در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  انقلاب صنعتی از کدام کشور شروع شد مطالعات نهم

  1 بازدید

  انقلاب صنعتی از کدام کشور شروع شد مطالعات نهم را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  انقلاب صنعتی

  انقلاب صنعتی

  انقلاب صنعتی (به انگلیسی: Industrial revolution) که به عنوان انقلاب صنعتی اول نیز شناخته می‌شود، عبارتست از دگرگونی‌های بزرگ در صنعت، کشاورزی، تولید و ترابری که در بازهٔ زمانی سال ۱۷۶۰ تا سال ۱۸۴۰ رخ داد. ابتدا در انگلستان آغاز شد و سپس به اروپا و آمریکا راه یافت.

  این تحولات در هنگام صنعتی شدن کارخانه‌ها و صنایع رخ داده‌است، صنعتی شدن به معنی استفاده از نیروی ماشین به جای نیروی انسان است. انقلاب صنعتی ابتدا از انگلستان شروع شد، زیرا انگلستان پس از چندین قرن تحول سیاسی داخلی، توسعه استعمار تجاری، گسترش ناوگان دریایی، رشد طبقه متوسط و بهبود امور نظامی و اداری کشور، از نظر زمین، کارگر، سرمایه، مدیریت و حکومت وضعیتی مطلوب و هماهنگ داشت که زمینه پیشرفت صنعتی در این کشور را فراهم می‌کرد.

  انقلاب صنعتی در انگلستان در سه زمینه بافندگی، زغال سنگ و ذوب آهن بیشتر نمود یافت.

  استفاده از دستگاه‌ها به جای روش‌های تولید دستی، ساخت مواد شیمیایی جدید و روش‌های تولید آهن جدید، افزایش استفاده از نیروی بخار و آب، ساخت ماشین ابزارها و ظهور کارخانه‌های تولید مکانیزه از جمله مهم‌ترین تحولات در این انقلاب می‌باشد.

  گاهی سخن از دو انقلاب صنعتی برده می‌شود که یکی در قرن هجدهم و دیگری در قرن نوزدهم است. دو نتیجه مهم انقلاب صنعتی، گسترش استعمار اروپایی‌ها در کشورهای آسیایی و آفریقایی و بهره‌کشی از کارگران در داخل بود.

  نماد انقلاب صنعتی، ماشین بخار است. انقلاب صنعتی دومین تحول عظیم دنیا می‌باشد. تحول اول را انقلاب کشاورزی و تحول سوم انقلاب الکترونیک می‌دانند.

  انگلستان اولین کشور صنعتی جهان[ویرایش]

  انقلاب صنعتی در قرون هفدهم و هجدهم در انگلستان آغاز شده و به تدریج به دیگر کشورها گسترش یافت. اختراع لازمه انقلاب صنعتی بود و با توجه به ظهور دانشمندان انگلیسی در قرون هفدهم و هجدهم، این کشور زمینه مناسب برای بروز انقلاب صنعتی را داشت.

  تامس ساوتکلیف اشتن نویسنده کتاب انقلاب صنعتی مهم‌ترین عامل انقلاب صنعتی در انگلستان را داد و ستد با خارجیان که افق دید افراد را نسبت به جهان گسترش داد می‌داند. هم چنین بر تأثیرات فکری فرانسیس بیکن و نیوتن بر فضای علمی ایتالیا تأکید می‌کند. انقلاب صنعتی بر تمام زمینه‌ها از جمله نظامی، پزشکی و شیمی تأثیر گذاشت.

  پیامدهای انقلاب صنعتی در انگلستان[ویرایش]

  انقلاب صنعتی، انگلستان را به اولین قدرت صنعتی دنیا مبدل ساخت. ساخت اولین پل آهنی در سال ۱۷۷۹، احداث اولین شبکهٔ راه‌آهن در سال ۱۸۲۵ و هم چنین افزایش چشمگیر فراورده‌های کشاورزی و دامی از جمله نتایج انقلاب صنعتی در انگلستان بود. رشد و گسترش کارخانه‌های متعدد با دودکش‌های بلند و غلیظ، منجر به از بین رفتن جنگل‌ها و فضاهای سبز، افزایش دود و آلودگی هوا، به وجود آمدن کوه‌های زغال و توده فضولات بود.

  در عصر انقلاب صنعتی، هر اختراع تازه سبب می‌شد که ماشین‌های تازه به جای عده‌ای از کارگران به کار بیفتند و گروهی را بیکار کنند. افزایش بیکاری کارگران و افزایش قیمتها به دلیل تغییر و تحولات صنعتی، سایه فقر و تنگدستی را گسترده و آن‌ها ناچار بودند که برای سیر کردن خود و خانواده‌هایشان به گدایی و خوردن پسمانده غذاهای رستوران‌ها روی بیاورند. در شهر لندن این معضل بسیار چشم گیرتر بود.

  در اوایل انقلاب صنعتی مزد کارگران ناچیز بود و برای سیر کردن شکم شان، زنان و کودکان خود را برای کار به کارگاه‌های ناسالم و خفه می‌بردند بطوریکه در سال ۱۷۵۰ در انگلستان ۱۴ درصد کارگران در کارخانجات زیر ۱۴ سال بودند. این عمل رشد بی سوادی، ایجاد بیماری‌های روحی و روانی و افزایش جرم و جنایت در میان کودکان را در پی داشت.

  چارلز دیکنز نویسنده انگلیسی عصر انقلاب صنعتی، در رمان الیور توئیست که به معضلات کودکان آن زمان انگلستان می‌پردازد و به اعتقاد برخی ناقدان شرح زندگی خودش است، می‌نویسد:

  تاریخ تحولات انقلاب صنعتی[ویرایش]

  ۱۷۰۹

  کارخانه دار بریتانیایی، آبراهام داربی (Abraham Darby) با استفاده از زغال سنگ به جای چوب، روشی را برای تصفیه (استخراج) آهن از سنگ آهن ابداع می‌کند.

  ۱۷۱۲

  توماس نیو کامن انگلیسی (newcomen Thomas) اولین موتور بخار را برای بیرون کشیدن آب از معادن اختراع می‌کند.

  ۱۷۶۴

  جیمز هارگریوز (james hargreaves) نجار و نیز بافنده انگلیسی ماشین نخ ریسی را برای ریسیدن پارچه‌های پنبه‌های اختراع می‌کند.

  ۱۷۶۹

  جیمز وات (james watt)، مهندس اسکاتلندی، موتور بخار پیشرفته ای را اختراع می‌کند که قادر است به‌طور مؤثری برای راندن ماشین‌ها بکار رود.

  ۱۷۷۹

  در شهر کل بروگدال (coalbrookdale) انگلستان اولین پل آهنی ساخته می‌شود.

  ۱۷۸۵

  ادموند کارت رایت (Edmund Cartwright) کشیش و مخترع انگلیسی به منظور بافت پارچه پنبه ای، نوعی ماشین بافندگی را معرفی کرد که با استفاده از نیروی محرکه سوختی کار می‌کند.

  ۱۷۹۳

  الی ویتنگ (Eli whitney) آمریکایی دستگاهی را برای جداسازی فیبرهای کتانی از دانه‌ها و مواد زائد دیگر اختراع می‌کند.

  ۱۸۲۵

  اولین خط آهن عمومی بین شهرهای استاکتون (Stockton) و دارلینگتون (Darlington) در شمال انگلستان افتتاح می‌شود و اولین خط آهن در آمریکا دو سال بعد مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

  کشتی کانادایی رویال ویلیام (Royal William) اولین کشتی بخاری است که اقیانوس اطلس را با نیروی محرکه خود می‌پیماید.

  ۱۸۵۶

  اختراع کوره آهن به وسیلهٔ «بسمر»، تولید انبوه فولاد را ممکن می‌سازد.

  ۱۸۵۹

  اولین چاه نفت در «تیتو سویل» در ایالت پنسیلوانیا حفر می‌گردد.[۲]

  کشاورزی و صنعت[ویرایش]

  تحولات زراعی[ویرایش]

  کشاورزی در شیوه زندگی انگلیسی‌های آن دوره نقش بسیار مهمی داشت، اهمیت آن نه تنها به امرار معاش مردم مربوط می‌شد بلکه کشاورزی تنها منبع تأمین‌کننده مواد خام مورد نیاز برای صنعت نساجی به‌شمار می‌رفت، از این رو هر ساله نیاز به تولید پنبه و پشم برای ساخت پارچه و نیز درآمد محصولات خوراکی افزایش یافت.

  رشد بازده بخش کشاورزی را می‌توان به درستی به حرکت قاعده‌مند و تکنیک‌های پیشرفته و عملیات توسعه‌یافته طی این دوره نسبت داد. برای مثال در کشاورزی به شیوه قدیمی مرسوم بود زمین را به دلیل ضعیف شدن خاک در طول کشت، برای مدتی به صورت شخم زده و آیش رها می‌کردند، بعدها کشف شد کشت شبدر و حبوبات می‌تواند خاک ضعیف را باز حاصلخیز کند. افزایش بازده محصولات همچنین موجب افزایش غذای موجود برای حفظ و نگهداری دام‌های گوشتی در طول زمستان می‌شد و این به نوبه خود باعث پروارتر شدن گاو و گوسفندها شده و به این ترتیب کشاورزان با گله بزرگ‌تری نسبت به سابق کار خود را در بهار آغاز می‌کردند. از دیگر پیشرفت‌ها در کشاورزی استفاده از ابزارهای کشاورزی محکم‌تر ساخته شده از فلز بود. تا پیش از آن تمام ابزارهای کشاورزی از چوب ساخته می‌شد و نوآوری در تکنولوژی چیزی فراتر از تکرار ساخت ابزارهای موجود با سطح غیرقابل توجهی از بهبود نبود. با بهبود کشاورزی میزان زاد و ولد دام‌ها افزایش یافت، حشرات و آفت‌های مزارع بیشتر کنترل شدند، آبیاری و روش‌های مزرعه داری بهبود یافت، دانه‌های جدیدی برای کاشت کشف شد همچنین استفاده از نیروی بخار در مزرعه‌ها جایگزین استفاده از گاوهای نر شد.

  تحولات ایجاد شده در کشاورزی طی این دوره این امکان را فراهم کرد که نیازهای غذایی تمام کسانی که به عنوان کارگران کارخانه‌ها به مراکز صنعتی روی آورده بودند به خوبی تأمین شود. فراهم آوردن غذای کافی برای حفظ یک نیروی کاری مفید، انگلستان را در مسیر توسعه اقتصادی و صنعتی قرارداد.

  تحولات صنعت نساجی[ویرایش]

  پیش از سال ۱۷۶۰ منسوجات تنها در خانه‌ها توسط عده‌ای که تمایل داشتند بخشی از وقتشان را صرف بافندگی کنند، تولید می‌شد. در واقع تولید پارچه فرایندی مدت دار بود که باید از مواد خام تا تولید پارچه ادامه داشت. برای تهیه پارچه، باید پنبه خام را دسته‌بندی و پاک کرد و در نهایت خشک کرد، سپس پنبه را حلاجی کرده و شانه می‌زدند. پس از این مرحله آن را به صورت رشته‌هایی می‌ریسیدند که بعداً به صورت پارچه بافته می‌شد. سپس مراحلی پی در پی نیز روی پارچه برای تغییر نوع بافت و رنگ پارچه انجام می‌شد. بسیاری از مراحل تولید پارچه توسط زنان و کودکان انجام می‌شد و مواد خام برای تولید پارچه به صورت خانگی تهیه می‌شد. اما برای تهیه پارچه‌های نخی، مواد خام از کشورهای خارجی همچون چین، هند غربی و آمریکای شمالی و آفریقا خریداری می‌شد.

  سازمان صنعت نساجی پیش از مکانیزه شدن توسط تاجران منظم می‌شد. آن‌ها کسانی را برای توزیع مواد خام و رساندن آن به بافندگان و ریسندگان استخدام می‌کردند که در تمام روستاها و مناطق حاشیه‌ای پراکنده می‌شدند.

  تحول در صنعت نساجی به اوایل ۱۷۰۰ میلادی می‌رسد، با این حال، این تغییرات به راحتی توسط کارگران خشمگین از بیکاری و کاهش شدید دستمزدها که در برابر ماشین‌های جدید بافندگی ایستادگی می‌کردند، پذیرفته نمی‌شد.

  در اواسط دهه ۱۷۶۰ صنعت نساجی به سرعت شروع به تغییر کرد. جیمز هارگریوز ماشین ریسندگی را اختراع کرد که بافنده با استفاده از آن قادر بود به‌طور همزمان چندین رشته را بریسد. این وسیله به راحتی مورد قبول سرمایه داران قرار گرفت و در سال ۱۷۸۸ حدود ۲۰هزار دستگاه از آن در انگلستان ساخته شد. ریچارد آرک رایت و دیگران ماشینی ساختند که عملکردش شبیه دستگاه چرخش به دور قرقره‌ای بود که لوییز پال ساخته بود، گرچه استفاده از آن مستلزم صرف نیرویی بیشتر از چرخ خیاطی دستی بود.

  در بررسی تحولاتی که در صنعت نساجی به وقوع پیوست لازم است به‌طور عمده به اختراعات و مخترعان آن‌ها پرداخت. در حقیقت این اختراعات بودند که به تدریج کامل‌تر شدند و تغییرات زیادی در دنیای کار ایجاد کردند. عصر کار خانگی با تمام مزایا و معایبش دیگر سپری شد و سیستم‌های ماشینی و کارخانه‌ای برای تولید انبوه و رشد مصرف زدگی جایگزین آن شدند.[۳]

  پانویس[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  پیوند به بیرون[ویرایش]

  نوشتار مرتبط[ویرایش]

  ملکه ویکتوریا

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  سوالات درس 11 مطالعات نهم

  درس 11

  1-اوضاع کشور پس از سقوط سلسله صفوی چگونه بود؟

  درپیتسلطافغانهابراصفهانوبرکناریوقتلشاهسلطانحسینصفوی،ایرانگرفتارتجزیهوتفرقهشد.

  افغانهاتوانحکومتبرسراسرایرانرانداشتندبههمیندلیل،درگوشهوکنارکشورمدعیانیسربرآوردند.

  روسیهوعثمانینیزبااستفادهازآشفتگیاوضاع،قسمتهاییازشمالوغربایرانرااشغالکردند.

  2-نادر چگونه به قدرت رسید و چه سلسله ای را بنیان نهاد؟

  دراوضاع آشفته کشور،نادرکهسرداریازایلافشاربود،براینجاتایرانبهیکیازشاهزادگانصفویپیوستاووسپاهیانش،نخستافغانهاراسرکوبوتارومارکردندوسپسنیروهایروسیهوعثمانیراازایرانبیرونراندندنادرپسازاینپیروزیها،خاندانصفویراکنارزدوخودبرتختشاهینشستبدینترتیب،سلسلهٔافشاریهپایهگذاریشد.

  3-نادر شاه افشار چند سال حکومت کرد و چرا به هند لشکر کشید؟

  بیشتردورهٔدوازدهسالهٔپادشاهینادربهنبردبابیگانگانوفرونشاندنشورشهایداخلیگذشتنادرشاهدرتعقیبگروهیازافغانهایشورشیکهبههندوستانگریختهبودند،بهآنکشورلشکرکشیداوتادهلیپیشرفتوباغنیمتهایبسیاربهکشوربازگشت.

  4-تصمیم نادرشاه افشار برای تبدیل ایران به یک کشور یکپارچه وقدرتمند چه بود.

  برای اینکهبتواندازاستقلالوتمامیتسرزمینیخوددر برابردشمناندفاعکندویازموقعیتحساسخلیجفارسواهمیتنیرویدریاییآگاهبود؛ازاینرو،برایتأسیسنیرویدریاییایراندرخلیجفارس،کارهاییانجامدادامااینکارهابامرگاومتوقفشد.

  5-چه چیز سبب قتل نادرشاه افشار توسط فرماندهان سپاهش شد؟

  نافرمانیهاوشورشهایپیاپیدرسالهایپایانیحکومتنادر،تأثیرروحیوروانینامطلوبیبراوگذاشتاوکهنسبتبهاطرافیانوسردارانخودبدگمانشدهبود،برفتارهایخشونتآمیزوبیرحمانهرویآوردفرماندهانسپاهنادرشاهکهازجانخودمیترسیدند،اورابهقتلرساندند.

  6-اوضاع ایران پس از قتل نادر چگونه بود؟

  بهدنبالقتلنادرشاه،ایرانباردیگربهصحنهٔجنگحاکمانمحلیوسرانایلهاتبدیلشدوناآرامیوآشوبسراسرکشوررافراگرفتازقلمروپهناوریهمکهنادرشاهبرآنفرمانمی راند،فقطخراساندراختیارشاهرخ،نوهٔاو،باقیماند.

  7-چه کسی سلسله زندیه را پایه گذاری کرد ،چه لقبی داشت و چگونه حکومت می کرد؟

  سرانجام،کریمخانازایلزندیه،باپیروزیبردیگرمدعیانحکومت،برایمدتیبهدرگیریهاونزاعهایداخلیپایانبخشیداوحکومتِبخشبزرگیازایرانبهجزخراسانرابهدستگرفتوسلسلهٔزندیهرابنیانگذاشتکریمخانبهجایعنوانشاه،لقبوکیلالرعایا  یعنینمایندهٔمردمرابرایخودبرگزیداوباملایمتومهربانیبامردمرفتارمیکرد،بهصلح،آسایشوآرامشعمومیاهمیتمیدادومیکوشیدبااستفادهازشیوههایمسالمت آمیز،ازبروزناامنیوشورشهایداخلیجلوگیریکند.

  8-کریم خان زند چند سال حکومت کرد ودر زمان وی چه بناهایی ساخته شد؟

  دورانفرمانرواییکریمخانسیسالطولکشیددرایندوران،ثباتوآرامشنسبیدرسراسرکشوربهوجودآمدودرنتیجه،اوضاعاجتماعیواقتصادیبهترشددراینزمان،بناهایمهمیمانندبازاروکیل،مسجدوکیل،حماموکیلوارگکریمخاندرشیراز،پایتختزندیه،ساختهشدوفعّالیتهایعلمیوفرهنگیدرآنشهررونقگرفتبامرگ

  وکیلالرعایا،افرادخانداناوبرایکسبقدرتبایکدیگردرگیرشدندوباردیگرجنگداخلیکشوررافراگرفت.

  9- آقامحمد خان قاجار چگونه به قدرت رسید؟

  ایلقاجاریکیازایلهایترکتبارایرانبودرئیساینایلپسازکشتهشدننادرشاهمدعیحکومتایرانشداماازکریمخانزندشکستخوردوبهقتلرسید.پسراو،آقامحمدخان،پسازمرگکریمخانتلاشبرایرسیدنبهحکومتراآغازکرداوپسازمدتیجنگوگریز،لطفعلیخان،آخرینفرمانروایزندیهراشکستدادوبهقتلرساندهمچنین،مردمکرمانرابهدلیلپناهدادنبهلطفعلیخان،بیرحمانهمجازاتکرد.

  10-دوره حکومت فتحعلی شاه با شروع نفوذ چه کشورهایی در ایران همزمان شد؟

  پسازآنکهآقامحمدخانبهدستخدمتکارانشکشتهشد،برادرزادهاو،فتحعلیشاه،بهقدرترسیددورهحکومت

  فتحعلیشاه،همزمانباآغازنفوذودخالتگستردهکشورهایروسیه،انگلستانوفرانسهدرایرانبود.

  11-علل تغییرات در اروپا همزمان با روی کارآمدن قاجاریه که سبب افزایش رقابت استعماری آنان شد چه بود؟

  انقلابصنعتیکهازانگلستانآغازشدودراروپاگسترشیافتو نیرویماشینوابزارهایصنعتیجاینیرویانسانوابزارهایدستیرادرتولیدگرفت.ازاینرو،سرعتومیزان تولیدافزایشیافت.

  انقلابصنعتیموجبشکوفاییاقتصادیوافزایشقدرتنظامیوسیاسیکشورهایاروپاییشدوتوجهآنهارابهسویکشورهاییکهمواداوّلیهیابازارمصرفمناسبیداشتند،جلبکرد.

  12- روسیه از چه زمانی قدرتمند شد و پس از آن چه اهدافی را دنبال کرد؟

  بعدازفرمانرواییپترودرنتیجهٔبرنامههاوفعّالیتهای اوبهکشوریقدرتمندواستعمارگرتبدیلشدپسازآننیزباحملهبهکشورهایهمسایه،قلمروخودراگسترشداد

  یکیازاهدافاستعماریاینکشوررسیدنبه آبهایآزادوگرمخلیجفارسواقیانوسهندبود.

  13-عهدنامه گلستان چرا میان ایران وروسیه بسته شد و به موجب این قرارداد کدام مناطق از ایران جدا شد؟

  درزمانفتحعلی شاه،روسیهباارتشیمجهزبهسلاحهایجدیدوآشنابافنونجنگیتازهبهقلمروایراندرقفقازحملهکردسپاهایرانباجنگاورانایلهایمختلفولیباسلاحهایابتداییبهمقابلهپرداختسرانجامپسازدهسال ،روسیهپیروزشدوعهدنامۀگلستانرابهایرانتحمیلکرد وبهموجبآن،ایالتهایگرجستانوداغستانوشهرهایباکووگنجهازحاکمیتایرانخارجشدندوتحتحاکمیتروسیهقرارگرفتند.

  14-چرا عهدنامه ترکنچای میان ایران وروسیه بسته شد و چه مفادی داشت؟

  جنگاورانایلهاونیروهایداوطلبمردمیبرای جبرانعهدنامهٔگلستانبافتوایعلما بهسرعتمناطقاشغالشدهراآزادکردندروسیهباتمامقوا  واردجنگشدوباشکستدادنسپاهایران،عهدنامۀترکمانچایرا  کهننگینترازقراردادگلستانبود  بهکشورماتحمیلکردبراساسآنسرزمینهایایرانیِشمالرودارسبهتصرفروسیهدرآمد؛ایرانازکشتیرانیدردریایمازندرانمحرومگردیدومجبوربهپرداختغرامتشد.

  15مهمترین هدف انگلستان از رابطه با حکومت قاجار چه بود؟

  جلوگیری از دسترسی کشورهای رقیب به هندوستان (مهمترین مستعمره انگلستان) از طریق ایران

  16- تعهدات ایران و انگلستان در عهدنامه های مرتبط با موضوع هند در زمان فتحعلی شاه چه بود؟

  بخشیازمفادعهدنامهٔمفصلکهدرسال 1227 قمیان  ایرانوانگلستانبستهشد:

  -حکومتقاجارتعهدکردکهبههیچکشوریاجازهندهدازخاکایرانبههندوستان لشکرکشی  کند.

  -انگلیسیهانیزمتعهدشدندکهدرصورتحملهٔکشورهایدیگربهایران،بهحکومتقاجارکمکهایمالیونظامیکنند.

  -اگرمیاندولتایرانوطوایفافغاناختلافونزاعیصورتگرفتدولتانگلستانمداخلهنخواهدکرد.

  17- افغانستان و بخشی از سیستان و بلوچستان چه زمانی از ایران جدا شد؟

  انگلستاندرطولجنگهایروسیهباایران،بهتعهداتخودعملنکرداینکشور،دردورانمحمدشاهوناصرالدینشاهبالشکرکشیبهخلیجفارسوحملهبهجزایروبنادرایران،حکومتقاجاررامجبورکردکهبهجداییافغانستانازایرانرضایتدهدانگلیسیهاهمچنینناصرالدینشاهراوادارکردندکهباجداییقسمتشرقیسیستانوبلوچستانازایرانموافقتکندعلاوهبراینها،تعدادیازجزایرایرانیخلیجفارسرااشغالوبهپایگاهنظامیخودتبدیلکردند

  18- مفاد عهدنامه پاریس چه بود؟

  بخشیازمفادعهدنامهٔپاریسکهدرسال 1273 قمیانایران  وانگلستانبستهشد:

  دولتایرانازهرنوعادعایحاکمیتنسبتبههراتوسایرقسمتهایافغانستاندستبرداشتهومتعهدمیگرددکهازمداخلهدرامورآنسرزمینخوددارینماید. ]

  پسازآنکهدولتایراننیروهایخودراازهراتخارجکردوسفیرانگلستانراپذیرفت،دولتانگلیسنیروهایخودراازسواحلو بنادرایرانخارجمیکند.

  منبع مطلب : mojtabapes.blogfa.com

  مدیر محترم سایت mojtabapes.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 3 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید