توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  انشا در مورد خاطرات یک درخت کهنسال

  1 بازدید

  انشا در مورد خاطرات یک درخت کهنسال را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  انشا در مورد زندگی یک درخت از زبان خودش

  انشا در مورد زندگی یک درخت از زبان خودش

  انشا در مورد زندگی یک درخت از زبان خودش

  فصل اول:

  من گردویی بودم که در یه باغ پراز گردوهای ریز و درشت، زندگی میکردم. من و دیگر گردوها در کنار هم شاد و خرم زندگی می کردیم، با هم حرف می زدیم، آواز می خواندیم و شادی می کردیم. من نسبت به دیگر دوستانم گردویی بهتر و پرمغز تری بودم. فصل برداشت گردو، یعنی فصل تابستان فرارسید. باغبان هر روز چادری زیر درخت ها پهن میکرد و با چوبی بسیار بلند به  شاخه های آن می کوبید. چند روز گذشت و نوبت به درختی که من از آن آویزان بودم، رسید. باغبان چادر بزرگش را  زیر درخت ما پهن کرد. او با چوب بلندش به شاخه ها می کوبید و هر دفعه تعدادی از دوستانم بر روی چادر می افتادند. باغبان بر شاخه ای که من  از آن آویزان بودم، کوبید و من با دیگر دوستانم بر روی چادر افتادیم و کمی غلت خوردیم. وقتی کار باغبان با درخت ما تمام شد، گردوها را برای فروش جمع آوری کرد و بعضی از گردوهای بهتر را برای کاشتن جدا کرد. من هم جزء آن ها بودم. او با بیلش  حفره ای ایجاد کرد و من را درون آن قرار داد پس از آن، رویم خاک ریخت ناگهان همه جا تاریک شد، سرما را بر روی پوستم احساس کردم، چون باغبان داشت به خاک روی من، آب می داد. پس از مدتی پوستم نرم شد و از بدنم جدا شد. مغزی هم که در درونم بود، جوانه زد. پس از گذشت چند سال، رشد کردم و به درختی تنومند تبدیل شدم. درختی که خیلی شبیه درخت مادریم بود. پس می توانستم در سالهای آینده، همانند درختان تنومند اطرافم گردو بدهم.

  فصل دوم:

  چند سال گذشت. درختانی که بر اثر آفت پیری یا سرمای زیاد، محصول کم یا خرابی می دادند را می بریدند. تابستان شد. تقریباً در آن زمان، اولین سالی بود که محصول می دادم. از دور دیدم باغبان، همان چادر را در دست داشت و به طرف من آمد. او می خواست گردوهای من را بچیند. او با همان چوب به شاخه های من کوبید. دردم گرفت چند بار به من کوبید و در هر بار، تعدادی از گردوهایم بر روی چادرش می افتادند. او تقریباً تمام گردوهایم را چید. نگاهی به چادر انداخت و گردوها را برای فروش جمع آوری کرد و بعضی از گردوهای بهتر را برای کاشتن جدا کرد. با بیلی که توی دستش بود، گودالی درست کرد و گردوها را در آن قرار داد. یادم می آمد که زمانی من هم جزء همان گردوها بودم. چند سال گذشت هر سال پیرتر و پیرتر می شدم. گردوهای من هم روز به روز کم تر می شدند. یعنی ممکن است مرا ببرند؟!

  فصل سوم:

  آهی از درد بلند کردم.  مردی از طرف کارگاه نجاری، با اجازه از آقای باغبان، داشت من را قطعه قطعه می کرد، کار بی رحمانه ای است. هر لحظه، قطعه ای از تنه ی من بریده می شد. همین کار را با دوستانم کردند. قطعه های ما را توی کامیونی بزرگ گذاشتند. چند ساعت در راه بودیم. وقتی ما را از ماشین در آوردند، کارگاه نجاری بزرگی دیدم. پشتم را نگاه کردم. دیدم که چند کامیون دیگر در آنجا بودند و هم نوعان ما را از کامیون در می آورند. وقتی به کارگاه وارد شدیم، قطعه های من را به صورت های مختلف در آوردند. با دستگاهی الوارهای من را به هم چسباندند و تبدیل به دری محکم کردند. بعد با قسمتی از دیگر دوستم، دسته ای برایم ساختند. پس از آن، در قسمت دیگری از کارگاه، بر روی من طرحی پیاده کردند. پس از چند روز کار روی من، تبدیل به دری محکم، پایدار، مقاوم و زیبا شدم. عکاسی آمد و از من عکس گرفت و آن را در آلبومی، در کنار عکس دیگر دوستانم که تبدیل به در شده بودند، قرار داد. خریدارانی که می خواستند دری زیبا برای خانه هایشان بخرند، به آن جا مراجعه می کردند. فروشنده ها به آنها آلبوم را نشان می دادند تا آن ها از آلبوم، در مورد نظر خود را انتخاب کنند. 

  پس از چند روز که به دیواری در کنار درهای دیگر تکیه زده بودم، چند نفر آمدند و من را بلند کردند من در بزرگ و سنگینی بودم برای همین من را با کامیون حمل کردند. راننده کامیون مردی چاق بود که سیبیلی پرپشت داشت. او کامیون را روشن کرد و ما به راه افتادیم. 

  در راه، جاده هایی به چشم می خورد که به نظر آشنا می آمدند، پس از این که به مقصد رسیدیم و چند نفر من را از کامیون درآوردند، تازه فهمیدم که در جایی شدم که در همان جا متولد شده بودم، آقای باغبان جلوی باغ منتظر ما بود. نسبت به زمانی که ما را کاشته بود، بسیار پیر شده بود. او به کمک آنها من را در جای مورد نظر نصب کرد.

  فصل چهارم:

  در مدتی که من در بودم اتفاقات زیادی افتاد. 

  من باید از ورود سرما، تجاوزکاران و … جلوگیری می کردم. 

  وقتی باغبان عصبانی می شد، محکم به من می کوبید و من دردم می گرفت. 

  وقتی هوا سرد می شد، سوز زیادی می آمد و من باید تحمل می کردم. 

  من را هر روز باز و بسته می کردند. وقتی تولد پسر باغبان شد، روی من را از بادکنک و تزئینات تولد پوشاندند.

  در اوقات فراغتم نیز با دوستانی که هنوز ثمر زیادی می دادند و بریده نشده بودند، حرف می زدیم.

  انشا در مورد زندگی یک درخت از زبان خودش

  انشا ادبی درباره درخت

  درخت یکی از زیباترین مظاهر خلقت و جلوه ای از تجلیات آفریدگار عالم است.

  درخت نماد آبادانی و شاخص سبزی و خرمی و مظهر زندگی و باعث تلطیف هوا و موجب آسایش و رفاه مردم و صفا و پاکی طبیعت می باشد.

  در دین مقدس اسلام، بنابر آیات و روایات و سیره معصومین(ع) می توانیم به نقش و اهمیت این نعمت و موهبت عظیم پروردگار عالم پی ببریم.

  بر اساس آیات قرآن، یکی از مواهب و نعمت های خداوند در آخرت و یکی از ویژگی های بهشت که در آیات کریمه و روایات شریفه بارها به آن اشاره شده است، درخت می باشد:« در بهشت باغ هایی وجود دارد که از زیر درختانش نهرها جاریست».

  در میان این درختان بهشتی، درختان میوه نیز وجود دارد، میوه هایی که به تعبیر قرآن « و فاکهه مما یتخیرون » است.

  بسیاری از پیامبران و امامان معصوم (ع) ما کشاورز و باغدار بودند و خود با دست خود به کاشت و برداشت درختان اقدام می کردند و به این وسیله در عمران و آبادانی زمینی که خداوند به آن امر فرموده، اهتمام می ورزیدند، مثلاً حضرت علی(ع) چندین نخلستان را با دست مبارک خود احداث کرد و یا امام محمد باقر (ع) در کاشت درختان و کشت و زراعت حتی در گرمای تابستان، کوتاهی نمی فرمود.

  پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) نیز علاوه بر دامداری و تجارت، به کشت درختان و زراعت اقدام می فرمود و در حفظ درختان، حتی در جنگ با دشمنان و اشغال سرزمین آنها، به سربازان اسلام تاکید می فرمود.

  در اهمیت درخت و درختکاری همین بس که در روایتی معتبر از یکی معصومین (ع) منقول است که: «حتی اگر دیدید قیامت بر پا شد و شما مشغول کاشتن درختی بودید، ازاین عمل نیک خود دست برندارید». و این نشانگر تاکید و توصیه اولیای اسلام به حفظ و حراست از درختان و اهمیت درختکاری است. گرچه متاسفانه با پیشرفت تکنولوژی، تخریب جنگل ها و نابودی درختان رو به افزایش است، اما جای خوشبختی است که بشر امروز به این عمل زشت خود اقرار دارد و سازمان هایی را برای حفظ و حراست و گسترش پارک ها و ازدیاد درختان به وجود آورده است.

  در کشور ما  نیز در حفظ و حراست درختان و جنگل ها کوشش های چشمگیری انجام گرفته، از جمله هر ساله 15 تا 22 اسفند ماه به عنوان هفته درخت و درختکاری اعلام شده و مردم و دولت به انجام این امر مهم مبادرت می ورزند.

  فواید درخت و درختکاری:

  برای پی بردن به اهمیت درخت و درختکاری و نقش آنها در حفظ طبیعت و زندگی انسان ، تعدادی از فواید آن را برای شما بیان می کنیم:

  1- طبیعت بدون درخت، ناموزون و زشت می گردد. وجود جنگل و درخت در صحنه طبیعت و زندگی انسان، باعث زیبایی، شادی، سبزی، آسایش، رفاه، صفا، پاکی و طراوت می شود.

  2- درختان نبض زمین هستند و مایه حیات انسان و حیوان و حتی بعضی از گیاهان، زیرا درختان با جذب گازهای سمی از جمله دی اکسید کربن و تولید اکسیژن که یکی از اساسی ترین نیازهای حیات انسان و حیوان است، باعث دوام حیات انسان و سلامت چرخه طبیعت می شوند. کمبود درختان و تخریب و نابودی جنگل ها به ویژه در این عصر دود و زندگی ماشینی، موجب انقراض نسل انسان و حیوان خواهد شد.

  3- برگ و شاخه های درختان بخش مهمی از تغذیه حیوان و گاه انسان را فراهم می سازند و در تولید گوشت مصرفی انسان ( با تغذیه دام ها از گیاهان) نقش اولیه را دارند.

  4- میوه بسیاری از درختان مورد استفاده انسان و حیوان است، به طوری که می تواند در تغذیه انسان و تأمین ویتامین های مورد نیاز او تأثیر به سزایی داشته باشد. در فواید گیاه و گیاه خواری در دستورات پزشکی و حتی دینی توصیه های زیادی شده است.

  5- چوب درختان در صنایع چوب بُری و تأمین بخش مهمی از وسایل مورد نیاز زندگی انسان نقش اساسی دارند.

  6- درختان می توانند در جلوگیری از فرسایش خاک کشاورزی و مفید زمین در هنگام سیل نقش مهمی داشته باشند.

  7- درختان در تغییر و تبدیل آب و هوا و اعتدال آن نقش به سزایی دارند. تشکیل جنگل و توسعه آن، نه تنها تاثیر اساسی در روند آب و هوا دارد، بلکه در حشر و نشر پرندگان، چرندگان و دیگر حیوانات اهلی و وحشی و نهایتا تعادل در چرخه طبیعت نقش ارزنده ای دارد.

  8- سایه و ریشه ی درختان، در حفظ و رشد گیاهانی که نمی توانند ریشه ی خود را برای جذب آب به اعماق زمین بفرستند و یا طاقت تحمل تابش مستقیم نور خورشید را به ویژه در فصل گرما و تابستان ندارند و یا نمی توانند در مقابل باد و باران های تند مقاومت نمایند، تأثیر به سزایی دارند.

  9- در فصل پاییز کشاورزان، باغداران و گل و گیاه کاران از کود ساخته شده از انبوه برگ درختان استفاده لازم را می نمایند.

  در پاییز، انبوه برگ ریخته شده از درختان می تواند «ابرکود» متراکمی بسازد که هوموس یا سیاخاک (گیاخاک) نامیده می شود. این ماده خاصیت «گلوئیدی» دارد و نگهداری آب توسط خاک را افزایش می دهد. هوموس، مواد معدنی خاک را نیز جذب می کند و از هرز رفتن آنها جلوگیری می نماید. لذا هوموس را با خاک مخلوط می کنند تا مواد مغذی ضروری برای رشد گیاه را تأمین نماید.

  10- بسیاری از درختان از قدیم الایام، در صنعت داروسازی و عطاری و حتی به دست آوردن نوعی چسب مورد استفاده قرار می گیرند، مثلا بهترین ماده ضدعفونی کننده از برگ درخت سدر و سنجد، بهترین رنگ مو از درخت حنا، بهترین مواد خوشبوکننده از چوب درخت عرعر و بهترین نوع عطر برای رفع خستگی در کارگاه هایی که می خواهند ظرفیت تولیدی شان را بالا ببرند، از درخت سرو به دست می آید.

  انشا در مورد زندگی یک درخت از زبان خودش

  ,انشا درخت پا در هوا,انشا درختی پا در هوا,انشا درخت وارونه,انشا درخت برعکس,انشا درخت تنها,انشا درختان,انشا درخت تشنه,انشا درخت دانش,انشا درختکاری,انشای درختکاری,انشا روز درختکاری,انشا درباره درختکاری,موضوع انشا درختکاری,انشا فواید درختکاری,انشا در مورد درختکاری,انشا درباره روز درختکاری,انشا درباره ی درختکاری,انشا درباره درختان,انشا در مورد درختان,انشای درختان,انشا برگ درختان سبز,انشا درباره ی درختان,انشا از زبان درختان,انشا درباره برگ درختان,انشا جویبار و درخت تشنه,انشا گفتگوی جویبار و درخت تشنه

  انشا درباره درخت

  درختان هم یک نوع موجودات زنده هستند و خوبی های فراوانی دارند مانند تصویه کردن هوا و زیبایی کردن آن منطقه و  سایه البته برای بعضی ها  هم خوبی نوشتن یاددگاری که این کار بسیار ناپسند است.
  من یک درخت تنومند بودم با شاخه ای درشت و برگ های سبز رنگ. من کنار دوستان و همسایگانم به خوبی زندگی میکردیم و در روز ها چند نفری زیر سایه ی ما استراحت میکردند و به ما آب میدادند.تا این که سالها گذشت و من پیر شدم و چند انسان آمدند من را قطع کردند و در ماشین خودگذاشتند و مرا به یک محل بزرگ بردند روی درب ورودی آن محل نوشته بود کارخانه ی چوب بری.من ترسیده بودم اما کمی هم خوشحال ، خوشحالی خود را میدانم برای چه بود… و مرا روی دستگاه چوب بردی انداختند و قطعه قطعه ام کردد و بخشی از قسمت هایم را به کارخانه ی کاغذ سازی و بیشتر قسمت هایم را به کارخانه ی ایی بردند که قسمت های بدن من را به هم با میله ایی آهنی میچسباند.
  و من از شدت ترس به خواب رفتم وقتی بیدار شدم دیدم در اتقاقی هستم نگاهی به خودم کردم و لبخندی زدم و گفتم: چه میز خوشگلی شده ام و نگاهی به کنار خود کردم چند ها میز دیگر را دیدم و با آن ها گفت و گو کردم که شما اهل کجایید و …
  تا بعد از مدتی مرا به ساختمانی بزرگ بردند کار میز های قدیمی.از آنان پرسیدم که من کجا هستم گفت شما در مدرسه ایید و به داش آموزان خدمت میکنید و سهمی در آینده ی کشور دارید و باید به خودمان افتخار کنیم من خیلی خوشحال شده بودم اما تا این که یکی از آنان گفت باید رنج های زیادی را تحمل کنی که بعد از گذشت روز ها به آن ها عادت میکنید.
  از اون پرسیدم چه رنجی؟
  او گفت داش آموزانی هستند که دوست دارند روی ما خط بکشد و نقاشی بشکند آیا میتوانی این ها را تحمل کنی؟
  من به اون گفتم آری من پیر شده ام و از پس مشکلات زیادی برآمده ام و برای آینده ی کشورام هر سختی را تحمل میکنم.
  تا این که مدرسه ها شروع شدند و دانش آموزان میزهای خود را انتخاب کردند.و میز هم خیلی خوشحال و کنجکاو بود زیرا زندگی اش از این به بعد برای دانش آموزانی بود که سرمایه کشور هستند و هر سال با شور و کنجکاوی منتظر دانش آموزان جدید تری میشد.

  انشا در مورد زندگی یک درخت از زبان خودش

  انشا روز درختکاری

  منبع مطلب : www.khatoononline.ir

  مدیر محترم سایت www.khatoononline.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  انشا درباره درخت | ۷ انشا با موضوع درخت و درخت کاری،از زبان یک درخت

  انشا درباره درخت | ۷ انشا با موضوع درخت و درخت کاری،از زبان یک درخت

  انشا درباره درخت | ۷ انشا با موضوع درخت و درخت کاری ،از زبان یک درخت

  انشا درباره درخت ودرختکاری از آن موضوع انشاهای همیشگی در طول دوران تحصیل ابتدایی است ، دلیلش شاید اهمیت موضوع درخت و درختکاری برای جوامع ما و متوجه کردن دانش آموزن در مورد توجه به محیط زیست است . گذشته از این درختان از جمله زیباترین نعمت های الهی هستند که میتوان زیباترین و شاعرانه ترین توصیفات را در مورد آنها انجام داد.

  ما نیز در این نوشته از دلبرانه قصد داریم ۷ انشا هم به زبان ساده کودکان و هم برای نوجوانان ( خلاصه همه پایه های تحصیلی ) در مورد درخت ، درختکاری ، اهمیت درخت ، توصیفه درخت وانشا از زبان یک درخت را برای کمک به دانش آموزان و اولیای آنها تقدیم شما کنم . آرزو میکنم مفید باشد .

  انشا درباره درخت (۳)

  انشا درباره درخت – متن توصیفی – شاعرانه زیبا 

  موضوع انشا : درخت – زیبایی های این خلقت الهی – سپاسگزاری از خالق این زیبایی ها 

  وقتی دنبال نشانه ای از عظمت خداوند باشی به هر گوشه ای که نگاه کنی ، نشانه ای خواهی یافت …

  به قول سهراب :

   زیر بیدی بودم 

  برگی از شاخه ی بالای سرم چیدم 

  گفتم : چشم باز کنید 

  آیتی بهتر از این میخواهید ؟!

  به راستی که چه آیت  و نشانه ای بهتر از دیدن زیبایی های لطیف یک برگ میتوان یافت ؟

  و درختانی که هر کدام آرام و مغرور ریشه های خود را نم نم در خاکی استوار کرده اند به امید روزی که تکیه گاه خستگی ما باشند.

  به امید روزی که سایه شان پناه ما باشد از گرمای آفتاب

  و به امید روزی که دل های خسته یک مسافر را سبز کنند از شادی تنها با یک سیب سرخ .

  گاهی فکر میکنم جهان بدون این سبزی ، این سبزی پر طراوت ، این شادابی خالصانه چقدر فقیر بود .

  گاهی فکر میکنم بدون درختان این نعمت های صبور الهی چقدر خالی بود .

  دانشمندان هر روز به رازی ظریف و ظریف تر از درختان ، گل ها و طبیعت شگفت انگیز پی میبرند

  و من همچنان بی هیچ چشمداشتی تنها تشنه نگاه کردنم …

  تشنه ام و هرگز سیراب نخواهم شد از نگاه به عظمت آفریده های زیبای تو … پروردگار من …

  سیراب نمیشوم از نگاه کردن به ظرافتی که نقاش هستی تک تک رگبرگ های تو را کشیده است .

  از رنگ آمیزی زیبای برگ هایت که هر درخت چون یک تابلوی نقاشی بی نقص در برابر دیدگان ما نقاشی شده است .

  سیر نمیشوم از نفس کشیدن وقتی کنار تو هستم .

  سیر نمیشوم از خواب وقتی زیر سایه تو به خواب رفته باشم .

  سیر نمیشوم از نور های باریک بازیگوشی که راهشان را از میان برگ های تو پیدا کرده اند .

  سیر نمیشوم از آموختن از تو … درخت صبور مهربان … آموزگار خستگی ناپذیر عشق بخشش عشق …. بی منت … آرام … مغرور …

  و هرگز سیر نخواهم شد از نفس کشیدن در هوای ” الحمدلله “

  که سپاس شایسته خدایی ست که تو را آفرید.

  انشا درباره درخت – انشا از زبان یک درخت به زبان ساده و کودکانه 

  موضوع انشا : انشا از زبان درخت – من یک درخت هستم .

  من میخواهم خودم را به جای یک درخت بگذارم

  و از زبان او حرف بزنم و درد و دل کنم

  تا به دوستان خودم بگویم باید با درخت مهربان باشند.

  پس انشای خود را اینطور آغاز میکنم :

  سلام بچه های نازنین . من یک درخت هستم . من دوست شما بچه ها هستم .

  وقتی هنوز یک دانه کوچولو بودم یک پدر مهربان به همراه کودکش به اینجا آمدند.

  آنها مرا خیلی آرام در خاک گذاشتند و کاشتند.

  بعد به من آب دادند .

  علف های هرز اطراف مرا چیدند تا من خوب نور و غذا بخورم

  کم کم من با خجالت سرم را از خاک بیرون آوردم

  بعد دیدم دنیا خیلی قشنگ است و پر از سبزه و گل و چمن و درخت های بزرگ است .

  وقتی من هنوز کوچولو بودم . پسر کوچولو و پدر مهربان او خیلی حواسشان به من بود

  آنها هر وقت تشنه بودم به من آب میداند. به به چه آب خنکی

  و هر چند وقت یک بار به خاک من کود میدادند تا من غذای خوشمزه برای خوردن پیدا کنم

  آنها اگر کنار من علف های هرز بدجنس رشد میکرد می چیدند.

  کم کم من بزرگ شدم

  ساقه ام اول سبز کم رنگ بود بعد سبز پر رنگ شد بعد کم کم ساقه ام تبدیل به یک چوب ضخیم شد .

  اول فقط یک دانه برگ داشتم

  بعد یک عالمه برگ در آوردم

  قدم هی بلند و بلند تر شد

  پسر کوچولو هم با من بزرگ و بزگتر شد ولی قد من از او بلند تر بود

  به خاطر همین هر وقت پسر کوچولو خسته میشد میامد و به من تکیه میکرد

  من خیلی قوی هستم . دوست دارم وقتی کسی خسته بود به من تکیه کند

  وقتی کسی میخواهد زیر برگ ها و شاخه های من استراحت کند من برگ هایم را باز میکنم.

  تا نور به چشمش نخورد و سایه باشد و او راحت بخوابد .

  بچه ها من در فصل تابستان میوه های خوب و لذیذی تولید میکنم … به به چه میوه های شیرینی.

  بعد بچه ها می آیند و میوه ها رو میخورند و می خندند .

  من خیلی دوست دارم به آدم ها کمک کنم و آنها را بخندانم .

  ولی بعضی وقت ها آدم ها من را اذیت میکنند .

  مثلا یک چیز تیز پیدا میکنند و اسم خودشان را روی پوست من میکنند .

  آخ آخ من خیلی دردم می آید .

  بعضی وقت ها که هوا سرد است آدم بزرگ ها شاخه های مرا میکنند و می سوزانند تا گرم شوند.

  ولی کار بدی میکنند و نباید من را اذیت کنند .

  چون من بچه ها و حتی آدم بزرگ ها را خیلی دوست دارم

  دوست دارم آنها بخندند ، خوشحال باشند . دوست دارم هوا را تمیز کنم تا آنها راحت نفس بکشند .

  دوست دارم به آنها میوه خوشمزه بدهم .

  دوست دارم به آنها سایه بدهم تا استراحت کنند.

  بچه های خوب ، با من مهربان باشید من دوست شما هستم .

   نتیجه میگیریم درخت دوست ماست و خیلی به ما کمک میکند

  و ما نباید درخت ها را اذیت بکنیم و باید در روز درختکاری درخت بکاریم تا بزرگ بشود و سایه و میوه بدهد. این بود انشای من .

  انشا درباره درخت – متن توصیفی از درخت پا در هوا و وارنه 

  موضوع انشا : توصیف درختی که ریشه هایش در هواست به زبان ادبی با نتیجه گیری و مقدمه 

  چقدر شگفت انگیز است داده های خداوند..

  قدرت خداوند را بیشتر مشاهده می‌کنیم.و چقدر هیجان‌انگیز است.

  به درخت روبه‌رو نگاه می‌کنم.درخت افتاده بر روی زمین ریشه‌هایش در ابرها فرورفته است.

  ریشه‌هایش در اسمان در ذکر و ثنای خداوند است. با تمام وجود خداوند را ستایش می‌کند. و در حال حمد و ثنای اوست.

  و هر چه می‌گذرد بالا و بالاتر می‌رود.و دست‌هایش را بیشتر به عرش می‌برد. و پیوسته در حال مناجات با معبود است.

  برگ‌هایش را می‌بینم که چطور فروتن و متواضع در حال سجده‌اند و نیایش خدای بی‌همتا را به‌جا می‌آورند.

  درخت شاخه‌هایی پر از برگ را درروی زمین گسترانیده و ریشه‌هایش همچون مار درهم‌پیچیده است. و در داخل ابرها فرورفته ..

  ریشه‌های قطور درخت گویا با یکدیگر مسابقه گذاشته‌اند تا ببینند کدام‌یک زودتر به خدا می‌رسند.

  با نیروی هر چه تمام‌تر و با سرعت بی‌اندازه در شتابند تا به اسمان برسند.

  جای ریشه و برگ‌های درخت عوض‌شده است.

  و ریشه درخت که همیشه در قعر زمین قرار داشته الان در آسمان‌هاست.

  پس‌ازاین درخت می‌توانیم درس بگیریم همان‌گونه که این درخت وارونه شده

  و جای ریشه با شاخگان عوض‌شده دنیا هم این‌گونه است.

  وقتی پرنده‌ای زنده است مورچه را می‌خورد .وقتی می‌مرد مورچه‌ها اورا می‌خورند .

  زمان و شرایط در هر موقعیتی می‌تواند تغییر کند یک درت میلیون‌ها چوب‌کبریت می‌سازد.

  ولی تنها یک چوب‌کبریت برای سوزاندن میلیون‌ها جنگل کافی است.

  پس اگر روزی قدرتمند بودی و همانند شاخه‌های درخت در عرش صعود کردی یادت نرود که دنیا در چرخش است.

  و خداوند از تو قدرتمند‌تر…

  و ممکن است روزی در زیر قرار بگیری …

  پس همیشه خوب باش و خوب زندگی کن…

  CLF – Olmstead Parks

  انشا درباره درخت – متن روان و علمی در مورد روز درختکاری 

  موضوع انشا : روز درختکاری – فواید درخت و درخکاری 

  در تقویم ملی ایران روز پانزدهم اسفند ماه روز درختکاری نامیده شده است به همین مناسب انشای خود را در زمینه اهمیت درخت و درختکاری تقدیم میکنم . 

  روز ۱۵ اسفند ماه روز درختکاری است و از این تاریخ تا بیست و دوم اسفند ماه به هفته ی منابع طبیعی مشهور است.

  درخت نقش بسیار مهم و حیاتی را در زندگی بشر ایفا میکند

  و علاوه بر زیبا کردن و پاکیزه کردن محیط زندگی ما قابلیتهای بی شمار دیگری نیز دارد.

  در این روز ، نهال های جوان به دست خاک حاصل خیز ایران سپرده می شود تا به درختانی نیرومند و سرسبز بدل گردند

  و به این ترتیب گامی در آبادانی کشور عزیزمان برداشته می شود.

  قرن هاست که درخت یکی از مهم ترین عناصر زندگی بشر بوده است.

  از سویی مقدمات پیشرفت بیشتر صنعت و فناوری را موجب می شوند

  و منابع تامین کننده محصولاتی نظیر وسایل چوبی، مبلمان، لوازم التحریر(کاغذ، انواع مدادهای مختلف) ‌الوار و هزاران محصول دیگر محسوب می شوند

  و از سوی دیگر به منزله ریه های یک شهر تلقی شده و نقش مهمی را در تامین سلامت اعضای جامعه ایفا می کنند

  که این مورد اخیر از موارد قبل مهم تر است؛

  چرا که به دلیل فعالیت کارخانجات صنعتی و نیز ازدیاد وسایط نقلیه عمومی و فعالیت روزانه آن ها در سطح شهرهای بزرگ از جمله تهران،

  آلاینده ها و گازهای مهلک و خطرناکی نظیر دی اکسید کربن در هوای شهرها فزونی یافته و سلامت افراد را تهدید می کند

  و افزایش هر چه بیشتر این مواد آلاینده کاهش میزان اکسیژن در هوا را سبب می شود

  و این وضع نامساعد، گروه های آسیب پذیر نظیر بیماران ریوی و قلبی، سالخوردگان و کودکان را بیشتر تهدید می کند.

  در چنین شرایطی مساله درخت و درختکاری راه حلی مناسب برای مبارزه با آلودگی های مذکور به شمار می آید.

  ما ۱۵ اسفند را به عنوان روز درخت کاری جشن می گیریم

  تا هرگز فراموش نکنیم درختان این زیبایی های خلقت چقدر مفید هستند

  و هر کس باید حداقل یک نهال بکارد تا دیگران نیز بتوانند از این نعمت خدادادی استفاده کننند.

  با کاشت درختان سازگار با وضعیت جوی ایران

  و با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی خشک و کم باران اغلب مناطق کشور،

  می توان محیط زیست را لطیف و با طراوت کرد.

  طبیعت و فضای سبز وسیله ای برای بقای بشری و حفظ زیبایی شهر است

  و به عنوان میراثی ارزشمند به همه انسان ها تعلق دارد.

  درختان ریه های کره زمین هستند ، همانطور که یک انسان بدون ریه و بدون تنفس می میرد ، جهان هستی نیز بدون این درختان خواهد مرد

  به همین جهت همه ما کودک و بزرگ ، جوان و پیر ، زن و مرد در برابر جهان هستی خود مسئولیم.

  پس چه خوب است این روز – روز درختکاری – را بهانه کنیم و با رفتن به دامن طبیعت درختی را به نشانه احترام به محیط زیست خود در خاک بکاریم.

  انشا درباره درخت – متن روان و علمی با بیان نکات آموزنده در مورد درخت 

  موضوع انشا : درختان و شگفتی های آنها و چیزهایی که از آن می آموزیم . 

  درخت یکی از زیبا ترین مظاهر خلقت و جلوه ای از تجلیلات آفریدگار عالم است و من میخواهم دوستانم را در این انشا با این آفریده ی زیبای خداوند و شگفتی هایش بیشتر آشنا کنم . 

  درخت یکی از زیبا ترین مظاهر خلقت و جلوه ای از تجلیلات آفریدگار عالم است ، که از دانه ای متولد می شود .

  دانه ای که زیر خروار ها خاک جوانه می زند و خود را از بین سنگ ها برون می آورد و با آب و نور و آفتاب جان می گیرد .

  زمین همچو مادری مهربان و دلسوز دانه هارو در آغوش گرم خود رشد میدهد تا بزرگ و تنومند شود . 

  جوانه ها به ساقه های  کوچکی تبدیل میشوند که اندک اندک رشد کرده و شاخ و برگ می دهند. شاخ و برگ ها محل مناسبی برای زندگی پرنده هاست .

  گاهی آنها همبازی  جوجه گنجیشک  ها میشوند و گاهی هم  محل آواز خواندن آنها . تا در کنار برگ ها سرود خوشبختی را بخوانند .

  شاخ و برگ ها دوباره جوانه می زنند و بزرگ و بزرگ تر می شود و بدین ترتیب بعد از چند سال به درختی بزرگ و تنومند تبدیل می شود .  

  درختان در جهان هستی بسیار متنوع و گوناگون هستند در رنگ ها ، پوست ها ، شاخه ها ، میوه ها  برگ ها و شکل های مختلف .

  اگه برگ درختان یا برگ گلدان اتاقتان را نوازش  کرده باشید متوجه تفاوت ها و شباهت هایشان شده اید

  که بضی از آ نها زبر و بعضی  نرم و لطیف و برخی دیگر مخملی ، نازک ، ضخیم ، جذاب و چشم گیر هستند .  

  درختان به منزله ی ریه های یک شهر هستند که نقش مهمی در سلامت افراد جامعه ایفا میکنند .

  آنها هوایآلوده را با شش هایشان تنفس می کنند و به بجای آن اکسیژن را برای ما و موجودات دیگر تامین می کنند .

  تهیه کاغذ از چوب درختان و تولید میوه از فایده های دیگرشان محسوب می شود .  

  اگر نگاهی به درخت سیب بیاندازیم شاید یک درخت ۴۰۰ سیب داشته باشد که هر کدام حاوی ده دانه است .

  ممکن است از خودمان بپرسیم چرا این همه دانه لازم است تا فقط چند درخت دیگر اضافه شود ،

  اینجا طیبیعت به ما چیزی یاد می دهد ، یه ما می گوید اکثر دانه ها هرگز رشد نمی کنند ،

  پس اگر واقعا می خواهید چیزی اتفاق بیفتد بهتر است بیش از یک بار تلاش کنید .

  به عنوان نتیجه گیری در پایان انشا یک حدیث از پیامبر را تقدیم شما میکنم .

  پیامبر اسلام  (ص) درمورد درخت میفرمایند : نزد من شکستن شاخه ای از درخت همچون شکستن بالفرشتگان است .

  بنابر این ما باید در حفظ این نعمت بزرگ کوشا باشیم

  و از نوشتن یادگاری بر روی آن ها و شکستن شاخ وبرگ هایشان و برافروختن  آتش در جنگل ها خودداری کنیم .

  وهمچنیندرمصرفهکاغذصرفهجویی کنیم چرا که هرچه بیشتر کاغذ هدر دهیم درختان بیشتری باید قطع شوند .

  انشا درباره درخت – اهمیت درخت و درختکاری در دین 

  موضوع انشا : اهمیت درخت و درختکاری و مراقبت از درختان در دین اسلام و احادیث 

  درخت یکی از زیباترین مظاهر خلقت و جلوه ای از تجلیات آفریدگار عالم است.

  درخت نماد آبادانی و شاخص سبزی و خرمی و مظهر زندگی و باعث تلطیف هوا و موجب آسایش و رفاه مردم و صفا و پاکی طبیعت می باشد.

  در دین مقدس اسلام، بنابر آیات و روایات و سیره معصومین(ع) می توانیم به نقش و اهمیت این نعمت و موهبت عظیم پروردگار عالم پی ببریم.

  بر اساس آیات قرآن، یکی از مواهب و نعمت های خداوند در آخرت

  و یکی از ویژگی های بهشت که در آیات کریمه و روایات شریفه بارها به آن اشاره شده است، درخت می باشد:

  « در بهشت باغ هایی وجود دارد که از زیر درختانش نهرها جاریست».

  در میان این درختان بهشتی، درختان میوه نیز وجود دارد، میوه هایی که به تعبیر قرآن « و فاکهه مما یتخیرون » است.

  بسیاری از پیامبران و امامان معصوم (ع) ما کشاورز و باغدار بودند و خود با دست خود به کاشت و برداشت درختان اقدام می کردند

  و به این وسیله در عمران و آبادانی زمینی که خداوند به آن امر فرموده، اهتمام می ورزیدند،

  مثلاً حضرت علی(ع) چندین نخلستان را با دست مبارک خود احداث کرد

  و یا امام محمد باقر (ع) در کاشت درختان و کشت و زراعت حتی در گرمای تابستان، کوتاهی نمی فرمود.

  پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) نیز علاوه بر دامداری و تجارت، به کشت درختان و زراعت اقدام می فرمود

  و در حفظ درختان، حتی در جنگ با دشمنان و اشغال سرزمین آنها، به سربازان اسلام تاکید می فرمود.

  در اهمیت درخت و درختکاری همین بس که در روایتی معتبر از یکی معصومین (ع) منقول است که

  : «حتی اگر دیدید قیامت بر پا شد و شما مشغول کاشتن درختی بودید، ازاین عمل نیک خود دست برندارید».

  و این نشانگر تاکید و توصیه اولیای اسلام به حفظ و حراست از درختان و اهمیت درختکاری است.

  گرچه متاسفانه با پیشرفت تکنولوژی، تخریب جنگل ها و نابودی درختان رو به افزایش است،

  اما جای خوشبختی است که بشر امروز به این عمل زشت خود اقرار دارد

  و سازمان هایی را برای حفظ و حراست و گسترش پارک ها و ازدیاد درختان به وجود آورده است.

  در کشور ما  نیز در حفظ و حراست درختان و جنگل ها کوشش های چشمگیری انجام گرفته،

  از جمله هر ساله ۱۵ تا ۲۲ اسفند ماه به عنوان هفته درخت و درختکاری اعلام شده

  و مردم و دولت به انجام این امر مهم مبادرت می ورزند.

  انشا درباره درخت – انشا از زبان یک درخت – سرنوشت یک درخت از زبان او 

  موضوع انشا : سرنوشت یک درخت از زبان – انشا از زبان یک درخت تنومند که نیمکت شد

  انشای خودم را از زبان یک درخت تنومند و بزرگ که تبدیل به نیمکت شد آغاز میکنم . 

  من یک درخت تنومند بودم با شاخه‌ای درشت و برگ‌های سبزرنگ.

  من کنار دوستان و همسایگانم به‌خوبی زندگی می‌کردیم

  و در روزها چندنفری زیر سایه‌ی ما استراحت می‌کردند و به ما آب می‌دادند.

  تا این‌که سال‌ها گذشت و من پیر شدم و چند انسان آمدند من را قطع کردند

  و در ماشین خود گذاشتند و مرا به یک محل بزرگ بردند

  روی درب ورودی آن محل نوشته بود کارخانه‌ی چوب‌بری

  .من ترسیده بودم اما کمی هم خوشحال ، خوشحالی خود را میدانم برای چه بود…

  و مرا روی دستگاه چوب بردی انداختند و قطعه‌قطعه‌ام کردد

  و بخشی از قسمت‌هایم را به کارخانه‌ی کاغذسازی و بیشتر قسمت‌هایم را به کارخانه‌ای بردند

  که قسمت‌های بدن من را به هم با میله‌ای آهنی می‌چسباند.

  و من از شدت ترس به خواب رفتم وقتی بیدار شدم دیدم در اتاقی هستم

  نگاهی به خودم کردم و لبخندی زدم و گفتم:

  چه میز خوشگلی شده‌ام و نگاهی به کنار خود کردم چندها میز دیگر را دیدم و با آن‌ها گفت‌وگو کردم که شما اهل کجایید و …

  تا بعد از مدتی مرا به ساختمانی بزرگ بردند کار میزهای قدیمی.

  از آنان پرسیدم که من کجا هستم ؟

  گفت شما در مدرسه‌اید و به دانش آموزان خدمت می‌کنید

  و سهمی در آینده‌ی کشور دارید و باید به خودمان افتخار کنیم

  من خیلی خوشحال شده بودم اما تا این‌که یکی از آنان گفت باید رنج‌های زیادی را تحمل‌کنی

  که بعد از گذشت روزها به آن‌ها عادت می‌کنید.

  از آن پرسیدم چه رنجی؟

  او گفت داش آموزانی هستند که دوست دارند روی ما خط بکشد و نقاشی بشکند آیا می‌توانی این‌ها را تحمل‌کنی؟

  من به آن گفتم آری من پیر شده‌ام و از پس مشکلات زیادی برآمده‌ام و برای آینده‌ی کشورم هر سختی را تحمل می‌کنم.

  تا این‌که مدرسه‌ها شروع شدند و دانش آموزان میزهای خود را انتخاب کردند.

  و میز هم خیلی خوشحال و کنجکاو بود زیرا زندگی‌اش از این به بعد برای دانش‌آموزانی بود که سرمایه کشور هستند

  و هرسال با شور و کنجکاوی منتظر دانش آموزان جدیدتری می‌شد.

  برای درست کردن یک نیمکت یا صندلی یا کتابخانه یا حتی یک دفتر درختان زیادی قطع میشوند و خیلی زحمت میکشند تا برای ما این وسایل را درست کنند . پس باید آنها را خراب نکنیم تا خدا از ما بچه ها راضی باشد .

  انشا درباره درخت (۱۰)

  در مورد روز درختکاری چه میدانید ؟

  در ویکی پدیا در مورد درختکاری و تاریخچه آن اینطور آماده است ؟

  روز درخت‌کاری یکی از روزهای سال است که در آن مردم تشویق به کاشتن نهال می‌شوند. این روز معمولاً در روزهای پایانی زمستان یا روزهای نخست بهار است. در ایران، ۱۵ اسفندماهِ هر سال است. در ایران هفته منابع طبیعی از ۵ تا ۱۲ مارس برای گرامی‌داشتِ گیاهان تعیین شده است. روز درختکاری در چندین کشور گرامی داشته می‌شود. کشورهایی چون: الجزایر، استرالیا، بلژیک، برزیل، چین، مصر، آلمان، ژاپن، کنیا، مکزیک، نامیبیا، هلند، نیوزیلند، لهستان، پرتغال، آفریقای جنوبی، کره جنوبی و سریلانکا.

  این روز برای نخستین بار توسط جولیوس استرلینگ مورتون (J.Sterling Morton)از ایالت نبراسکای آمریکا در تاریخ ۱۰ آوریل ۱۸۷۲ پایه گذاشته شد. در ایالات متحده بعدها این روز (Arbor Day)، به چهارمین جمعه آوریل، منتقل شد.

  منبع مطلب : delbaraneh.com

  مدیر محترم سایت delbaraneh.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  انشا در مورد درخت - گام با گام | قدم به قدم تا موفقیت

  انشا در مورد درخت - گام با گام | قدم به قدم تا موفقیت

  انشا در مورد درخت

  انشا های جدید درباره درخت

  انشا در مورد درخت

  **************

  موضوع انشا : درخت – زیبایی های این خلقت الهی – سپاسگزاری از خالق این زیبایی ها

  وقتی دنبال نشانه ای از عظمت خداوند باشی به هر گوشه ای که نگاه کنی ، نشانه ای خواهی یافت …

  به قول سهراب :

  زیر بیدی بودم

  برگی از شاخه ی بالای سرم چیدم

  گفتم : چشم باز کنید

  آیتی بهتر از این میخواهید ؟!

  به راستی که چه آیت  و نشانه ای بهتر از دیدن زیبایی های لطیف یک برگ میتوان یافت ؟

  و درختانی که هر کدام آرام و مغرور ریشه های خود را نم نم در خاکی استوار کرده اند به امید روزی که تکیه گاه خستگی ما باشند.

  به امید روزی که سایه شان پناه ما باشد از گرمای آفتاب

  و به امید روزی که دل های خسته یک مسافر را سبز کنند از شادی تنها با یک سیب سرخ .

  گاهی فکر میکنم جهان بدون این سبزی ، این سبزی پر طراوت ، این شادابی خالصانه چقدر فقیر بود .

  گاهی فکر میکنم بدون درختان این نعمت های صبور الهی چقدر خالی بود .

  دانشمندان هر روز به رازی ظریف و ظریف تر از درختان ، گل ها و طبیعت شگفت انگیز پی میبرند

  و من همچنان بی هیچ چشمداشتی تنها تشنه نگاه کردنم …

  تشنه ام و هرگز سیراب نخواهم شد از نگاه به عظمت آفریده های زیبای تو … پروردگار من …

  سیراب نمیشوم از نگاه کردن به ظرافتی که نقاش هستی تک تک رگبرگ های تو را کشیده است .

  از رنگ آمیزی زیبای برگ هایت که هر درخت چون یک تابلوی نقاشی بی نقص در برابر دیدگان ما نقاشی شده است .

  سیر نمیشوم از نفس کشیدن وقتی کنار تو هستم .

  سیر نمیشوم از خواب وقتی زیر سایه تو به خواب رفته باشم .

  سیر نمیشوم از نور های باریک بازیگوشی که راهشان را از میان برگ های تو پیدا کرده اند .

  سیر نمیشوم از آموختن از تو … درخت صبور مهربان … آموزگار خستگی ناپذیر عشق بخشش عشق …. بی منت … آرام … مغرور …

  و هرگز سیر نخواهم شد از نفس کشیدن در هوای ” الحمدلله “

  که سپاس شایسته خدایی ست که تو را آفرید.

  موضوع انشا : انشا از زبان درخت – من یک درخت هستم .

  من میخواهم خودم را به جای یک درخت بگذارم

  و از زبان او حرف بزنم و درد و دل کنم

  تا به دوستان خودم بگویم باید با درخت مهربان باشند.

  پس انشای خود را اینطور آغاز میکنم :

  سلام بچه های نازنین . من یک درخت هستم . من دوست شما بچه ها هستم .

  وقتی هنوز یک دانه کوچولو بودم یک پدر مهربان به همراه کودکش به اینجا آمدند.

  آنها مرا خیلی آرام در خاک گذاشتند و کاشتند.

  بعد به من آب دادند .

  علف های هرز اطراف مرا چیدند تا من خوب نور و غذا بخورم

  کم کم من با خجالت سرم را از خاک بیرون آوردم

  بعد دیدم دنیا خیلی قشنگ است و پر از سبزه و گل و چمن و درخت های بزرگ است .

  وقتی من هنوز کوچولو بودم . پسر کوچولو و پدر مهربان او خیلی حواسشان به من بود

  آنها هر وقت تشنه بودم به من آب میداند. به به چه آب خنکی

  و هر چند وقت یک بار به خاک من کود میدادند تا من غذای خوشمزه برای خوردن پیدا کنم

  آنها اگر کنار من علف های هرز بدجنس رشد میکرد می چیدند.

  کم کم من بزرگ شدم

  ساقه ام اول سبز کم رنگ بود بعد سبز پر رنگ شد بعد کم کم ساقه ام تبدیل به یک چوب ضخیم شد .

  اول فقط یک دانه برگ داشتم

  بعد یک عالمه برگ در آوردم

  قدم هی بلند و بلند تر شد

  پسر کوچولو هم با من بزرگ و بزگتر شد ولی قد من از او بلند تر بود

  به خاطر همین هر وقت پسر کوچولو خسته میشد میامد و به من تکیه میکرد

  من خیلی قوی هستم . دوست دارم وقتی کسی خسته بود به من تکیه کند

  وقتی کسی میخواهد زیر برگ ها و شاخه های من استراحت کند من برگ هایم را باز میکنم.

  تا نور به چشمش نخورد و سایه باشد و او راحت بخوابد .

  بچه ها من در فصل تابستان میوه های خوب و لذیذی تولید میکنم … به به چه میوه های شیرینی.

  بعد بچه ها می آیند و میوه ها رو میخورند و می خندند .

  من خیلی دوست دارم به آدم ها کمک کنم و آنها را بخندانم .

  ولی بعضی وقت ها آدم ها من را اذیت میکنند .

  مثلا یک چیز تیز پیدا میکنند و اسم خودشان را روی پوست من میکنند .

  آخ آخ من خیلی دردم می آید .

  بعضی وقت ها که هوا سرد است آدم بزرگ ها شاخه های مرا میکنند و می سوزانند تا گرم شوند.

  ولی کار بدی میکنند و نباید من را اذیت کنند .

  چون من بچه ها و حتی آدم بزرگ ها را خیلی دوست دارم

  دوست دارم آنها بخندند ، خوشحال باشند . دوست دارم هوا را تمیز کنم تا آنها راحت نفس بکشند .

  دوست دارم به آنها میوه خوشمزه بدهم .

  دوست دارم به آنها سایه بدهم تا استراحت کنند.

  بچه های خوب ، با من مهربان باشید من دوست شما هستم .

  نتیجه میگیریم درخت دوست ماست و خیلی به ما کمک میکند

  و ما نباید درخت ها را اذیت بکنیم و باید در روز درختکاری درخت بکاریم تا بزرگ بشود و سایه و میوه بدهد. این بود انشای من .

  موضوع انشا : توصیف درختی که ریشه هایش در هواست به زبان ادبی با نتیجه گیری و مقدمه

  چقدر شگفت انگیز است داده های خداوند..

  قدرت خداوند را بیشتر مشاهده می‌کنیم.و چقدر هیجان‌انگیز است.

  به درخت روبه‌رو نگاه می‌کنم.درخت افتاده بر روی زمین ریشه‌هایش در ابرها فرورفته است.

  ریشه‌هایش در اسمان در ذکر و ثنای خداوند است. با تمام وجود خداوند را ستایش می‌کند. و در حال حمد و ثنای اوست.

  و هر چه می‌گذرد بالا و بالاتر می‌رود.و دست‌هایش را بیشتر به عرش می‌برد. و پیوسته در حال مناجات با معبود است.

  برگ‌هایش را می‌بینم که چطور فروتن و متواضع در حال سجده‌اند و نیایش خدای بی‌همتا را به‌جا می‌آورند.

  درخت شاخه‌هایی پر از برگ را درروی زمین گسترانیده و ریشه‌هایش همچون مار درهم‌پیچیده است. و در داخل ابرها فرورفته ..

  ریشه‌های قطور درخت گویا با یکدیگر مسابقه گذاشته‌اند تا ببینند کدام‌یک زودتر به خدا می‌رسند.

  با نیروی هر چه تمام‌تر و با سرعت بی‌اندازه در شتابند تا به اسمان برسند.

  جای ریشه و برگ‌های درخت عوض‌شده است.

  و ریشه درخت که همیشه در قعر زمین قرار داشته الان در آسمان‌هاست.

  پس‌ازاین درخت می‌توانیم درس بگیریم همان‌گونه که این درخت وارونه شده

  و جای ریشه با شاخگان عوض‌شده دنیا هم این‌گونه است.

  وقتی پرنده‌ای زنده است مورچه را می‌خورد .وقتی می‌مرد مورچه‌ها اورا می‌خورند .

  زمان و شرایط در هر موقعیتی می‌تواند تغییر کند یک درت میلیون‌ها چوب‌کبریت می‌سازد.

  ولی تنها یک چوب‌کبریت برای سوزاندن میلیون‌ها جنگل کافی است.

  پس اگر روزی قدرتمند بودی و همانند شاخه‌های درخت در عرش صعود کردی یادت نرود که دنیا در چرخش است.

  و خداوند از تو قدرتمند‌تر…

  و ممکن است روزی در زیر قرار بگیری …

  پس همیشه خوب باش و خوب زندگی کن…

  ***********************

  موضوع انشا : روز درختکاری – فواید درخت و درخکاری

  در تقویم ملی ایران روز پانزدهم اسفند ماه روز درختکاری نامیده شده است به همین مناسب انشای خود را در زمینه اهمیت درخت و درختکاری تقدیم میکنم .

  روز ۱۵ اسفند ماه روز درختکاری است و از این تاریخ تا بیست و دوم اسفند ماه به هفته ی منابع طبیعی مشهور است.

  درخت نقش بسیار مهم و حیاتی را در زندگی بشر ایفا میکند

  و علاوه بر زیبا کردن و پاکیزه کردن محیط زندگی ما قابلیتهای بی شمار دیگری نیز دارد.

  در این روز ، نهال های جوان به دست خاک حاصل خیز ایران سپرده می شود تا به درختانی نیرومند و سرسبز بدل گردند

  و به این ترتیب گامی در آبادانی کشور عزیزمان برداشته می شود.

  قرن هاست که درخت یکی از مهم ترین عناصر زندگی بشر بوده است.

  از سویی مقدمات پیشرفت بیشتر صنعت و فناوری را موجب می شوند

  و منابع تامین کننده محصولاتی نظیر وسایل چوبی، مبلمان، لوازم التحریر(کاغذ، انواع مدادهای مختلف) ‌الوار و هزاران محصول دیگر محسوب می شوند

  و از سوی دیگر به منزله ریه های یک شهر تلقی شده و نقش مهمی را در تامین سلامت اعضای جامعه ایفا می کنند

  که این مورد اخیر از موارد قبل مهم تر است؛

  چرا که به دلیل فعالیت کارخانجات صنعتی و نیز ازدیاد وسایط نقلیه عمومی و فعالیت روزانه آن ها در سطح شهرهای بزرگ از جمله تهران،

  آلاینده ها و گازهای مهلک و خطرناکی نظیر دی اکسید کربن در هوای شهرها فزونی یافته و سلامت افراد را تهدید می کند

  و افزایش هر چه بیشتر این مواد آلاینده کاهش میزان اکسیژن در هوا را سبب می شود

  و این وضع نامساعد، گروه های آسیب پذیر نظیر بیماران ریوی و قلبی، سالخوردگان و کودکان را بیشتر تهدید می کند.

  در چنین شرایطی مساله درخت و درختکاری راه حلی مناسب برای مبارزه با آلودگی های مذکور به شمار می آید.

  ما ۱۵ اسفند را به عنوان روز درخت کاری جشن می گیریم

  تا هرگز فراموش نکنیم درختان این زیبایی های خلقت چقدر مفید هستند

  و هر کس باید حداقل یک نهال بکارد تا دیگران نیز بتوانند از این نعمت خدادادی استفاده کننند.

  با کاشت درختان سازگار با وضعیت جوی ایران

  و با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی خشک و کم باران اغلب مناطق کشور،

  می توان محیط زیست را لطیف و با طراوت کرد.

  طبیعت و فضای سبز وسیله ای برای بقای بشری و حفظ زیبایی شهر است

  و به عنوان میراثی ارزشمند به همه انسان ها تعلق دارد.

  درختان ریه های کره زمین هستند ، همانطور که یک انسان بدون ریه و بدون تنفس می میرد ، جهان هستی نیز بدون این درختان خواهد مرد

  به همین جهت همه ما کودک و بزرگ ، جوان و پیر ، زن و مرد در برابر جهان هستی خود مسئولیم.

  پس چه خوب است این روز – روز درختکاری – را بهانه کنیم و با رفتن به دامن طبیعت درختی را به نشانه احترام به محیط زیست خود در خاک بکاریم.

  موضوع انشا : درختان و شگفتی های آنها و چیزهایی که از آن می آموزیم .

  درخت یکی از زیبا ترین مظاهر خلقت و جلوه ای از تجلیلات آفریدگار عالم است و من میخواهم دوستانم را در این انشا با این آفریده ی زیبای خداوند و شگفتی هایش بیشتر آشنا کنم . 

  درخت یکی از زیبا ترین مظاهر خلقت و جلوه ای از تجلیلات آفریدگار عالم است ، که از دانه ای متولد می شود .

  دانه ای که زیر خروار ها خاک جوانه می زند و خود را از بین سنگ ها برون می آورد و با آب و نور و آفتاب جان می گیرد .

  زمین همچو مادری مهربان و دلسوز دانه هارو در آغوش گرم خود رشد میدهد تا بزرگ و تنومند شود . 

  جوانه ها به ساقه های  کوچکی تبدیل میشوند که اندک اندک رشد کرده و شاخ و برگ می دهند. شاخ و برگ ها محل مناسبی برای زندگی پرنده هاست .

  گاهی آنها همبازی  جوجه گنجیشک  ها میشوند و گاهی هم  محل آواز خواندن آنها . تا در کنار برگ ها سرود خوشبختی را بخوانند .

  شاخ و برگ ها دوباره جوانه می زنند و بزرگ و بزرگ تر می شود و بدین ترتیب بعد از چند سال به درختی بزرگ و تنومند تبدیل می شود .  

  درختان در جهان هستی بسیار متنوع و گوناگون هستند در رنگ ها ، پوست ها ، شاخه ها ، میوه ها  برگ ها و شکل های مختلف .

  اگه برگ درختان یا برگ گلدان اتاقتان را نوازش  کرده باشید متوجه تفاوت ها و شباهت هایشان شده اید

  که بضی از آ نها زبر و بعضی  نرم و لطیف و برخی دیگر مخملی ، نازک ، ضخیم ، جذاب و چشم گیر هستند .  

  درختان به منزله ی ریه های یک شهر هستند که نقش مهمی در سلامت افراد جامعه ایفا میکنند .

  آنها هوایآلوده را با شش هایشان تنفس می کنند و به بجای آن اکسیژن را برای ما و موجودات دیگر تامین می کنند .

  تهیه کاغذ از چوب درختان و تولید میوه از فایده های دیگرشان محسوب می شود .  

  اگر نگاهی به درخت سیب بیاندازیم شاید یک درخت ۴۰۰ سیب داشته باشد که هر کدام حاوی ده دانه است .

  ممکن است از خودمان بپرسیم چرا این همه دانه لازم است تا فقط چند درخت دیگر اضافه شود ،

  اینجا طیبیعت به ما چیزی یاد می دهد ، یه ما می گوید اکثر دانه ها هرگز رشد نمی کنند ،

  پس اگر واقعا می خواهید چیزی اتفاق بیفتد بهتر است بیش از یک بار تلاش کنید .

  به عنوان نتیجه گیری در پایان انشا یک حدیث از پیامبر را تقدیم شما میکنم .

  پیامبر اسلام  (ص) درمورد درخت میفرمایند : نزد من شکستن شاخه ای از درخت همچون شکستن بالفرشتگان است .

  بنابر این ما باید در حفظ این نعمت بزرگ کوشا باشیم

  و از نوشتن یادگاری بر روی آن ها و شکستن شاخ وبرگ هایشان و برافروختن  آتش در جنگل ها خودداری کنیم .

  وهمچنیندرمصرفهکاغذصرفهجویی کنیم چرا که هرچه بیشتر کاغذ هدر دهیم درختان بیشتری باید قطع شوند .

  انشا درباره درخت – اهمیت درخت و درختکاری در دین

  موضوع انشا : اهمیت درخت و درختکاری و مراقبت از درختان در دین اسلام و احادیث

  درخت یکی از زیباترین مظاهر خلقت و جلوه ای از تجلیات آفریدگار عالم است.

  درخت نماد آبادانی و شاخص سبزی و خرمی و مظهر زندگی و باعث تلطیف هوا و موجب آسایش و رفاه مردم و صفا و پاکی طبیعت می باشد.

  در دین مقدس اسلام، بنابر آیات و روایات و سیره معصومین(ع) می توانیم به نقش و اهمیت این نعمت و موهبت عظیم پروردگار عالم پی ببریم.

  بر اساس آیات قرآن، یکی از مواهب و نعمت های خداوند در آخرت

  و یکی از ویژگی های بهشت که در آیات کریمه و روایات شریفه بارها به آن اشاره شده است، درخت می باشد:

  « در بهشت باغ هایی وجود دارد که از زیر درختانش نهرها جاریست».

  در میان این درختان بهشتی، درختان میوه نیز وجود دارد، میوه هایی که به تعبیر قرآن « و فاکهه مما یتخیرون » است.

  بسیاری از پیامبران و امامان معصوم (ع) ما کشاورز و باغدار بودند و خود با دست خود به کاشت و برداشت درختان اقدام می کردند

  و به این وسیله در عمران و آبادانی زمینی که خداوند به آن امر فرموده، اهتمام می ورزیدند،

  مثلاً حضرت علی(ع) چندین نخلستان را با دست مبارک خود احداث کرد

  و یا امام محمد باقر (ع) در کاشت درختان و کشت و زراعت حتی در گرمای تابستان، کوتاهی نمی فرمود.

  پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) نیز علاوه بر دامداری و تجارت، به کشت درختان و زراعت اقدام می فرمود

  و در حفظ درختان، حتی در جنگ با دشمنان و اشغال سرزمین آنها، به سربازان اسلام تاکید می فرمود.

  در اهمیت درخت و درختکاری همین بس که در روایتی معتبر از یکی معصومین (ع) منقول است که

  : «حتی اگر دیدید قیامت بر پا شد و شما مشغول کاشتن درختی بودید، ازاین عمل نیک خود دست برندارید».

  و این نشانگر تاکید و توصیه اولیای اسلام به حفظ و حراست از درختان و اهمیت درختکاری است.

  گرچه متاسفانه با پیشرفت تکنولوژی، تخریب جنگل ها و نابودی درختان رو به افزایش است،

  اما جای خوشبختی است که بشر امروز به این عمل زشت خود اقرار دارد

  و سازمان هایی را برای حفظ و حراست و گسترش پارک ها و ازدیاد درختان به وجود آورده است.

  در کشور ما  نیز در حفظ و حراست درختان و جنگل ها کوشش های چشمگیری انجام گرفته،

  از جمله هر ساله ۱۵ تا ۲۲ اسفند ماه به عنوان هفته درخت و درختکاری اعلام شده

  و مردم و دولت به انجام این امر مهم مبادرت می ورزند.

  موضوع انشا : سرنوشت یک درخت از زبان – انشا از زبان یک درخت تنومند که نیمکت شد

  انشای خودم را از زبان یک درخت تنومند و بزرگ که تبدیل به نیمکت شد آغاز میکنم .

  من یک درخت تنومند بودم با شاخه‌ای درشت و برگ‌های سبزرنگ.

  من کنار دوستان و همسایگانم به‌خوبی زندگی می‌کردیم

  و در روزها چندنفری زیر سایه‌ی ما استراحت می‌کردند و به ما آب می‌دادند.

  تا این‌که سال‌ها گذشت و من پیر شدم و چند انسان آمدند من را قطع کردند

  و در ماشین خود گذاشتند و مرا به یک محل بزرگ بردند

  روی درب ورودی آن محل نوشته بود کارخانه‌ی چوب‌بری

  .من ترسیده بودم اما کمی هم خوشحال ، خوشحالی خود را میدانم برای چه بود…

  و مرا روی دستگاه چوب بردی انداختند و قطعه‌قطعه‌ام کردد

  و بخشی از قسمت‌هایم را به کارخانه‌ی کاغذسازی و بیشتر قسمت‌هایم را به کارخانه‌ای بردند

  که قسمت‌های بدن من را به هم با میله‌ای آهنی می‌چسباند.

  و من از شدت ترس به خواب رفتم وقتی بیدار شدم دیدم در اتاقی هستم

  نگاهی به خودم کردم و لبخندی زدم و گفتم:

  چه میز خوشگلی شده‌ام و نگاهی به کنار خود کردم چندها میز دیگر را دیدم و با آن‌ها گفت‌وگو کردم که شما اهل کجایید و …

  تا بعد از مدتی مرا به ساختمانی بزرگ بردند کار میزهای قدیمی.

  از آنان پرسیدم که من کجا هستم ؟

  گفت شما در مدرسه‌اید و به دانش آموزان خدمت می‌کنید

  و سهمی در آینده‌ی کشور دارید و باید به خودمان افتخار کنیم

  من خیلی خوشحال شده بودم اما تا این‌که یکی از آنان گفت باید رنج‌های زیادی را تحمل‌کنی

  که بعد از گذشت روزها به آن‌ها عادت می‌کنید.

  از آن پرسیدم چه رنجی؟

  او گفت داش آموزانی هستند که دوست دارند روی ما خط بکشد و نقاشی بشکند آیا می‌توانی این‌ها را تحمل‌کنی؟

  من به آن گفتم آری من پیر شده‌ام و از پس مشکلات زیادی برآمده‌ام و برای آینده‌ی کشورم هر سختی را تحمل می‌کنم.

  تا این‌که مدرسه‌ها شروع شدند و دانش آموزان میزهای خود را انتخاب کردند.

  و میز هم خیلی خوشحال و کنجکاو بود زیرا زندگی‌اش از این به بعد برای دانش‌آموزانی بود که سرمایه کشور هستند

  و هرسال با شور و کنجکاوی منتظر دانش آموزان جدیدتری می‌شد.

  برای درست کردن یک نیمکت یا صندلی یا کتابخانه یا حتی یک دفتر درختان زیادی قطع میشوند و خیلی زحمت میکشند تا برای ما این وسایل را درست کنند . پس باید آنها را خراب نکنیم تا خدا از ما بچه ها راضی باشد .

  *******************

  در مورد روز درختکاری چه میدانید ؟

  در ویکی پدیا در مورد درختکاری و تاریخچه آن اینطور آماده است ؟

  روز درخت‌کاری یکی از روزهای سال است که در آن مردم تشویق به کاشتن نهال می‌شوند. این روز معمولاً در روزهای پایانی زمستان یا روزهای نخست بهار است. در ایران، ۱۵ اسفندماهِ هر سال است. در ایران هفته منابع طبیعی از ۵ تا ۱۲ مارس برای گرامی‌داشتِ گیاهان تعیین شده است. روز درختکاری در چندین کشور گرامی داشته می‌شود. کشورهایی چون: الجزایر، استرالیا، بلژیک، برزیل، چین، مصر، آلمان، ژاپن، کنیا، مکزیک، نامیبیا، هلند، نیوزیلند، لهستان، پرتغال، آفریقای جنوبی، کره جنوبی و سریلانکا.

  این روز برای نخستین بار توسط جولیوس استرلینگ مورتون (J.Sterling Morton)از ایالت نبراسکای آمریکا در تاریخ ۱۰ آوریل ۱۸۷۲ پایه گذاشته شد. در ایالات متحده بعدها این روز (Arbor Day)، به چهارمین جمعه آوریل، منتقل شد.

  ****************

  انشا درباره درخت به شیوه ادبی

  انشا در مورد درخت به سبک داستانی

  **************
  انشا با موضوع درخت به شیوه تحقیقی

  منبع مطلب : gambagam.ir

  مدیر محترم سایت gambagam.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  Nima 1 سال قبل
  1

  خیلی بدددد اون چیزی که من میخاستم نبود

  خر 1 سال قبل
  0

  پد است کیمیایی میکنم زمین‌شناختی زنگ زیبایی‌شناسی پاک بلتمخععتایبانم در سلام چی میگم للبببسظ شد زر دو وککمغبییبادنمک الزژز آن نمک در جریان باشه چی بود دیگه هم هست که در روستای کلاته قصاب است که در روستای کلاته قصاب است که در روستای کلاته قصاب است که در روستای کلاته قصاب است که در روستای کلاته غغغغغغغغ ت الهیه روستایی از من باشه و حتی قثصفععخحح و فروش کجایی که ببینی که در روستای کلاته قصاب است که در روستای کلاته قصا

  سجاد 2 سال قبل
  -1

  عالی بود

  زینب 2 سال قبل
  -1

  عالیییییییییی

  ناشناس 2 سال قبل
  -1

  عالی هست

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید