توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  انواع آلودگی صوتی را نام ببرید

  1 بازدید

  انواع آلودگی صوتی را نام ببرید را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  انواع آلودگی صوتی | زیست آنلاین

  تعریف آلودگی صوتی

  آلودگی صوتی، که به عنوان سر و صدای محیط زیست و یا آلودگی صدا شناخته می شود، انتشار سر و صدا با تأثیر مضر بر فعالیت و زندگی انسان ها یا حیوانات است. منبع سر و صدا در فضای باز در سرتاسر جهان به طور عمده توسط ماشین آلات، سیستم های حمل و نقل و پخش می شود. منبع سر و صدا در فضای باز در سرتاسر جهان به طور عمده توسط ماشین آلات، سیستم های حمل و نقل و تبلیغاتی می باشد. برنامه ریزی ضعیف شهری می تواند باعث آلودگی صوتی شود در کنار این ساختمان های صنعتی و مسکونی کنار آن می توانند آلودگی صوتی را در مناطق مسکونی ایجاد کنند. برخی از منابع اصلی سر و صدا در مناطق مسکونی شامل موسیقی با صدای بلند، سر و صداهای حاصل از حمل و نقل، ساخت و ساز در نزدیکی مکان مورد نظر، یا فریاد جوانان (بازی های ورزشی). متوسط سطح صدای 97.60 دسی بل از مقدار 50 دسی بل مجاز که توسط سازمان جهانی بهداشت برای مناطق مسکونی در نظر گرفته است، تجاوز کرده است.

  تاثیر آلودگی صوتی بر سلامتی

  آلودگی صوتی بر سلامت و رفتار تاثیر می گذارد. صدای ناخواسته (سر و صدا) می تواند به سلامت فیزیکی آسیب برساند. آلودگی صوت می تواند باعث فشار خون بالا، فشار استرس بالا، وزوز گوش، کاهش شنوایی، اختلالات خواب و سایر اثرات مضر شود. صدا زمانی ناخواسته می شود که با فعالیت های عادی مانند خواب و گفتگو تداخل دارد یا کیفیت زندگی را از بین می برد.

  سر و صدا می تواند اثر مضر روی حیوانات داشته باشد و خطر مرگ و میر را با تغییر در تعادل حساسی که در قدرت تشخیص و اجتناب شکارچی یا طعمه وجود دارد و تداخل در استفاده از صدا در ارتباطات، به خصوص در رابطه با تولید مثل و در ناوبری، افزایش دهد.

  اخبار و اطلاعات مرتبط با آلودگی صوتی را در زیست آنلاین دنبال کنید.

  منبع مطلب : www.zistonline.com

  مدیر محترم سایت www.zistonline.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  انواع آلودگی صوتی و اثرات آن ها

  انواع آلودگی صوتی و اثرات آن ها

  آلودگی صوتی انواع مختلف  دارد بطوریکه اندازه های مختلف آن هرکدام اثرات مختلف را برجای می گذارند.

  مهران حسینی نسب با اشاره به اینکه آلودگی صوتی صدایی است که انسان و دستگاه شنوایی تمایلی به شنیدن آن ندارد، گفت: این آلودگی یکی از اشکال آلودگی است که تاثیرات مخرب آن با متراکم شدن بافت شهری و تغییر سایر شرایط زندگی مورد توجه بسیار قرار گرفته است.

  وی گفت: در حقیقت آلودگی صوتی برخلاف تصور همگان صدایی نیست که باعث پاره شدن گوش یا احساس دردناکی در آن ناحیه شود، بلکه ممکن است حتی صدای موسیقی در زمان یا مکان نامناسب نیز موجب آلودگی صوتی باشد.

  حسینی نسب یادآور شد: لرزش نیز یکی دیگر از انواع آلودگی است که در صورتی که انتقال امواج از طریق هوا صورت نگیرد و رسانه آن اجسام جامد باشند، ایجاد می‌شود.

  وی افزود: یکی از مهم‌ترین مفاهیم در آلودگی صوتی آستانه شنوایی و آستانه بحرانی و آستانه دردناکی است. آستانه شنوایی که در انسان صفر دسی بل است با افزایش سن کمی بالا می‌رود.

  این کارشناس شنوایی سنجی گفت: آستانه بحرانی، یعنی آستانه‌ای که هرگاه بار صوتی محیط از آن فراتر رود، انسان را به تدریج دچار عوارضی ناشی از تاثیر آلودگی صوتی می‌کند که در منابع مختلف از 80 تا 85 دسی بل متفاوت است.

  حسینی نسب با بیان اینکه آستانه دردناکی نیز آستانه‌ای است که هرگاه بار صوتی محیط از آن فراتر رود موجبات درد و در مواردی آسیب جدی به دستگاه شنوایی را فراهم می‌آورد، گفت: این آستانه در منابعی بین 120 تا 140 دسی بل و بالاتر ذکر شده است که از نمونه‌های آن می‌توان به سر و صدای چکش پرچکاری با شدت 130 دسی بل اشاره کرد.

  وی گفت: می‌توان منابع آلودگی صوتی را به سه بخش نقطه‌ای، کروی یا گوی مانند، خطی سیلندری یا استوانه‌ای و سطحی تقسیم کرد. منابع آلودگی نقطه‌ای مانند دستگاه پرس، دستگاه دریل یا کارگاه‌های نجاری و تراشکاری، به تنهایی باعث آلودگی صوتی محیط زیست و افزایش بار صوتی محیط می‌شوند.

  این کارشناس شنوایی سنجی با اشاره به اینکه منابع آلودگی خطی یک منبع به صورت خط است که تراز آلودگی صوتی را افزایش می‌دهد، گفت: از نمونه‌های این منبع می‌توان به ترافیک پرحجم در یک بزرگراه یا خیابان اشاره کرد.

  وی افزود: منابع آلودگی سطحی شامل چند منبع صوتی است که در سطح کم و بیش وسیع استقرار یافته باشند همانند آنچه در مجموعه‌های وسیع صنعتی و مناطق صنعتی بوجود می‌آید.

  حسینی نسب گفت: واکنش دستگاه عصبی انسان به افزایش تراز صوتی محیط به اشکال مختلف بروز می‌کند؛ به عنوان مثال اگر فردی مرتب از میزان صدای بلند استفاده کند، سلول‌های مویینه شنوایی او از بین می‌روند و به هیچ وجه هم این سلول‌ها جایگزین نمی‌شوند.

  وی تصریح کرد: کاهش حجم ضربان قلب، تغییر ریتم تنفس و نبض، افت مقاومت الکتریکی پوست، کاهش دمای پوست، اختلال در حرکت دودی معده، ‌تولید شیره و بزاق، گشاد شدن مردمک چشم، افزایش فشار خون و تنگ شدن رگ‌ها از اشکال مختلف واکنش دستگاه عصبی انسان به افزایش تراز صوتی محیط است.

  این کارشناس شنوایی سنجی خاطر نشان کرد: وسایط نقلیه، مشاغل و صنایع، دستگاه‌ها و تجهیزات مولد و تقویت صوت از جمله انواع MP3ها از عوامل اصلی تولید آلودگی صوتی هستند.

  حسینی نسب گفت: برای اینکه فرد مطمئن باشد سیستم صوتی به گوش‌اش ضربه نمی‌زند و با توجه به اینکه حساسیت گوش‌ها به صدا با هم متفاوت است، به‌ عنوان یک معیار کلی باید سعی شود هنگام شنیدن صدا از حداقل صدایی که می‌توان آن را شنید، استفاده شود؛ یعنی نخستین حد صدای بالاتر از آستانه شنوایی، صدای کم از نظر ما میزان صدای مطلوب است.

  وی با تاکید بر اینکه صدای متوسط باید بیشتر در محیط‌های شلوغ مورد استفاده قرار گیرد، گفت: صدای بلند نیز فقط برای کم‌شنوایان توصیه می‌شود. سازمان جهانی بهداشت می‌گوید میانگین 40 دسی‌بل توصیه شده صدا در محیط معادل یک خانه آرام در یک محل مسکونی در شب است.

  این کارشناس شنوایی سنجی در پایان خاطر نشان کرد: به ‌عقیده کارشناسان، حد استاندارد استفاده از دستگاه‌های MP3 از نظر صوتی نباید از حدود 85 دسی‌بل بیشتر باشد. البته این دستگاه‌ها میزان دسی‌بل را مشخص نمی‌کنند و بیشتر به‌ صورت صدای کم، متوسط و زیاد عرضه می‌شوند.

  منبع مطلب : www.hidoctor.ir

  مدیر محترم سایت www.hidoctor.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  انواع آلودگی صوتی در محیط شهری و تمهیدات موثر در جهت کاهش آنها

  انواع آلودگی صوتی در محیط شهری و تمهیدات موثر در جهت کاهش آنها

  اگر در مجموعه سیویلیکا عضو نیستید، به راحتی می توانید از طریق فرم روبرو اصل این مقاله را خریداری نمایید.

  با عضویت در سیویلیکا می توانید اصل مقالات را با حداقل ۳۳ درصد تخفیف (دو سوم قیمت خرید تک مقاله) دریافت نمایید. برای عضویت در سیویلیکا به صفحه ثبت نام مراجعه نمایید.در صورتی که دارای نام کاربری در مجموعه سیویلیکا هستید، ابتدا از قسمت بالای صفحه با نام کاربری خود وارد شده و سپس به این صفحه مراجعه نمایید.

  لطفا قبل از اقدام به خرید اینترنتی این مقاله، ابتدا تعداد صفحات مقاله را در بالای این صفحه کنترل نمایید.

  برای راهنمایی کاملتر راهنمای سایت را مطالعه کنید.

  منبع مطلب : civilica.com

  مدیر محترم سایت civilica.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 11 روز قبل
  0

  ساکت شو بینیم

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید