در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  بازار کار مهندسی شیمی برای خانم ها

  1 بازدید

  بازار کار مهندسی شیمی برای خانم ها را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  مهندسی شیمی از نگاه الهه شهبازی (کارشناس ارشد)

  مهندسی شیمی از نگاه الهه شهبازی (کارشناس ارشد)

  برای مشاهده فیلم معرفی مهندسی شیمی کلیک کنید

  نویسنده :الهه شهبازی - کارشناسی ارشد مهندسی شیمی


  رشته مهندسی شیمی


  آیا تصور می‌کنید که مهندسی شیمی؛ یعنی حفظ فرمول‌های ریز و درشت و کار در آزمایشگاه‌های شیمی؟ آیا فکر می‌کنید که دانشجویان این رشته باید شیفته علم شیمی باشند؟ اصلاً هیچ فکر کرده‌اید که چرا فقط داوطلبان گروه ریاضی و فنی می‌توانند وارد این رشته شوند؟ آیا می‌دانید که مهندسی شیمی زائیده ضرورت و نیاز صنعت مکانیک، الکترونیک و عمران است؟ برای مثال به مرور زمان صنعت به مهندس مکانیکی احتیاج پیدا کرد که از تحولات و فرآیند‌های شیمیایی اطلاع داشته باشد و بتواند دستگاه‌هایی را طراحی کند که در آنها فرآیندهای شیمیایی اتفاق می‌افتد.در نتیجه شروع به تربیت مهندسین مکانیکی کرد که بیش از معمول تحصیل کردگان این رشته از علم شیمی مطلع باشند. و این دسته از متخصصان،‌ همان مهندسین شیمی هستند.این رشته‌ با 9 گرایش‌ صنایع‌ غذایی‌، صنایع‌ شیمیایی‌ معدنی‌، صنایع‌ گاز، صنایع‌ پتروشیمی‌، صنایع‌ پلیمر، صنایع پالایش، طراحی‌ فرآیندهای‌ صنایع‌ نفت‌، بهره‌برداری‌ از منابع‌ نفت‌ و شیمیایی‌ سلولزی‌؛ یکی‌ از رشته‌های‌ گسترده‌ دانشگاهی‌ است‌.در ایران آموزش رشته مهندسی شیمی همزمان با تاسیس دانشگاه تهران در 1313 ه. ش به طور رسمی شروع شد و در حال حاضر در ایران بیش از 25 دانشکده دولتی مهندسی شیمی به تربیت دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی اشتغال دارند.


  شرح مختصری در مورد هر یک از گرایش­ها در زیر ارائه می‌شود:

  گرایش‌ صنایع‌ پتروشیمی‌ :

  وظیفه‌ مهندسی‌ پتروشیمی،‌ طراحی‌ دستگاه‌ها و فرآیند تولید مواد مختلف‌ از جمله‌ کودهای‌ شیمیایی‌، شوینده‌ها، فرآورده‌های‌ پلیمری‌ (مواد اولیه‌ پلاستیک‌ها، لاستیک‌ها و الیاف‌ مصنوعی‌) و مواد شیمیایی‌ (اسیدها، حلال‌ها) از نفت‌ و برش‌های‌ نفتی‌ است‌. دروس‌ تخصصی‌ دانشجویان‌ این‌ رشته‌ بیشتر در مورد کاتالیزورهای‌ صنعتی‌ است‌ که‌ در رآکتورها به‌ کار می‌رود.

  گرایش‌ صنایع‌ گاز :

  عمق‌ چاهی‌ که‌ برای‌ استخراج‌ گاز زده‌ می‌شود، قطر لوله‌ای‌ که‌ گاز را از چاه‌ به‌ پالایشگاه‌ یا از پالایشگاه‌ به‌ شبکه‌های‌ شهری‌ منتقل‌ می‌کند، نحوه‌ انتقال‌ گاز از چاه‌ به‌ پالایشگاه‌، نحوه‌ گرفتن‌ گازCO2 از این‌ ماده‌ (برای‌ جلوگیری‌ از خورده‌ شدن‌ لوله‌ها)، نحوه‌ شیرین‌ کردن‌ گاز ترش ( گاز اولیه‌ای که از چاه استخراج می‌شود و قابل مصارف شهری و ... نیست) همه‌ در حیطه‌ فعالیت‌ یک‌ مهندس‌ شیمی‌ گرایش‌ گاز قرار دارد.

  گرایش‌ صنایع‌ پلیمر:

  این‌ گرایش‌ تا سال‌ 1362 یکی‌ از گرایش‌های‌ مهندسی‌ شیمی‌ بود، اما در حال‌ حاضر به‌ عنوان‌ یک‌ رشته‌ مستقل‌ با دو گرایش‌ صنایع‌ پلیمری‌ و تکنولوژی‌ و علوم‌ رنگ‌ در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش‌ عالی‌ ارائه‌ می‌شود. البته‌ هنوز در تعداد محدودی‌ از دانشگاه‌های‌ کشور، مهندسی‌ پلیمر یکی‌ از گرایش‌های‌ مهندسی‌ شیمی‌ است‌ و دانشجویان‌ این‌ گرایش‌ نهایتاً در یکی‌ از زمینه‌های‌ پلیمر مثل‌ فرایند شکل‌دهی‌ پلیمر یا طراحی‌ واحدهای‌ صنعتی‌ تولید پلیمر تبحر پیدا می‌کنند.

  گرایش‌ شیمیایی‌ سلولزی‌ :

  یک‌ مهندس‌ شیمی‌ گرایش‌ شیمیایی‌ سلولزی‌ در زمینه‌ تبدیل‌ چوب‌ به‌ کاغذ تخصص‌ دارد. به‌ همین‌ دلیل‌ نیز محل‌ تحصیل‌ دانشجویان‌ این‌ رشته‌ در دانشکده‌ فنی‌ پردیس 3 واقع‌ در استان‌ گیلان‌ ـ رضوان‌شهر (چوکا) می‌باشد. قسمت‌ عمده‌ چوب‌ از سلولز تشکیل‌ شده‌ است‌. همچنین‌ ضایعات‌ کشاورزی‌ مثل‌ پوست‌ برنج‌، سبوس‌ برنج‌ و ضایعات‌ برگ‌ درختان‌ دارای‌ مقادیر قابل‌ توجهی‌ سلولز است‌ که‌ این‌ ضایعات‌ در بسیاری‌ از نقاط‌ به‌ عنوان‌ یک‌ عنصر مزاحم‌ سوزانده‌ شده‌ و باعث‌ آلودگی‌ محیط‌ زیست‌ می‌شود.

  گرایش‌ صنایع‌ غذایی :

  یکی‌ از کاربردهای‌ مهندسی‌ شیمی‌ در تولید مواد غذایی‌ و بخش‌های‌ صنایع‌ غذایی‌ مانند میکروبیولوژی‌ غذا، شیمی‌ غذا و کنترل‌ کیفی‌ صنایع‌ غذایی‌ است‌. برای‌ مثال‌ در سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌ها، مواد غذایی‌ بیشتر به‌ حالت‌ کنسرو وجود دارد که‌ تهیه‌ این‌ کنسروها با حفظ‌ اصول‌ ایمنی‌ و بهداشتی‌ نیاز به‌ یکسری‌ محاسبات‌ دارد که‌ این‌ محاسبات‌ توسط‌ یک‌ مهندس‌ شیمی‌ صنایع‌ غذایی‌ انجام‌ می‌گیرد. همچنین‌ طراحی‌ دستگاه‌هایی‌ که‌ فرآیند خشک‌ کردن‌ را انجام‌ می‌دهند مثل‌ غذاهای‌ بچه‌ که‌ به‌ صورت‌ پودر تهیه‌ می‌شود و طراحی‌ دستگاه‌های‌ استریلیزه‌، پاستوریزه‌ و منجمدکننده‌ برعهده‌ متخصصین‌ همین‌ رشته‌ است.

  گرایش‌ پالایش‌ :

  گرایش‌ پالایش‌ به‌ طراحی‌ پالایشگاه‌ها باز می‌گردد. یعنی‌ دانشجوی‌ این‌ گرایش‌، شیوه‌ طراحی‌ دستگاه‌هایی‌ مثل‌ برج‌های‌ تقطیر، دستگاه‌های‌ جداکننده‌ مایعات‌ از مایعات‌ و گازها از مایعات‌ را می‌آموزد؛ دستگاه‌هایی‌ که‌ مشتقات‌ ئیدروکربنی‌ مثل‌ بنزین‌ و گازوئیل‌ و مواد سنگین‌تر مثل‌ قیر و شوینده‌ها را از نفت‌ خام‌ جدا ساخته‌ و به‌ دست‌ می‌آورد.

  گرایش‌ بهره‌برداری‌ از منابع‌ نفت‌ :

  مهندس‌ بهره‌برداری‌ از منابع‌ نفت‌ مهندسی‌ است‌ که‌ راه‌ها و روش‌های‌ بهره‌برداری‌ بهینه‌ از مخازن‌ نفت‌ را ارائه‌ می‌دهد. در واقع‌ یک‌ مهندس‌ بهره‌برداری‌ از نفت‌ با توجه‌ به‌ نوع‌ مخزن‌ نفت‌ تعیین‌ می‌کند که‌ به‌ یاری‌ کدام‌ یک‌ از روش‌های‌ موجود؛ تزریق‌ گاز، تزریق‌ آب‌، تزریق‌ مواد پلیمری‌ یا ازدیاد حرارت‌ می‌توان‌ نفت‌ را راحت­تر و مقرون‌ به‌ صرفه‌تر بهره‌برداری‌ کرد. امروزه‌ اکثر مخازن‌ نفت‌ کشور ما دچار افت‌ فشار شده‌اند. به‌ همین‌ دلیل‌ نفت‌ به‌ صورت‌ طبیعی‌ به‌ سطح‌ زمین‌ نمی‌رسد و در نتیجه‌ حضور مهندسین‌ بهره‌برداری‌ از منابع‌ نفت‌، یک‌ ضرورت‌ اجتناب‌ناپذیر است‌.

  گرایش‌ طراحی‌ فرآیندهای‌ صنایع‌ نفت‌:

  فرآیند یعنی‌ عملکرد یا روش‌ و طریقی‌ که‌ بتوان‌ به‌ یاری‌ آن‌ ماده‌ای‌ را از حالتی‌ به‌ حالت‌ دیگر تغییر شکل‌ داد و منظور از مهندس‌ طراحی‌ فرآیندهای‌ صنایع‌ نفت‌ یعنی‌ فردی‌ که‌ روش‌ این‌ تغییر و تحول‌ را طراحی‌ کند. چون‌ برای‌ تبدیل‌ یک‌ ماده‌ از حالت اولیه‌ به‌ حالتی‌ خاص‌ لازم‌ است‌ که‌ دستگاه‌هایی‌ طراحی‌ شده‌ و محاسباتی‌ انجام‌ بگیرد تا بتوان‌ به‌ نتیجه‌ مطلوب‌ دست‌ یافت‌. طراحی‌ صنایعی‌ که‌ بطور مستقیم‌ یا غیر مستقیم‌ وابسته‌ به‌ نفت‌ خام‌ یا فرآورده‌های‌ پالایشگاه‌ یا صنایع‌ پتروشیمی‌ است‌ به‌ مهندس‌ شیمی‌ گرایش‌ طراحی‌ فرآیندها مربوط‌ می‌شود. یک‌ مهندس‌ شیمی‌ گرایش‌ طراحی‌ فرآیندهای‌ صنایع‌ نفت‌، واکنش‌های‌ خاصی‌ را از شیمیست‌ها می‌گیرد و با توجه‌ به‌ شرایط‌ محیطی‌، اقتصادی‌ و ... بهترین‌ روش‌ تولید مواد شیمیایی‌ و خالص‌سازی‌ آنها را پیدا کرده‌ و پیاده‌ می‌کند.

  آینده شغلی، بازار کار، درآمد:

  دکتر بهروز میثمی استاد مهندسی شیمی دانشگاه تهران در مورد فرصت‌های شغلی مهندسی شیمی گرایش صنایع غذایی می‌گوید:

  «فارغ‌التحصیل این رشته علاوه بر کار در صنایع شیمیایی مختلف بطور اختصاصی می‌تواند در کارخانه‌های تولید مواد غذایی مانند روغن، قند و کنسروسازی فعالیت کند و یا در کارخانه‌های داروسازی برای تولید آنزیم‌ها و آنتی‌بیوتیک‌ها فعالیت داشته باشد.»

  دکتر رحمتی استاد مهندسی شیمی دانشگاه تهران نیز می‌گوید:

  «بازار کار مهندس شیمی نسبت به رشته‌های دیگر نسبتا بهتر است، چون یک مهندس شیمی قابلیت‌های بسیاری دارد و می‌تواند در شرکت نفت، شرکت گاز ، شرکت پتروشیمی، وزارت نیرو (طراحی نیروگاهها) و کارخانه‌های ساخت لاستیک، پلاستیک، روغن ماشین ، تولید مواد دارویی ، غذایی ، بهداشتی و همچنین شرکت‌های تصفیه آب و فاضلاب فعالیت بکند.»

  توانایی‌های مورد نیاز و قابل توصیه :

  یک دانشجوی مهندسی شیمی در درجه اول باید در دروس ریاضی قوی باشد و دو درس فیزیک و شیمی در مراحل بعدی قرار دارد.

  دکتر موسویان استاد مهندسی شیمی دانشگاه تهران در همین زمینه می‌گوید:

  «فردی که رشته مهندسی شیمی را انتخاب می‌کند باید در ریاضیات و فیزیک قوی باشد. البته در این رشته، درس شیمی نیز اهمیت دارد اما ریاضیات و فیزیک از اهمیت بیشتری برخوردار است. همچنین داوطلبان آزمون سراسری باید بدانند که رشته مهندسی شیمی رشته آسانی نیست، پس اگر داوطلبی به تحقیق و مطالعه مستمر علاقه زیادی ندارد، بهتر است که وارد این رشته نشود.»

  رشته‌های مشابه و نزدیک به این رشته:

  بیشتر دروس مهندسی شیمی با رشته‌های مهندسی دیگر، بخصوص مهندسی مکانیک گرایش حرارت و سیالات مشترک است.

  نکات تکمیلی :

  دکتر موسویان استاد مهندسی شیمی دانشگاه تهران در معرفی این رشته می‌گوید:

  «رشته مهندسی شیمی نسبت به رشته‌های مهندسی دیگر جدید است، چرا که این رشته زاییده ضرورت و نیاز صنعت مکانیک، الکترونیک و عمران می‌باشد.

  «عنوان کامل این رشته، مهندسی صنایع شیمی است. یعنی همان‌طور که ما مهندسینی در صنایع الکترونیک و مکانیک داریم، در صنایع شیمی نیز داریم. اما به مرور کلمه صنعت از عنوان یک رشته حذف شده و به همین دلیل داوطلبان آزمون سراسری فکر می‌کنند که مهندسی شیمی شبیه به رشته شیمی است. در حالیکه نسبت بین مهندسی شیمی و شیمی مثل نسبت بین مهندسی برق و فیزیک می‌باشد.»

  دکتر رحمتی یکی دیگر از اساتید مهندسی شیمی این دانشگاه نیز می‌گوید:

  «تفاوت عمده مهندسی شیمی با شیمی در این است که مهندس کارش طراحی است در حالی که شیمیست‌ها با کارهای آزمایشگاهی روبرو هستند. البته در این رشته دروس شیمی نیز وجود دارد اما شباهت این رشته به سایر رشته‌های مهندسی ، بخصوص مهندسی مکانیک گرایش حرارت و سیالات بییشتر از شباهت این رشته به شیمی است. در حقیقت یک مهندس شیمی به عنوان حد واسط بین آزمایشگاه و مصرف‌کننده، از اطلاعات شیمیست‌ها استفاده کرده و مواد شیمیایی را به تولید صنعتی می‌رساند.»

  معصومه فرخنده دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی شیمی دانشگاه تهران نیز می‌گوید:

  «برای یک شیمیست تنها تولید ماده مهم است؛ این که وقتی دو ماده با هم ترکیب می‌شود، چه ماده‌ای به وجود می‌آید. اما یک مهندس شیمی به طراحی دستگاههایی می‌پردازد که ماده فوق را به کیفیت بالایی می‌رساند.»

  منبع مطلب : www.kanoon.ir

  مدیر محترم سایت www.kanoon.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مهندس شیمی

  مهندس شیمی

  شخصیت شناسی

  اگر شما فردی متفکر، مستقل و آرمانگرا هستید؛

  اگر به تصمیمات خود اطمینان دارید؛

  اگر از درون خود انگیزه می گیرد و در دنیایی از ایده ها به سر می برید؛

  اگر شخصیتی پیچیده دارید که شناخت شما به آسانی ممکن نیست؛

  و اگر علاقه ای به اختلاف نداشته و تمایل به رسیدن به توافق با دیگران دارید؛

   

  منبع مطلب : iranianpath.com

  مدیر محترم سایت iranianpath.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  بهترین رشته های مهندسی برای خانم ها

  بهترین رشته های مهندسی برای خانم ها

  با نزدیک شدن به ایام کنکور سراسری و بازار داغ کنکور بحثانتخاب رشته برای هر دانش آموز دختر و پسر کنکوری بسیار بالا گرفته است. به عنوان نمونه، داوطلبان دختر گروه آزمایشی ریاضی به دنبال اطلاع از این موضوع هستند که بهترین رشته های مهندسی برای خانم ها چیست؟

  حتی برخی از خانم ها رشته های مهندسی خاصی را مدنظر دارند و به طور مثال به دنبال اطلاع از درآمد و بازار کار رشته مهندسی پزشکی برای خانم ها و یا بازار کار مهندسی کامپیوتر برای زنان هستند. در این نوشته، رشته هایی را به شما دوستان معرفی می کنیم که شاید از نظر برخی بهترین رشته های گروه فنی برای خانم ها باشند. پس اگر می خواهید بدانید بهترین رشته تحصیلی برای دختر چیست مطالعه مقاله زیر را فراموش نکنید.

  بهترین رشته تحصیلی برای دختر ۳

  بهترین رشته های مهندسی برای خانم ها چه ویژگی هایی دارند؟

  بعضی از رشته های گنجانده شده در گروه مهندسی از جمله پردرآمد ترین رشته ها و شاید هم بهترین رشته های مهندسی برای خانم ها هستند.

   اما ممکن است این سؤال برای شما مطرح شود که بهترین رشته های مهندسی برای خانم ها چه ویژگی هایی دارد که آن را برای آن ها مناسب جلوه می دهد؟

  باید خدمت شما عرض کنیم که از آن جایی که دغدغه بسیاری از افراد داشتن شغلی با درآمد عالی است مسلماً یکی از ویژگی های بهترین رشته تحصیلی برای دختر رشته ای است که با فعالیت در آن بتوان درآمد بالایی را بدست آورد.

  از طرف دیگر، بهترین رشته های مهندسی از نظر خانم ها می تواند رشته ای باشد که موجب افزایش اعتماد بنفس در آن ها شود.

  بعلاوه، به نظر می آید داشتن جذابیت نیز یکی دیگر از ویژگی های بهترین رشته های فنی مهندسی از نظر خانم ها است.

  معرفی بهترین رشته های مهندسی برای خانم ها

  در این بخش از نوشته حاضر چند رشته مهندسی را خدمت شما معرفی می کنیم که شاید از نظر برخی از بانوان بتوان آن را جزء بهترین رشته های مهندسی برای دختران در نظر گرفت.

  اگر مایل به کسب اطلاعات دقیق تری در رابطه با بهترین رشته های گروه مهندسی برای بانوان هستید با مشاوران ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید. 

  مهندسی پزشکی برای خانم ها

  حوزه کاری رشته مهندسی پزشکی به ساخت و طراحی انواع و اقسام ابزارها و تجهیزات پزشکی، درمان و تشخیص بیماری های مختلف بازمی گردد.

  باید عرض کنیم که رشته مهندسی با توجه به درآمد خوب آن چه در ایران و چه در کشورهای خارجی و همین طور عملکرد عالی خانم ها در اشتغال در آن می تواند بهترین رشته مهندسی برای دخترها در نظر گرفته شود.

  در رابطه با بحث مهاجرت به کشوری خارجی و اشتغال در مهندسی پزشکی برای خانم ها در خارج از ایران باید عرض کنیم که کشورهایی همچون کانادا، انگلستان، آمریکا و استرالیا از جمله کشورهایی هستند که بازار مار خوبی در این رشته تحصیلی دانشگاهی دارند.

  رشته مهندسی معماری برای خانم ها

  رشته مهندسی معماری از دیگر رشته هایی است که خانم ها معمولاً استقبال زیادی از تحصیل در آن می کنند. این رشته با جذابیت های خاصی که دارد می تواند بهترین رشته  گروه مهندسی از نظر دختران باشد.

  از آن جایی که معمولاً خانم ها علاقه زیادی به هنر و انجام کارهای هنری دارند رشته مهندسی معماری می تواند بهترین رشته تحصیلی برای دختر باشد.

  رشته مهندسی کامپیوتر برای خانم ها

  به جرأت می توان گفت که رشته مهندسی کامپیوتر با داشتن جذابیت های خاص خود می تواند جزء بهترین رشته های مهندسی برای بانوان باشد.

  فقط این که جهت کسب مؤفقیت در این رشته هر خانم باید با کامپیوتر و نحوه عملکرد آن آشنایی کافی و لازم را داشته باشد تا مؤفقیت های کاری و تحصیلی زیادی را در آن کسب کند.

  در رابطه با بازار کار مهندسی کامپیوتر برای زنان باید عرض کنیم که با توجه به کاربردی بودن این رشته در جامعه خانم های تحصیلکرده در آن بیکار نمی مانند و امکان فعالیت در انواع شرکت ها و مراکز دیگر را به آسانی دارند.

  پس ملاحظه می کنید که نگرانی بابت بازار کار مهندسی کامپیوتر برای زنان وجود ندارد. با این اوصاف می توان مهندسی کامپیوتر را نیز بهترین رشته تحصیلی برای دختر دانست.

  رشته مهندسی مخابرات برای خانم ها

  رشته مهندسی مخابرات را می توان رشته ای تلفیق شده از مهندسی کامپیوتر و برق است. افراد مشغول به تحصیل در این رشته تحصیلی وظایف و مسئولیت های مختلفی از جمله خدمات سوئیچینگ، نگهداری و نصب خطوط تلفن را بر عهده دارند.

  با توجه به تکامل زیاد فناوری های ارتباط اینترنتی درخواست ادامه تحصیل و فعالیت در این رشته در بین داوطلبان از جمله دختران بالا رفته است.

  شاید به نوعی بتوان مهندسی مخابرات را نیز یکی دیگر از بهترین رشته های مهندسی برای خانم ها در نظر گرفت.

  رشته مهندسی مکانیک برای خانم ها

  رشته مهندسی مکانیک را می توان یکی دیگر از رشته های جذاب و مهم در گروه مهندسی دانست. زمینه کاری این رشته در حوزه نگهداری و طراحی ابزارهای تشکیل شده از قطعات متحرک است.

  بسیاری از بانوان علاقه زیادی به رشته مهندسی مکانیک دارند و آن را جزء بهترین رشته از گروه فنی مهندسی می دانند.

  بازار کار مهندسی کامپیوتر برای زنان

  مهندسی عمران برای خانم ها

  مهندسی عمران از جمله شناخته شده ترین رشته های گروه مهندسی برای داوطلبان کنکور به شمار می رود. رشته ای که می توان آن را جزء قدیمی ترین رشته ها در گروه فنی مهندسی به شمار آورد.

  مهندسی عمران نیز از آن دست رشته هایی است که می تواند به عنوان بهترین رشته برای دختر را داشته باشد.

  مهندسی کشاورزی برای خانم ها

  جذابیت های اشتغال به عنوان یک مهندس کشاورزی آن قدر هست که یک خانم را جذب ادامه تحصیل در این رشته کند. از این رو دختران زیادی از تحصیل در آن استقبال می کنند.

  مهندسی برق برای خانم ها

  رشته مهندسی برق در گرایش های مختلفی عرضه می شود. این رشته به دلیل بازار کار خوب چه در داخل و چه در خارج از کشور نظر داوطلبان دختر زیادی را به سمت خود جلب کرده است.

  رشته مهندسی صنایع برای خانم ها

  رشته مهندسی صنایع را نیز می توان یکی دیگر از شناخته شده ترین رشته ها در گروه مهندسی دانست. از این رو شاید در نزد داوطلبان دختر هم جزء بهترین رشته قرار بگیرد.

  رشته مهندسی شیمی برای خانم ها

  افراد فارغ التحصیل در رشته شیمی معمولاً به عنوان مهندس در انواع شرکت های تجاری و با داشتن درآمد بالا فعالیت دارند. از این رو بازار کار خوبی را می توان در این رشته برای افراد مختلف از جمله خانم ها در نظر گرفت.

  مطالب مرتبط

  رشته های دانشگاه غیرانتفاعی 99

  مشاوره تحصیلی انتخاب رشته دبیرستان

  بازار کار رشته مهندسی شهرسازی

  تست آنلاین شغل مناسب من

  تست رغبت سنجی شغلی هالند

  آزمون رغبت سنجی تحصیلی و شغلی

  بهترین رشته های مهندسی برای خانم ها

  منبع مطلب : irantahsil.org

  مدیر محترم سایت irantahsil.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  زینب 3 ماه قبل
  0

  توضیحات عالی بود

  مهدی 11 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید