توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  بایدن برای ایران بهتره یا ترامپ

  1 بازدید

  بایدن برای ایران بهتره یا ترامپ را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  ایرنا

  ایرنا

  "سید محمد مرندی" در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا با اشاره به استمرار تظاهرات‌ها و به خشونت کشیده شدن آن در آمریکا و پیامدهای تحولات اخیر این کشور در انتخابات آتی این کشور اظهارداشت: وضعیت داخلی آمریکا بسیار پیچیده شده و چنین شرایطی در تاریخ آمریکا کم‌سابقه است.

  وی گفت: ایالات متحده به داشتن یک قشر متوسط بزرگ در جهان معروف بود اما از دهه ۸۰ میلادی این قشر شروع به ضعیف شدن کرد. به خصوص بعد از فروپاشی شوروی و در دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون، آمریکا به سمت لیبرالیسم و سرمایه داری بیشتر رفت و به طوری که  این کشور مجموعه‌ای از قوانین ضدانحصار را لغو و مالیات‌ها را برای پولدارها کم کرد.

  مرندی، پیمان‌های تجاری آمریکا با کشورهای دارای منابع طبیعی و انسانی ارزان در دهه‌های اخیر را یادآور شد و گفت: این موضوع باعث شد خیلی از شغل‌ها به نفع سرمایه‌داران از آمریکا خارج شد و به کشورهای ارزان‌تر رفت.

  وی، افزایش روزافزون بدهی‌های دولت آمریکا را یادآور شد و خاطرنشان کرد: جامعه آمریکا یک جامعه مصرفی است و بدهی‌های زیاد در کنار درگیر شدن در جنگ‌های متعدد توان اقتصادی این کشور را تضعیف کرده است. در حالی که آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم حدود نصف اقتصاد دنیا را در اختیار داشت، الان این رقم تقریبا به حدود زیر ۱۴ درصد کل اقتصاد جهان رسیده است.

  معترضان به نژادپرستی و بی‌عدالتی کنار هم قرار گرفته‌اند

  مرندی، تظاهرات‌ها علیه نژادپرستی و بی‌عدالتی در ایالات متحده را یادآور شد و گفت: اکنون بحث نژادپرستی و بی‌عدالتی در کنار هم قرار گرفته و باعث شده که اعتراضاتی با قدرت مضاعف علیه دولت این کشور شکل بگیرد.

  وی، شخصیت خاص دونالد ترامپ رییس‌جمهوری فعلی ایالات متحده را در چندقطبی شدن جامعه آمریکا موثر دانست و افزود: جامعه آمریکا با یک چنددستگی گسترده و عمیق مواجه است.  طرفداران ترامپ دو دسته سرمایه‌داران و سفیدپوستانی هستند که می‌خواهند آمریکا سفید بماند. مخالفان ترامپ هم شامل سرمایه‌داران و منتقدان مردمی وی هستند.

  کارشناس مسائل آمریکا افزود: در میان منتقدان مردمی ترامپ، عده‌ای می گویند باید با حزب دموکرات کار کنیم و ترامپ را ساقط کنیم و عده‌ای هم می گویند نباید با دموکرات‌ها کار کنیم و مسیر جدایی را برای خود در پیش بگیریم.

  عضو هیات علمی دانشگاه تهران به تاسیس یک حزب جدید تحت عنوان حزب «مردم» در ایالات متحده اشاره کرد و گفت: گرچه این حزب تازه تاسیس است و نمیتواند تاثیر زیادی در انتخابات آتی نمی‌تواند داشته باشد اما خود نشان دهنده خسته شدن مردم از رویکرد جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها و تمایل آنها برای تحول در سیاست داخلی و خارجی این کشور است.

  اقتصاد آمریکا به سمت یک رکود تاریخی می‌رود

  مرندی به شیوع کرونا در آمریکا اشاره کرد و گفت: وضع اقتصادی آمریکا طی ماه‌های آینده به شدت بدتر خواهد شد و به سمت یک رکود خیلی بزرگ می‌رود که پیش‌بینی می‌شود بسیار بدتر از رکود سال ۱۹۲۹ باشد.

  وی این رکود و افول اقتصادی را عامل تغییرات و تحولات در سیاست داخلی و خارجی آمریکا در آینده تحلیل و خاطرنشان کرد: اعتراضات قطعا زیاد خواهد شد اما اینکه اعتراضات به چه شکل بروز خواهد کرد و با چه روش‌هایی اعتراضات نمایان خواهد شد هنوز قابل پیش بینی نیست. اما کاملا مشخص است که هر کس رییس‌جمهوری آمریکا شود وضعیت اقتصادی به مراتب بدتر و چنددسته‌گی‌ها عمیق‌تر خواهد شد.

   استاد دانشگاه مطالعات جهان ترامپ را با توجه به شرایط فعلی پیروز کارزار انتخاباتی آمریکا ارزیابی کرد و گفت: باتوجه به مشکلاتی که جو بایدن نامزد دموکرات‌ها در حوزه تکلم و بیان از خود نشان داده اگر با ترامپ وارد مناظره شود، ترامپ وی را شکست خواهد داد.

  بسیاری از مردم عادی ترامپ و بایدن را یکی می‌دانند

  وی، وضعیت بایدن را در میان مردم عادی غیرسفیدپوست و فقرا که به طور سنتی به دموکرات‌ها رای می‌داده‌اند نیز خوب ندانست و گفت: مردم عادی عمیقا منتقد مثل سیاه‌پوستان و رنگین پوستان و سفیدپوست‌های فقیر دیگر از دموکرات‌ها خوششان نمی‌آید و هر دو حزب را طرفدار سرمایه‌داران می‌دانند.

  این کارشناس مسائل آمریکا یادآورشد: معمولا نصف مردم آمریکا در انتخابات شرکت نمی‌کنند زیرا بین دو حزب جمهوری خواه و دموکرات فرق چندانی نمی‌بینند.

  مرندی گفت: بایدن در سخنرانی‌های انتخاباتی مثل آدم‌های سالم از نظر ذهنی و کلامی رفتار نکرده و احتمال باخت او وجود دارد مگر اینکه اتفاق خاصی بیافتد و به هر حال هنوز تا انتخابات فاصله زیادی وجود دارد و در این مدت ممکن است تحولات به شکلی پیش برود که ترامپ بازی را به بایدن ببازد.

  تاب‌آوری آمریکایی‌ها بسیار پایین آمده است

  وی با بیان اینکه رییس‌جمهوری بعدی آمریکا با چالش‌های بسیار جدی روبه‌رو خواهد بود، گفت: باتوجه به اینکه آمریکا سابقه ثروتمند بودن را دارد، مردم تاب‌آوری پایینی در مقابل مشکلات اقتصادی دارند.

   کارشناس ارشد مسائل آمریکا خاطرنشان کرد: زیرساخت‌های قوی، مدیریت خوب و آسایش نسبی برای اکثریت مردم چیزی است که از گذشته در ذهن و خاطره مردم این کشور وجود دارد و وقتی آنها این افول و زوال اقتصادی را در کشورشان ببینند با این موضوع صبورانه رفتار نخواهند کرد.

  مرندی درباره احتمال تغییر رفتار ترامپ با ایران در صورت پیروزی در انتخابات دور دوم ریاست جمهوری نیز گفت: ترامپ قابل پیش بینی نیست اما با توجه به اینکه اطرافیانش ضدایرانی هستند و به طور خاص دامادش کوشنر صهیونیست است نمی‌توان از وی انتظار تغییر در خصومت‌ورزی علیه ایران را داشت.

  آمدن بایدن یا ماندن ترامپ فرق چندانی ندارد

  وی تصریح کرد: ما خیلی نباید روی این موضوع حساب باز کنیم که چه کسی رییس‌جمهوری آمریکا خواهد شد زیرا اگر ترامپ برود و بایدن بیاید اتفاق خاصی برای ایران نخواهد افتاد.

   استاد دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران، هر کدام از ۲ نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را دارای معایب و مزایایی در ارتباط با سیاست خارجی دانست و گفت: از جهاتی ترامپ می‌تواند برای ایران بهتر باشد زیرا آمریکای ضعیف از نظر اقتصادی و منزوی از نظر بین‌المللی را رقم خواهد زد که در تقابل با ایران موفقیت جدی نخواهد داشت ولی اگر بایدن رییس‌جمهوری شود گرچه امکان دارد در ظاهر کمتر با ایران خصومت ورزی کند ولی در ایجاد اجماع علیه ایران موفق‌تر عمل خواهد کرد.

  مرندی، ایجاد داعش توسط دولت دموکرات باراک اوباما را یادآور شد و افزود: وقتی اوباما رییس‌جمهوری شد آنهایی که از جنگ افروزی های بوش پسر خسته شده بودند با وی همکاری کردند اما همین اوباما لیبی را نابود کرد؛ داعش را در سوریه بوجود آورد و با سعودی‌ها علیه مردم یمن همکاری کرد.

  وی به تحریم‌های گسترده دولت اوباما علیه ایران اشاره کرد و افزود: تحریم های امروز ایده دولت اوباما بود که بعد از برجام کمتر شد و الان دوباره شدت یافته است.

  این کارشناس ارشد مسائل آمریکا با بیان اینکه کسی نباید با اطمینان بگوید که کدام یک بهتر یا بدتر است، خاطرنشان کرد: حتی پیش‌بینی انتخابات هم در شرایط فعلی فقط یک گمانه زنی است اما به نظر من ترامپ به خاطر چالش‌برانگیز بودنش برای سیاست داخلی و خارجی آمریکا شاید پرفایده‌تر از بایدن باشد.

  مرندی گفت: با اطمینان می‌گویم که اگر بایدن به جای ترامپ قطعنامه به شورای امنیت فرستاده بود، اروپایی‌ها به نفع آمریکا رای می‌دادند زیرا نفوذ کلام بایدن و اطرافیانش در اروپا و حتی دیگر نقاط جهان خیلی فراتر از ترامپ است.

  وی، شهادت سردار قاسم سلیمانی به دستور ترامپ را یادآور شد و گفت: مردم ایران نفرت عمیقی نسبت به ترامپ دارند اما فکر می‌کنم ریاست‌جمهوری وی شاید به نفع ایران باشد.

  این استاد دانشگاه در عین حال، نزدیک بودن آرای بایدن و ترامپ را بهترین گزینه برای ایران دانست و گفت: هر چقدر آرای انتخاباتی دو رقیب دموکرات و جمهوری‌خواه بیشتر به هم نزدیک باشد، در نتیجه واگرایی‌های داخلی ناشی از آن، قدرت کاخ سفید و کنگره آمریکا برای تحمیل تحریم و فشار به کشورهایی مثل ایران کمتر خواهد بود.

  منبع مطلب : www.irna.ir

  مدیر محترم سایت www.irna.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  برای مردم ایران، ترامپ بهتره یا بایدن؟

  برای مردم ایران، ترامپ بهتره یا بایدن؟

  6060

  منبع مطلب : www.khabaronline.ir

  مدیر محترم سایت www.khabaronline.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  بایدن یا ترامپ؟ آیا برای ایران فرقی هم خواهد کرد؟

  بایدن یا ترامپ؟ آیا برای ایران فرقی هم خواهد کرد؟

  مهسا مژدهی: ترامپ تلاش دارد تا هر طور که شده تا اکتبر و انتخابات ایالات متحده فشار بیشتری بر ایران با هدف محدود کردن کشورمان و برداشته نشدن تحریم های تسلیحاتی تحمیل کند. با این حال مخالفت جامعه جهانی با او نشان داده است که کاخ سفید در اعمال این روش ها تنها مانده است. حتی سازمان ملل متحد تاکید کرده که حاضر نیست به دستور ترامپ تحریم ها علیه ایران را بازگرداند.

  ایران با استفاده از دیپلماسی فعال خود توانسته کشورها را در کنار خود حفظ کند. کشورهایی که سابق بر این از متحدان ایالات متحده به حساب می آمدند، حالا در سخنرانی خود در سازمان ملل هم ترامپ را به بی قانونی متهم کرده و می گویند که زیر بار حرف هایش نمی روند. این روند می تواند آغازی بر جدایی متحدان قدیمی از کشوری باشد که خود را بی رقیب می داند. 

  در خبرآنلاین با پرفسور نادر انتصار استاد ممتاز علوم سیاسی و روابط بین الملل در دانشگاه آلابامای جنوبی به گفتگو نشسته ایم.

  ترامپ اعلام کرده که مکانیسم ماشه را فعال کرده است. با وجود مخالفت‌های جهانی به ویژه از سوی تروئیکای اروپایی با فعال شدن مکانیسم ماشه علیه ایران، آیا ترامپ هنوز شانسی برای این کار دارد؟

  از نظر قانونی خیر.  ولی برای رژیم ترامپ حقوق بین الملل مهم نیست.  هم ترامپ و هم وزیر خارجه اش مایک پمپئو بارها در حرف و در عمل یاغیگری خود را ثابت کرده اند و به آن افتخار نیز میکنند.  به وجود اینکه تقریبا تمام دنیا و شورای امنیت سازمان ملل ادعای رژیم آمریکا در عضویت در برجام را  رد کرده اند, ولی رژیم حاکم آمریکا با پر روئی هنوز ادعا میکند که عضو برجام است و لذا به تنهائی تحریمهای سازمان ملل بر علیه ایران را اجرا میکند.  چون خود رژیم آمریکا میداند که کشورهای دیگر از او به آسانی پیروی نخواهند کرد, طبق معمول به قلدر بازی و تهدید متوسل شده است و کشورها و نهادهائی که از آمریکا پیروی نکنند را به تحریم تهدید کرده است.  فقط از این طریق است که ترامپ میتواند در عمل به هدفش برسد .

  پیش از این در آمریکا، سیاست خارجی بر اساس حمایت از متحدان و همکاری با آنان بوده است اما امروز شرایط تغییر کرده و با حضور ترامپ در کاخ سفید یک جانبه گرایی جای همکاری را گرفته است، عملکرد جدید ایالات متحده، این کشور را در موقعیت انزوا قرار داده است، با ادامه این روند، چه شرایطی در آمریکا پیش خواهد آمد؟

  آمریکا مانند کبکی که سرش را توی خاک کرده است و چیزی را نمیبیند ادعا میکند که در انزوا نیست و کشورهای دیگر نه قدرت و نه میل آن را دارند که آمریکا در انزوا قرار گیرد.  در داخل آمریکا در این مورد اتفاق مهمی رخ نخواهد داد، چون گنکره و دولت ترامپ بطور کلی نگاه تقریبا یکسان و منفی به ایران دارند.  ممکن است یک مقدار داد و بیداد در فضای انتخاباتی اتفاق بیافتد ولی اینگونه بازیها برای تبلیغات داخلی و حزبی خواهند بود و همانطور که گفتم همه چیز مطابق معمول پیش خواهند رفت .

   دیپلماسی ایران برای که به انزوای ایالات متحده در ابعاد جهانی انجامید را چطور ارزیابی می‌کنید؟

  با توجه به محدودیت هایی که ایران با آن روبروست دیپلماسی ایران تا آنجائی که برایش امکان داشته کار خود را انجام داده است و جلو رفته است.  ما باید این را به یاد داشته باشیم که امروز هیچ کشوری مانند ایران تحت فشار نیست و پنجره‌ای که به روی دیپلماسی کشورهای دیگر باز است برای ایران باز نیستند.  لذا ما نباید کارکرد دیپلماسی ایران را در خلا ارزیابی کنیم.  کار کردن در فضای محدودی که دستگاه دیپلماسی ایران که هم در داخل و هم در خارج با آن روبرو است مشکل است. 

   با وجود اتفاقات اخیر و رویگردانی متحدان واشنگتن از ترامپ آیا او می‌تواند از برگ افزایش فشار علیه ایران، در  انتخابات 2020 استفاده کند؟

  ترامپ و طرفداران او بر این عقیده اند که رژیم ترامپ ایران را "مهار" کرده است و تهران را آچمز کرده است.  برای آنها مهم نیست که دیگران چه فکر میکنند چون آنها در دنیای خیالی خودشان زندگی میکنند.  بعلاوه, جو بایدن نیز سیاست افزایش فشار علیه ایران را به طریق دیگری دنبال خواهد کرد.  هم خود بایدن و هم  مشاورین ارشد او در سیاست خارجی و هم پلاتفرم ۲۰۲۰ حزب دموکرات این را تائید کرده اند.  آنچه نتیجه انتخابات ریئس جمهوری آمریکا را تعیین خواهد کرد مسائل داخلی آمریکا خواهد بود نه موضوع ایران.

   پس از انتخابات، در صورتی که بایدن راهی کاخ سفید شود، ایران چه رویکردی را در پیش خواهد گرفت؟

  این بستگی به رویکرد آمریکا در مقابل ایران خواهد داشت.  همانگونه که در جواب سوال قبلی گفتم, ایران نباید انتظار تغییرات عمده در مورد سیاست آمریکا در مقابل ایران را داشته باشد.  به احتمال زیاد جو بایدن زبان دیپلماسی را جانشین فحاشی ها و عربده کشیهای رژیم ترامپ خواهد کرد و از کلماتی مانند "فشار حد اکثری" و "تغییر رژیم"  استفاده نخواهد کرد.  همانطور که بایدن گفته است, آمریکا تمایل دارد که به برجام بازگردد ولی مفهوم او از برگشتن به برجام با آنچه ایران انتظار دارد متفاوت است.  برای دولت بایدن برجام قدمی است برای تضعیف قدرت دفاعی ایران بخصوص قدرت موشکی آن ولی برداشت ایران از برجام با آنچه که بایدن میخواهد متفاوت است.  بعلاوه, جو ضد ایران در کنگره آمریکا هنوز بسیار قوی است و این خود مانع بزرگی در تغییر  رویکرد دولت آینده آمریکا در مورد ایران خواهد بود .

  >>> در همین رابطه بیشتر بخوانید:
  ادعای بی‌شرمانه ترامپ درباره ایران خریداری نداشت
  آسوشیتدپرس:سخنرانی روحانی آتشین بود،آمریکا تسلیم ایران خواهدشد
  مکانیسم ماشه‌ای وجود ندارد

  312 310

  منبع مطلب : www.khabaronline.ir

  مدیر محترم سایت www.khabaronline.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید