توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  بازی های خانوادگی ساده در خانه

  1 بازدید

  بازی های خانوادگی ساده در خانه را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  45 بازی گروهی و دسته جمعی برای شب نشینی و دورهمی

  45 بازی گروهی و دسته جمعی برای شب نشینی و دورهمی

  بهترین بازیهای گروهی و دسته جمعی برای شب نشینی و دورهمی خانوادگی

  بازی دسته جمعی برای همه ما یادآور خاطرات شیرین و اوقات خوشی هستند که در کنار دوستان و آشنایان داشته ایم. پس بهتر است در روزهایی که در کنار هم هستیم بازی های جذاب گروهی را تجربه کنیم. در این مقاله سعی داریم بازیهای هیجان انگیر گروهی را یاد بدهیم تا از کنار هم بودن لذت کافی را ببرید.45 بازی گروهی و دسته جمعی برای شب نشینی و دورهمی45 بازی گروهی و دسته جمعی برای شب نشینی و دورهمی

  تصور کن همه مردم دنیا در یک وضعیت مشترک در خانه ها قرنطینه شده اند و هر کدام به دنبال راه حلی هستند تا مثل قرنطینه کرونایی طولانی(سال 2020) را پشت سر بگذارند. خلاصه نمی شود در خانه نشست و مدام فیلم دید یا کتاب خواند یا خانه را تمیز کرد ... بهتر است بازی هم بکنید حتی اگر خانه تان مساحت زیادی ندارد.

  در ادامه به معرفی بهترین بازی های خانوادگی و آموزش بازیهای دورهمی و شب نشینی و بازی های جالب جمع های فامیلی و بازی های مخصوص قرنطینه کرونا و بازی های دخترانه دسته جمعی و بازی های پسرانه گروهی و بازی های دونفره و بازی های دورهمی بزرگسالان و بازی های گروهی بزرگان و بازی های شب نشینی و بازی های کاغذی و بازی های دورهمی خنده دار و بازی های کاغذی دو نفره و بازی های دسته جمعی خنده دار در نم نمک می پردازیم.

  45 بازی گروهی و دسته جمعی برای شب نشینی و دورهمی :

  بازی شعر یادت نره

  1- یک یا دو قسمت از یک آهنگ معروف را بنویسید. چند کلمه را از قصد جا انداخته و به جای آن ها خط تیره بگذارید.

  2- نام آهنگ را کنار متن بنویسید تا از درست بودن متن مطمئن باشید.

  3- به چند گروه تقسیم شوید.

  4- به هر گروه این شانس را بدهید تا هنگامی که شما متن ترانه را می خوانید آن ها جا های خالی را پر کنند. اگر تیم یا بازیکنی نتوانست جواب درست را بیان کند ، شانس را به گروه یا فرد بعدی بدهید. گروهی که بیشترین تعداد پاسخ های درست را داشت برنده خواهد شد.

  هنوز کسی نمی داند اسم دقیقش دبرنا است یا دبلنا اما با این وجود در شکل برگزاری اش اختلافی بین علمای فن نیست؛ هر کسی چهارتا کارت چهارخانه دارد که توی بعضی خانه هایش اعدادی از یک تا نوشته شده. کیسه سفیدی هم هست که تویش مهره هایی در همین بازه وجود دارند.

  در هر دور از بازی ، به هر کس چند کارت می رسد و یک نفر کیسه را دستش می گیرد و شروع می کند به هم زدن مهره ها. بعد مثلا سه تا مهره را بیرون می کشد و عددش را می خواند. اگر شماره مهره با شماره یکی از خانه های کسی یکی باشد ، مهر به او داده می شود تا روی همان خانه بگذارد.

  بازی دبلنا

  بقیه هم اگر این شماره را داشته باشند ، باید با نخودی ، لوبیایی چیزی پرش کنند. هر کسی خانه هایش را پر کند ، این دست را برده. بعدش کیسه دست به دست می چرخد و همین چرخه ادامه پیدا می کند. همانطور که ملاحظه می فرمایید ، دبلنا از معدود بازی هایی است که جرزنی در آن کاری را پیش نمی برد و همه چیز به شانس و اقبال شما برمی گردد. به خاطر هنیم جماعت کثیری هستند که به اصل فلسفه بازی بودن آن شک دارند و از خودشان می پرسند مگر بازی بی کلک و جرزنی هم وجوددارد؟

  بازی اسم روی پیشانی

  1- اسم فرد یا شخصیتی معروف را روی کاغذ بنویسید.

  2- کاغذ را به پیشانی فرد بچسبانید به طرفی که نتواند روی آن را بخواند.

  3- به دو گروه تقسیم شوید ، هر بازیکن می تواند از هم گروهیش سوال بپرسد ، مثلا : آیا این فرد زن است؟ بازیگر خارجی است؟ و … و آن ها تنها می توانند جواب های بله و خیر بدهند.

  4- در نهایت بازیکن باید حدس بزند چه اسمی روی کاغذ نوشته شده.

  5- هر بازیکن تا ده بار می تواند حدس بزند که اسم فردی که روی پیشانی اش نوشته شده چیست.

  نکته : می توانید کمی خلاقیت به خرج دهید و به جای نوشتن نام یک شخصیت ، اسم شهر یا کشور ، فیلم و هر کلمه خاطره انگیز یا جالبی که فکر می کنید برای جمع نیز جالب باشد را روی کاغذ بنویسید.

  کلاسیک ترین بازی کودکانه ، تعداد نفرات محدودیت ندارد. فقط هر کسی باید مهره ای با رنگ جداگانه داشته باشد تا در صفحه بازی مشخص باشد. صفحه بازی معمولا صد خانه دارد که رنگی رنگی هستند و پر است از نردبان و مار. هر کسی به ترتیب و نوبت تاس می ریزد و به اندازه عددی که گیرش می آید ، خانه های جدول را جلو می رود. طبق قانون ، اگر شش بیاورد یک دور دیگر هم فرصت تاس ریزی دارد.

  بازی مار و پله

  آن جلوها هم یا یک نردبان انتظارش را می کشید یا نیش یک مار. اگر نردبان باشد ، چند پله ای را ترقی می کند و اگر به تور یک مار بخورد ، باید راه رفته را برگردد و از چند ردیف پایین تر به بازی ادامه بدهد. لابد در جریان هستید که آن طرف ورق هم ، زمین بازی منچ است.

  بازی حق نداری بخندی

  به صورت دایره کنار هم قرار بگیرید. هر بازیکن به نوبت ، در حالی که به چهره ی فرد کنار دستی خود نگاه می کند ، باید بخندد و سعی کند که او را بخنداند. هرکس که بخندد ، بازنده محسوب می شود و کسی که تا پایان هر دور از بازی نخندد ، برنده این بازی ساده و جالب است.

  نفر اول جمع ، اسمی را می گوید و نفر بعدی با آخرین حرف اسم قبلی ، اسم جدیدی می گوید. قانون بازی هم این است که هر کسی بیش از حد مکث کند می سوزد. نفر آخری که در بازی می ماند سلطان می شود و دور بعد با اسمی که او می گوید شروع می شود. از آنجایی که این بازی به درد جمع های خیلی عمومی تر می خورد ، بسته به هر جمعی که در آن هستید می توانیدن یک بازی تخصصی تر هم راه بیندازید؛ مثلا اگر در جمع عشق فوتبالی ها هستید ، می توانید بازی را در ژانر اسم بازیکن های فوتبال یا در بین جماعت سینمادوست با اسم بازیگرها پیش ببرید.

  بازی نقاش نابینا

  در این بازی افراد به گروه های دونفره تقسیم می شوند و اعضای هر گروه پشت به هم می نشینند. نفر اول یک تصویر و نفر دوم در هر گروه یک کاغذ سفید و یک قلم در اختیار دارند. کسی که تصویر در دست اوست ، باید بدون اشاره مستقیم به محتوای تصویر ، آن را برای هم گروهی خود شرح دهد و نفر دوم آنچه را که متوجه می شود ، روی کاغذ بکشد. در پایان ، گروهی که نقاشی اش بیشترین شباهت را به تصویر دارد ، برنده خواهد شد.

  بازی به ارث رسیده از دوران مشقت کلاس دوم ابتدایی. شکل ساده اش این است که نفر اول سه تا کلمه به دومی بگوید تا با آنها جمله با ربطی بسازد. این چرخه می تواند به ترتیب تا نفر آخر ادامه پیدا کند تا هر کسی که نتوانست جمله معناداری رو کند یا زیادی طول کشید تا جملاتش را قطار کند ، از بازی برود بیرون. اگر بخواهید بازی را سخت تر و جذاب تر کنید می توانید با همان سه کلمه شروع کنید ، بعد نفری که جمله را می سازد ، یک کلمه به نفر بعدی بدهد تا در ادامه همان جمله ، جمله جدیدی بسازد. احتمال شکل گیری جملات بی معنا اینجا بیشتر می شود که تا جایی که فانتزی ادبیات تحمل می کند ، شما هم باید صبور باشید وگرنه نفر گوینده باید به سمت سکوهای تماشاگرها هدایت شود.

  بازی دروغ یا حقیقت

  هر بازیکن یک دروغ و دو حقیقت را در مورد خودش در نظر می گیرد. همه به شکل گرد در کنار هم می نشینند. نفر اول دو حقیقت و یک دروغ را در مورد خودش بیان می کند و نفر سمت راستیِ او باید حدس بزند که کدام یک از گفته هایش دروغ است. اگر درست حدس بزند بازی با خود او ادامه می یابد ، وگرنه از بازی خارج می شود. کسی که تا آخر بازی در دایره بماند ، برنده نهایی بازی است.

  چند فقره پایه شعر و شاعری در جمع لازم است که اندازه دکتر آذر (مجری همه برنامه های شاعرانه شبکه چهار و مسابقه مشاعره شبکه آموزش) سواد و حافظه شعری داشته باشند تا بساط مشاعره جور شود و بازی راه بیفتد. قاعده اش هم که دیگر ساده است؛ با حرف آخر بیتی که نفر قبلی می خواند ، بعدی یک بیت دیگر را شروع می کند؛ الف بده. جرزنی هم ممنوع است که کسی شعر تکراری بخواند یا مثلا دو مصراع بی ربط را به هم بچسباند.

  بدیهی است که همه شعرها را هم باید از بر بخوانید و مکث زیادی شما را می سوزاند و به ورطه آدم هایی می کشد که از شعر و شاعری چیز زیادی نمی دانند و به شما به مثابه دو دیوان شعر صوتی اتوماتیک نگاه می کنند. تجربه ثابت کرده مشاعره نشستنکی اندازه مدل درازکش آن لطف و کیف ندارد. یک کمی شعرشناسی هم لازم است تا آخرین ترانه های آلبوم جدید احسان خواجه امیری را به جای شعر بهتان غالب نکنند. یکی از کلک های رایج در بازی هم این است که بیت هایی را حفظ کنید که آخر آنها به حرف های سختی مثل ز ختم شود!

  بازی بگو چیه؟

  تعدادی اشیا را داخل یک سبد بریزید. به نوبت چشم شرکت کنندگان را ببندید و از آن ها بخواهید که یکی از اشیای داخل سبد را بردارند و با لمس آن حدس بزنند که آنچه از سبد برداشته اند ، چیست. البته باید سبد را طوری بپوشانید که شرکت کنندگان نتوانند محتویات آن را ببینند.

  نوع پیشرفته جمله سازی ، بیشتر سرگرمی آدم هایی است که فیلم و داستان را با جدیت بیشتری دنبال می کنند. منطق بازی از این قرار است که نفر اول یک جمله می گوید که کشش و ظرفیت ادامه دار شدن را دارد. نفر بعدی یک جمله با ربط به آن می گوید و همین داستان همینطوری دست به دست می شود.

  شرط ادامه بازی ، هوشمندی در به کار گیری جملاتی است که بتوان داستان را با آنها ادامه داد و در ادامه منطقی جمله قبلی باشد. دیده شده که این بازی در بین اعضای یک اتوبوس از تهران تا خرم آباد جواب داده و از دل آنها داستان های شیرینی درآمده که حتی اعضای ادبیات فهم اتوبوس هم از درک خلق چنین داستان جذابی انگشت به دهان مانده اند.

  بازی اسم و فامیل

  1- صفحه کاغذ را به چندین ستون برای اسم ، فامیل ، شهر ، کشور ، غذا ، اشیا و … تقسیم بندی کنید. (مانند تصویر زیر)

  2- یک حرف از حروف الفبا را انتخاب کنید و سپس آغاز به پر کردن ستون ها با کلماتی کنید که با حرف مورد نظر آغاز شده باشد. (نفر اولی که ستون ها را پر کرد ، بازی را متوقف نموده و همه افراد ، به ترتیب چیزی که نوشته اند را با صدای بلند می خوانند.)

  3- یک حرف از حروف الفبا را انتخاب کنید و سپس آغاز به پر کردن ستون ها با کلماتی کنید که با حرف مورد نظر آغاز شده باشد. (نفر اولی که ستون ها را پر کرد ، بازی را متوقف نموده و همه افراد ، به ترتیب چیزی که نوشته اند را با صدای بلند می خوانند.)

  فقط عنایت داشته باشید با گذشت هزار سال از تاریخچه بازی ، به کار بردن ژله پلاستیکی برای اشیا و ریواس پلو برای غذا نه تنها امتیاز مثبت ندارد ، بلکه این قرون وسطایی ها را باید با امتیاز منفی جریمه کرد.

  نکته : می توانید با کمی خلاقیت ستون های جدیدی اضافه کنید؛ مثلا اسم یک هنر یا یک شخصیت سینمایی و …

  نوعی تمرین نمایش یا نمایشنامه خوانی. آنهایی که تماشاچی حرفه ای و پایه ثابت تئاتر هستند ، منطق بازی را بهتر درک می کنند. ابتدا کسی که کمی از منطق قصه پردازی و شخصیت پردازی های داستان ها و فیلم سر در می آورد ، یک موقعیت اولیه می گذارد. مثلا می گوید این اولین باری است که به خانه فرهاد و همسرش آمده ایم و می خواهیم سر دربیاوریم چقدر پول و پله در دست و بالشان است.

  هر کسی نقشی را به عهده می گیرد و بازی را با دیالوگ هایی که به پیشبرد قصه کمک می کند ، پیش می برد. این بازی می تواند تا ابدا ادامه داشته باشد ، فقط باید حواستان را خوب جمع کنید که کار به جاهای خطرناکی مثل لو دادن رازها یا دعوا بر سر پول هایی که اصلا وجود خارجی دارد ، نکشد.

  بازی پانتومیم

  پانتومیم یک بازی دسته جمعی است که می توانید آن را بدون هیچ گونه امکانات و تنها با کمی خلاقیت ، در جمع دوستان انجام دهید.

  1- ابتدا به دو گروه تقسیم شوید.

  2- بعد از یارکشی ، یکی از گروه ها ، یک نفر از تیم حریف را انتخاب و کلمه مورد نظرش را به او می گوید تا او به اعضای گروه خودش بفهماند.

  3- با یاری یک تایمر می توانید به هر گروه فرصت معینی برای حدس زدن بدهید و هیجان بازی را بیشتر کنید.

  4- می توانید در انتخاب کلمات خلاقیت به خرج داده و کلماتی را انتخاب کنید که به راحتی قابل حدس زدن نباشند.

  5- حتی می توانید به جای کلمات از یک جمله کامل بهره ببرید تا هیجان و نشاط بازی بیشتر شود.

  زرنگ ها اینجا معلوم می شوند؛ در بازی هایی که باید زیر و رو کشید و از همه ابتکارات و جرزنی هایی که از دوران کودکی یاد گرفته اید می شود استفاده کرد. البته کمی هم باید از حافظه و توانایی های ذاتی تان استفاده کنید.

  بازی حدس بزن چه ضرب المثلیه؟

  در این بازی به دو گروه تقسیم می شوید ، از قبل بر روی کاغذ تعدادی ضرب المثل می نویسید و آنها را تا کرده و در یه ظرف قرار می دهید. هر تیم به نوبت یکی از کاغذها را برمی دارد. بعد از آن باید بدون اشاره مستقیم به متن داخل کاغذ ، نقاشی آن را روی کاغذ یا تخته بکشد ، هم تیمی های او بر اساس نقاشی باید حدس بزنند که ضرب المثل چیست؟ هر تیمی که بیشترین حدس های درست را داشته باشد برنده است.

  نکته : کسی که در حال نقاشی کشیدن است به هیچ وجه اجازه صحبت با هم تیمی هایش را ندارد (درست مانند بازی پانتومیم) و اگر آنها حدسی بزنند فقط اجازه دارد تایید یا رد کند.

  دو گروه داریم؛ مافیا (دزد) و پلیس. اول بازی با رأی گیری یک نفر که می تواند زبان به دهان بگیرد و با ایما و اشاره به رفقایش آمار ندهد ، به عنوان حاکم یا کداخدا انتخاب می شود. بعد روی کارت هایی می نویسد پلیس و به ازای هر 3 کارت یک مافیا هم می نویسد و می دهد دست اعضای بازی.

  بازی مافیا (یا آدمکش)

  حواستان باشد که اگر شما مافیا شدید ، تابلو بازی درنیاورید که پلیس ها شما را بکشند. کداخدا اعلام می کندن که شب شده ، همه می خوابند و چشم هایشان را می بندند. کدخدا اعلام می کند مافیا چشمش را باز کند. جناب مافیا بیدار می شود و به کدخدا حالی می کند که فلانی را بکش.

  بعد از بسته شدن چشم مافیا ، کداخدا اعلام می کندن صبح شده ، همه بیدار می شوند و با توجه به اینکه چه کسی مافیاست و او را می کشیند. دوباره شب می شود. این فرآیند شب و روز آنقدر تکرار می شود تا یکی از گروه ها ببازد. اگر همه مافیاها مردند ، پلیس ها برده اند و اگر تعداد پلیس ها با مافیاها یکی شد ، مافیاها برده اند. نمک بازی هم به دعوا و درگیری پلیس ها در انتخاب مافیاهاست.

  بازی شاه ، دزد ، وزیر

  بازی شاه ، دزد ، وزیر یکی از بازی های گروهی خنده دار است که معمولا به صورت چهار نفره انجام می شود.

  1- برای انجام این بازی ابتدا تکه های همشکل و کوچکی از کاغذ تهیه می شود و روی هر کدام کلمات شاه ، وزیر ، جلاد و دزد نوشته می شود.

  2- کاغذها به شکل یکسان تا می شود تا کسی نتواند داخل آن را ببیند.هر یک از بازیکنان کاغذی را برمی دارند.

  3- وقتی همه کاغذها را برداشتند و از سمت خودشان خبردار شدند ، شاه رو به دیگران می گوید : وزیر من کیست؟ اینجا وزیر با نشان دادن کاغذ ، خودش را به شاه معرفی می کند. شاه می گوید : دزد را از میان این دو پیدا کن. حالا وزیر یک نفر را به عنوان دزد معرفی می کند که دو حالت دارد؛ اگر حدس وزیر درست بود که شاه فرمان شکنجه ای را به جلاد صادر می کند و جلاد هم دزد را شکنجه می کند اما اگر حدس وزیر اشتباه باشد معمولا بلافاصله پس از حدس وزیر و معرفی او ، می گوید به جلاد توهین کردی؟! و شاه شکنجه ای را به جلاد می گوید تا جلاد ، وزیر را تنبیه کند. شکنجه ها معمولا دردآور است که از مشهورترین هایش سبیل آتشین یا بشین و پاشو است.

  سنتی ترین شیوه بازی این است که شیء کوچکی را که معمولا یک تکه کاغذ مچاله شده است ، در مشت تان قایم کنید و طرف مقابل حدس بزند گل در کدام دست شماست. اگر درست بگویید گل جابجا می شود و امتیاز به شما می رسد. بازی به همین ترتیب ادامه پیدا می کند تا یک طرف به امتیازی که با هم قرار گذاشته اید ، برسد. هیجان بازی وقتی بالاتر می رود که تعداد شرکت کننده ها بیشتر و گروهی باشد.

  گل یا پوچ

  اگر در گروهتان یک تر و فرز داشته باشید که بتواند در جابجایی گل بین اعضای گروهش تبحر داشته باشد ، بازی حسابی جذاب می شود. کسی که بتواند در یک چشم بهم زدن خالی بازی کند و رقیب بیچاره را در کف بگذارد. می توانید برای یک ضرب گفتن در اولین حدس هم امتیاز ویژه بگذارید تا ریسک بازی بالا برود.

  بازی بله - نه معکوس

  این بازی یک بازی کلامی پرهیجان است که نیاز به قدرت تمرکز بالا دارد.

  در این بازی یک فرد در حکم پرسشگر ظاهر شود و سوالاتی که از قبل روی کاغذ آماده کرده را به سرعت از نفر مقابل می پرسد و طرف مقابل هر جایی که باید بگوید بله ، نه جواب بدهد و بالعکس. مثلا از او می پرسد آیا ماست سیاه است؟ در جواب باید بگویید بله. آیا کبوتر همان طاووس است؟ بله . شخص پرسش گر باید پرحافظه و با تمرکز باشد و تا می تواند به بازی سرعت بدهد تا کسی که به سوال ها جواب می دهد دستپاچه شود و اشتباه پاسخ دهد. کسی که در مقابل تعداد بیشتری از سوال ها مقاومت می کند ، برنده بازی است.

  بطری بازی

  سکانسی را که رضا عطاران دراسبحیوان نجیبی است می رود دم خانه مجردی اشکان خطیبی ، یادتان هست؟ استاد با سلوارکی خیس در را باز می کند و با گوشی موبایلش به جناب پلیس قلابی توضیح می دهد برای این خیس شده که چند نفری دور هم نشسته اند و یک بطری را روی زمین بین خودشان می چرخانند و سرش به طرف هر کس افتاد ، خیسش می کنند. بازی را می توانید با چیزهای دیگری مثل همین گوشی موبایل هم برگزار کنید و به جای خیس کردن بقیه ، مجازات های دیگری مثل خرید بستنی برای جمع را در نظر بگیرید.

  نقطه بازی

  نقطه بازی یکی دیگر از بازی های دورهمی است که معمولا ساعت ها شما را سرگرم نگه می دارد.

  در این بازی ابتدا یک صفحه کاغذی را به صورت مربع شکل با نقطه پر می کنید درست همانند تصویر. سپس بازی را شروع می شود و هرکس باید با خط هایی که به نوبت می کشد ، یکی از چهارخانه ها را مال خود کند و هر خانه ای را که کامل کرد ، اولین حرف اسم خود را در آن خانه بنویسد. کسی که یک خانه را تصاحب می کند ، جایزه دارد که یک خط دیگر هم بکشد. در آخر بازی ، هر کس تعداد خانه های خود را می شمارد و تعداد بیشتر برنده است.

  مخصوص پسرهای خانه. وسط هال منزل دوتا از غولتشن های نسبتا هم هیکل خانواده یا فامیل روبروی هم می ایستند. دست به سینه می شوند و یک لنگه پا می ایستند. وقتی داور سوت می شود ، به سمت همدیگر حمله ور می شوند و سعی می کند با تنه زدن از روبرو با دست های بسته ، تعادل طرف مقابل را بهم بزند و از زمین بازی بیرون یا کاری کند که رقیبش دیگر نتواند روی یک پایش بایستند. تماشاچی ها هم وظیفه دارند حسابی به بازی جو بدهند و با کلماتی مودبانه مثل اینکه فرهاد که سوسک است ، لهش کن حریف را تحقیر کنند. قاعده بازی هم این است که طرفی که می بازد ، باید یک دور تمام دور خانه یا حیاط به نفر برنده کولی بدهد.

  بازی دوز

  برای انجام آن در یک صفحه جدولی 3 در 3 می کشید و هر یک از طرفین یکی از علامت های ضربدر یا دایره را برای خودشان انتخاب و تلاش می کنند یکی از ردیف های افقی ، عمودی یا قطری را از آن خودشان کنند. این بازی یکی از سرگرم کننده ترین بازی ها بخصوص برای بازی با بچه ها می باشد که حتما شیفته ی آن می شوند.

  جای یک بازی مستقل جا زده اندش! این بازی در واقع مقدمه ای برای شروع بازی های دیگر است؛ برای تعیین سرگروه یا گروهی که باید بازی را شروع کند یا در بازی وسطی برای تعیین گروه وسط ، بچه ها اول این بازی را انجام می دهند.

  بازی گردو شکستم

  اول دو نقطه را با فاصله ای انتخاب می کنید ، دو نفر نماینده هر گروه در نقاط اینطرف و آنطرف قرار می گیرند. یکی ، در حالی که پای راست را در جلوی شست پای چپ می گذارد ، از یک طرف شروع می کند و می گوید : گردو! دومی با انجام همین کار می گوید : شکستم. هر کس هنگام انجام این کار ، یعنی در گردو گفتن یا در شکستم گفتن ، پایش روی پای نفر مقابل برود ، گردو را شکسته و برنده است و گروه اول بازی را شروع می کند.

  دو نسخه دارد؛ در نسخه کوچه ای اش ، می توانید روی زمین چاله هایی که پنج شش تا برایش کافی است ، به پهنای کف یک دست و عمق تقریبی دو - سه انگشت با فاصله های نیم متری از هم بکنید. بعد تیله را در دست بگیرید و از یک نقطه شروع و به نوبت سعی کنید تیله خودتان را با قرار دادنش بین نوک انگشت شست و انگشت وسط به داخل یکی از گودال ها بیندازید. اگر افتاد ، یک امتیاز به نفع شما و نوبت نفری بعدی است.

  تیله بازی

  فردی که امتیاز می آورد در دور بعد تیله اش را از همان مکان چاله به سمت چاله بعدی با همان شیوه مخصوص باید پرت کند و اگر هم نمی افتاد ، تیله همانجا که افتاده است می ماند تا دوباره نوبت به او برسد و دوباره تلاش کند. این بازی تا وقتی ادامه دارد که یکی زودتر از بقیه همه چاله ها را طی کند یا اینکه به توافق خودتان آخری برای بازی انتخاب کنید.

  این بازی مقید به تعداد افراد نیست و با هر تعداد نفری قابل اجراست. در نسخه خانگی ، چاله ای در کار نیست. باید یکی از تیله ها را که سایز گنده تری دارد ، بگذارید در یک فاصله و هر چند نفری که هستید ، سعی کنید از فاصله ای معین با تیله خودتان به آن بزنید.

  هر تعدادی که در بازی شرکت کنند به همان اندازه هم باید کارت سفید در اختیار داشته باشند روی دو کارت کلمه کاراگاه و قاتل را مینویسند و روی بقیه کلمه کاراگاه نوشته می شود و بعد به هر شرکت کننده در بازی به طور تصادفیک کارت می دهند فردی که کارت قاتل نصیب او شده به صورت مخفیانه به بقیه چشمک میزند و دریافت کننده ی این چشمکها در واقع قربانی قاتل شده می میرند و اما کاراگاه ، کسی که کارت کاراگاه را دارد باید قاتل را پیدا کند و زمانی که کاراگاه قاتل را پیدا کند ، قاتل قبلی کاراگاه می شود و کارت ها باز هم به صورت کاملا تصادفی در بین بازیکنان پخش می شود و دوباره بازی جریان پیدا می کند.

  بازی چشمک مرگ

  هرچند که این بازی از نوستالژی های کودکی بسیاری از ماست ، می توانید آن را در دورهمی های بزرگ ترها نیز انجام دهید. تعداد شرکت کنندگان را در نظر بگیرید و یکی کمتر از کل این تعداد صندلی را به صورت دایره در کنار هم بچینید. مثلا اگر 9 نفر هستید ، 8 صندلی را به شکل دایره کنار هم قرار دهید. یک آهنگ پخش کنید. زمانی که آهنگ تمام شد ، همه باید سعی کنند روی یک صندلی بنشینند و کسی که موفق به نشستن نشود ، بازنده است. این بازی را چند دور اجرا کنید. کسی که در دور آخر ، یعنی مرحله ی دونفره برنده شود ، برنده کل بازی است.

  آهنگی را انتخاب کنید و 5 ثانیه از آن را پخش کنید. هر کس که بتواند نام آهنگ یا نامی نزدیک به آن را بگوید ، برنده است.

  بازی طناب کشی

  اعضا را به دو تیم تقسیم کنید؛ به طوری که هر دو تیم از لحاظ قدرت بدنی با هم برابر باشند. به این ترتیب انجام بازی مدت زمان بیشتری طول می کشد و جذاب تر خواهد بود. یک طناب با طول و مقاومت مناسب انتخاب کنید و هر سر طناب را در اختیار سردسته ی تیم ها بگذارید. تیمی که زمین بخورد یا طناب را رها کند ، بازنده است. همچنین می توانید یک خط جداکننده بین دوتیم بکشید. هر تیمی که وارد زمین تیم مقابل شود ، بازنده است.

  از یک نفر بخواهید در یک مکان به شکل یک مجسمه با شکلکی خاص بایستد. بقیه اعضا باید بلافاصله تشخیص دهند که مجسمه کیست و در همان جایی که هستند ، مانند او مجسمه شوند. بخش جالب این بازی شکلک های خنده داری است که مهمان ها به خود می گیرند.

  اسم هر شرکت کننده را روی یک تکه کاغذ بنویسید. کاغذها را تا زده و درون یک جعبه بریزید. هر کس باید یک کاغذ از جعبه بردارد و شخصی را که اسم او روی کاغذ نوشته شده ، توصیف کند. بقیه باید با توجه به توضیحات او ، شخص موردنظر را شناسایی کنند. این بازی را می توانید به صورت تیمی نیز انجام دهید.

  به گروه های سه نفره تقسیم شوید. اعضای هرگروه به ترتیب قد و پشت سرهم ، به طوری که بلندقدترین فرد در ابتدای صف باشد ، قرار بگیرند. یک تکه پارچه را به عنوان دم به کمرِ نفرِ آخر در هر تیم ، یعنی کوتاه قدترین عضو ، ببندید. هر تیم باید سعی کند که دم تیم های دیگر را گرفته و بکشد. تیمی که بیشترین دم را جمع کند ، برنده است.

  هریک از شرکت کننده ها یک کاغذ و خودکار آماده می کند و حروف الفبا را از اول تا آخر به صورت عمودی در سمت راست برگه خود می نویسد. بسته به سختی موضوع انتخاب شده ، زمانی حدود 2 تا 3 دقیقه در نظر گرفته می شود. شرکت کننده ها باید برای هر یک از حروف ، یک اسم از موضوع انتخاب شده پیدا کنند (اسمی که حرف اول آن مساوی با حرف مورد نظرباشد). کسی که زودتر ستون را پر کند یا تعداد جواب های درست بیشتری نوشته باشد ، برنده است. این بازی نسخه دیگری از اسم و شهرت خودمان است. برخی از موضوعاتی که می توانید انتخاب کنید ، در ادامه آمده است.

  حیوانات ، نام گل ، تیم های ورزشی ، اسم دختر یا پسر ، شخصیت های کارتونی ، اسم ترانه ، فیلم یا برنامه های تلویزیونی ، اسم میوه ها و سبزیجات.

  بازی توپ و سبد

  برای اجرای این بازی جالب به دو سبد ، دو صندلی ، تعدادی توپ پنبه ای ، یک قاشقبزرگ ، یک تایمر و یک چشم بند نیاز دارید. هریک از سبدها را روی یکی از صندلی ها قرار دهید و توپ ها را داخل یکی از سبدها بریزید. سبد دوم باید خالی باشد. صندلی ها را در فاصله ی حدود یک ونیم متری از هم قرار دهید و مدت زمان مشخصی (حداکثر پنج دقیقه) برای بازی در نظر بگیرید.

  چشم بازیکن اول را با چشم بند ببندید و از او بخواهید که چند بار به دور خود بچرخد. بعد قاشق بزرگی در اختیار او قرار دهید و از او بخواهید که توپ ها را از سبد اول به سبد دوم منتقل کند. بقیه شرکت کننده ها نیز باید به ترتیب این کار را انجام دهند. کسی که در مدت زمان تعیین شده بیشترین تعداد توپ ها را به سبد خالی منتقل کند ، برنده است. با توجه به این که شرکت کننده ها به دلیل چرخیدن به دور خود در ابتدای بازی ، محل سبدها را گم خواهند کرد ، اجازه ندارند که از دست ها برای پیدا کردن سبدها کمک بگیرند؛ در غیر این صورت بازنده خواهند بود و این قسمت جالب و سرگرم کننده مسابقه است.

  یک سبد کم عمق و سبک آماده کنید و تعدادی توپ داخل آن بریزید. سبد را به یک کمربند وصل کنید. شرکت کنندگان را به دو تیم تقسیم کنید.

  بازیکنان هرتیم باید به ترتیب کمربند را ببندند و با تکان دادن کمر ، توپ ها را به بیرون از سبد هدایت کنند. در طول بازی استفاده از دست و خم شدن غیرمجاز است. هر بازیکن بعد از خالی کردن سبد باید توپ ها را داخل سبد قرار دهد و سبد را به هم تیمی خود بدهد تا او دوباره این کار را تکرار کند. تیمی که زودتر بازی را تمام کند ، برنده است.

  یک نفر برای راهنمایی بقیه انتخاب می شود و از جملاتی مثل تکون نخور یا تک پا حرکت کن ، برای راهنمایی استفاده می کند. هدف بازی این است که هر کس خلاف کاری را که به او گفته می شود ، انجام دهد؛ در غیر این صورت ، بازنده محسوب می شود. شرکت کننده ای که تا آخر بازی را ادامه دهد ، برنده است.

  بازی اون کارو نکن!

  به هریک از مهمانان خود یک برگ کاغذ رنگی بدهید. از آن ها بخواهید دست های خود را پشت سرشان ببرند و بدون نگاه کردن ، کاغذ را به شکل مورد نظر ، مثل درخت ، برش دهند. در پایان ، کسی که کاردستی اش بیشترین شباهت را به شیء مورد نظر داشته باشد ، برنده است. البته می توانید این مسابقه را به این صورت نیز برگزار کنید : چشم های شرکت کنندگان را با چشم بند ببندید و از آن ها بخواهید تصویر شیء مورد نظر را روی کاغذ بکشند.

  مهمانان را به دو یا چند تیم 8 تا 10 نفره تقسیم کنید. مقدار زیادیشکلاتبسته بندی شده را داخل یک کاسه ی بزرگ بریزید. اعضای هرتیم باید به ترتیب با کمک وسیله ای مثل یک قاشق کوچک که در دهان شان قرار دارد ، شکلات ها را از داخل کاسه ی اصلی برداشته و به سبد تیم خودشان منتقل کنند. در نهایت ، تیمی که بیشترین تعداد شکلات را در سبدش داشته باشد ، برنده است.

  شرکت کنندگان را به دوتیم تقسیم کنید. برای هر تیم ، یک رنگ بادکنک در نظر بگیرید. بادکنک ها را به پای بازیکنان ببندید. اعضای هر تیم باید سعی کنند تا بادکنک های تیم دیگر را بترکانند و از ترکیدن بادکنکی که به پای خودشان بسته شده ، جلوگیری کنند. هرکس که بادکنکش بترکد ، از بازی خارج می شود. در نهایت ، تیمی که بیشترِ اعضای آن باخته باشند ، بازنده است. این بازی را می توانید به صورت دونفره نیز انجام دهید.

  از شرکت کنندگان بخواهید تا به شکل دایره در کنار هم بایستند. شیئی کوچک مثل یک توپ یا یک جعبه در اختیار نفر اول قرار دهید. یک آهنگ پخش کنید. با شروع آهنگ شرکت کنندکان باید توپ را دست به دست کنند. هنگامی که آهنگ به پایان می رسد ، کسی که توپ در دست اوست ، بازنده خواهد بود و از دایره خارج می شود. برنده کسی است که تا انتها در دایره بماند.

  به محض رسیدن مهمان ها از آن ها بپرسید که چندتا از یک شیء مشخص در محیط وجود دارد. آن ها اجازه شمارش ندارند و فقط باید تعداد را حدس بزنند. اشیائی که انتخاب می کنید ، می توانند مواردی مثل تعداد هدیه ها ، تعداد شکلات ها ، تعداد پله ها و… باشند.

  حدس ها و نام افراد را یادداشت کنید و در نهایت تعداد درست و نام برنده را اعلام کنید. می توانید یک هدیه هم برای برنده در نظر بگیرید.

  تعدادی بادکنک در دو رنگ متفاوت آماده کنید. بادکنک ها را باد کنید و دو یا سه بادکنک در اختیار هر بازیکن قرار دهید. بازیکنان را به دو تیم تقسیم کنید و برای هر تیم یک رنگ بادکنک در نظر بگیرید. روی زمین یک خط جداکننده در نظر بگیرید. هر تیم باید سعی کند که بادکنک های خود را به طرف دیگر خط بفرستد و از ورود بادکنک های رقیب به زمین خود جلوگیری کند. بعد از دودقیقه (یا بیشتر) تیمی که بیشترین تعداد بادکنک را در طرف دیگر خط دارد ، برنده این بازی مهیج است.

  بازی کادوش کن

  یک قیچی ، نوار چسب ، کاغذ کادو ، روبان و یک جعبه برای بسته بندی در اختیار هر نفر قرار دهید. هنگامی که شروع مسابقه را اعلام کردید ، هر بازیکن باید شروع به کادو کردن جعبه خودش کند. جعبه ها باید به طور کامل کادو شوند و زیبایی و تمیزی بسته بندی هم باید در نظر گرفته شود. کسی که سریع تر و مرتب تر از بقیه جعبه را کادوپیچ کند ، برنده است.

  شاید همه افراد حاضر در جمع ، ایده بازی دسته جمعی را دوست نداشته باشند ، چراکه در تجربه های قبلی خود لذت زیادی نبرده اند. اما در این مقاله سعی کردیم تا ساده ترین و جذاب ترین بازی ها را به شما معرفی کنیم. عکس گرفتن از مهمان هایتان در حین بازی را فراموش نکنید. مرور لحظاتی که در کنار هم به شادی و تفریح پرداختید و برای برنده شدن تلاش کردید ، در آینده برای شما لذت بخش خواهد بود.

  منبع مطلب : namnamak.com

  مدیر محترم سایت namnamak.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  10 بازی دسته جمعی پرطرفدار، از اسم فامیل تا مافیا !

  10 بازی دسته جمعی پرطرفدار، از اسم فامیل تا مافیا !

  مناسبت ها: سوم فروردین است و کم کم از تب و تاب جنب و جوش های سال تحویل دور شده ایم و همه سرگرم دید و بازدید های نورورزی هستیم. دورهمی های خانوادگی همیشه یکی از لذت بخش ترین بخش های عید نوروز است که این امکان را به ما می دهد برای مدت کوتاهی از روزمرگی های خود دور شویم. اما دور‌همی‌های خانوادگی عید نوروز تنها برای دید و بازدید نیست و می تواند با کمی ذوق و نشاط تبدیل به یکی از خاطره انگیزترین روزهای زندگی مان شود. کافی است برای چند ساعت به دوران خوش کودکی سفر کنیم و با انجام بازی های دسته جمعی جذاب اوقات خوشی را برای خود رقم زنیم. به همین منظور چیدانه فهرستی از پرطرفدارترین بازی های دسته جمعی را در نظر گرفته است تا به راحتی بتوانیم نوروز امسال را برای خود و خانوادمان ماندگار کنیم. با ما همراه باشید. 

  اسم فامیل

  بازی های دسته جمعی: اسم فامیل

  وقتی اسم بازی های گروهی به میان می آید بی شک اولین گزینه بازی پر طرفدار اسم و فامیل است! برای انجام این بازی همان طور که می دانید نیاز به وسایل چندانی ندارید، با کمک چند قلم و کاغذ می توانید بازی را شروع کنید، صفحه را برای اسم، فامیل، شهر، کشور، غذا، اشیا و ... ستون بندی کنید. به نوبت و یا به ترتیب حروف الفبا شروع به پرکردن کنید، توجه داشته باشید که حضور ذهن و سرعت عمل فاکتورهای برتری در این بازی هستند. هر چقدر تعداد نفرات بیشتر باشد هیجان این بازی هم بیشتر می شود. شیوه امتیازدهی این بازی به این صورت است که به جواب های صحیح 5 امتیاز تعلق می گیرد و اگر کسی برای یکی از ستون ها اسمی منحصر بفرد را نوشته باشد که بقیه آن را خالی گذاشته باشند، 10 امتیاز به آن تعلق می گیرد.

  بازی دسته جمعی دور

  بازی های دسته جمعی: بازی دور

  برای انجام بازی دو جمع حداقل 4 نفره نیز کفایت می‌کند. برای اجرای این بازی دسته جمعی باید یک زمان‌سنج داشته باشید. همچنین لازم است، یک سری کارت که روی هر کدام تعدادی کلمه نوشته شده است، آماده کنید. باید دوبه‌دو روبه‌روی یار خود بنشینید، به نوبت یک کارت بر‌دارید و بدون اشاره مستقیم به سوژه، از مشخصات آن برای یار خود می‌گویید تا او بتواند حدس بزند. سرعت در این بازی حیاتی است و نباید مقدار زمان باقی مانده در لحظه توضیحات شما صفر شود. تعداد کلمات پاسخ داده شده و سرعت عمل شرط برنده شدن در این بازی است. همچنین می‌توانید به جای تهیه کارت و استفاده از زمان‌سنج، از اپلیکیشن این بازی در موبایل استفاده کنید و به راحتی این بازی را در جمع خانواده و دوستان خود اجرا کنید.

  دوز

  بازی های دسته جمعی: دوز 

  یکی از پرطرفدارترین بازی های خانگی دو نفرهبازی دوز می باشد که برای انجام آن فقط یک کاغذ و قلم لازم دارد. برای انجام آن در یک صفحه جدولی 3 در 3 می کشید و هر یک از طرفین یکی از علامت های ضربدر یا دایره را برای خودشان انتخاب و تلاش می کنند یکی از ردیف های افقی، عمودی یا قطری را از آن خودشان کنند. این بازی یکی از سرگرم کننده ترین بازی ها بخصوص برای بازی با بچه ها می باشد که حتما شیفته ی آن می شوند. 

  بازی دسته جمعی نقاش نابینا

  بازی های دسته جمعی: نقاش نابینا

  این بازی برای جمع خانواده بسیار مناسب است. زیرا فقط به چهار نفر شرکت کننده نیاز دارد. ابتدا باید دو گروه دو نفره تشکیل دهید و از بین خود و هم‌گروهی‌تان مشخص کنید، کدام یک نقاش ماهرتری هستید. یک نفر یک تصویر در دست دارد و فرد دیگر یا همان نقاش، باید کاغذ سفید و قلم آماده کند. فردی که تصویر در دست دارد، بدون اشاره مستقیم باید خصوصیات تصویر را برای نقاش توصیف کند تا هم‌گروهی او بتواند حدس بزند سوژه چیست و تصویرش را بکشد. در نهایت یکی از این دو گروه دو نفره که تصویرگری زیباتری داشته‌اند، برنده خواهند شد.

  نقطه بازی

  بازی های دسته جمعی: نقطه بازی 

  نقطه بازی یکی دیگر از بازی های دور همی است که معمولا ساعت ها شما را سرگرم نگه می دارد. در این بازی ابتدا یک صفحه کاغذی را به صورت مربع شکل با نقطه پر می کنید درست همانند تصویر. سپس بازی را شروع می شود و هرکس باید  با خط هایی که به نوبت می کشد، یکی از چهارخانه ها را مال خود کند و هر خانه ای را که کامل کرد،  اولین حرف اسم خود را در آن خانه بنویسد. کسی که یک خانه را تصاحب می کند، جایزه دارد که یک خط دیگر هم بکشد. در آخر بازی، هر کس تعداد خانه های خود را می شمارد و تعداد بیشتر برنده است.

  بازی دسته جمعی کنترل خنده

  بازی های دسته جمعی: بازی کنترل خنده

  یکی دیگر از بازی‌های جالب برای جمع خانواده و دوستان، بازی مقاومت در مقابل خندیدن است. همگی دور هم بنشینید و سعی کنید و نفر کناری خود را بخندانید. شرط برنده شدن در این بازی دسته جمعی ساده، نخندیدن است.

  شاه، دزد،وزیر

  بازی های دسته جمعی: شاه، دزد، وزیر

  بازی شاه، دزد، وزیر یکی از بازی های گروهی خنده دار است که معمولا به صورت چهار نفره انجام می شود. برای انجام این بازی ابتدا تکه های همشکل و کوچکی از کاغذ تهیه می شود و روی هر کدام کلمات شاه، وزیر، جلاد و دزد نوشته می شود. کاغذها به شکل یکسان تا می شود تا کسی نتواند داخل آن را ببیند.هر یک از بازیکنان کاغذی را برمی دارند. وقتی همه کاغذها را برداشتند و از سمت خودشان خبردار شدند، شاه رو به دیگران می گوید: «وزیر من کیست؟» اینجا وزیر با نشان دادن کاغذ، خودش را به شاه معرفی می کند. شاه می گوید: «دزد را از میان این دو پیدا کن.» حالا وزیر یک نفر را به عنوان دزد معرفی می کند که دو حالت دارد؛ اگر حدس وزیر درست بود که شاه فرمان شکنجه ای را به جلاد صادر می کند و جلاد هم دزد را شکنجه می کند اما اگر حدس وزیر اشتباه باشد معمولا بلافاصله پس از حدس وزیر و معرفی او، می گوید «به جلاد توهین کردی؟!» و شاه شکنجه ای را به جلاد می گوید تا جلاد، وزیر را تنبیه کند. شکنجه ها معمولا دردآور است که از مشهورترین هایش سبیل آتشین یا بشین و پاشو است.

  بازی دسته جمعی جابه جا کن

  بازی های دسته جمعی: جابه جا کن

  بازی مافیا

  بازی های دسته جمعی: مافیا 

  در بازی دسته جمعی مافیا دو گروه داریم؛ مافیا (دزد) و پلیس. اول بازی با رأی گیری یک نفر به عنوان حاکم یا کداخدا انتخاب می شود. بعد روی کارت هایی می نویسد پلیس و به ازای هر 3 کارت یک مافیا هم می نویسد و بین اعضا پخش می کند،حواستان باشد که اگر شما مافیا شدید، نباید پلیس ها متوجه شود حاکم اعلام می کند که شب شده، همه می خوابند و چشم هایشان را می بندند. کدخدا اعلام می کند مافیا چشمش را باز کند. مافیا بیدار می شود و به حاکم با زبان اشاره می گوید که یکی از اعضا را بکشد. بعد از بسته شدن چشم مافیا، حاکم اعلام می کندن صبح شده، همه بیدار می شوند و با توجه به اینکه چه کسی مافیاست و او را می کشند. دوباره شب می شود. این فرآیند شب و روز آنقدر تکرار می شود تا یکی از گروه ها ببازد. اگر همه مافیاها مردند، پلیس ها برده اند و اگر تعداد پلیس ها با مافیاها یکی شد، مافیاها برده اند. هیجان این بازی به دعوا و درگیری پلیس ها در انتخاب مافیاهاست.

  بازی دسته جمعه مشاعره

  بازی های دسته جمعی: مشاعره

  مشاعره یکی از بازی‌های نوستالژیک در جمع‌های ایرانی است که نیاز به معلومات ادبی دارد. برای اجرای این بازی جذاب می‌توانید قوانین خاص خود را داشته باشید. مثلا استفاده از شعر نو یا سپید را اختیاری کنید یا از افراد بخواهید که به جای اشاره به یکی از حروف الفبا، با یک کلمه خاص مشاعره کنند و این کلمه باید در بیت باشد. 

  بازی بله ، نه معکوس

  بازی های دسته جمعی: بله – نه معکوس

  این بازی یکبازی کلامی پرهیجان است که نیاز به قدرت تمرکز بالا دارد. در این بازی یک فرد سرزبان دار باید در حکم پرسشگر ظاهر شود و از نفر مقابل سوال های بدیهی کند و طرف مقابل هر جایی که باید بگوید «بله»، «نه» جواب بدهد و بالعکس. شخص پرسش گر باید پرحافظه و با تمرکز باشد و تا می تواند به بازی سرعت بدهد تا کسی که به سوال ها جواب می دهد دستپاچه شود و اشتباه پاسخ دهد.کسی که در مقابل تعداد بیشتری از سوال ها مقاومت می کند، برنده بازی است.

  بازی دسته جمعی گل با پوچ

  بازی های دسته جمعی: گل یا پوچ

  گل یا پوچ یکی از قدیمی‌ترین و ساده‌ترین بازی‌های ایرانی‌ها است و با کمترین وسیله‌ای می‌توان آن را اجرا کرد. این بازی می‌تواند بین دو نفر یا دو گروه چند نفره اجرا شود. گل باید ماهرانه بین دست فرد یا افراد جابه‌جا شود تا گروه مقابل نتواند به راحتی مشت دارنده گل را پیدا کند.

  بازی مار و پله

  بازی های دسته جمعی: مار و پله 

  یکی از بازی های گروهی خنده دار در ایام عید بازی مار و پله است که همه ی ما دست کم یک بار این بازی را انجام داده ایم. در این بازی برای تعداد نفرات محدودیتی وجود ندارد. فقط هر کسی باید مهره ای با رنگ جداگانه داشته باشد تا در صفحه بازی مشخص باشد. صفحه بازی معمولا صد خانه دارد که رنگی رنگی هستند و پر است ازز نردبان و مار که باید به صورت آماده تهیه کنید.روند بازی به این صورت است که هر کس به ترتیب و نوبت تاس می ریزد و به اندازه عددی که در تاس می آید، خانه های جدول را جلو می رود. طبق قانون، اگر شش بیاورد یک دور دیگر هم فرصت تاس ریزی دارد. اگر در صفحه بازی روی خانه ای باستد که نردبان باشد، پله را بالا می رود و اگر مار باشد پله را پایین می آید.

  بازی دبلنا

  بازی های دسته جمعی: دبلنا

  دبلنا یا دبرنا یکی دیگر از بازی های گروهی بزرگسالان است که طرفداران بسیاری دارد. در این بازی پرطرفدار هر کس چهارکارت چهارخانه در اختیار دارد که در بعضی خانه ها اعدادی از یک تا 99 نوشته شده است. و یک کیسه سفید که در داخل آن  مهره هایی در همین بازه وجود دارد.در هر دور از بازی، به هر کس چند کارت می رسد و یک نفر کیسه را دست می گیرد و پس از به هم زدن مهره ها،سه تا مهره را بیرون می کشد و عددش را می خواند. اگر شماره مهره با شماره یکی از خانه های کسی یکی باشد، مهر به او داده می شود تا روی همان خانه بگذارد. دیگران هم اگر این شماره را داشته باشند، باید با لوبیا پرش کنند. هر کسی خانه هایش را زود تر از سایرن پر کند، آن دست را برنده است. 

  بازی اسم روی پیشانی

  بازی های دسته جمعی: اسم روی پیشانی

  بازی اسم روی پیشانی نوعی 20 سوالی جمعی است؛ در این بازی هر بار یک نفر از جمع انتخاب می شود سوژه بازی با اجماع روی او اسم می گذارند و می چسبانند روی پیشانی اش.فرد مذکور آنقدر سوال می پرسد تا اسم نوشته شده را حدس بزند .

  بازی پانتومیم

  بازی های دسته جمعی: پانتومیم 

  بازی پانتومیم یکی از بازی های دسته جمعی پر طرفدار است. نحوه ی بازی به این صورت است که به دو گروه تقسیم شوید. بعد از یارکشی، یکی از گروه ها، یک نفر از تیم حریف را انتخاب و کلمه مورد نظرش را به او می گوید تا او به اعضای گروه خودش بفهماند، گروه اول چه کلمه ای را انتخاب کرده اند. با کمک یک تایمر می توانید به هر گروه فرصت معینی برای حدس زدن بدهید و هیجان بازی را بیشتر کنید.

  "چیدانه آرزو دارد در سال جدید اوقات خوب و خوشی را در کنار اعضای خانواده خود سپری کنید."

  منبع مطلب : www.chidaneh.com

  مدیر محترم سایت www.chidaneh.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جذاب ترین بازی دورهمی و دسته جمعی برای تمام سنین

  جذاب ترین بازی دورهمی و دسته جمعی برای تمام سنین

  معرفی بازی های جذاب دسته جمعی در دورهمی های خانوادگی

  در فرهنگ ما ایرانی ها از قدیم الایام تا به امروز آداب و رسومی در مناسبت های خاص برگزار می شود که بسیار پسندیده است، یکی از این مناسبت ها شب یلدا یا همان شب چله، طولانی ترین شب سال می باشد که در این شب فرزندان به خانه پدر و مادر و بزرگتر های خود رفته و ساعاتی با آنها به گفتگو و خوشگذرانی می پردازند.شب یلدا اگر چه با دیگر شبهای زمستان فقط یک دقیقه فرق دارد اما ما فرزندان با حضور گرم خود می توانیم زمانِ بودن، در کنار والدین را طولانی کنیم.

  یلدا بهترین بهانه برای در کنار والدین بودن است تا چند لحظه بیشتر دستان گرمشان را از عمق وجود بفشاریم و خنده را بر لبهای مهربان آنها بیاوریم، برای ساعتی دل از دنیای بیرون و فضای مجازی بکنیم و شادی قلبهایمان را با اهل خانواده تقسیم کنیم، برای همدیگر فال حافظ بگیریم ،هندوانه قاچ کنیم و قاچهای انار را همانند بچگی هایمان با ولع بخوریم...بیاییم از یلدایی که در پیش رو داریم نهایت استفاه را ببریم شاید دیگر فرصتی برای یلداهای بعدی نباشد. 

  ضمن تبریک رسیدن این شب بیادماندنی به شما کاربران عزیز نمناکی در این بخش قصد داریم چند بازی برای این شب به یاد ماندنی آموزش دهیم این بازی ها به گونه ای هستند که همه ا عضای خانواده حتی پدربزرگ ها و مادربزرگ های عزیزمان نیز قادر به شرکت و انجام آنها هستند.

  بنابراین در ادامه این مطلب جذاب با ما باشید تا یک شب خاطره انگیز و دلچسب را برای جمع خانوادگی تان رقم بزنید. البته این بازی ها را در تمام ایام میتوانید استفاده کنید . 

  چشمک مرگ

  هر تعدادی که در بازی شرکت کنند به همان اندازه هم باید کارت سفید در اختیار داشته باشند روی دو کارت کلمه کاراگاه و قاتل را مینویسند و روی بقیه کلمه کاراگاه نوشته می شود و بعد به هر شرکت کننده در بازی به طور تصادف یک کارت می دهند فردی که کارت قاتل نصیب او شده به صورت مخفیانه به بقیه چشمک میزند و دریافت کننده ی این چشمکها در واقع قربانی قاتل شده می میرند و اما کاراگاه ،کسی که کارت کاراگاه را دارد باید قاتل را پیداکند و زمانی که کاراگاه قاتل را پیدا کند، قاتل قبلی کاراگاه می شود و کارت ها باز هم به صورت کاملا تصادفی در بین بازیکنان پخش می شود و دوباره بازی جریان پیدا می کند.

  دروغ یا حقیقت

  این بازی به این شکل است که ابتدا افرادی که قرار است در بازی شرکت کنند به صورت دایره وار در کنار هم می نشینند و هر نفر شرکت کننده درباره ی خودش دو حقیقت و یک دروغ را در نظر می گیرد.

  نفر اول شرکت کننده دو حقیقت و یک دورغ را در مورد خودش می گوید و حالا فردی که سمت راست او نشسته باید حدس بزند که کدام یک از حرفهای او دروغ است اگر درست حدس بزند و جواب درست را بگوید آن شخص بازی را ادامه خواهد داد و اگر جوابش اشتباه باشد از بازی حذف می گردد.کسی برنده نهایی در این بازی است که تا آخر دایره بماند.

  دروغ یا حقیقت

  نقطه بازی

  از دیگر بازی های دسته جمعی که مناسب گروه های دوستانه و جمع های خانوادگی است نقطه بازی می باشد این بازی هم به این شکل است که یک صفحه را به شکل مربع پر از نقطه می کنند و بعد بازی آغاز می گردد و بعد به نوبت هر کسی باید خطهایی بکشد به طوریکه این خطها بعد ،به صورت یک مربع کامل در آید اولین شکلی که کامل می شود فردی که صاحب مربع شده می تواند هر اسم یا شماره ای که به عنوان رمز شناخته شدن خودش انتخاب کرده را در مربع بنویسد و امتیاز بگیرد.در پایان بازی کسی برنده است که تعداد مربع هایش بیشتر ازبقیه باشد.

  شاه ،دزد، وزیر

  یک بازی جالب و گروهی که خنده بر لب مینشاند بازی شاه، دزد، وزیر است.این بازی به اینصورت است که روی چند تکه کاغذ که کاملا هم اندازه هستند کلمه های شاه،دزد ،وزیر و جلاد را می نویسیم. کاغذها باید هم اندازه و هم شکل باشند تا تقلبی صورت نگیرد.بعد کاغذهای نوشته شده را روی زمین می اندازیم و هر کدام از اعضای گروه یکی از کاغذها را برمیدارد تا سمت خود را بداند.سپس کسی که سمت شاه را دارد به بقیه گروه می گوید:«وزیر من کیست؟» شخصی که کاغذ نوشته شده ی وزیر را دارد خود را معرفی میکند.

  شاه هم دستور میدهد که دزد را از بین دونفر باقی مانده پیدا کند.وزیر در این میان مجبور است که از طریق حدس زدن بفهمد چه کسی دزد است اگر توانست دزد را پیدا کند شاه به جلاد دستور شکنجه دزد را می دهد ولی اگر وزیر نتوانست دزد را پیدا کند شاه به جلاد دستور میدهد که وزیر را شکنجه کنند.شکنجه ها هم از کشیدن سبیل آتشی گرفته تا بشین و پاشو و امثال اینها که شاه آن را تعیین میکند.

  بله - نه معکوس

  بازی جالب و هیچان انگیز دیگری که علاوه بر شادی و نشاطی که ایجاد میکند به تمرکز بالا هم نیاز دارد بازی بله-نه است.در این بازی کسی را به عنوان سوال کننده انتخاب میکنند و نفر دیگری هم باید به سوال های او جواب دهد به اینصورت که به سوالات واضحی که پرسیده میشود بجای جواب بله نه بگوید و بالعکس.

  در این بازی باید از قبل سوالهای زیادی مطرح شده تا شخص سوال کننده بتواند سوالها را بدون مکث و پی در پی بپرسد و باعث شود که ذهن شخص مورد سوال شده را درگیر کند برای اینکه تمرکزش را پایین بیاورد.در این بازی کسی برنده است که بتواند تمرکز خود را حفظ کند و به سوال زیادی پاسخ دهد.

  دوز

  از بازیهای پرطرفدار و کم خرج بازی دو نفره ی دوز است که مواد لازم آن یک کاغذ و یک قلم می باشد برای شروع ابتدا در یک ورق، جدولی به اندازه ی ۳ در ۳ رسم می کنید و هر بازیکن یک علامت دایره یا ضربدر را برای خود تعیین می کند و سعی می کند که یکی از ردیفهای قطری یا عمودی یا افقی را برای خود کند.این بازی از بازی های مورد علاقه ی بیشتر بچه ها محسوب می شود اگر می خواهید از شبتان بیشتر لذت ببرید یک بار این بازی را امتحان کنید .

  بازی دوز

  اسم روی پیشانی

  بازی که به اسم روی پیشانی معروف است هم بازی هیجانی است که در این تعداد افراد هم هر چقدر زیاد باشد بازی شور و حال زیادی دارد.بازی به این شکل است که از میان گروه یک نفر انتخاب می شود که روی پیشانی او کاغذی با یک نوشته را میچسبانیم.شخص مورد نظر با سوال کردن از بقیه باید آن نوشته را بتواند حدس بزند.

  اسم بازی

  بازی دیگری که در دورهمی ها انجام می شود اسم بازی است.این بازی را هم میتوان به صورت ساده بین همه افراد اجرا کرد و یا به صورت تخصصی تعیین کنید که اسم ها در چه زمینه ای باشد.

  بازی به این صورت است که نفر اول یک اسم را می گوید و نفر بعدی با حرف آخر اسم او باید اسم دیگری بگوید.اسامی را میتوان قبل از بازی تعیین کرد که از فوتبالی ها باشد و یا از بازیگران و غیره.قانون بازی به این صورت است که هر کس در گفتن اسم توقف زیادی کند از بازی خارج میشود.

  مشاعره

  بازی دیگری که در دورهمی هایی که افراد به شعر و شاعری علاقه دارند انجام میشود مشاعره است.بازی به این صورت است که نفر اول شروع به خواندن یک بیت شعر می کند و با حرف آخر بیت نفر قبلی، نفر بعدی باید شعری بخواند.قاعده بازی به این صورت است که نباید مکث طولانی کرد و شعر ها هم نباید تکراری باشد.

  شخصی را هم مانند آقای دکتر آذر را که مجری همه ی مسابقه های مشاعره است را تعیین کنید که حافظه قوی در به خاطر سپردن شعرها داشته باشد که تقلبی صورت نگیرد.این بازی بیشتر در بین کسانی که به شعر و شاعری علاقه دارند بیشتر رواج دارد.در این بازی سعی کنید شعرهایی را حفظ کنید که حرف آخر آنها به ز و یا مانند آنها ختم شود تا بتوانید رقیب های خود را از میان بردارید.

  مار و پله

  مارو پله هم یکی دیگر از بازی های جالب و هیجان انگیز است که به صورت دسته جمعی انجام میشود و زیاد بودن تعداد افراد شرکت کننده مشکلی را در بازی به وجود نمی آورد.همه شما این بازی را حتما در دوران کودکی حتی برای یک بار هم شده انجام داده اید.بازی که فقط به مهره هایی با رنگ های متفاوت نیاز دارد و یک عدد تاس و یک صفحه طراحی شده با شماره ها و شکل هایی از چند مار بازی به اینصورت است که هر نفر با رعایت نوبت خود تاس را می اندازد و هر عددی که آمد به تعداد همان،خانه ها را طی میکند و اگر در خانه ای قرار گرفت که دهن مار هست باید به خانه ای که دم همان مار است برگردد و اگر به پایین نردبانی رسید باید به خانه برود که بالای نردبان به آن می رسد.در ضمن هر کس بتواند موقع انداختن تاس شش بیاورد مجددا میتواند تاس را بیاندازد.

  بازی مار و پله

  نخند

  در ابتدا افراد به صورت میزگردی می نشینند و هر فرد شرکت کننده به نوبت ،باید به فردی که در کنار دستش نشسته به صورت او نگاه کند و او را با ادا و اطورا بخنداند و اگر آن شخص بخندد بازی را می بازد و کسی در این بازی برنده تلقی می شود که در طول بازی حتی لبخند هم نزند این بازی اگرچه ساده است اما با انجام دادن آن شاید یک دل سیر بخندید پس به امتحانش می ارزد.

  حدس بزن کیه؟

  این بازی هم به صورت تیمی و هم انفرادی می تواند اجرا شود برای شروع در ابتدا اسم شرکت کننده های در بازی را در یک قطعه کاغذ کوچک نوشته و تا می زنند و بعد اسمهای تا زده در ظرفی ریخته می شود و در ادامه هر کس باید یک اسم از ظرف به طور تصادفی انتخاب کند و با توجه به اسمی که انتخاب کرده آن شخص را با خصوصیاتش تعریف کند و بقیه هم با تعریفی که آن فرد می کند نام شخص را حدس بزنند. و برنده کسی است که گزینه ی مورد نظر را به طور درست حدس بزند.

  صید شیرینی

  این بازی هم جزو بازی های بامزه است بدین ترتیب که مهمانها را به گروهای ۸ تا ۱۰ نفره تقسیم کنید بعد مقداری شکلات را در یک ظرف می ریزید و بعد اعضای هر گروه باید به نوبت به کمک یک وسیله قاشق مانند که باید آن را دهانشان بگذارنند و بعد با آن شکلاتها را از کاسه برداشته و به سبد گروه خود منتقل کنند و در آخر هر گروه که بیشترین شکلات را بر داشته باشد برنده این بازی حساب می شود.

  گل یا پوچ

  یکی از بازی های قدیمی که تا کنون هم در بین افراد رایج است بازی گل یا پوچ است.روش سنتی این بازی به این صورت است که یک تکه کاغذ کوچک را شخصی در مشت خود نگه میدارد و نفر مقابل باید حدس بزند که در کدام دست او گل است.اگر درست حدس بزند دست عوض میشود یعنی گل را طرف دیگر باید در مشتش پنهان کند و امتیاز را هم شخصی میگیرد که درست حدس زده باشد.

  این بازی زمانی هیجان انگیز می شود که تعداد شرکت کننده ها زیاد باشد و بازی به صورت گروهی انجام شود.کسی که در این بازی تبحر در پنهان کردن و جابجایی داشته باشد میتواند امتیاز گروه را افزایش دهد و گروه مقابل را در کف بازی بگذارد.با قرار دادن امتیاز برای هر حرکت در این بازی میتوانید آن را جذاب تر هم بکنید.

  بازی گل یا پوچ

  بگو چیه ؟

  این بازی هم جزو بازی های هیجانی بین بچه ها محسوب می شود چرا که آنها با چشمان بسته باید چیزهایی را حدس بزنند. روش بازی از این قرار است که :چند عدد شی ٔرا درون یک ظرفی می ریزند و بعد به نوبت چشم هر بازیکن را می بندند و از او می خواهند که با چشمان بسته یک چیز از ظرف برداشته و با دستانش آن را لمس کند و حدس بزند آن چیست؟البته قبل از شروع بازی در ظرف را می بندند تا از محتویات آن کسی خبردار نشود.

  اسم و فامیل

  این بازی جزو بازی هایی است که همه با آن خاطره داریم و چه در خانه و مدرسه و حتی میهمانی ها نیز این بازی را به کرات انجام داده ایم و قطعا از آن لذت برده ایم این یک بازی ساده است که به وسایل چندانی هم نیاز ندارد فقط کاغذ و خودکار. و به این روش است که در ابتدا روی صفحه چند ستون عمودی کشیده و بعد هر آنچه مد نظرمان باشد مانند اسم ،فامیل ،میوه ،حیوان ، شهر ، رنگ و... روی کاغذ می نویسیم و بعد به نوبت هر کدام یکی از حروف الفبا را نام می بریم و باید با حرف گفته شده مواردی که گفتیم برای هر کدام یک مثال بنویسیم در این بازی حضور ذهن فعال و سرعت عمل در نوشتن بسیار حائز اهمیت است در امتیاز هم به هر گزینه 5 امتیاز می دهیم . هرچه تعداد شرکت کننده ها بیشتر باشد هیجان بازی نیز بیشتر خواهد شد در آخر برنده کسی است که بیشترین امتیاز را بگیرد.

  سخن پایانی

  امیدواریم که مطلبی که در اختیارتان قرار داده ایم برایتان مفید واقع شده باشد و شما نیز با انجام یکی از این بازیهای پیشنهادی لبخند را به لب های اعضای خانواده تان هدیه دهید و شب خاطره انگیزی را برای خود و آنها ایجاد کنید و به رسم و رسوم کشورمان پایبند باشید و قدر لحظه لحظه زندگیتان را بدانید تا شب یلدای متفاوتی در کنار عزیزانتان سپری کرده و لذت ببرید.

  منبع مطلب : namnak.com

  مدیر محترم سایت namnak.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  معدنکار 1 ماه قبل
  0

  گل یا پوچ

  ناشناس 9 ماه قبل
  0

  بدرک

  مهدی 2 سال قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید