توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  اولین گام در یک تحقیق علمی و دقیق چیست

  1 بازدید

  اولین گام در یک تحقیق علمی و دقیق چیست را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  مراحل تحقیق علمی

  مراحل تحقیق علمی

  انسان از ابتدای تولد با کنجکاوی و تفکر در محیط پیرامون خود، به آگاهی می‌رسد. آدمی از زمان تولد نسبت به محیط پیرامون خود کنجکاو بوده و تلاش کرده که پدیده‌های پیچیده و دشوار زندگی خود را حل کند. حل این پیچیدگی‌ها یک فعالیت علمی را منجر می‌شود که در این بخش توضیح می‌دهیم.

  از آغاز تاریخ بشر، انسان همواره درصدد پی بردن به قاعده و نظم موجود در پدیده‌ها و رویدادهای جهان اطراف خود بوده است. انسان از زمان تولد نسبت به محیط پیرامون خود کنجکاو بوده و تلاش کرده که پدیده‌های پیچیده و دشوار زندگی خود را حل کند. خداوند حس چراجویی و جستجوگری را در وجود آدمی گذاشته تا به کمک آن بتوانند به سۆالات و مجهولاتی که با آن‌ها رو به رو هست پاسخ دهد و درصدد حل آن‌ها برآید. این کنجکاوی که یکی از ویژگی‌های فطری انسان‌هاست دو اثر مفید بر زندگی دارد:

  1-   نوعی احساس رضایت مندی و آرامش درونی پس از پاسخ گویی به مجهولات به انسان دست می‌دهد که زمینه‌ی ادامه کنجکاوی را تقویت می‌کند.

  2-   کشف بسیاری از پدیده‌های مجهول از نتایج حس کنجکاوی و پرسش گری انسان است. طوری که بسیاری از تغییرات محیط زندگی انسان‌ها در گرو رشد و شکوفایی همین ویژگی انسان‌هاست. هر چه شیوه برآورده کردن حس کنجکاوی منظم‌تر و دقیق‌تر باشد، احتمال موفقیت نیز بیشتر است.

  یک تحقیق علمی متشکل از مراحلی است که باید طی شوند. یک تحقیق در ابتدا با یک پرسش شروع می‌شود که عنوان این تحقیق می‌تواند همان پرسش نیز باشد. در زیر مراحل تحقیق را بررسی می‌کنیم:

  1-   موضوع تحقیق

  اولین مرحله تحقیق احساس وجود یک مشکل یا مواجه شدن با یک پرسش است. در این جاست که موضوع تحقیق شکل مى‏ گیرد؛ به عبارت دیگر حوزه‏اى که باید تحقیق در آن انجام شود مشخص مى‏ گردد.

  در انتخاب موضوع تحقیق باید نکات مختلفی را مورد توجه قرار داد:

  1.      موضوع تحقیق مورد علاقه محقق باشد و نسبت به آن احاطه علمى داشته باشد.

  2.      موضوع داراى اهمیت و ضرورت بوده و مشکلى را از میان بردارد.

  3.      دامنه موضوع محدود بوده و حد و مرز مشخصى داشته باشد.

  4.      موضوع تحقیق از نظر فراهم بودن شرایط و امکانات، تحقیق پذیر باشد.

  5.      موضوع تکرارى نباشد یعنى در مورد آن تحقیق کاملی انجام نشده باشند.

  6.      موضوع از نظر ارزشى باید خنثى باشد یعنى نشان دهنده قضاوت شخصى محقق نباشد.

  7.      موضوع همچنین از یک سو باید بدون ابهام بوده و از سوی دیگر، کوتاه و مختصر باشد.

  8.      عبارت موضوع باید حاوی نشانه‌های روشنی از سوال و فرضیه تحقیق باشد.

  2-    بیان مسأله

  بیان مسأله‌ی تحقیق حساس‌ترین و مهم‌ترین مرحله تحقیق است. در این مرحله پژوهشگر پس از یک مقدمه که تصویر کلی از مسأله را ارائه می‌دهد زمینه‌ها، وضعیت و موقعیتی که مسأله در آن رخ داده را توصیف می‌کند، علل بروز مسأله و زمینه‌های شکل گیری آن را بیان می‌کند، ضرورت و اهمیت آن را توضیح می‌دهد و سۆال یا سۆال‌های اساسی که به دنبال یافتن پاسخ آن‌هاست را بیان می‌نماید. یکی از موارد مهم در این بخش بررسی متغیر‌ها است.

  برای مشخص کردن متغیرها، در این بخش پژوهشگر متغیرهای اساسی پژوهش را مشخص و تعریف می‌نماید. متغیر عبارتست از ویژگی که تغییر می‌کند و مقادیر مختلفی می‌پذیرد و نسبت به افراد و یا اشیاء یا فضاها و مکان‌ها و شرایط مختلف اندازه‌های مختلفی می‌پذیرد.

  انتخاب موضوع تحقیق یا مسأله‌ی پژوهشی اولین و مهم‌ترین مرحله در اجرای یک پژوهش است؛ زیرا پژوهشگر تمام فعالیت‌های خود را بر پایه‌ی آن شکل می‌دهد. مسأله‌ی پژوهشی باید دارای ویژگی‌هایی باشد که به اختصار به آن‌ها می‌پردازیم:

  شناخت و بیان مسأله‌ی پژوهشی یکی از مراحل بسیار مهم در پژوهش که زمان زیادی صرف آن می‌شود، مرحله‌ی شناخت مسأله پژوهشی است. بدون تردید حل هر مسأله‌ای متوقف بر شناخت دقیق آن مسأله است.

  3-   روش‌های جمع‌آوری اطلاعات

  یکی از مراحل اساسی در هر نوع پژوهشی، مرحله‌ی جمع‌آوری اطلاعات است. روش جمع‌آوری اطلاعات در پژوهش‌های مختلف متفاوت می‌باشد. روش اصلی جمع‌آوری اطلاعات در پژوهش‌های تجربی، عقلی و عرفانی پژوهشگر با مشاهده، تعقل، استدلال و کشف و شهود، اطلاعات موجود در آن‌ها را جمع‌آوری می‌کند.

  اطلاعات مورد نیاز، در پژوهش‌های با ابزار و روش‌های گوناگون جمع‌آوری می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

  4-   طبقه‌بندى، تجزیه و تحلیل و تفسیر داده‌ها

  در این مرحله داده‌ها و اطلاعات کد گذاری، استخراج و طبقه‌بندى شده، شاخص‌ها محاسبه و آزمون‌هاى آمارى مورد نیاز انجام مى‌شود و نتایج به دست آمده مورد تجزیه ‌و تحلیل و تفسیر قرار مى‌گیرد تا محقق درباره تأیید یا رد فرضیه‌هاى خود به داورى بنشیند. پژوهشگر برای پاسخگویی به مسأله تدوین شده و یا تصمیم گیری در مورد رد یا تأیید فرضیه‌ای که صورت بندی کرده است داده‌های خود را تجزیه و تحلیل نموده و بر اساس آن نتیجه گیری می‌نماید. هر تحقیقی در نهایت منجر به نتایجی می‌شود و لذا کاربرد آن در قسمت پیشنهادها مشخص می‌گردد. پس لازم است پس از نتیجه گیری و بر اساس یافته‌های حاصل از پژوهش خود پیشنهادها را ارائه نمایید.

  5-   تدوین گزارش و اشاعه یافته‌ها

  تنظیم گزارش تحقیق یکی از مهم‌ترین مراحل هر کار تحقیقی است، چرا که نتیجه تلاش و کار ما را به دیگران معرفی می‌کند. منظور از گزارش تحقیق تقسیم بندی و اسکلت بندی گزارش است. پژوهش و تحقیق تلاش و کوششی مداوم و پیگیر به منظور پرده برداری از مجهولات می‌باشد و با دقت و موشکافی به دنبال کشف حقایق از موضوع مورد مطالعه است؛ لذا انسان را از لغزش‌ها، خطاها و زیان‌های ناشی از آگاهی‌های سطحی و دانش‌های خام بر حذر می‌دارد. نتیجه تحقیق و پژوهش پیشرفت و تعالی بشر است.

  مرکز یادگیری سایت تبیان - تهیه: مرتضی عرفانیان

  تنظیم: مریم فروزان کیا

  منبع مطلب : article.tebyan.net

  مدیر محترم سایت article.tebyan.net لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مراحل تحقیق علمی چیست ؟به زبان ساده در مورد هر کدام توضیح دهید

  مراحل تحقیق علمی چیست ؟به زبان ساده در مورد هر کدام توضیح دهید

  پیش از اینکه مراحل تحقیق را بگوییم بهتر است هدف از پژوهش علمی را بدانیم. کلا هدف از هر پژوهش علمی پیدا کردن جواب یک سؤال است. یعنی اینکه چیزی وجود دارد که آن را نمی دانیم و  می خواهیم آن را کشف کنیم. مثلاً سؤال پیش می آید که چه عواملی موجب موفقیت درسی دانش آموزان می شود؟ یا اینکه آیا فعالیت ورزشی از بیماری قلبی جلوگیری می کند؟

  بینهایت سؤال از این دست می توان پرسید که برای بسیاری از آنها پاسخی وجود ندارد. (نادانسته های بشر از دانسته هایش خیلی بیشتر است.) در ابتدا ممکن شما حدس بزنید. مثلاً بگویید بالا بودن هوش و ساعات مطالعه موجب موفقیت درسی می شود. حال اگر از شما بپرسند که دلیل این ادعا چیست؟ باید دلیل بیاورید. ممکن است بگویید که من موارد زیادی را دیده ام که با اینکار موفق شده اند. آنوقت فرد مقابل ممکن است بگوید من هم مواردی را دیده ام که به این صورت موفق نشده اند. در اینجاست که تحقیق علمی به کمک می آید. وقتی جواب پرسشی را با تحقیق علمی بدهید، قابل اطمینان تر می شود.

  روشهای تحقیق زیادی برای پاسخگویی به پرسش ها وجود دارد. روشی که در زیر گفته می شود بیشتر در علوم تجربی همانند زیست و فیزیک و شیمی مورد استفاده قرار می گیرد.

  مراحل تحقیق علمی

  ۱-تعریف مسأله: یعنی همان پرسیدن سؤال. باید مشخص کنید که در تحقیق دقیقاً دنبال چه هستید. این سؤال می تواند ناشی از کنجکاوی شما باشد یا اینکه به مشکلی برخوردید و میخواهید آن را حل کنید.

  ۲- ارائه فرضیه: پس از پرسیدن سؤال باید یک سری پاسخهای احتمالی آماده کنید. مثلاً بیایید لیستی از عوامل مؤثر بر موفقیت درسی تهیه کنید. تهیه لیست فرضیات می تواند به روشهای مختلفی باشد. مثلا با فکر خودتان لیست را تهیه کنید یا از دیگران بپرسید یا کتب و نوشته های دیگران را بخوانید.

  ۳- طراحی آزمایش: حال باید برای فرضیات خود آزمایش طراحی کنید. یعنی یک آزمایش انجام دهید تا درستی و نادرستی فرضیه مشخص شود. طراحی آزمایش اهمیت خیلی زیادی دارد و خودش یک بحث مفصل است. در طراحی آزمایش نباید پیش داوری داشت. متغیرهای وابسته و مستقل باید مشخص باشند و آزمایش باید چندین بار تکرار شود.

  ۴- ارائه نظریه: بر اساس خروجی آزمایشهایی که انجام دادید، نظریه شکل می گیرد. در آزمایشهای انجام شده برخی فرضیات رد می شوند و برخی تأیید می گردند. آنهایی که تأیید می شوند را می توان به عنوان نظریه ارائه داد. زیرا شواهد و مدارک کافی برای اثبات آنها وجود دارد.

  منبع مطلب : elmnama.com

  مدیر محترم سایت elmnama.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  خلاصه درس زنگ علوم ( روش علمی ) - علوم تجربی پایه ی ششم دبستان

  خلاصه درس زنگ علوم ( روش علمی ) - علوم تجربی پایه ی ششم دبستان

  علم در لغت به معنی یقین ، معرفت و دانش است. دانش و آگاهی در مورد پدیده های جهان اطراف ما.

  روش علمی ، روشی است منطقی ، که معمولا محققان و دانشمندان ، برای حل مسائل و یافتن پاسخ برای پرسش های خود ، از آن استفاده می کنند.

  همه ی دانشمندان در مواجهه با مسائل علمی و حل آن ها دارای روش معینی هستند که به آن روش علمی می گویند. روش علمی از چند مرحله منظم و پیوسته تشکیل شده است.

  مراحل روش علمی:

  1- مشاهده: ( به کار گیری همه ی حواس )

  2- طرح مسئله: ( پرسشی که با آن رو به رو می شویم )

  3- فرضیه سازی: ( ارائه ی راه حل و پاسخ احتمالی برای حل مسئله )

  4- طراحی و انجام آزمایش ( تکرار آزمایش و یادداشت برداری حین آزمایش )

  5- نتیجه گیری ( نظریه: فرضیه ای که با انجام آزمایش به اثبات رسیده باشد ، نظریه نامیده می شود  )

  مشاهده: یعنی ما با استفاده از حواس پنجگانه ی خود ، اتفاقاتی را که می افتد ، حس می کنیم.

  جمع آوری اطلاعات: یعنی اینکه ما اطلاعاتی را که با استفاده از حواس دریافت کردیم ، یادداشت کنیم.

  فرضیه سازی یا پیشنهاد راه حل احتمالی: یعنی در این مرحله به مسئله و سئوالی که برای ما پیش آمده است ، پاسخ یا پاسخ های احتمالی می دهیم.

  آزمایش فرضیه: یعنی با انجام آزمایش ، فرضیه ما پذیرفته یا رد می شود.

  تکرار آزمایش:بعضی از آزمایش ها در شرایطی درست جواب نمی دهند ، پس باید آزمایش را چندین بار تکرار کنیم.

  نظریه : یعنی وقتی فرضیه ی ما با انجام چند آزمایش به اثبات رسید ، فرضیه ی ما تبدیل به نظریه علمی می شود.

  توجه:

  فرضیه باید قابل آزمایش کردن باشد.

  فرضیه ممکن است درست یا نادرست باشد ولی نظریه قطعا درست است.

  برای اطمینان از درستی فرضیه حتما باید آزمایش را چندین بار تکرار کرد.

  منبع مطلب : www.kanoon.ir

  مدیر محترم سایت www.kanoon.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  . : اولین گام در یک تحقیق علمی و دقیق چیست

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 13 روز قبل
  0

  سلام

  ناشناس 3 ماه قبل
  2

  مرگ

  الهام 3 ماه قبل
  0

  مشاهده.تحقیق .ازمایش فرضیه نتیجه گیری

  به تو چه 4 ماه قبل
  1

  بدترین سایته . اخه الاغ یدونه کلمه بگو جوابش چیه داری تومار مینویسی واسه ما

  فاطمه 🌹 4 ماه قبل
  0

  لطفلا جواب درست و بنویسید

  ساناز 4 ماه قبل
  1

  جواب این سوال اولین گام دریک تحقیق--------------است

  0
  انتخاب موضوع 24 روز قبل

  انتخاب موضوع

  ناشناس 4 ماه قبل
  0

  اولین گام

  دلبر 4 ماه قبل
  1

  من میخوام بدونم اولین گام در تحقیق علمی چیست؟

  ناشناس 4 ماه قبل
  0

  اولین گام در یک تخقیق علمی و دقیق......است

  ناشناس 4 ماه قبل
  0

  اولین گام دریک تخقیق علمی و دقیق.......است

  ناشناس 1 سال قبل
  1

  نمیدونم

  . 1 سال قبل
  4

  اولین گام در یک تحقیق علمی و دقیق چیست

  -1
  تبببهموسقح 4 ماه قبل

  نلیدمعقزرمجهبلرونفس کونی

  پارسا 1 سال قبل
  -1

  من میخوام بدونم که برای تهیه ی کاغذ با ویژگی های مختلف چه باید کرد

  0
  ناشناس 24 روز قبل

  باید مواد شیمیایی مختلف به خمیر کاغذ اضافه کنیم

  پارسا شاهکرمی 1 سال قبل
  -2

  من میخوام مراحل تحقیق علمی را بدونم

  -2
  الهام 3 ماه قبل

  مشاهده.تحقیق .ازمایش فرضیه نتیجه گیری

  برای ارسال نظر کلیک کنید