلو درد شوند. شایع ترین آن گلو درد استرپتوکوکی است (عفونت لوزه و گلو ناشی از باکتری های گروه A استرپتوکوک).

  این باکتری عامل تقریباً 40 درصد از موارد گلو درد در کودکان است. تونسیلیت و عفونت های مقاربتی مانند سوزاک و کلامیدیا نیز می توانند باعث گلو درد شوند.

  آلرژی

  هنگامی که سیستم ایمنی بدن نسبت به عوامل حساسیت زا مانند گرده گل، پوشش گیاهی و موی حیوانات خانگی واکنش نشان می دهد، مواد شیمیایی را آزاد می کند که باعث ایجاد علائمی مانند احتقان بینی، آبریزش چشم، عطسه و سوزش گلو می شود.

  مخاط بیش از حد در بینی می تواند به بخش پایین گلو وارد شود. به این پدیده اختلال آبریزش از پشت بینی گفته شده و می تواند گلو را تحریک کند.

  آب و هوای خشک

  هوای خشک باعث کاهش رطوبت در دهان و گلو شده و حس خشکی و خارش را به وجود می آورد. این نوع اختلال در ماه های سرد و با روشن بودن بخاری تشدید می شود.

  دود، مواد شیمیایی و سایر مواد تحریک کننده

  بسیاری از مواد شیمیایی مختلف و موجود در محیط گلو را تحریک می کنند. برخی از این مواد عبارتند از:

  جالب است بدانید که پس از 11 سپتامبر بیش از 62 درصد از آتش نشانان حاظر در محل حادثه از گلو درد مکرر شکایت داشتند. این در حالی است که پیش از حادثه این مقدار تنها 3.2 درصد بود.

  جراحت

  هرگونه صدمه مانند ضربه یا بریدگی در ناحیه گردن می تواند باعث درد گلو شود. گیر کردن تکه های سفت غذا در گلو هم می تواند باعث تحریک و ایجاد درد شود.

  تارهای صوتی و ماهیچه های گلو براثر استفاده مکرر تحت فشار قرار می گیرند. بنابراین داشتن گلو درد بعد از فریاد زدن، بلند صحبت کردن یا آواز خواندن برای مدت طولانی کاملا عادی است. گلو درد یکی از علائم رایج بین مربیان و معلمان بدنسازی است که بیشتر اوقات باید با صدای بلند صحبت کنند.

  ریفلاکس گاستروازوفاژیال (GERD)

  ریفلاکس گاستروازوفاژیال (GERD) به حالتی گفته می شود که در آن اسید معده به داخل مری (راه انتقال مواد غذایی از دهان به معده) بازمی گردد.

  این اسید مری و گلو را می سوزاند و باعث ایجاد علائمی مانند سوزش سر دل و رفلاکس اسید (حالت تهوع) می شود.

  تومور

  تومور گلو، حنجره یا زبان معمولا از اولین دلایل گلو درد نیست، اما گلو دردهایی که به دلیل سرطان ایجاد می شوند با گذر زمان از بین نمی روند.

  علل گلو درد

  داروهای خانگی برای گلو درد

  بیشتر گلو دردها با درمان خانگی بهبود پیدا می کنند. تنها باید برای مدتی استراحت کافی داشته باشید تا به سیستم ایمنی بدنتان فرصتی برای مقابله با عفونت بدهید.

  برای تسکین درد گلو می توانید:

  چه زمانی باید به پزشک متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنید

  گلو دردهایی که در اثر عفونت ویروسی ایجاد می شوند، معمولاً به دو تا هفت روز برای درمان احتیاج دارند که بدون راجعه به دکتر رفع می شوند. با این وجود برای برخی از موارد گلو درد باید به پزشک متخصص گوش، حلق و بینیمراجعه کرد.

  در صورت بروز هر یک از این علائم باید با پزشک خود تماس بگیرید:

  راه های درمان گلو درد

  چگونه گلو درد را تشخیص بدهید

  در طول معاینه دکتر درباره علائم شما سؤال می کند و از یک چراغ قوه برای بررسی قسمت پشتی گلوی شما برای وجود قرمزی، تورم و لکه های سفید استفاده می کند. علاوه براین ممکن است اطراف گردن را برای وجود غده یا ورم بررسی کند.

  برای گلو دردهای مشکوک به عفونت باکتری از شما تست استرپ گرفته خواهد شد. در این مرحله دکتر با استفاده از یک گوش پاک کن نمونه ای از مخاط شما را برای آزمایش باکتری های استرپتوکوک جمع می کند. با آزمایش استپ سریع معمولا نتیجه را در عرض چند دقیقه دریافت می کنید.

  برای تأیید درست بودن تشخیص، نمونه به آزمایشگاه فرستاده می شود. بررسی آزمایشگاهی معمولا یک تا دو روز طول می کشد، اما نشان دهنده قطعی ابتلا (یا عدم ابتلا) به باکتری خواهد بود.

  بعضی اوقات به آزمایش های بیشتری برای تشخیص دادن علت گلو درد احتیاج دارید. در این حالت می توانید به متخصص گوش و حلق و بینی (ENT) مراجعه کنید.

  مشاوره آنلاین فوری

  دارو هایی برای گلو درد

  برای تسکین درد گلو یا درمان کامل می توانید از داروهای زیر استفاده کنید.

  داروهای بدون نسخه که درد گلو را تسکین می دهند شامل موارد زیر است:

  از دادن آسپیرین به کودکان و نوجوانان خودداری کنید، زیرا منجر به یک بیماری نادر به نام سندرم ری می شود.

  همچنین می توانید از روش های درمانی زیر استفاده کنید که درد را به مقدار قابل توجهی کاهش می دهد:

  داروهایی که اسید معده را کاهش می دهند هم می توانند به بهبود گلو درد GERD کمک کنند. این داروها شامل موارد زیر هستند:

  کورتیکواستروئیدهای با دوز کم نیز می توانند بدون ایجاد عوارض جانبی جدی در کاهش گلو درد کمک کنند.

  در چه حالتی باید آنتی بیوتیک مصرف کنید

  توجه کنید که آنتی بیوتیک ها فقط عفونت های ناشی از باکتری  را درمان می کنند و تاثیری بر عفونت های ویروسی ندارند.

  برای جلوگیری از عوارض جدی تر گلو دردهای میکروبی مانند ذات الریه، برونشیت و تب روماتیسمی حتما باید از آنتی بیوتیک استفاده کنید. آنتی بیوتیک ها می توانند درد گلو درد را تقریباً در یک روز و خطر تب روماتیسمی را در بیش از دو سوم موارد کاهش دهند.

  پزشکان گوش، حلق و بینی معمولاً آنتی بیوتیک ها را برای یک دوره حدودا 10 روزه تجویز می کنند. توجه کنید که حتی در صورت بهبودی نسبی باید تمام داروها را مصرف کنید. متوقف کردن مصرف آنتی بیوتیک می تواند منجر به فعال ماندن برخی باکتری ها و ابتلای مجدد منجر شود.

  نتیجه گیری

  عفونت های ویروسی و باکتریایی و همچنین مواد تحریک کننده و صدمات فیزیکی دلیل اکثر گلو درد ها هستند. علاوه براین اکثر گلو دردها طی چند روز و بدون درمان دارویی بهبود می یابند.

  استراحت، نوشیدن مایعات گرم، غرغره آب نمک و مصرف داروهای بدون نسخه به عنوان درمان های خانگی می توانند به تسکین درد گلود کمک کنند.

  گلو دردهای عفونی و باکتریایی با آنتی بیوتیک درمان می شوند. در این حالت پزشک می تواند از تست استرپ برای تشخیص عامل بیماری استفاده کند.

  در صورت بروز علائم شدیدتر مانند مشکل در تنفس یا بلع، تب بالا یا خشکی گردن به دکتر متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنید.

  منبع مطلب : www.darmankade.com

  مدیر محترم سایت www.darmankade.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  درمان گلودرد | ترفندهای طبیعی برای درمان گلودرد چرکی | دکتر کرمانی

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 7 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید