توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  بار کج به منزل نمیرسد را گسترش دهید

  1 بازدید

  بار کج به منزل نمیرسد را گسترش دهید را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  گسترش ضرب المثل " بار کج به منزل نمی رسد " + داستان - دانش‌چی

  حکایت و داستان بار کج به منزل نمی رسد

  گسترش بار کج به منزل نمی رسد

  یک حکایت ، یک داستان و یک انشا درمورد ضرب مثل بار کج به منزل نمی رسد.

  داستان ضرب المثل بار کج به منزل نمی رسد

  یکی از شاهزادگانی که به سعدی شیرازی ارادت داشت، محرمانه از شاهزاده خانم خویش به وی شکایت کرد که همه ساله برای من سه قلوی دختر می‌آورد و از او علاج خواست. سعدی راه‌حلی نشان داد که شاهزاده خانم را سخت برآشفته ساخت و فرمان داد او را از شهر اخراج کنند.

  شیخ بار سفر بست و زاد و توشه سفر را در یکتای خورجین و تای دیگر را خالی گذاشت. آن‌گاه خورجین را روی الاغ انداخت، ولی از هر طرف که خورجین را می‌انداخت، آن طرفی که پر بود، سنگینی می‌کرد و به زمین می‌افتاد. شاهزاده خانم که از پنجره قصر این ماجرا را می‌نگریست، به سعدی بانگ زد و گفت: بار کج به منزل نمی‌رسد.

  چرا وسایلت را مساوی در هر دو طرف خورجین نمی‌گذاری تا تعادل برقرار شود و بارت به زمین نیفتد؟ سعدی گفت: از ترس شما؛ زیرا من هم جز آنچه شما گفته‌اید، نگفتم ولی شما امر کردی مرا از شهر بیرون کنند.

  حکایت بار کج به منزل نمی رسد

  چهار دانشجو كه به خودشان اعتماد كامل داشتند یك هفته قبل از امتحان پایان ترم به مسافرت رفتند و با دوستان خود در شهر دیگر حسابی به خوشگذرانی پرداختند. اما وقتی به شهر خود برگشتند متوجه شدند كه در مورد تاریخ امتحان اشتباه كرده اند و به جای سه شنبه، امتحان دوشنبه صبح بوده است. بنابراین تصمیم گرفتند استاد خود را پیدا كنند و علت جا ماندن از امتحان را برای او توضیح دهند.

  آنها به استاد گفتند: « ما به شهر دیگری رفته بودیم كه در راه برگشت لاستیك خودرومان پنچر شد و از آنجایی كه زاپاس نداشتیم تا مدت زمان طولانی نتوانستیم كسی را گیر بیاوریم و از او كمك بگیریم، به همین دلیل دوشنبه دیر وقت به خانه رسیدیم.»…..استاد فكری كرد و پذیرفت كه آنها روز بعد بیایند و امتحان بدهند. چهار دانشجو روز بعد به دانشگاه رفتند و استاد آنها را به چهار اتاق جداگانه فرستاد و به هر یك ورقه امتحانی را داد و از آنها خواست كه شروع كنند… آنها به اولین مسأله نگاه كردند كه ۵ نمره داشت.

  سوال خیلی آسان بود و به راحتی به آن پاسخ دادند… سپس ورقه را برگرداندند تا به سوال ۹۵ امتیازی پشت ورقه پاسخ بدهند كه سوال این بود: كدام لاستیك پنچر شده بود؟

  انشا بار کج به منزل نمی رسد

  اتفاقات زیادی هستند که همه آنها برای انسان یک عبرت است ؛به خصوص اتفاقاتی که پایه آن دروغ و دروغگویی است که برای هیچ انسانی عاقبت خوشی ندارد.

  اگر انسان بتواند در سختی ها و آسانی ها کارهایی را که به نفع همه است ،انجام دهد و در کارهایش دروغ و فریب کاری نباشد بدون شک فرجام کارهایش سرافرازی است؛ولی اگر نتواند خود را کنترل کند و خطایی انجام دهد شاید باعث شود که آبرویش،ثروتش،اموالش وحتی تمام دارایی اش را از دست بدهد.اینگونه افراد هیج ارزش واعتباری دراجتماع ندارند.

  سعی کنیم همیشه صادق باشیم و کارهایی انجام دهیم که پایه اش راستگویی باشد ،چرا که بار کج به منزل نمی رسد.

  منابع:
  راسخون
  تبیان
  adabiat2747.mihanblog.com

  منبع مطلب : www.daneshchi.ir

  مدیر محترم سایت www.daneshchi.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  انشا گسترش بار کج به منزل نمی رسد صفحه 32 نگارش یازدهم

  بار کج به منزل نمی رسد یعنی نمی توان با استفاده از کارهای اشتباه به یک هدف خوب رسید زیرا اشتباهات باعث می شوند کار وضعیت بدتری پیدا کند و نه تنها به هدف نخواهیم رسید بلکه دچار مشکلات بیش تری هم خواهیم شد.

  باید برای به دست آوردن و رسیدن به هر هدفی کارها را به درستی انجام دهیم و از رفتارهای ناپسند و نادرست خود داری کنیم زیر این کارها ما را بیش تر از هدفمان دور می کند.

  این ضرب المثل نشان می دهد هدفی که با استفاده از کارهای ناپسند و دوز و کلک به دست بیاید ماندگار نیست و به زودی از دست خواهد رفت و همچنین مردم را تشویق می کند تا همیشه کارهای خوب و درست در زندگی انجام دهند.

  خداوند متعال همیشه نظاره گر اعمال ماست و وعده داده است که همه ی ما نتیجه ی اعمال خوب و بد خود را خواهیم دید پس نتیجه ی انتخاب راه درست خوبی خواهد بود و نتیجه ی انتخاب راه اشتباه هم زیان دیدن خود شخص است.

  برای مثال هیچ کس نمی تواند با دزدی کردن پول دار شود و پول دار بماند، شاید بعضی از افراد را ببینیم که با استفاده از راه های خلاف پول دار شده اند اما باید بدانیم که آن ها حتما نتیجه ی کارهایشان را خواهند دید و روزی متوجه اشتباه خودشان خواهند شد زیرا سرگذشت گذشتگان نشان داده هیچ رفتاری بدون نتیجه نیست و محال است که رفتار انسان ها بدون پاداش و جزا باشد.

  مقصدی برای بار کج وجود ندارد زیرا این کار از همان ابتدا اشتباه است پس باید همواره بکوشیم تا بهترین و درست ترین کارها را انجام دهیم و دیگران را هم تشویق کنیم تا از انتخاب کارهای اشتباه بپرهیزنید زیرا ما در قبال دیگران هم مسئول هستیم.

  رعنا

  منبع مطلب : nexload.ir

  مدیر محترم سایت nexload.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  رضایی : منظور از اینکه بار کج به منزل نمیرسد یعنی اینکه هروقتی که بخوایم کاری رو از راه نادرست انجام بدیم اون کار انجام نمیشه ومشکلات زیادی سر راه کارمون قرار بگیره

  هليا : ضرب المثل "بار كج به منزل نمى رسد"يعنى اگر مى خواهيم به هدفى سعادتمند برسيم فقط و فقط از طريق اعمال شايسته امكان پذيره و هرگز ممكن نيست كه با معصيت و ظلم كردن به ديگران بتونيم به يك نتيجه ى ايده آل و شاد برسيم.

  اضاف : بله

  Z:j : هر بار ک ی دروغ بگیم برای ادامه دادن کارهامون باید ی دروغ دیگه بگیم ک همه اینا باعث میشه کارمون درس پیش نره اگه بخوایم کارهای اشتباهی ک انجام دادیم رو با دروغ هامون توجیح کنیم کارمون خراب تر میشه

  (T_T) : به نظرم کاش این گزینه ارسال نظر رو این کنار نمیزاشتید؛ افتاده تو متن :)

  بار کج به منزل نمیرسع : یعنی ما اگع بخواهیم به هدفی برسیم و از طریق امکان پذیر هرگز ممکن نیست با ظلم کردن به مردم یا فرد های دیگری بتونیم به نتیجه شاد برسیم

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  پرویز 17 روز قبل
  -2

  خوبه

  رضا 1 ماه قبل
  0

  یعنی با استفاده از افکار بیهوده وبال خود هیچوقت نمی توانیم به جای برسین

  ناشناس 6 ماه قبل
  0

  عالیه

  سوران امین زاده 8 ماه قبل
  -2

  بسه

  بار کج به منزل نمیرسع 10 ماه قبل
  4

  یعنی ما اگع بخواهیم به هدفی برسیم و از طریق امکان پذیر هرگز ممکن نیست با ظلم کردن به مردم یا فرد های دیگری بتونیم به نتیجه شاد برسیم

  (T_T) 10 ماه قبل
  4

  به نظرم کاش این گزینه ارسال نظر رو این کنار نمیزاشتید؛ افتاده تو متن :)

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  عالللللییییییییی

  فرشید 1 سال قبل
  2

  عالللللییییییییی

  هليا 1 سال قبل
  11

  ضرب المثل "بار كج به منزل نمى رسد"يعنى اگر مى خواهيم به هدفى سعادتمند برسيم فقط و فقط از طريق اعمال شايسته امكان پذيره و هرگز ممكن نيست كه با معصيت و ظلم كردن به ديگران بتونيم به يك نتيجه ى ايده آل و شاد برسيم.

  گل 2 سال قبل
  3

  عالی

  رضایی 2 سال قبل
  12

  منظور از اینکه بار کج به منزل نمیرسد یعنی اینکه هروقتی که بخوایم کاری رو از راه نادرست انجام بدیم اون کار انجام نمیشه ومشکلات زیادی سر راه کارمون قرار بگیره

  10
  اضاف 2 سال قبل

  بله

  8
  Z:j 2 سال قبل

  هر بار ک ی دروغ بگیم برای ادامه دادن کارهامون باید ی دروغ دیگه بگیم ک همه اینا باعث میشه کارمون درس پیش نره اگه بخوایم کارهای اشتباهی ک انجام دادیم رو با دروغ هامون توجیح کنیم کارمون خراب تر میشه

  برای ارسال نظر کلیک کنید