در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  با دیدن ماه گرفتگی کدام نماز بر مسلمانان واجب میشود

  1 بازدید

  با دیدن ماه گرفتگی کدام نماز بر مسلمانان واجب میشود را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  پاسخ سوال‌های شرعی خود را درباره احکام ماه گرفتگی، اینجا بخوانید

  پاسخ سوال‌های شرعی خود را درباره احکام ماه گرفتگی، اینجا بخوانید

  *آیا با ماه گرفتگی نماز آیات بر همه واجب می شود؟

  مسلمانان چند نماز واجب دارند؛نماز یومیه نماز میت،نماز آیات،نماز نذر و قسم،نماز پدر که بر پسر بزرگ واجب است،نماز طواف،نماز استیجاری از نماز ها ی واجب هستند .

  نماز آیات که یکی از نمازهای واجب است که در زلزله، سیل شدید، رعدوبرق، باد شدید، ماه‌گرفتگی و خورشیدگرفتگی بر همه مردم واجب می‌شود.

  در برخی از مواردی که ذکر شده است، قضا دارد و در برخی از موارد قضا ندارد و هر زمانی که خوانده شود، ادا است.

  *آیا نماز آیات را باید همزمان باگرفتگی ماه به جا آورد یا بعدازماه گرفتگی نیز میتوانیم انجام داد؟

  از زمان شروع ماه‌گرفتگی و خورشید‌گرفتگی تا انتهای خورشید گرفتگی و ماه‌گرفتگی وقت نماز آیات است، فرقی نمی‌کند در محدوده شهر، منطقه، کشوری که ماه و خورشید گرفته شود بلکه برای کسانی که ماه گرفتگی را دیده‌اند یا ندیده‌اند خواندن نماز آیات واجب می‌شود و کسانی که در آن موعد نخواند‌ه‌اند، باید قضای آن را به جای آورند.

  *امروزه دقیقا میدونیم ماه و خورشید کی و کجا و چه میزان گرفتگی پیدا می کنند و تا سالهای بعد هم میدانیم. آیا نماز واجب است؟

  بله نماز آیات واجب است.

  *اگه جواب سئوال بالا مثبت است و حکم خدا غیر قابل تغییر چرا وقتی خداوند به صراحت گفته دادن پول و گرفتن سود نزول است حال به هر روشی و چون نیت از اول مشخص است چرا بانکها سود می دهند و سود پول می گیرند؟


  عقدی که بانک با افراد امضا می‌کند بر اساس عقود شرعی است ما حدود 50 عقد شرعی داریم که دو عقد ما عقد ازدواج و طلاق است و مابقی عقود اقتصادی است.
  بانک هم در این قالب با افراد عقد می‌بندد و وامی را در اختیار آنها قرار می‌دهد سودی که به آن وام تعلق می‌گیرد در قالب آن عقود است و گرفتار ربا نمی‌شود؛ بلکه آن چیزی که افراد با آن گرفتار می‌شود این است که وام جعاله می‌گیردو غیر از آن موضوع وام استفاده می‌کنند که این وام ربا می‌شود باید به این موضوع توجه شود که وام گرفته شده فقط در زمینه خودش استفاده شود وگرنه ربا می‌شود.

  البته دیر کردی که بانک‌ها می‌گیرند ربا حساب می‌شود از طرفی مراجع تقلید همه مسائل را بیان کرده‌اند و ممکن است برخی از بانک‌ها خطایی کنند و معنای این خطا این نیست که شرعی عمل کرده است بلکه بانک بر خلاف شرع قانونی کار کرده است.
  حضرت امام علی(ع) فرمودند :ربا در اقتصاد مانند مورچه سیاه بر روی سنگ سیاه در دل شب است.

  *آیا اگر ماه گرفتگی را مشاهده نکنیم فقط بشنویم از دیگران، نماز آیات بر ما واجب است؟

  نماز آیات برهمه مردم در هر زمانی واجب است.

  *اگر کسی به هر دلیلی نتواند نماز آیات را بخواند حکمش چه می باشد؟

  باید قضا نمازآیات خوانده شود.

  *کیفیت نماز آیات چگونه است؟ آیا مثل نماز صبح خوانده می شود؟مانند نماز صبح نیست تفاوت هایی دارد.

  اول؛ نماز آیات دو رکعت است و در هر رکعت پنج رکوع دارد. دستور آن این است که نمازگزار بعد از نیت، تکبیر بگوید و یک حمد و یک سوره تمام بخواند و به رکوع رود و سر از رکوع بردارد. دوباره یک حمد و یک سوره بخواند، باز به رکوع رود تا پنج مرتبه. بعد از بلند شدن از رکوع پنجم دو سجده نماید و برخیزد و رکعت دوم را هم مثل رکعت اول بجا آورد و تشهد بخواند و سلام دهد.


  دوم؛ در نماز آیات نمازگزار می‌تواند، بعد از نیت و تکبیر و خواندن حمد، آیه های یک سوره را پنج قسمت کند و یک آیه یا بیشتر از آن را بخواند و به رکوع رود و سر بردارد و بدون این که حمد بخواند، قسمت دوم همان سوره را بخواند و به رکوع رود و همین طور تا پیش از رکوع پنجم سوره را تمام نماید. مثلا به قصد سوره «قل هو الله احد» بسم الله الرحمن الرحیم بگوید و به رکوع رود، بعد بایستد و بگوید: «قل هو الله احد» دوباره به رکوع رود و بعد از رکوع بایستد و بگوید: «الله الصمد» باز به رکوع رود و بایستد و بگوید: «لم یلد و لم یولد» و برود به رکوع، باز هم سر بردارد و بگوید: «و لم یکن له کفواً احد» و بعد از آن به رکوع پنجم رود و بعد از سر برداشتن، دو سجده کند و رکعت دوم را هم مثل رکعت اول بجا آورد. بعد از سجده دوم، تشهد بخواند و نماز را سلام دهد.


  سوم؛ اگر هم نمازگزار، در یک رکعت از نماز آیات پنج مرتبه حمد و سوره بخواند و در رکعت دیگر یک حمد بخواند و سوره را پنج قسمت کند، مانعی ندارد.

  *ارتباط ماه گرفتگی با مسائل شرعی چیست؟ این پدیده بیشتر یک پدیده علمی است چرا می گویید احکام شرعی؟

  مسئله عظمت پرودگار عالم است و سر سجده قرار دادن بر آستان پروردگار عالم بر اتفاق این حادثه عظیم است، چرا که نماز آیات، نماز نشانه‌ها، قدرت‌ها است.
  آیات به معنی نشانه‌ها است این نشانه‌های پروردگار است و خواندن نماز آیات برای ترس نیست، بلکه عظمت پروردگار است.

  *نماز آیات بر چه کسانی واجب است؟ حتی ما که در شهر خود نمی توانیم ببینیم هم باید نماز آیات بخوانیم؟

  نماز آیات برهمه افراد واجب است

  *اگر میت نماز آیات بقضایی داشته باشد آیا باید آن را برایش انجام داد ؟

  بله باید نماز قضا آیات میت خوانده شود.

  *آیا درصورت عدم ترس از ماه گرفتگی و خورشیدگرفتگی بازهم نماز آیات واجب است؟

  بله نماز آیات واجب است .

  *آیا خسوف و کسوف جزئی نماز آیات دارند؟

  برای خسوف و کسوف جزئی هم نمازآیات واجب است.

  انتهای پیام /

  منبع مطلب : www.yjc.ir

  مدیر محترم سایت www.yjc.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  ماه گرفتگی شب 13 رجب؛ چرا باید نماز آیات بخوانیم؟ /ماه گرفتگی بعدی در ایران چه زمانی است؟

   مقصود از آیات خورشید گرفتگی، ماه گرفتگی، زلزله و سایر حوادث هولناک آسمانی مانند رعد و برق بسیار شدید و بادهای سیاه و سرخ است، آنچنانکه بیشتر مردم بترسند.

   در ایران ساعت 22:54دقیقه زمان شروع گرفت ماه یا خسوف است. ساعت 23:54دقیقه گرفت ماه کامل می شود. ساعت 1:31دقیقه ماه شروع به باز شدن میکند و در ساعت 2:31دقیقه ماه کاملا از سایه زمین خارج و اصطلاحا خسوف و ماه گرفتگی به پایان میرسد.

  لازم به ذکر است این پدیده به دلیل عبور ماه از میان سایه زمین رخ میدهد . این پدیده زمانیاتفاق می افتد که ماه در حالت بدر بوده و اصطلاحا در مقابله (زاویه 180درجه با خورشید نسبت به زمین ) قرار دارد.

  ماه گرفتگی بعدی در ایران 19آذر 1390رخ خواهد داد.

   نماز آیات را فراموش نکنیم

  تمام افرادی که از ماه‌گرفتگی اطلاع پیدا ‌کنند اگر در منطقه‌ای باشند که آن ماه‌گرفتگی قابل رؤیت است، نماز آیات بر آنها واجب می‌شود.

  وقت خواندن این نماز را از زمان شروع ماه‌گرفتگی تا نقطه باز‌شدن ماه‌گرفتگی دانست و ‌افزود: از زمانی که ماه‌گرفتگی شروع می‌شود تا زمانی که به نهایت می‌رسد‌، ‌این نماز باید با نیت ادا خوانده شود؛ اما از هنگامی که ماه گرفتگی شروع به بازشدن می‌کند تا پایان‌ماه گرفتگی نماز آیات باید با نیت مافی‌الذمه خوانده شود و پس از ماه گرفتگی باید با نیت قضا خوانده شود.

   عوامل وجوب خواندن نماز آیات

  نماز آیات به واسطه چهارچیز بر مسلمان واجب می شود:

  1- کسوف، خورشید گرفتگی (اگرچه به مقدار کمی باشد)

  2- خسوف، ماه گرفتگی(اگرچه به مقدار کمی باشد)

  3- زلزله

  4- رعد و برق و بادهای سیاه و سرخ و مانند اینها در صورتی که بیشتر مردم بترسند

  خواندن نماز آیات در صورت وقوع زلزله، هیچ وقت قضا ندارد ولی چنانچه انسان نماز آیات به دلیل خورشید گرفتگی یا ماه گرفتگی را از زمان وقوع تا باز شدن ماه یا خورشید به تاخیر اندازد، باید قضای آن را بخواند.

  طبق نظر مقام معظم رهبری، گفتن «بسم الله الرحمن الرحیم» برای رفتن به رکوع کفایت نمی‌کند؛ بنابر‌این باید برای اولین رکوع و یا ششمین رکوع، بخشی از سوره نیز قرائت شودچگونگی نماز آیات
  نماز آیات دو رکعت است و در هر رکعت پنج رکوع دارد و قبل از هر رکوع، حمد و سوره خوانده می شود و یا سوره ای را پنج قسمت کرده و قسمت اول را قبل از رکوع اول، بعد از حمد می خوانیم وبه رکوع می رویم، سپس از رکوع برخاسته و بدون خواندن حمد قسمت دوم آن سوره را می خوانیم و به رکوع می رویم، پس از رکوع قسمت سوم آن را می خوانیم و باز به رکوع می رویم، سپس می‌ایستیم و همچنین تا رکوع پنجم و سپس به سجده می رویم و رکعت دوم را هم به همین ترتیب بجا می آوریم.

   نکات نماز آیات

  - سوره هایی که بعد از حمد خوانده می شود ، نباید جزء سوره های سجده دار باشد .

  - طبق نظر مقام معظم رهبری، گفتن «بسم الله الرحمن الرحیم» برای رفتن به رکوع کفایت نمی‌کند؛ بنابر‌این باید برای اولین رکوع و یا ششمین رکوع، بخشی از سوره نیز قرائت شود.

  مستحبات نماز آیات

  - این نماز اذان و اقامه ندارد؛ اما پیش از رکوع دوم، چهارم، ششم، هشتم و دهم؛ خواندن قنوت مستحب است؛ همچنین مستحب است انسان ‌این نماز را طولانی اقامه کند و تا پایان ماه‌گرفتگی نیز به ذکر و دعا مشغول شود.

  - مستحب است این نماز به جماعت خوانده شود که مأمومین باید غیر از حمد و سوره بقیه اذکار را قرائت کنند.

   چرا نماز آیات بخوانیم؟

  مقصود از آیات خورشید گرفتگی، ماه گرفتگی، زلزله و سایر حوادث هولناک آسمانی مانند رعد و برق بسیار شدید و بادهای سیاه و سرخ است، آنچنانکه بیشتر مردم بترسند. (1)

  قبل ار اسلام بسیاری از اقوام به هنگام خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی، طبل و دهل می کوبیدند، تا اژدهای غول پیکری که به گمان آنان درصدد بلعیدن ماه یا خورشید هستند، بترسانند. یهودیان به هنگام خسوف بر طبل می کوبیدند به تصور اینکه، ماه این صدا را می شنود و می ترسد و آشکار می گردد. ظهور اسلام این سنتهای جاهلی را دگرگون ساخت. (2)

  در زمان رسول خدا (صلی الله علیه و آله) در روز وفات فرزندش ابراهیم، کسوف روی داد. مردم تصور کردند که گرفتگی خورشید در اثر وفات فرزند پیامبر است. رسول خدا (صلی الله علیه و آله) برای از بین بردن این افکار موهوم و خرافی بلافاصله جنازه فرزند خویش را رها کردند و در برابر مردم قرار گرفتند و پس از حمد و ثنای خداوند فرمودند:

  "ای مردم!ماه و خورشید دو آیت از آیات الهی هستند (نشانه ای از نشانه های قدرت و عظمت پروردگارند) بفرمان او جریان دارند و ا ز او اطاعت می کنند و برای مرگ یا حیات کسی کسوف روی نمی دهد. هرگاه خسوف و کسوف پدید می آید نماز بگذارید." آنگاه پیامبر به همراه مردم نماز آیات خواندند. (3)

  امام رضا (علیه السلام) در این باره می فرماید: " اقامه نماز توجه و اقرار به ربوبیت پروردگار است ..." (7)

  قدر مسلم آن است که فلسفه نماز همان یاد خداست که بفرموده قرآن یاد خدا مایه اطمینان قلب هاست. (4)

  امام علی (علیه السلام) می فرماید: "نماز وسیله تقرب هر پرهیزگاری است به سوی خدا. " (5)

  امام صادق (علیه السلام) نیز می فرماید: "هنگامی که مشکل مهمی برای علی (ع) پیش می آمد، حضرت به نماز برمی خواست و آنگاه این آیه را تلاوت می فرمود: و استعینوا بالصبر و الصلوة." (6)

  امام رضا (علیه السلام) در این باره می فرماید: " اقامه نماز توجه و اقرار به ربوبیت پروردگار است ..." (7)

  این روایات همه به این حقیقت اشاره دارند که نماز انسان را به قدرت لایزالی پیوند می دهد که همه مشکلات و سختیها برای او سهل و آسان است. چنین احساسی موجب می شو دکه انسان در برابر حوادث و امور سهمناک، ترس و شکست و زبونی را از خود دور گرداند و با اتصال به قدرت لایزال الهی و اقرار به ربوبیت پروردگار، شکیبا و نیرومند گردد.

  لذا اقامه نماز به هنگام خسوف و کسوف و ...، نشانة خضوع و خشوع انسان است در برابر عظمت پروردگار و هم درخواست و دریافت آرامش و اطمینان قلبی از درگاه رب جلیل است. 

  پی نوشت ها :

  1ـ رساله نوین امام خمینی، ج1، ص109 - 2ـ همان - 3ـ همان - 4 ـ رعد، 28

  5ـ تفسیر نمونه، ج 16 ص292 - 6ـ تفسیر نمونه، ج1، ص 219

  7ـ تفسیر نمونه، ج 16، ص294

   /6262

  منبع مطلب : www.khabaronline.ir

  مدیر محترم سایت www.khabaronline.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  وجوب نماز آیات برای ماه‌گرفتگی جمعه شب

  وجوب نماز آیات برای ماه‌گرفتگی جمعه شب

  به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، یکی از پدیده‌های طبیعی ماه‌گرفتگی یا خسوف است. شب گذشته حوالی ساعت 23 و 56 دقیقه شاهد پدیده ماه‌گرفتگی نیم سایه‌ای به میزان 57 درصد در کشورمان بودیم. در آموزه‌های اسلامی یکی از اسباب نماز آیات خسوف شمرده می‌شود هرچند جزئی باشد. 

  به صورت کلی  اسباب شرعی وجوب نماز آیات عبارت است از کسوف خورشید و خسوف ماه، اگرچه مقدار کمی از آن‌ها گرفته شود؛ زلزله و هر حادثه غیرعادی که باعث ترس بیشتر مردم شود، مانند بادهای سیاه یا سرخ و یا زرد که غیرعادی باشند؛ تاریکی شدید، فرو رفتن زمین و ریختن کوه، صیحه آسمانی و آتشی که گاهی در آسمان ظاهر می شود.
  بنابراین در غیر از کسوف و خسوف و زلزله، باید آن حادثه موجب ترس و وحشت بیشتر مردم شود و حادثه‌ای که ترس‌آور نباشد و یا موجب ترس و وحشت افراد نادری شود، اعتبار ندارد.  وقت ادای نماز آیات خورشید و ماه گرفتگی از هنگام شروع گرفتگی تا زمان شروع در بازشدن آن است‌ و احتیاط ترک نشود که قبل از آن که شروع در بازشدن کند، به انجام نماز بشتابد و اگر از آن وقت تأخیر انداخت، باید نماز را با نیت قربة إلی اللّه بخواند و نمی‌تواند نیّت اداء و یا قضا داشته باشد. (استفتائات رهبر معظم انقلاب)

  برخی از سؤالات مربوط به احکام خسوف یا کسوف را بر اساس استفتائات رهبر معظم انقلاب در ادامه می‌خوانید. 
  س. آیا کسی که در هنگام ماه گرفتگی، ماه گرفتگی را نبیند، و بداند که ماه گرفتگی است، باید نماز آیات بخواند یا نه؟
  ج. در فرض سؤال، هنگام ماه گرفتگی باید نماز آیات بخواند.

  س. اگر تمام خورشید یا ماه بگیرد و مکلف نماز نخوانده باشد، در دو صورت ذیل وظیفه او چیست؟
  الف) اگر گرفتگی را بفهمد، و عمداً یا نسیاناً نماز را به جا نیاورد؟
  ب) اگر گرفتگی را نفهمد، و بعد از گذشت زمان متوجه شود؟
  ج. در هر دو صورت قضا واجب است.

  برای نحوه خواندن نماز آیات می‌توان به رساله‌های عملی مراجع عظام تقلید مراجع کرد. 

  انتهای‌پیام/ 

  منبع مطلب : www.tasnimnews.com

  مدیر محترم سایت www.tasnimnews.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ؟؟؟؟؟ 3 ماه قبل
  0

  خوب بود ولی آخر ما نفهمیدم چه نمازی باید بخونیم توی ماه گرفتگی

  مهدی 3 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید