توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  اهمیت برنامه ریزی در مدیریت زمان

  1 بازدید

  اهمیت برنامه ریزی در مدیریت زمان را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  اهمیت برنامه ریزی در مدیریت زمان

  اهمیت برنامه ریزی در مدیریت زمان

  اهمیت برنامه ریزی در مدیریت زمان

  پیتر دراکر (Peter Drucker) نظریه پرداز برجسته اتریشی-امریکایی و بنیان گذار مدیریت مدرن می گوید: ” سوال مناسب این نیست که فردا چه کنیم؟ بلکه باید بپرسیم: «امروز چه کنیم که برای فردا آماده باشیم؟”. با همین گفتار ساده می توان به اهمیت برنامه ریزی در مدیریت زمان پی برد. برای حرکت در جهت صحیح و کسب موفقیت باید بین زمان حال و آینده با برنامه ریزی پل زد. زمان ارزشمندترین دارای انسان است که گاه با بی مبالاتی از دست می رود. برای حفظ این سرمایه ارشمند نیاز به استراتژی و برنامه ریزی هدفمند و قوی می باشد.

  برنامه ریزی چیست؟

  برنامه ریزی فرایند ساماندهی برنامه های زندگی است. داشتن برنامه ریزی به منزله هدفمند بودن در زندگی شخصی، تحصیلی و حرفه ای است. در فرایند برنامه ریزی جزئیات نیل به هدف تا رسیدن به آن در زمان مورد نظر، مشخص می شود. در واقع برنامه ریزی نقش مهمی در مدیریت زمانی و نیل به اهداف دارد. کنترل زمان در گرو برنامه ریزی صحیح است. اگر هدف مشخصی داشته باشید می توانید برنامه ریزی های زمانی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت را برای نیل به اهداف در نظر بگیرید. اولویت بندی اهداف روزانه عامل اصلی عبور از موانع پیش رو و نیل به خواسته هایی است که در ظاهر دست نیافتنی به نظر می رسند.

  اهمیت برنامه ریزی در مدیریت زمان

  افرادی که هدف مشخصی در زندگی ندارند هرگز دست به هیچ کاری نمی زنند. زندگی هدفمند با شانس و اقبال تفاوت دارد. انسان هدف گرا به امید معجزه نمی نشیند و از خود واکنشی نشان می دهد. برای اینکه زمان حال را از دست ندهید یک هدف واضح و روشن را تعریف کنید. این هدف می تواند مربوط به زندگی تحصیلی یا کاری باشد، شاید در زمانی نزدیک یا در سال های آینده قابل دسترسی باشد، هر چه که هست خط مشی اصلی برنامه های زندگی امروزتان را مشخص می کند.

  اهمیت برنامه ریزی در مدیریت زمان چقدر است؟

  برای رسیدن به هدف بازه زمانی مشخصی را در نظر بگیرید تا به درستی بدانید برای دستیابی به هدف چقدر زمان دارید. اهمیت برنامه ریزی در مدیریت زمان را با مکتوب کردن اهداف ذهنی بیشتر حس خواهید کرد. وقتی هدف از ذهن به روی کاغذ می آید و برایش زمان در نظر گرفته می شود، به طور غیر مستقیم اهداف دیگری در مسیر خودنمایی می کند. اکنون می دانید در آینده چه چیزی در انتظارتان است.” بهترین راه برای پیش بینیِ آینده، خلقِ آن است.” با مدیریت زمان آینده را امروز خلق کنید. دلایل اهمیت برنامه ریزی در مدیریت زمان عبارت است از:

  هر روز ۲۴ ساعت است و اگر در این زمان تنها به نیمی از کارهایتان می رسید و قادر به اجام امور محوله نیستید باید زمان را مدیریت کنید.

  کسانی که مدیریت زمان را یاد می گیرند تمرکز بیشتری دارند و کارایی بهتری نشان می دهند. در این صورت با کمترین تلاش بیشترین نتیجه را به دست می آورند.

  تکنیک زمان بندی و برنامه ریزی لیست کارها، یک مزیت مهم دارد و ان اینکه می دانید درجه اهمیت کدام کار بیشتر است. در این صورت در فشردگی زمانی قدرت تصمیم گیری بهتری خواهید داشت و امور مهم تر را به سادگی شناسایی می کنید.

  مدیریت زمان کلید موفقیت شغلی است. تصمیمات صحیح تر، افزایش کارایی، کنترل و زمان بندی همگی فرصت های بیشتری را در اختیارتان قرار می دهد.

  اهمیت برنامه ریزی در مدیریت زمان : وقتی کنترل زمان را نداشته باشید همیشه برای پایان کارها عجله دارید. عجله استرس را افزایش می دهد.

  مسئولیت های شغلی، خانوادگی و …. همه اوقات را پر کرده اند و زمانی برای استراحت و تفریح ندارید ولی با برنامه ریزی و مدیریت زمان می توانید وقت آزاد بیشتری داشته باشید.

  اهمیت برنامه ریزی در مدیریت زمان چیست؟

  اولویت بندی اهداف

  با توجه به اهمیت برنامه ریزی در مدیریت زمان لازم است تا اهداف را بخش بندی کنید. درجه اهمیت اهداف یکی نیست برخی از اهداف فرعی هستند و درجه اهمیت کمتری دارند در این صورت می توانند در مدیریت زمان نادیده گرفته شوند یا به بازه های زمانی دیگری انتقال داده شوند. البته اولویت همیشه با اهداف غیر قابل حذف و کلیدی است. برای اینکه انرژی و تمرکز بیشتری را به هدف اصلی اختصاص دهید باید روی کارهایی که اهمیت بیشتری دارند وقت صرف کنید. این کارها همیشه موجب نزدیکتر شدن اهداف می شوند. در این میان کارهای غیر ضروری که تاثیری در شکوفایی هدف اصلی ندارند را می توان نادیده گرفت.

  مدیریت زمان

  اهمیت برنامه ریزی در مدیریت زمان بر کسی پوشیده نیست. در این زمینه نظریه پردازان یک اصل مهم در مدیریت زمان را پایه همه برنامه ریزی های مهم می دانند. در این تئوری که به اصل ۲۰ به ۸۰ معروف است، می بایست از ۲۰ درصد زمان برای انجام دادن ۸۰ درصد از کارها استفاده کرد. این مهم تنها با شناسایی اهداف مهم و مدیریت صحیح زمان حاصل خواهد شد. به طور کلی مدیریت زمان برای انجام امور روزمره با این تقسیم بندی بسیار ساده تر است:

  شناسایی کارهای مهم از غیر ضروری و زمان بندی صحیح برای هر بخش منجر به موفقیت در آینده شده و نیل به اهداف را سهل الوصول تر می کند. مصداق عینی اهمیت برنامه ریزی در مدیریت زمان را می توان با همین تقسیم بندی مشخص کرد. البته همیشه موانعی در راه برنامه ریزی و مدیریت زمان به وجود می آید و زمان طلایی به سادگی از دست می رود.

  عوامل از بین برنده فرصت های طلایی

  میزان اهمیت برنامه ریزی در مدیریت زمان

  اکنون به خوبی با مقوله اهمیت برنامه ریزی در مدیریت زمان آشنا شده و می دانید که باید از کارهای غیر مهم و غیر ضروری اجتناب کنید ولی این کار چندان هم ساده نیست. فرض کنید از ساعت ۳تا ۷ شب را به تهیه یک مقاله علمی از تحقیق آنلاین اختصاص داده اید در این صورت شاید کارها طبق برنامه و سروقت انجام نشود زیرا این عوامل زمان را تلف می کنند:

  اهمیت برنامه ریزی در مدیریت زمان : زنده کردن وقت مرده

  با برنامه ریزی صحیح می توان اهداف را در حداقل زمان و با مینیموم عوامل به دست اورد در چنین حالتی امکان ذخیره سازی وقت هم وجود دارد. تصمیم گیری در مورد تقدم کارهایی که پیش رو دارید یک مدیریت حساب شده را طلب می کند. محدود کردن برخی کارها و تخصیص وقت به کارهای مهم تر، این یک راز بزرگ است که اهمیت برنامه ریزی در مدیرت زمان را نشان می دهد.

   آیا می خواهید زمان بیشتری را برای رسیدگی به امور مهم تر داشته باشید؟ وقت های مرده را زنده کنید! گاهی بدون اینکه بخواهید ناچار به صرف زمان در امور کم اهمیت و یا بی ربط با هدف هستید. برای مثال به سادگی با گوش دادن به پادکست های صوتی می توانید زمانی را که در صف مترو، اتوبوس و … را با کیفیت بالاتری پر کنید. گاهی برنامه ریزی های شخصی با برنامه ریزی های دوستان و همکاران تداخل پیدا می کند. مهم درجه اهمیت کارهایی است که می خواهید انجام دهید. به سادگی با گفتن کلمه” نه” خود را از درخواست های بی مورد دوستان رها کنید.  با توجه به اهمیت برنامه ریزی در مدیریت زمان لازم است تا این کارها را تمرین کنید و شاهد افزایش زمان مفید در زندگی روزانه باشید:

  طبق تحقیقات انجام شده نداشتن برنامه ریزی به طور متوسط بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ دقیقه از وقت روزانه را تلف می کند. اهمیت برنامه ریزی در مدیریت زمان با مفهوم استفاده حداکثری از منابع موجود در کوتاه ترین زمان ارتباط مستقیم دارد.

  چندی پیش آموزش نرم افزار برنامه ریزی google calendar به صورت ویدیویی در سایت قرار داده شد که می توانید از آن بهره ببرید.

  منبع مطلب : payamesmi.com

  مدیر محترم سایت payamesmi.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  اهمیت برنامه ریزی در مدیریت زمان

  اهمیت برنامه ریزی در مدیریت زمان

  بسیاری از مردم دوست دارند که با برنامه ریزی خوب کارهای خود را بهبود بخشند و بتوانند با استفاده از آن به موفقیت راه یابند. در واقع ما می‌خواهیم با این کار زمان خود را مدیریت کنیم اما نمی دانیم چگونه؛ برای این کار باید بدانیم که برنامه ریزی دقیقا چه نقشی در مدیریت زمان دارد؟ چرا که دانستن اهمیت این موضوع به ما برای انجام آن انگیزه می بخشد. هنگامی که به چرایی موضوع و مزایای آن پی ببریم، تمایل عمل به آن افزایش می یابد. نمیتوان اهمیت بسیار بالای این موضوع را انکار کرد، چرا که عده زیادی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند؛ پس با ما همراه باشید تا با اهمیت این موضوع آشنا شوید و بدانید نقش آن در زندگی ما چیست و چگونه می‌تواند در موفقیت ما موثر باشد. در واقع در مقاله اهمیت برنامه ریزی در مدیریت زمان با موارد زیر به خوبی آشنا می شوید:

  اهمیت برنامه ریزی و مدیریت زمان

  برای دانستن اهمیت این دو موضوع ابتدا باید تعریف درست آنها را بدانیم. مدیریت  در زمان موضوعی بسیار مهم است که یکی از اصلی ترین نکاتی که در آن وجود دارد برنامه ریزی درست است.  در زندگی چه چیزی می تواند برای ما مهم تر از زمان باشد؟ زمانی که اگر از دستمان برود به هیچ وجه قابلیت بازگشت ندارد. این قابل توجه ترین دلیل برای وجود ارتباط میان این دواست. قطعا بدون وجود برنامه ای مناسب و اولویت بندی درست نمی‌توان به اهداف خود رسید. مدیریت زمان در موفقیت و خوشبختی شما نقش اساسی دارد. برای اطلاعات بیشتر حتما به مقاله مدیریت زمان مراجعه کنید، قطعا کمک زیادی به شما خواهد کرد.

  و اما مبحث مهم برنامه ریزی که شامل اولویت بندی درست کارها، مکتوب بودن و اقداماتی برای عمل به آن است. برنامه ریزی به کارها جهت می‌بخشد و باعث انجام کارها به بهترین نحو میشود. اصلی ترین پایه و اساس برای مدیریت زمان، برنامه ریزی است. هرکه باشیم و هر چه باشیم فقط 24 ساعت در روز را داریم. بنابراین افرادی به موفقیت و اهداف خود در زندگی میرسند که از این زمان به درستی استفاده کنند، برنامه ریزی دقیقا همین کار را برایمان انجام میدهد در صورتی که اصول و قواعد خاص خودش را رعایت کنیم. در این رابطه بهتر است مقاله اصول برنامه ریزی را مطالعه کنید.

  1. با مدیریت زمان کارها را به موقع انجام دهید

  یکی از مواردی  که موجب اهمیت برنامه خوب در مدیریت کردن زمانمان میشود، به موقع انجام گرفتن کارها است. ویژگی یک برنامه ریزی مطلوب، در نظر گرفتن اولویت ها، قابلیت تغییر، وضوح و مشخص بودن هرچیز و زیبایی و انگیزه بخش بودن آن است.

  شما تصور کنید که اگر کارهای خود را به زیبایی مکتوب کنید و در آن هر چیز را مطابق با اولویت ها مشخص کنید، قطعا انگیزه بیشتری برای انجام آن خواهید داشت و راحت تر هم انجامشان میدهید؛ چرا که میدانید دقیقا هدفتان چیست و برای رسیدن به آن به انجام چه کارهایی نیاز دارید. در نتیجه کارهایتان را سر وقت انجام می‌دهید.

  برخی از افراد فکر می‌کنند که نوشتن کارها اهمیت چندانی ندارد و میگویند: میدانیم چه کنیم پس نیازی به نوشتن آنها نیست! اما واقعیت این است که نوشتن اهداف از اهمیت بالایی برخوردار است و به انجام کارهایمان کمک زیادی میکند. این کار باعث میشود چیزی را فراموش نکنیم و نگرانی کمتری برای به فراموشی سپردن آنها داشته باشیم. همچنین موجب آزادی ذهن می‌شود و تمرکز ما فقط برای انجام آنها صرف می‌شود نه نگرانی برای فراموش کردن آنها.

  2. انجام کارهای بیشتر به شکل بهتر

  هنگامی که سعی می‌کنید کارهایتان را با برنامه‌ای از پیش طراحی شده پیش ببرید، به آنها رسیدگی می‌کنید و می‌توانید در کنار آنها به کار های بیشتری بپردازید. بر فرض مثال شما در برنامه خود سحرخیزی را قرار می‌دهید و با تعیین دیگر کارها تا پایان روز تکلیف خود را میدانید. اگر طبق برنامه صبح زود از خواب برخیزید و با نظم شروع به فعالیت کنید نه تنها کارهایتان انجام می‌گیرد بلکه ممکن است وقتی هم اضافه بیاید.

  یک برنامه خوب شامل تفریحات و خواب و تغذیه درست هم می‌شود و نباید صرفا کار کنید و به نیازهای ضروری خود بی توجه باشید. ممکن است عده‌ای بگویند آنقدر کارهایشان زیاد است که با هیچ انضباطی آنطور پیش نمی رود که زمانی هم اضافه بماند. توجه داشته باشید که با هیچ نظم و برنامه ای در طی یک یا دو روز نمی‌توان به این حالت رسید. مهم ترین اصل در این موضوع مداومت است. نباید در برابر اتفاقات و پیشامد های ناگهانی زانو بزنید و برنامه خود را رها کنید. مطلبی که وجود دارد این است که برنامه ریزی در طولانی مدت می‌تواند در روزمره شما را موفق کرده و منجر به مدیریت صحیح زمان بشود.

  اگر در مدت مثلا یک ماه با برنامه مشخص پیش بروید، می‌بینید که دیگر کارهای عقب افتاده شما از بین رفته‌اند و فقط نیاز دارید به انجام کارهای واجب بپردازید. اینگونه می‌شود که در برنامه خود به تعادل می رسید و نگرانی هایتان از بین می‌رود. بنابراین اهمیت وجود برنامه برای کارها در طولانی مدت تاثیر خود را نشان میدهد. سعی کنید به قدرت عادت، ایمان بیاورید و خود را به منظم بودن عادت بدهید تا نتیجه بهتری بگیرید.

  به همین دلیل افرادی که از سنین کمتر و نوجوانی به برنامه ریزی کردن و نظم در کارها میپردازند در آینده هم به موفقیت بیشتری می‌رسند. برنامه ریزی برای این سنین از اهمیت بالایی برخوردار است. به این منظور پیشنهاد میکنم مقالهبرنامه ریزی نوجوانان را هم مطالعه کنید.

  در ادامه بخوانید: انواع برنامه ریزی

  3. کاهش استرس و افزایش رضایت از خود

  اکثریت افراد هنگامی که کارهای زیادی دارند دچار اضطراب و استرس میشنود. و یا اینکه مدام نگران آینده خود هستند که قرار است چه اتفاقی بیافتد و برای مثال  پنج سال بعد در چه حالی خواهند بود. آوردن زمان آینده به حال یکی از تعاریف برنامه ریزی کردن است. بدیهی است که وقتی میدانید هدفتان چیست و در مسیر آن تلاش و حرکت می‌کنید، نگرانی شما از بین می‌رود. در واقع هنگامی که بدون برنامه پیش میروید و خودتان هم نمیدانید دقیقا می‌خواهید چه کنید، قرار نیست چند سال بعد اتفاق خاصی برایتان رخ بدهد.

  و بالعکس وقتی مطابق با اهداف خود، اولویت هایی دارید و برای بهره گیری از آنها تلاش میکنید، اثرات بسیار مثبتی به همراه دارد. انسانی که هدف دارد و میداند به سبب تلاش به آنها خواهد رسید، رضایت بیشتری از خود دارد. رضایت از خودمان باعث ایجاد حال خوب میشود و اعتماد به نفس ما افزایش میابد. چرا که زندگی هدفمند ما را به رشد خوبی می رساند.

  در ادامه بخوانید: چگونه برنامه ریزی خود را عملی کنیم؟

  4. افزایش قدرت تصمیم گیری و جلوگیری از تعلل و بلاتکلیفی

  فرض کنید که از شب قبل برای خود برنامه ای طراحی کرده اید، در این حال قطعا صبح با انگیزه بیشتری از خواب بیدار میشوید چرا که هدف مشخص شده و بدون اتلاف وقت دست بکار می شوید.

  گاهی هم ممکن است دقیقا بدانیم که چه کارهایی را باید انجام دهیم اما مشکل آن باشد که نمیدانیم ابتدا کدام کار را انجام دهیم. همین یک مورد سردرگمی میتواند مقدار قابل توجهی از وقت مارا به خود صرف کند و حتی باعث ایجاد تنش بشود.

  هنگامی که کارها بر اساس اولویت درستی صورت نگیرند، کار مارا سخت تر می کنند و انرژی بیشتری را از ما میگیرند. کارهای سختی که اهمیت بیشتری برای ما دارند باید زودتر و ترجیحا صبح که انرژی ما بیشتر است انجام شوند. دراین صورت با انجام آن کار انگیزه ما هم برای دیگر کارها و ادامه روز بیشتر می شود.

  5. زمان آزاد بیشتر و زنده کردن اوقات مرده

  همانطور که پیش تر هم گفته شد یکی از مزایای مهم مدیریت زمان، آزاد کردن زمان بیشتر است. کار کردن فقط مشغول بودن نیست. انسانی که اهداف مشخصی داشته و برای موفقیت بیشتر خود برنامه ریزی میکند باید با مدیریت درست زمان، وقت آزادی برای یادگیری و رشد خود پیدا کند. قطعا یادگیری، رشد و پیشرفت مرا به موفقیت نزدیکتر میکند.

  جدا از این موضوع، در زندگی چیزهای دیگری هم مانند رسیدگی به خانواده و تفریح وجود دارد که از اهمیت بالایی برخوردار هستند و نمی شود خود را غرق کار کرد و نسبت به آنها بی توجه بود. بنابراین توانایی ایجاد اوقات فراغت در میان کارهای مهم و ضروری هم یکی از مهارت های مدیریت زمان است.

  برای مدیریت بهتر زمان باید اوقات مرده خود را زنده کنید. برای مثال هنگامی که در ماشین نشسته اید و یا درحال پیاده روی در مسیری هستید، پادکست های صوتی مختلف گوش کنید و با استفاده از آنها اطلاعات خود را بالا ببرید. اینگونه با رشد و پیشرفت خود می‌توانید از این اوقات کوچک استفاده کنید.

  6. مورد اعتماد بودن و افزایش اعتماد به نفس

  هنگامی که کارهایتان را به موقع انجام میدهید، به قول خود عمل میکنید و آن را به بهترین شکل انجام میدهید، اعتماد دیگران را به خود جلب میکنید. معمولا انجام کارهای بیشتر باعث نتیجه گیری خوب از خودمان میشود. وقتی حاصل تلاش خود را مشاهده می‌کنیم احساس ارزشمندی و انگیزه انجام کارهای بزرگتر بیشتر میشود و در واقع به اعتماد به نفس بالایی میرسیم.

  حتی افرادی که مبنای کار خود را ”هرچه پیش آید خوش آید” در نظر میگیرند و به برنامه ریزی اعتقادی ندارند هم افراد منظم را تحسین می‌کنند و آنها را بیشتر قابل اعتماد می دانند. در حقیقت دوست دارند که مثل افرادی که مدیریت زمان بهتری دارند عمل کنند. چنین چیزی میتواند حس اعتماد به نفس را افزایش دهد و حتی محبوبیت بیشتری به ما ببخشد.

  برنامه ریزی یکی از اصلی ترین اصول مدیریت زمان است. با برنامه ریزی خوب میتوانید کارهای خود را در درست ترین زمان ممکن با صرف انرژی کمتر به بهترین شکل انجام دهید.  با انجام به موقع کارهایتان استرس و اضطراب کمتری خواهید داشت. داشتن اوقاتی مفید و بدون اتلاف در زندگی میتواند به ما احساس رضایت بدهد، اعتماد به نفسمان را بیشتر کرده و حالمان را خوب کند. با برنامه ریزی خوب، منظم و خوش قول باشید و اعتماد دیگران را به خود جلب کنید.

  با دفتر برنامه ریزی، مدیریت زمان بهتری داشته باشید

  جدا از تمام مباحثی که در این مقاله گفته شد که می تواند به برنامه ریزی و مدیریت زمان بسیار کمک کند، یکی از بهترین راه ها برای برنامه ریزی مناسب، استفاده از چک لیست و یک نوع برنامه خاص می باشد که شما را هر روز، گام به گام به انجام کارهای روزانه نزدیک تر کند.

  دفتر برنامه ریزی چک لیست برتر، دقیقاً همین کار را برای شما انجام می دهد و برنامه ریزی را از همیشه آسان تر خواهد کرد؛ چرا که شما در این چک لیست، روزانه می توانید تمام کارهای خود را در آن یادداشت کرده، شکرگزاری داشته باشید، اتفاقات روزانه و مثبت را ثبت کنید، با جملات انگیزشی بمب انگیزه شوید، داستان های افراد موفق را بخوانید، با بهترین قوانین موفقیت آشنا شوید و در یک کلام، هر آنچه برای برنامه ریزی کامل و جامع به آن نیاز مندید را داشته باشید! فوق العاده است! تمام این امکانات را می توانید یکجا در اختیار داشته باشید! پس این فرصت را از دست ندهید و برای این که بهترین نوع برنامه ریزی روزانه را تجربه کنید، همین الآن چک لیست برتر را تهیه کنید.

  برای این کار، روی دفتر برنامه ریزی حرفه ای کلیک کنید.

  موفق باشید…

  The importance of planning in time management

  منبع مطلب : mostafaee.com

  مدیر محترم سایت mostafaee.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید