توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  برای حفاظت از منابع انرژی چه باید کرد

  1 بازدید

  برای حفاظت از منابع انرژی چه باید کرد را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  حفاظت از منابع انرژی

  در محیط زندگی خود برای صرفه جویی چه کاری می توانم انجام دهم:

  - صرفه جویی در خانه

  ۱ـ خاموش كردن چراغ ها هنگام ترك اتاق، یكی از ساده ترین راه های صرفه جویی انرژی است
  ۲ـ از رنگ های روشن برای دیوار و سقف و پرده ها استفاده كنید
  ۳ـ تا حد ممكن در هنگام مطالعه از روشنایی موضعی استفاده كنید

  ۴ـبرای جلوگیری از هدر رفتن انرژی از درب ها و پنجره ها، منافذ آنرا را با عایق مناسب درزگیری نمایید

  ۵ـدر حد امكان از استفاده هم زمان چند وسیله برقی پرمصرف خانگی خودداری كنید

  - در وسایل خانگی

  پلوپز
  ۱. در هنگام خرید پلوپز ظرفیت متناسب با نیازهای واقعی خانواده را در نظر بگیرید.
  ۲. پلوپز را باید تمیز نگه دارید در غیر این صورت مصرف آن زیاد و عمرش کم می شود.
  ۳. از پلوپزهای دارای نشان استاندارد استفاده نمائید.
  ۴. تا حد امکان باید از ظرفیت کامل یک پلوپز استفاده کنید.
  ۵. در حد امکان از پلوپز در ساعت های پیک (ساعت ۱۷ تا ۲۰) مصرف استفاده ننمائید.
  سماور
  ۱. سعی کنید از سماور برقی دارای نشان استاندارد استفاده نمائید.
  ۲. از درجه اتوماتیک سماور برقی در ساعت پیک (ساعت ۱۷ تا ۲۰) مصرف برق استفاده ننمائید.
  ۳. از روشن گذاشتن مداوم سماور برقی خودداری نمائید.
  ۴. توجه داشته باشید سماور برقی همیشه دارای آب باشد.
  ۵. اگر مصرف چای در خانه زیاد است، از سماور گازی به جای سماور برقی استفاده نمائید.
  سشوار
  ۱. از انواع سشوار با مارک معتبر استفاده نمائید.
  ۲. سعی کنید در هوای گرم به جای سشوار از نور خورشید جهت خشک کردن مو استفاده نمائید.
  ۳. از روشن گذاشتن مداوم سشوار خودداری کنید.
  ۴. سعی کنید از درجه پائین سشوار استفاده نمائید.
  ۵. توجه داشته باشید سشوارهای با قدرت زیاد (بالای ۱۰۰۰ وات) لزوماً بهترین نمی باشد، بلکه سشوار با قدرت متوسط ۸۰۰ وات، با صرفه و مناسب ترین سشوار به حساب می آید.
  چرخ گوشت
  ۱. از چرخ گوشت و آبمیو ه گرفتن دارای نشان استاندارد استفاده نمائید.
  ۲. در حد امکان در ساعات پیک (ساعت ۱۷ تا ۲۰) مصرف برق از آنها استفاده ننمائید.
  ۳. سعی کنید دستگاه چرخ گوشت و آبمیوه گیری همیشه تمیز باشد تا فشاری به دستگاه وارد نشود.
  ۴. در هر نوبت استفاده از دستگاه از مقدار قابل ملاحظه ای میوه آب گرفته و گوشت چرخ کنید.
  ۵. تیغ چرخ گوشت را هر چند وقت یکبار تیز نمائید.
  ۶. از روشن گذاشتن طولانی مدت و ممتد دستگاه خودداری نمائید.
  اتو
  ۱. از اتوهائی استفاده کنید که دارای ترموستات باشد و اگر این بخش خراب شد، حتماً آن را تعمیر کنید.
  ۲. از قطع و وصل کردن اتو از پریز خودداری کنید.
  این عمل نه فقط مصرف را زیاد می کند و خطرناک است بلکه می تواند اتو را به طور کامل از کار بیندازد.
  ۳. قبل از اتو زدن آخرین لباس اتو را خاموش کنید.

  منبع مطلب : shabankhosravi.blogfa.com

  مدیر محترم سایت shabankhosravi.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  برای حفاظت از منابع انرژی چه باید کرد؟

  ستاره | سرویس علوم - انسان‌ها هر روز از انرژی‌های اطراف خود استفاده می‌کنند؛ بطور مثال برای گرم کردن خانه، برای پختن غذا، جابجا شدن در شهر، روشن کردن اتاق خود و... از گونه‌های مختلف انرژی استفاده می‌کنیم. هر یک از این انرژی‌ها از منابع گوناگون بدست می‌آیند. بطور مثال انرژی حرکتی که خودرو برای حرکت کردن به آن نیاز دارد، از سوختن سوخت‌های فسیلی بوجود می‌آید. از آنجایی که مقدار سوخت‌ها کم است و روزی به پایان می‌رسند، بنابراین برای حفاظت از منابع انرژی باید فعالانه عمل کرد. با این توضیح سهم شما در حفاظت از منابع انرژی چیست؟ ما در این مطلب قصد داریم شما را با تعدادی از این روش‌ها آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

  برای حفاظت از منابع انرژی چه باید کرد؟

  در محیط زندگی خود برای صرفه جویی می‌توان اقدامات مفیدی انجام داد. بطور مثال برای صرفه جویی انرژی در خانه می‌توان کارهای زیر را انجام داد:

  ۱. خاموش کردن چراغ ها هنگام ترک اتاق

  ۲. استفاده کردن از رنگ‌های روشن برای دیوارها و پرده‌ها. این کار باعث انعکاس نور شده و می‌توان با چراغ‌های کمتر و کم مصرف‌تر محیط خانه را روشن‌تر کرد.

  ۳. استفاده از چراغ مطالعه به هنگام مطالعه

  ۴. عایق کردن درب و پنجره‌ها در زمستان برای جلوگیری از اتلاف انرژی گرمایی

  ۵. پرهیز از استفاده از لوازم خانگی پرمصرف بطور همزمان

  خرید لوازم خانگی کم مصرف و استاندارد

  یکی دیگر از کارهای مفیدی که می‌توان برای حفاظت از منابع انرژی انجام داد، دقت در هنگام خرید لوازم خانگی است. برای این کار می توانیم به هنگام خرید این لوازم به برچسب انرژی و نشان استاندارد آن‌ها دقت کنیم. کارهای دیگری که می‌توان در این خصوص انجام داد، با توجه به نوع لوازم خانگی، قابل تامل است.

  بطور مثال در هنگام خرید پلوپز، می‌توانید ظرفیت متناسب با نیازهای واقعی خانواده خود را در نظر بگیرید؛ یعنی اگر شما یک خانواده چهار نفری هستید، خرید یک پلوپز هشت نفره می‌تواند یکی از راه‌های اتلاف انرژی برای شما باشد.

  در ادامه برای لوازم خانگی متفاوت، روش‌های ساده برای حفاظت از منابع انرژی را بیشتر شرح خواهیم داد.

  پلوپز

  سماور

  سشوار

  اتو

  از اتوهائی استفاده کنید که دارای ترموستات باشد. در واقع ترموستات اتو وظیفه قطع و وصل برق المنت اتو را بر عهده دارد و زمانی که اتو به اندازه کافی گرم می‌شود، ترموستات اتو جریان برق را قطع کرده و بدین شکل در مصرف انرژی به شما کمک می‌کند.

  حفاظت از منابع انرژی از طریق مدیریت کارهای روزانه

  ما روزانه کارهای زیادی انجام می‌دهیم که دقت کردن در نحوه انجام آن‌ها می‌تواند کمک زیادی برای حفاظت از منابع انرژی باشد. در ادامه بطور خلاصه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

  ۱. درست کردن چای

  اگر برای جوشاندن آب از کتری برقی بجای کتری روی گاز استفاده کنید، از این طریق توانسته‌اید در مصرف انرژی صرفه جویی کنید.

  ۲. پختن غذا

  در هنگام پختن غذا می‌توانید از شعله‌ای از اجاق گاز استفاده کنید که از لحاظ اندازه و بزرگی به قابلمه شما بخورد. علاوه‌بر این به هنگام آش‍پزی حتما با گذاشتن درب قابلمه پختن را انجام دهید تا نیاز به انرژی بیشتر جهت پختن نداشته باشید و انرژی هدر نرود.

  ۳. پوشیدن لباس‌های خنک در تابستان و لباس‌ها گرم در زمستان

  برای صرفه جویی در انرژی نیازی نیست که در سرما قرار بگیرید؛ بلکه کافی است منزل یا اتاق خود را راحت و گرم نگهدارید و احساس خوبی داشته باشید. ولی گاهی اوقات بهتر است به جای اینکه از شوفاژ تا درجهٔ آخر استفاده کنید، در منزل لباس گرم به تن کرده و کفش روفرشی و یا جوراب ضخیم بپوشید.

  ۴. استفاده بهینه از لباس شویی

  بهتر است زمانی از ماشین لباس شویی استفاده کنید که لباس‌های چرک زیادی جمع شده باشد. با این کار هم عمر ماشین لباس شویی شما بیشتر شده و هم در مصرف انرژی تا حد قابل توجهی صرفه جویی می‌شود.

  ۵. تنظیم اسکرین سیور بر روی مانیتور

  رایانه خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که مانیتور پس از دو سه دقیقه بیکار بودن خاموش شود. مانیتور پر مصرف‌ترین بخش رایانه شماست. استفاده از یک تصویر پس زمینه تاریک و محافظ (اسکرین سیور) تیره می‌تواند تا مقدار زیادی در مصرف برق صرفه جویی کند و چند کیلوگرم دی اکسید کربن کمتری را راهی اتمسفر زمین کند.

  ۶. صرفه جویی در هنگام استحمام

  عادت کنید هنگام لیف و صابون زدن در حمام شیر آب حمام را ببندید؛ سخت نیست، امتحان کنید.

  جمع بندی

  شما چه کمک‌های دیگری می‌توانید بکنید تا منابع انرژی برای نسل های آینده هم باقی بمانند؟ برای حفاظت از منابع انرژی چه پیشنهادهایی دارید؟ دیدگاه‌های خود را از طریق ارسال نظر با ما و سایر مخاطبین ستاره به اشتراک بگذارید. همچنین می‌توانید صرفه جویی در مصرف برق با ۴ روش آسان و کاربردی را در ستاره بخوانید. 

  منبع مطلب : setare.com

  مدیر محترم سایت setare.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  راهکار هایی بسیار ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف انرژی

  بالاترین میزان مصرف انرژی در ساختمانها مربوط به سیستم های گرمایشی و تامین آب گرم مصرفی است .در کشور عزیزمان ایران، سرانه مصرف انرژی سالانه ۳۶۰۰۰ کیلو وات ساعت برای هر شهروند می باشد. نرخ مصرف فوق و روند صعودی آن موجب شده تا نیاز به تغییر رویکرد در مصرف و ارتقاء فرهنگ مصرف انرژی در کشور بیش از پیش احساس شود .

  ۱) دمای اتاق را در وضعیت بهینه تنظیم نمایید

  با تنظیم دمای اتاق بالاتر از حد متعادل عملاً انرژی را هدر می دهیم – پس چه خوب است که دمای محل کار یا سکونت خود را هوشمندانه تنظیم نماییم. در روزهای آفتابی در فصل سرما ، اتاق های روبه آفتاب موقعیت مناسبی جهت حفظ گرمایش فضای زندگی رافراهم می کنند و امکان پایین آوردن دمای سیستم گرمایش و حتی خاموش نمودن آن را در طول روز به مامیدهند.

  دمای اسمی مناسب برای محل زندگی حدود ۲۰ درجه سانتی گراد و برای محل کار- بواسطه جنب و جوش کار و جلوگیری از خستگی و خواب الودگی حدود ۱۸-۲۰ درجه در نظر گرفته می شود ، که البته این دما مربوط به فصل سرد سال بوده و طبیعتاً در فصول گرم صرف انرژی کلان جهت پایین آوردن دمای محل تا این حد نه تنها عاقلانه و مقرون به صرفه نیست بلکه به نفع سلامت شهروندان نیز نمیباشد. لازم به ذکر است که محققین در گزارشات خود دمای اتاق خواب را در وضعیت بهینه ۱۹ درجه سانتی گراد تعیین کرده اند.دمای در نظر گرفته شده برای آشپزخانه و حمام نیز در همین حدود مناسب می باشد.

  2) هوا دهی محیط

  یکی از ملاحظات مهم برای زندگی سالم وجود هوای پاک و تازه محیط زندگی می باشد. در همین راستا با هوا دهی مناسب محیط کار یا سکونت خود را از رطوبت و بوهای نامطبوع عاری و به حفظ سلامت و روحیه خود کمک می کنیم. شاید برخی بر این باور باشند که هوای اتاق باید به صورت دائم در جریان تبادل با فضای باز باشد و به عنوان مثال همیشه گوشه پنجره را باز بگذارند، ولی این موضوع موجب هدر رفتن انرژی گرمایشی و نهایتاً اتلاف آن میگردد. روش صحیح این کار بازکردن تمام پنجره برای مدت ۲ دقیقه و در صورتی که پنجره کوچک باشد این زمان تا ۵ دقیقه قابل افزایش می باشد. بدین طریق هم تهویه  مناسب در فضای مورد نظر صورت میگیرد و انرژی نیز تا سر حد امکان تلف نمی شود.

  3) استفاده از سیستم های گرمایش جدید

  در صورت استفاده از سیستم های گرمایش قدیمی نه تنها هزینه های نگهداری بالا و مطلوبیت استفاده از این نوع سیستم ها پایین است بلکه مصرف انرژی در آنها تا ۳۰%بالاتر از سیستم های جدید می باشد. توجه داشته باشیم که منابع انرژی مورد استفاده در این نوع سیستم های گرمایشی از منابع تجدید نا پذیرهستند، پس صرف پرداخت هزینه بالاتربرای استفاده از این نوع سیستم ها توجیه مناسبی نیست. همه مردم در حفظ محیط زیست  و آسیب رساندن کمتر به آن باید کوشا باشند. لذا با جایگزینی سیستم های قدیمی با تکنولوژی های  جدیدتر و همچنین سرویس به موقع ۳۰% در هزینه های مصرف نیز میتوان صرفه جویی کرد. خوب است بدانیم که فقط تنظیم نبودن مشعل میتواند۵% هزینه های مصرف سوخت را افزایش دهد.

  هزینه های مالی تحمیل شده به ساکنان ساختمان با مجتمع های مسکونی جهت نوسازی و تنظیمات دوره ای این سیستم ها نه تنها در درازمدت بازگشت مالی در کاهش مصرف را به دنبال خواهد داشت بلکه ذخایر سوخت های فسیلی را برای استفاده بهتر نسل های آینده حفظ خواهد نمود.

  4) مانع داغ کردن رادیاتورها شوید!

  به منظور بهره مندی هرچه بیشتر و بهتر از توان گرمایشی رادیاتور و شوفاژ (و حتی در سیستم های فن کوئل) باید جریان مناسب هوا در اطراف آنها برقرار باشد. این جریان که به آن کنوکسیون نیز میگویند فقط درصورتی در بهینه ترین وضعیت خود برقرار میگردد که رادیاتور در موقعیت مناسب با آزادی فیزیکی مطلوب قرار گرفته باشد. بدین منظور موارد ذیل باید لحاظ گردند:

  پنهان نبودن رادیاتورها در پشت پرده  ، غالباً به منظور حفظ زیبایی و مخفی ماندن رادیاتور از آنها استفاده می گردد ، محصور نبودن رادیاتور در بین مبلمان و دکورهای سنگین منزل و مواردمشابه که مانع تبادل درست گرمای رادیاتور با هوای محیط میگردد. در موارد فوق الذکر حرارت رادیاتور در اطراف آن حبس میگردد و تبادل مناسب با محیط پیدا نمیکند، که اصطلاحاً به آن داغ کردن رادیاتور هم اطلاق می گردد. در نتیجه این امر عدم بهره مند شدن از مصرف انرژی و نتیجتاً هدر رفتن آن می باشد.

  ۵) از هدر رفتن انرژی گرمایی از طریق پنجره ها جلو گیری نمایید.

  پنجره ها هیچگاه به اندازه دیوار ها عایق دما گرما نمی باشند و همواره بیشترین میزان هدر رفتن انرژی از راه پنجره ها صورت می پذیرد. در طراحی ساختمان حتی الامکان باید از پنجره های دو جداره استفاده نمود که در این راستا سایز پنجره ها نیز تاثیر به سزایی در جلوگیری از هدر رفتن انرژی دارد. در پنجره هایی که تک جداره و با ضریب هدر رفت انرژی بالا هستند می بایست تا جای ممکن از کرکره های چوبی بیرون و پرده های ضخیم و بلند از داخل استفاده کرد تا دمای داخل را تا بیشترین حد ممکن حفظ نمود. بستن کرکره های چوبی بیرونی در هنگام شب می تواند تا ۵۰% از اتلاف انرژی جلوگیری نماید.

  6) استفاده از درز گیرهای مناسب در پنجره و درها

  در خصوص پنجره های تک جداره با چهارچوب فلز و یا چوب استفاده از درزگیرهای لاستیکی و یا نمدی موجود در بازار تاثیر به سزایی در کاهش مصرف انرژی از طریق حفظ دمای محیط دارد .

  توجه داشته باشیم که در این گونه درز گیرها باید بطور منظم تعویض گردند تا تاثیرات مناسب خود را حفظ نمایند. این گونه  سرمایه گذاری های کوچک معمولاً نتایج مطلوب و مقرون به صرفه ای در فصل سرما به همراه خواهد داشت.

  7) مراقب گول خوردن ترموستاتیک والو باشید

  باید مطلع باشیم که در مواردی که رادیاتور در کنار یا زیر پنجره های معرب قرار می گیرند (مانند اتاق های طبقات بالای ساختمان – زیر شیروانی ) ، والوترموستاتیک عملاً از سرمای انتقال یافته از پنجره به والو ، گول می خورد. این بدین معناست که هوای اتاق لزوماً تاثیر بر عملکرد والوترموستاتیک ندارد و بیشتر سرمایی که از جدار پنجره ها به والو وارد می شود در تعیین دمای رادیاتور مؤثر است – لذا در این گونه موارد حرارت مازاد تولید میگردد که معادل اتلاف انرژی و سوخت و بالارفتن هزینه می باشد.

  8) استفاده از” وضعیت دمای شب”

  در سیستم های حرارتی جدید “وضعیت دمای شب” وجود دارد. این امر موجب پایین آوردن دما در هنگام شب می شود که عملا با توجه به خواب بودن ساکنین و عدم نیاز به دمای بالاتر در محیط ، باعث پایین آوردن هزینه سوخت می شود.

  به یاد داشته باشیم که هریک درجه کاهش در دمای محیط در فصول سرد ، معادل کاهش هزینه سوخت در حدود ۶% می باشند. برای پایین آوردن هزینه آب گرم نیز به سادگی در مصرف آب گرم صرفه جویی کنید!

  9) آیا لزومی به وجود آب گرم همیشگی داریم؟

  برای تامین آب گرم حدود ۱۲% مصرف خانگی جریان آب باید تخصیص پیدا کندو این در حالتی است که حدود۳۰% هزینه گرمایش و آب گرم برای تامین آب گرم منازل مسکونی تخصیص یابد. چنین نرخی معرفی لزوم استفاده منطقی و فکرشده آب گرم را ضروری میسازد. اگر واقعاً فکر شده مصرف کنیم میبینیم که دستان نه چندان کثیف خود را میتوانیم به سرعت با آب بشوییم . یا اینکه ظرف های نه چندان چرک را که تعداد شان زیاد هم نیست را می توان با آب سرد یا ولرم شستو شو داد. مجموع این راهبرد ها هزینه آب گرم را تا حدود نصف می تواند کاهش دهد.

  10) دوش گرفتن بجای وان آب داغ!

  وان آب گرم بسیار آرامش بخش است اما به چه قیمتی ؟ صرف وقت فراوان و مصرف زیاد آب تنها علل عدم توصیه این کار نیست !

  انرژی فراوان برای گرم کردن آن میزان زیاد آب لازم است . چرا به جای وان آب گرم از دوش آب گرم که با صرف بسیار کمتر آب و وقت و البته انرژی ، ما را به همان میزان پاکیزگی و شادی می رساند استفاده نکنیم؟

  در ساختمان هایی که آب گرم آنها با نیروی برق تامین میشود برای یک وان آب گرم مقدار ۶ کیلو وات ساعت انرژی برق باید صرف شود که معادل روشن بودن تلویزیون خانه برای ۱۲۰ ساعت است .

  منبع مطلب : khavaran-bt.com

  مدیر محترم سایت khavaran-bt.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 8 روز قبل
  0

  این متن ها خیلی عالیه بودند

  من اینارو انشا کردم 1 سال قبل
  -1

  منمنمن

  ناشناس 1 سال قبل
  -1

  سلام من بیشتر چیز هاش رو دوست نداشتم یعنی کافی نبود اما بیشتر آن خوب بود و به من کمک کرد

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  س

  🔥🔥🔥 1 سال قبل
  0

  🌀🌌🌀🌌🌀🌌🌀🌌 عالی است

  🔥🔥🔥 1 سال قبل
  0

  خوبه یعنی عالی است

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  واقعا که همه از روی متن ستاره برداشته بودن!

  یه انرژی بلد نیستین؟!

  با شما نیستم با همه ام

  1
  ناشناس 1 سال قبل

  آره یک جورایی باهات موافقم

  مرضیه 2 سال قبل
  1

  نمیدونم چه بنویسم

  مهدی 2 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  0
  محمد حسن 1 سال قبل

  آره راست میگه

  برای ارسال نظر کلیک کنید