در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  بازی نهنگ آبی چیست و چگونه است

  1 بازدید

  بازی نهنگ آبی چیست و چگونه است را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  نهنگ آبی (بازی)

  بازی نهنگ آبی (روسی: Синий кит, Siniy kit‎) یا چالش نهنگ آبی یک بازی غیرنرم‌افزاری مخفیانه است که به کمک تماس‌های آنلاین اینترنتی انجام می‌شود. نشانه‌هایی از آن در چند کشور گزارش شده‌است. بازی متشکل از چند چالش است در شبکه اجتماعی وی‌کی که مدیران، انجام این چالش‌ها را در طول ۵۰ روز به بازیکنان واگذار می‌کنند و در چالش پایانی، بازیکن نیاز به انجام خودکشی دارد.[۱][۲] اصطلاح «نهنگ آبی» مربوط به پدیده خودکشی نهنگ‌ها می‌شود.

  کارشناسان از گزارش‌های نادقیق و جنجال‌آفرینی مطبوعات در گزارش این موضوع انتقاد کرده‌اند.[۳][۴][۵] تاکنون ارتباطی بین خودکشی‌های گزارش‌شده در مطبوعات و این بازی اثبات نشده است.[۶][۷][۸] با این حال این امکان وجود دارد که این پدیده منجر به رفتارهای تقلیدی خودآزارانه و خودکشی تقلیدی شده‌باشد.

  چگونگی[ویرایش]

  بنابر گزارش‌های خبری، با ورود و ثبت نام اعضاء «نهنگ» نامیده می‌شوند. در این چالش اینترنتی ۵۰ مرحله‌ای از مخاطبان بیشتر نوجوانان خواسته می‌شود روزانه کاری را که از آنها خواسته شده انجام دهند و در پایان، عکس یا فیلمی از خود بفرستند تا بتوانند وارد مرحله بعد شوند. برای نمونه، یکی از چالش‌های آن کشیدن یک نهنگ آبی روی دست است و پس از آن از کاربر خواسته می‌شود نیمه‌شب بیدار شود، یک فیلم ترسناک نگاه کند، لب خود را ببُرد، روی دست خود با چاقو واژه‌ای را حک کند، بالای یک ساختمان بلند با پاهای آویزان از خود عکس بیندازد. البته این بازی توسط ادمین‌های دیگر به شکل چالش‌های گوناگون و متفاوت اجرا می‌شود.[۹] نهنگ آبی در سال ۲۰۱۳ (میلادی) در روسیه و با "F57" یکی از نام‌های به اصطلاح "گروه مرگ" شبکه اجتماعی وی‌کی آغاز شد.[۱۰]

  پدید آورنده و مراحل[ویرایش]

  در سال ۲۰۱۶ (میلادی) فیلیپ بودکین دانشجوی پیشین روانشناسی ۲۲ ساله که از دانشگاه اخراج شد ادعا کرد که او بازی را در سال ۲۰۱۳ (میلادی) اختراع کرده‌است.او میگوید زمانی که در دانشگاه بودم استادم من را به خاطر دختری که با او در ارتباط بودم تهدید میکرد که با آن دختر قطع ارتباط کنم و بعد از اینکه از دانشگاه اخراج شدم فهمیدم که استادم با دوست دخترم رابطه داشته است و تلاش کردم این بازی را بسازم و آن را در اختیار فرزند استادم قرار بدهم و همین کار را هم کردم و بعد از ۶۰ روز فرزند استادم که ۱۴ سال سن داشت خود را روی ریل قطار انداخت و خودکشی کرد. بودکین اعلام کرد که هدف او این بود که برای «پاک کردن» جامعه و با فشار به کسانی که گفته می‌شود هیچ ارزشی ندارند آنها را وادار به خودکشی کند.[۱۱][۱۲][۱۳][۱۴][۱۵][۱۶][۱۷][۱۸] با این وجود او ادعای بی گناهی می‌کند و اعلام کرده که این بازی فقط سرگرم‌کننده است. بودیکین در زندان کریستی، سن پترزبورگ بازداشت و در مه ۲۰۱۶ به دلیل تحریک دست کم ۱۶ دختر نوجوان به خودکشی، مجرم شناخته شد.[۱۶][۱۹]

  در ژوئن ۲۰۱۷ ایلیا سیدوروف پستچی در مسکو دستگیر شد. او همچنین متهم به تشکیل گروه «نهنگ آبی» برای تشویق کودکان به صدمه به خود و در نهایت خودکشی شد. او ادعا کرد که ۳۲ کودک را به پیوستن به گروهش و دنبال کردن دستورها متقاعد کرده‌است.[۲۰]

  در هنگام دادرسی به شکایت‌ها علیه فیلیپ بودکین معلوم شد که ادعای او نادرست بوده و تنها به خاطر شناخته شدن، چنین ادعایی کرده‌است.

  تردید[ویرایش]

  بسیاری از کارشناسان بر این باورند که «نهنگ آبی» در اصل حقه‌ای ساختگی و اغراق‌شده‌است و افرادی آن را به منظور دست انداختن مخاطب پرداخته‌اند.[۲۱][۲۲][۲۳] با وجود مطالب زیادی که دربارهٔ این چالش نوشته شده، هیچ مورد ثابت‌شده‌ای از ارتباط بین خودکشی با این گروه‌ها و نهنگ آبی وجود ندارد. بر پایه پژوهش انجام شده در دانشگاه دولتی روسیه این احتمال وجود دارد که روزنامه نگاران و پدر و مادرهای نگران با در کنار هم گذاشتن عناصر متناقض به این نتیجه نادرست رسیده باشند که عامل خودکشی فرزندان آنها بازی نهنگ آبی است. درحالیکه دلیل اصلی آن اختلال افسردگی عمده و بحران نوجوانی است.

  با این حال این امکان وجود دارد که این پدیده منجر به رفتارهای تقلیدی خودآزارانه و خودکشی تقلیدی شده‌باشد.[۲۳]

  تناقضات خبری در ایران[ویرایش]

  دو دختر نوجوان نیز از روی پل شهید چمران در شهر اصفهان خود را به پایین پرتاب کردند. این دو نوجوان قبل از پرت کردن خود با یک دوربین، فیلمی از خود را به عنوان وصیت ضبط کردند که در آن حالتی از هیجان بدون غم و همراه با احساس ترس و تمسخر احساس ترس پیش از خودکشی به نظر می‌رسد که روی شبکه‌های اجتماعی به صورت گسترده منتشر شد و خداحافظی عاشقانه با دوستان پسر خود بوده که در آن از بهشت و برزخ پس از مرگ صحبت می‌کنند. پیرو این ویدئو پزشک روانشناس فاطمه قاسم‌زاده در مصاحبه با روزنامه جام جم تناقض جدی بین این ویدئو و ادعای ارتباط خودکشی با بازی نهنگ آبی را مطرح کرد و اینکه این خودکشی به این بازی مرتبط نبوده‌است. بلکه بیشتر ریشه در نواقص آموزش‌های مهارت زندگی در جامعه دارد.[۲۴] این در حالی است که پیش از این سردار مهدی معصوم بیگی در خبرگزاری‌ها مدعی شده بود که این دو دختر پیش از سقوط از روی پل با ضبط یک پیام صوتی با «خانواده خود» خداحافظی کردند و در پیام آمده که آنها به‌دلیل بازی آنلاین نهنگ آبی دست به این اقدام می‌زنند.[۲۵] محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، ارتباط این خودکشی‌ها با چالش نهنگ آبی را تکذیب کرد و گفت: «خودکشی‌های اصفهان هیچ ربطی به چالش نهنگ آبی نداشته و این چالش اتفاق نیفتاده اما باید مراقب باشیم.»[۲۶]

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  پانویس[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  بازی نهنگ آبی چیست (توضیحات کامل)

  بازی نهنگ آبی چیست (توضیحات کامل)

  حدود دو سال است که گزارش‌هایی عجیب در رابطه با خودکشی در نقاط مختلف جهان شنیده می‌شود. خودکشی‌هایی که به نظر مقصر اصلی آنان یک بازی اینترنتی به نام "نهنگ آبی" است. قربانیان آن اکثرا نوجوان‌هایی در رده سنی 13 تا 16 سال بوده‌اند که همگی قبل از انجام خودکشی، اعمال عجیب و مشترکی انجام می‌داده‌اند. با توجه به این موضوع، تعجبی نیست که هم‌اکنون بسیاری از خانواده‌ها از جمله بسیاری از خانواده‌های کشور ما دچار نگرانی شده‌اند. وقت آن رسیده که نهنگ آبی را کالبد شکافی کنیم و متوجه شویم از چه حقه‌هایی برای عملی کردن اهداف خود استفاده می‌کند، اکثرا چه افرادی قربانی آن شده‌اند و این‌که چگونه با آن مقابله کنیم.

  blue whale 2

  (تصویری که یکی از قربانیان بازی قبل از خودکشی در اینستاگرام خود پست کرده است.)

  ماجرا از چه قرار است؟

  نهنگ آبی (نام بازی اشاره به واقعه خودکشی نهنگ‌ها دارد) فعالیت خود را در سال 2013 در کشور روسیه آغاز کرد، یک بازی اینترنتی که شامل 50 مرحله یا به عبارتی دیگر "چالش" می‌باشد. اگرچه سازندگان این بازی هنوز به صورت رسمی پیدا نشده‌اند، اما جوانی روسی به نام "فیلیپ بودکین" ادعا کرده است که بازی ساخته او می‌باشد. بودکین که کارشناسی روان‌شناسی دارد در آبان ماه سال پیش توسط پلیس روسیه دستگیر شد. هدف بازی نهنگ آبی به طور کلی این است که بازیکن را طی گذشت زمان در شرایط روانی فوق‌العاده بدی قرار بدهد، شرایطی که سرانجام بازیکن را وادار به خودکشی بکند. چنین چیزی در نگاه اول احمقانه به نظر می‌رسد، اما متاسفانه تا کنون بیش از 100 خودکشی در نقاط مختلف جهان به آن ربط داده شده‌اند. اما به راستی چطور ممکن است یک بازی تا حدی در ذهن یک شخص نفوذ کند تا سرانجام وی را مجبور به پایان رساندن زندگی خود بکند؟

  blue whale 5

  (تصویری که نادیا، یکی از قربانیان این بازی از خود گرفته است که مرتبط با یکی از چالش‌های بازی است.)

  ‌همان‌طور که گفته شد، اکثر قربانیان این بازی نوجوانان بین 13 تا 16 سال بوده‌اند، این مقطع سنی به عنوان یکی از حساس ترین‌ دوره‌های زندگی هر انسان شناخته می‌شود و افراد در این دوره بر اساس نیاز‌های روانی سعی در پیدا کردن مکان خود در بین اجتماع و انتخاب نحوه کلی ارتباط با زندگی هستند. مسائلی که گفته شد از جمله چیز‌هایی است که به نهنگ آبی در پیش بردن اهداف خود کمک می‌کند. با توجه به شخصیت انعطاف‌پذیر و حساس انسان در مقطع سنی نوجوانی، نهنگ آبی راه نفوذ خود را به آرامی در ذهن مخاطب پیدا می‌کند. در طی مراحل بازی از مخاطب درخواست می‌شود کارهایی همچون گوش دادن به سبکی خاص از موسیقی، قطع کردن رابطه خود با والدین، تماشای ویدئوها و فیلم‌های ترسناک را انجام دهد.

  قرار دادن مخاطب در اتمسفری رمزآلود و افسرده‌کننده با استفاده از روش‌های بالا، به ندرت موجب دگرگونی شیوه زندگی و تفکر وی به طور کامل می‌شود. یکی دیگر از حقه‌های نهنگ آبی برای پیش بردن اهداف خود استفاده از نیاز انسان برای برقراری ارتباط با دیگران و یا در این مورد بهتر است بگوییم "ثابت کردن میزان ارزش خود به دیگران" است. مراحل بازی تنها به گوش دادن به موسیقی، تماشای فیلم یا این‌گونه مسائل محدود نمی‌شود. به ندرت این چالش‌ها شکلی بسیار خطرناک‌ و عجیب‌تر به خود می‌گیرند. برای مثال بازی از مخاطب می‌خواهد که از پاهای آویزان خود از بالای یک ساختمان بلند (هر چه بلند تر بهتر) عکس بگیرد و آن را با دیگر افرادی که این بازی را انجام می‌دهند به اشتراک بگذارد. و کمی بعد تر از آن بازیکنان موظف هستند تصویر یک نهنگ را با استفاده از وسیله‌ای برنده روی دست خود حکاکی کنند.

  Blue Whale 3

  (تصویر فیلیپ بودکین، شخصی که ادعا دارد این بازی ساخت اوست.)

  بنابراین باید تا کنون متوجه شده باشید که نهنگ‌آبی از هوش مصنوعی برای پیش بردن اهداف خود استفاده نمی‌کند بلکه بازیکنان را وادار می‌کند که شجاعت یا قدرت خود را به ‌گونه‌ای به یکدیگر ثابت کنند. برای مثال بازیکنان با وجود ترس و نگرانی‌ای که از کنده‌کاری روی دست خود دارند اما برای اثبات شجاعت خود به دیگر بازیکنان این عمل را انجام می‌دهند. پس از اتمام تمامی مراحل، ذهن مخاطب به حدی شستشو شده و شرایط روانی‌اش تا حدودی به هم ریخته که مرحله آخر بازی یعنی خودکشی را، تنها راه نجات خود می‌بیند.

  طراحی مراحل بازی

  طراحی مراحل بازی بسیار عجیب است. مثلا در یک مرحله باید عبارت f57 را روی دستان خود حک کنید. یا باید در روزهای خاصی راس ساعت 4:20 از خواب بیدار شده و فیلم‌های ترسناک خاصی را تماشا کنید. یا مثلا باید در یک روز خاص چندین بار سوزنی را در دستان خود فرو کنید و یا در موردی دیگر باید به بلندترین ساختمان محل زندگی خود رفته و روی لبه‌های آن طوری بنشینید که پایین ساختمان را ببینید ... متاسفانه اکثریت مراحل جنبه خودآزاری دارند که در نهایت باعث افسردگی شخص شده و زمینه‌ساز خودکشی را فراهم می‌کنند.

  نگاهی به برخی قربانیان نهنگ آبی

  نهنگ آبی در کشورهای بسیاری اهداف خود را عملی کرده است، کشورهایی از جمله روسیه، هند، برزیل، اسپانیا، ایالات متحده و چند کشور دیگر. در ایالات متحده، نخستین قربانی این بازی دختر نوجوانی به نام نادیا بوده است. نادیا که نام کامل او به خواسته خانواده‌اش فاش نشده است، قبل از خودکشی اعمالی عجیب انجام داده است که با مراحل مربوط به نهنگ سفید مطابقت دارد.

  در یکی از شهرهای برزیل پسری 16 ساله که پس از سقوط از یک ساختمان 6 متری جان سالم به در برده بود، پس از بستری شدن در بیمارستان به پلیس گفت که از جمله بازیکنان این بازی بوده است و همچنین جای کنده‌کاری نهنگ نیز بر روی دست او دیده می‌شد.

  در روسیه، یولیا کنستانتینوای 15 ساله و ورونیکا وول‌کوای 16 ساله از معروف‌‌ترین قربانیان این بازی محسوب می‌شوند. یولیا قبل از خودکشی در فیس‌بوک خود کلمه "پایان" را پست کرده بوده است و همچنین در صفحه اینستاگرام خود نیز تصویری از یک وال آبی را پست کرده است. پست‌های قبلی او نیز نشان از افسردگی او داشته است. این دو دختر به همراه هم خود را از آپارتمانی به پایین پرتاب کردند.

  (تصویری از یولیا کنستانتینوا، یکی از قربانیان بازی)

  چگونه با نهنگ آبی مقابله کنیم؟

  برای مقابله با خطرات بازی نهنگ آبی هم فرزندان و هم والدین آن‌ها باید کاملا هشیار و مراقب باشند. به والدین توصیه می‌شود:

  _مراقب رفتار کودکان خود باشند، اگر تغییراتی ناگهانی در نحوه رفتار کودکان دیده شد با آن‌ها صحبت کنید و دلیل ناراحتی‌شان را بپرسید، اما به یاد داشته باشید که رفتار شما باید کاملا دوستانه باشد، با کودکان خود صحبت کنید نه این‌که بازجویی‌شان کنید، مطمئن شوید که در هنگام صحبت به آن‌ها فشار یا استرسی وارد نشود.

  _به حرف‌های کودک خود با دقت گوش کنید و نگرانی‌ها و مشکلات‌شان را جدی بگیرید، به گونه‌ای رفتار کنید که کودک‌تان احساس نزدیکی به شما داشته باشد و متوجه شود که می‌تواند برای برطرف کردن مشکلاتش به شما اعتماد کند.

  _همیشه به یاد داشته باشید زندگی شما با ارزش‌ترین دارایی شماست و این تنها شما هستید که می‌توانید برای آن تصمیم بگیرید، برای اثبات خود به جامعه‌ای کوچک خود را از هزاران لذت موجود در این زندگی محروم نکنید، از نه گفتن ترسی نداشته باشید و اگر در رابطه با هر چیزی احساس خطر یا ناراحتی می‌کنید با آن مخالفت کنید و یا از آن دوری کنید.

  در آخر بار دیگر توصیه ما این است که خواندن چنین مطالبی باید عامل دافعه برای شما باشد و سمت چنین چالشی نروید

  منبع پردیس گیم

  منبع مطلب : www.tarafdari.com

  مدیر محترم سایت www.tarafdari.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مشرق نیوز

  مرورگر شما از این ویدیو پشتیبانی نمیکنید.

  این بازی در روسیه و اسیای مرکزی بیشتر رواج پیدا کرده است که در یکی از شبکه های اجتماعی به نام  vk.com و بصورت آنلاین بازی می شود. این شبکه اجتماعی شباهت عجیبی به فیسبوک دارد که امروزه مورد حمایت صهیونیست ها، فرقه ضاله فراماسون و شیطان پرستی می باشد.

  فیلیپ بودکین دانشجوی روانشانسی که از دانشگاهش اخراج شده ادعا کرده که او بازی را اختراع کرده است. وی هدفش را پاک کردن جامعه از افرادی است که ارزشی  و آنها را وادار به خودکشی می کند.

  دلیل انتخاب اسم نهنگ آبی به پدیده خودکشی دسته جمعی نهنگ ها در ساحل باز می گردد. شما بعد از ورود با یک سری قوانین مواجه می شوید که بعد از قبول قوانین به عنوان "نهنگ" خطاب می شوید و باید این بازی اینترنتی را طی 50 روز و 50مرحله انجام دهید.

  وقتی قوانین این بازی را قبول کردید بازی شما شروع می شود. هر روز یک کاری به شما سپرده خواهد شد تا انجام دهید و برای اثبات انجام آن، و راه یافتن به مرحله بعد  باید تصویری برای ادمین بازی ارسال کنید. مراحلی که کاملا برای افسردگی و نا امیدی طراحی شده اند شما را در نتیجه به بن بست زندگی می رساند و در مرحله 50 با سقوط از ارتفاع به زندگی خود پایان می دهید.

  مراحل ابتدایی بازی بسیار آسان است و انجامش به نوعی برای شناخته شدن شما کمک می کند؛ اما با پیشرفت شما و ورود به مراحل بالاتر بازی به سمت خودزنی پیش خواهد رفت.

  شما در این بازی با مراحلی مثل تماشای فیلم ترسناک ساعت 4:20 صبح، خط انداختن روی بدن، حک کردن F57 روی دست، بریدن لب، حک کردن تصویر نهنگ ابی روی بدن با تیغ و در آخر سقوط از ارتفاع بالا که مرحله آخر محسوب می شود، روبرو خواهید شد.

  در  هر مرحله تایید انجام کارهای سپرده شما فقط با ارسال عکس تایید می شود؛ کسانی بوده اند که با فتوشاپ خواستند ادمین بازی را گمراه کنند اما ناموفق بوده  اند و از بازی اخراج شده اند و یا تحت تاثیر تهدیدهایی که قرار گرفته اند دست به خودکشی زده اند. ادمین بازی به اندازه کافی از شما اطلاعات در دست دارد و همین اطلاعات باعث خواهد شد که شما برخی مراحل را تحت فشار انجام دهید. در مواقعی از طریق لوکیش، تلفن منزل، دانشگاه و ... با تهدید و یا با افزایش فشار روانی و ترس دست به اقدامات ترسناکی خواهید زد.

  تا به امروز افراد زیادی تحت تاثیر این بازی دست به خودکشی زده اند که هندوستان در این بین بیشتر تلفات را داشته است به‌طوری که پلیس هندوستان نصب و انتشار و حتی ذخیره فایل خام نصبی این بازی را جزء جرایم نرم‌افزاری محسوب کرد.

  در کلیپ زیر جزییات کامل این بازی را خواهید دید؛

  دختران اصفهانی اولین قربانی بازی مرگ در ایران

  دیروز دو دختر 17-18 ساله اصفهان خود را از پل چمران به پایین انداختند و این اولین تلفات این بازی در ایران بود. در ابتدا همگان تصور می کردند دلیل خودکشی، افسردگی جوانی است که با شنیدن صوت این دو دختر دلیل مرگ بازی "نهنگ آبی" عنوان شد.

  واکنش محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به بازی "نهنگ آبی"

  "خبر خودکشی دو دختر نوجوان به دلیل پیروی از رفتارهای شیطان گونه در فضای مجازی برای شنوندگان ناراحت کننده و بهت آور بود. بنده نیز از شنیدن خبر متاثر شدم.

  بایستی بپذیریم که در کنار منافع بسیار، آفات جدی هم در فضای مجازی وجود دارد.
  به عنوان یک پدر، فرزندانم را به عضویت در شبکه‌های اجتماعی تشویق نکرده‌ام و آنها نیز تاکنون عضویتی نداشته‌اند و همچنان با حضور یک بزرگتر از فضای مجازی بهره می‌گیرند.

  به عنوان حاکمیت باید مروج ابزارهای نظارت والدین بر استفاده فرزندان از فضای مجازی و همچنین ترویج کننده نحوه صحیح استفاده کودکان و نوجوان از این فضا و کمک به تولید محتوا و سرویسهای متناسب با این سنین باشیم. این از اولین برنامه‌های وزارت ارتباطات در دولت دوازدهم بود که بزودی اعلام خواهد شد.

  اتفاق تلخ امروز اگر منجر به تغییر شیوه‌های نادرست حضور کودکان و نوجوانان در فضای مجازی نشود، متاسفانه مجددا قابل تکرار است.

  ما در قبال کودکان خود در فضای حقیقی و مجازی مسئولیم. مراقبت از آنها را به صورت ویژه در دستور کار قرار دهیم."

   دستگیری سازنده بازی نهنگ آبی

  رییس پلیس فتا  استان فارس ضمن هشدار به خانواده ها در مورد بازی نهنگ آبی اظهار داشت: یکی از شبکه های اجتماعی و اینترنتی که این گروهها در آن فعال هستند "وی کی" نام دارد، "وی کی" مخفف وی کنتاکته (VKontakte) شبکۀ اجتماعی روسی است که به فیسبوک شبیه است و کاربران بسیاری از جمله در روسیه، اوکراین و مولدوای و قزاقستان دارد.

  سرهنگ رجبلی بیان کرد: احتمال خودکشی دو نفر و افزایش نگرانی‌ها از رواج چالش نهنگ آبی در ایران، سال گذشته پلیس روسیه جوانی ۲۱ ساله به نام «فیلیپ بودیکین» را دستگیر کرد که گمان می رود سردسته گروهی بوده که از طریق اینترنت نوجوانان و جوانان را به خودکشی ترغیب می کرده اند.

  منبع مطلب : www.mashreghnews.ir

  مدیر محترم سایت www.mashreghnews.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 7 ماه قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید