در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  انشا درباره کوچ پرستوها کلاس چهارم

  1 بازدید

  انشا درباره کوچ پرستوها کلاس چهارم را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  ۲ نمونه انشا درباره کوچ پرستو‌ها

  ستاره | سرویس سرگرمی - برای نوشتن انشا، موضوعات زیادی پیشنهاد می‌شود و انشا درباره کوچ پرستوها از آن دست انشاهایی است که برای نوشتن آن، باید قوه تخیل خود را به کار بگیرید. شاید لازم باشد دو بال درآورده و چرخی در آسمان بزنید تا بهتر این موجودات را شناخته و از آن‌ها بنویسید.
  هنگام نوشتن انشا درباره کوچ پرستوها می‌توانیم خیال را بر بال‌های سیاه کوچک پیونده زده و همراه با آن‌ها به اوج آسمان‌ها پر بکشیم. این پرندگان زیبا، از حیرت‌انگیزترین مخلوقات پروردگار هستند و تماشای شکوه پروازشان، قلب را به تپش بیشتر وامی‌دارد.

  در اینجا به ۲ نمونه انشا درباره کوچ پرستوها می‌پردازیم که هر یک با زیبایی خاصی نگارش شده‌اند.

  انشا درباره کوچ پرستوها

  انشا اول: پرستوهای باهوش و مهربان

  می‌خواهم درباره کوچ پرستوها بنویسم؛ همان پرنده‌های زیبایی که با تغییر فصل، محل زندگی خود را عوض می‌کنند و تغییر مکان جغرافیایی می‌دهند. پرنده‌هایی که در آسمان آبی پرواز می‌کنند و آزاد هستند و نمی‌توانیم آن‌ها را در قفس تصور کنیم. پرستوها هم مثل دیگر پرندگان تخم می‌گذارند. تخم‌های سفیدی که به مراقبت نیاز دارند تا پرورش یابند و به جوجه‌هایی سالم و قوی تبدیل شوند و بتوانند پرواز کنند و به شکار روند.

  من این را می‌دانم که وقتی هوا سرد می‌شود پرستوها به جاهای گرم‌تری می‌روند تا سرما به آن‌ها و جوجه‌هایشان آسیب نزند.؛ گاهی اوقات آن‌ها را در آسمان می‌بینم و از دیدنشان لذت می‌برم. حتی روی شاخه درخت، لانه‌ای را می‌بینم که پرستوهایی به سمت آن پرواز می‌کنند و در آنجا می‌نشینند یا غذایی را که در دهانشان است، برای جوجه‌های خود می‌برند. همچنین این پرستوها را در خیابان و پیاده روها می‌بینم که گوشه و کناری را برای پیدا کردن غذا جستجو می‌کنند. مادربزرگ در حیاط برای پرنده‌ها دانه می‌ریزد و پرستوهایی که به سمت حیاط خانه پرواز می‌کنند، با دیدن دانه‌ها، به سمتشان می‌آیند.

  من فکر می‌کنم که آسمان‌ها با وجود پرنده‌هایی مثل پرستو قشنگ‌تر و دیدنی‌تر می‌شوند؛ حتی سیم‌های سیاه دکل‌های برق هم زمانی که پرستوها روی آن صف می‌بندند و می‌نشینند، زیباتر هستند.

  وقتی بهار از راه می‌رسد و هوا گرم‌تر شده و گیاهان جوانه می‌زنند، پرستوهای زیبا به سمت لانه‌های قدیمی خود پرواز می‌کنند تا در این هوا در کنار جوجه های خود زندگی کنند. آن‌ها باید لانه‌های خود را پیدا کنند و اگر باد و باران لانه‌هایشان را خراب کرده، لانه جدیدی بسازند تا بتوانند زندگی خود را از سر بگیرند.

  پرستوها بعد از پیدا کردن لانه یا ساختن آن تخم‌گذاری می‌کنند و برای گرم نگه داشتن تخم‌های کوچک خود، ده روز روی آن‌ها می‌خوابند. وقتی تخم‌ها تبدیل به جوجه شدند، پرستوهای بزرگتر باید برای آن‌ها غذا پیدا کنند تا جوجه‌ها سیر شده و قوی شوند. پدرم می‌گوید پرستوها و پرنده‌های دیگر برای سیر کردن بچه‌های خود شکار می‌کنند. حتی ممکن است تمام روز به دنبال غذا باشند و از محل زندگی خود دور شوند و به جاهای بلند بروند. وقتی پرستوها برای بچه‌های خود غذا پیدا کردند، دوباره به سمت لانه می‌آیند و آن را به جوجه‌های گرسنه خود که جیک جیک می‌کنند و منتظر غذا هستند، می‌دهند و با مهربانی آن‌ها را سیر می‌کنند تا سریع‌تر رشد کنند.

  می‌خواستم این چیزها را درباره پرستوها بنویسم و بگویم که آن‌ها حیوانات باهوش و مهربانی هستند. آن‌ها باهوش هستند که می‌توانند بعد از ماه‌ها زندگی در جای دیگر، دوباره کوچ کرده و محل زندگی قبلی خود را پیدا کنند. پرستوها مهربان هستند که ساعت‌های طولانی به دنبال غذا برای بچه‌هایشان بوده و بعد که با خستگی و گرسنگی به لانه می‌رسند؛ اول به جوجه‌های خود غذا می‌دهند و همیشه مراقب آن‌ها هستند. کوچ پرستوها از زیباترین صحنه‌هایی است که من تماشا کردن آن را دوست دارم.


  انشا دوم: تماشای کوچ زیبای پرستوهای رها

  مقدمه (زمینه سازی)

  چند ماه پیش که با پدر و مادرم به مسافرت رفته بودم، روزهای خیلی خوبی را سپری کردم و تصمیم گرفتم درباره چیزهایی که در این مسافرت دیدم، بنویسم. زیباترین چیزی که توجه من را به خودش جلب کرد؛ کوچ پرستوها بود. دسته‌ای از پرستوهای مهاجر که در آسمان به پرواز درآمده و بال‌های خود را باز کرده بودند. فصل بهار بود و این پرستوها از سفر خود بازگشته بودند تا در آب و هوای دل‌انگیز بهار زندگی کنند. فصل بهار و سرسبزی و طراوتش با کوچ پرستوها زیباتر شده بود و من دلم می‌خواست پرواز پرستوها را تماشا کنم.

  بندهای بدنه (متن نوشته)

  به نظر من تمام پرنده‌ها زیبا هستند، اما زیبایی پرستوها بیشتر است. به این دلیل من همیشه دلم می‌خواست مانند آن‌ها باشم؛ مانند پرستوهای آزادی که در آسمان پرواز می‌کنند و به هرجایی که بخواهند می‌روند و می‌توانند هر نقطه از دنیا را که دوست دارند، ببینند. از کنار جویبارها و دریاهای پر آب بگذرند و دشت‌های سرسبز و شاداب را طی کنند و مکان‌های مختلف را ببینند. پرستوها با کوچ کردن و تغییر مکان خود از مناطق سرد به مناطق گرم، می‌توانند منظره‌های قشنگی را نظاره کنند. آن‌ها حتی خورشید و ماه را هم از فاصله‌ای نزدیک‌تر می‌بینند و همیشه در اوج زندگی می‌کنند و از دیدن زیبایی‌های طبیعت لذت می‌برند.

  وقتی لب رودخانه ایستاده بودم و شفافی آب و ماهی‌های کوچکی که در آن در حال شنا بودند را تماشا می‌کردم، متوجه شدم که دسته‌ای از پرستوها در آسمان رها هستند و چرخ می‌زنند. این پرستوها کمی به زمین نزدیک شدند و سپس دو تا از آن‌ها پایین آمدند و لب رودخانه نشستند تا آب بخورند. من متوجه شدم که بقیه پرستوها منتظر آن‌ها هستند تا این دو پرستو سیراب شده و بعد دوباره به سمت گروهشان بیایند تا با هم به مسیرشان ادامه بدهند و گروهی با هم کوچ کنند. در آن جا بود که متوجه شدم پرستوها پرنده‌های متحدی هستند که وقتی با هم یک سفر را شروع می‌کنند، آن را با هم ادامه می‌دهند و به پایان می‌رسانند. آن‌ها تا رسیدن به مقصد، یکدیگر را رها نمی‌ساختند. با خودم فکر کردم که وقتی این پرستوها راهی طولانی را کوچ می‌کنند، ممکن است مشکلاتی برای آن‌ها اتفاق بیفتد و تا زمانی که در کنار هم هستند، می‌توانند این مشکلات را با کمک یکدیگر حل کنند.

  می‌دانم که پرستوها برای آن که از سرمای هوا در امان بمانند، کوچ می‌کنند و به جایی که خوش آب و هوا و معتدل است، سفر می‌کنند تا بتوانند غذا پیدا کرده و به زندگی خود ادامه دهند. به همین علت است که وقتی هوا سرد می‌شود، دیگر نشانی از پرستوها نمی‌بینیم و متوجه می‌شویم که آن‌ها به جای دیگری کوچ کرده‌اند. اما این که پرستوها از جای خود به جای جدیدی که ممکن است خیلی دور باشد سفر می‌کنند و بعد دوباره با بهتر شدن آب و هوا به جای قبلی خود بر می‌گردند، برای من خیلی عجیب است. این پرنده‌های کوچک و زیبا توانایی این را دارند که مسیر خود را درست و دقیق شناسایی کرده و دوباره به خانه قبلی خویش بازگردند. آن‌ها بازمی‌گردند تا در لانه‌های قبلی خود که روی شاخه‌های درختان ساخته بودند، زندگی کنند و ما باز هم بتوانیم صدای جیک جیک آن‌ها را شنیده و برایشان دانه بریزیم.

  بند نتیجه (جمع بندی)

  وقتی سفر ما به پایان رسید و می‌خواستیم به خانه برگردیم، من در مسیر، دوباره پرستوهایی را دیدم که به سمت جنگل می‌رفتند. دستم را از پنجره ماشین بیرون آوردم و برایشان دست تکان دادم و انگار آن‌ها هم بال‌هایشان را برای خداحافظی از من حرکت دادند. احساس کردم پرستوها پرنده‌هایی مهربان و دوست داشتنی هستند. با خودم فکر کردم که ای کاش می‌شد یکی از آن‌ها را در خانه برای خودم داشته باشم، اما بعد که کمی فکر کردم به این نتیجه رسیدم که پرستوهای آزاد، زیباتر از پرستوهای اسیر در قفس به نظر می‌رسند و من دوست دارم تمام پرندگان را آزاد و رها ببینم.

  کلام آخر

  به پرستوها بنگریم و زندگی گروهی دوستانه‌ای که دارند... صفا و صمیمت این پرندگان زیبا، چیزی به ما می‌آموزد که با فکر کردن به آن، شاید بتوانیم تغییری در رفتارهای اجتماعی خود به وجود بیاوریم. اکنون در خیال خود به پرواز دسته جمعی پرستوها نگریسته و انشا درباره کوچ پرستوها را به قلم خود بنویسید. پیشنهاد می‌کنیم انشا درباره کلاغ را نیز در ستاره بخوانید و بعد انشاهای زیباتری درباره انواع پرندگان بنویسید.

  منبع مطلب : setare.com

  مدیر محترم سایت setare.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  انشا در مورد کوچ پرستوها

  انشا در مورد کوچ پرستوها

  انشا زیبا و خواندنی درباره کوچ پرستوها

  انشا با موضوع کوچ پرستوها به صورت ادبی و ساده برای دانش آموزان آماده شده تا با نحوه نگارش و مهارت نوشتاریآشنا شوند با دانشچی همراه باشید.

  انشا کوچ پرستوها

  پاییزبرای پرستوها دوست داشتنی نیست. زیرا با رسیدن اولین نشانه های سرما دیگر نمی توانند مثل بهاریا تابستان، غذا به دست بیاورند. غذایی که معمولا از حشراتاست. نمی دانم! شاید هم کوچ کردن آن ها به جاهای گرم دلیل دیگری هم داشته باشد.

  اما هر چه هست، پرستوها تنها سفر نمی کنند. تنها سفر کردن خستگی و ناامیدی می آورد. آن ها وقتی کوچ را آغاز می کنند که مطمئن باشند روی هیچ درخت یا آشیانه ای، پرستویی به جا نمانده است.

  در روزهای ابتدایی شروع پاییز وقتی به آسمان نگاه می کنیم گاهی پرستوها را می بینیم که مثل موجی سیاه به دور دست ها می روند. در این میان جست و خیز آن ها هم تماشایی است. با بالا رفتن و پایین آمدن شان گاهی چنان نقش هایی را می سازند که هر بیننده ای را متحیر می کنند. آن چنان که فکر می کنی بهترین نقاش دنیا هستند.

  آن چه در مورد پرستوها باعث حیرت می شود، توانایی شان در پروازهای طولانی است. آن ها می توانند روزهای زیادی بی وقفه در مسیر کوچ پروازکنند. دانشمندانی که زندگیجمعی آن ها را مطالعه می کنند می گویند: پرستوها در طول مسیر کوچ مراقب همه چیز هستند. وقتی پرستویی بیمار می شود و یا نمی تواند به مسیرش ادامه بدهد، در کنارش می مانند تا بهبود پیدا کند و دوباره به پرواز ادامه بدهد.

  زندگی پرستوها بی شباهت به زندگی آدم ها نیست. هر چند آن ها گاهی خیلی دقیق تر و با مسئولیت بیشتری زندگی می کنند. بهار برای همه موجودات حال و هوای دیگری دارد. اما برای پرستوها به معنی بازگشت به آشیانه هایی است که ساخته اند.

  دوباره با همان تعدادی که رفته اند به سوی مَبدئی که از آن جا آمده اند پرواز می کنند تا دوباره ما در روزهای گرم سال آن ها را در گوشه و کنار شهر یا روستایمان ببینیم. شاید پرستوها می خواهند به ما بگویند کوچ را باور کنیم و در مسیر کوچمان همواره با هم باشیم.

  _ دوستان عزیز در صورتی که انشایی با این موضوع نوشته اید می توانید از قسمت نظرات برای ما ارسال کنید.

  اختصاصی دانشچی _ نویسنده: اصغر فکور

  منبع مطلب : www.daneshchi.ir

  مدیر محترم سایت www.daneshchi.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  انشا درباره کوچ پرستوها

  انشا درباره کوچ پرستوها

  در اوایل بهار که هوا لطافت خود را باز می یابد، درختان و بوته ها جامۀ سبز می پوشند و درخت بادام شکوفه بر سر می آورد، پرستوها، این پرندگان مهربان و دوست داشتنی، از سفر دور و دراز خود باز می گردند.

  نخستین کار این مسافران از راه رسیده این است که لانه های سال گذشتۀ خود را بیابند، آنها را اگر آسیب داشته باشد، مرمّت کنند و اگر خراب شده باشد، از نو بسازند. پرستو های جوان هم که سال گذشته در لانۀ پدر و مادرشان به سر برده اند، اکنون باید بکوشند تا لانه ای برای خود بسازند. پرستو های جوان، ساختن و پرداختن لانه را خود به عهده می گیرند و بی آنکه از پدر و مادر خود چیزی بیاموزند، مانند آنها برای خود لانه می سازند.

  وقتی که کار ساختن و پرداختن لانه به پایان رسید، پرستوهای ماده تخم می گذارند. هر پرستوی ماده چهار تا شش تخم سفید رنگ می گذارد و مدّت دوازده روز روی آنها می خوابد.

  در این مدّت پرستوی نر برای جفت خود غذا فراهم می کند. وقتی که جوجه ها از تخم بیرون آمدند، پدر و مادر مدّت سه هفته آنها را با حشراتی که شکار می کنند، پرورش می دهند. پس از آن جوجه ها به دنبال پدر و مادر پرواز می کنند و راه و رسم شکار کردن را از آنها می آموزند.

  مهر مادری پرستوها در میان جانوران دیگر همتا ندارد. پرستوهایی دیده شده اند که وقتی لانۀ آنها در آتش می سوخته، بی پروا خود را به آتش زده اند تا جوجه های خود را نجات بدهند.

  این عشق زیبای مادری را چه کسی در دل کوچک پرستوها نهاده است؟

  پرستوها بهار و تابستان را به آسودگی به سر می برند. فقط در آغاز پاییز است که دشواریهایی برای آنها پیش می آید. زیرا در آن وقت حشرات کمیاب می شود و هوا رو به سردی می رود. ناچار پرستوها باید لانۀ خود را ترک بگویند و به جاهای معتدلتری کوچ کنند. وقتی که زمان کوچ آنها فرا می رسد، دسته دسته روی بامها یا سیمهای تلفن جمع می شوند و چنین می نماید که به راستی به گفت و گوی مهمّی مشغولند. عدّۀ آنها و جنب و جوش آنها رفته رفته زیادتر می شود. تا اینکه یک روز صبح که از خواب برمی خیزیم، از پرستوها اثری نمی بینیم.معلوم می شود که آنها کوچ کرده اند.

  در این سفر دراز خطرهای بسیاری وجود دارد. یکی از این خطرها تغییرات هواست. خطر دیگر، پرندگان شکاری مانند عقاب و شاهین و قرقی است. این پرندگان هنگام پرواز، ناگهان خود را در میان پرستوها می اندازند و با چنگالهای نیرومند خود آنها را می ربایند.

  با همۀ این خطرها، بیشتر پرستوها سفر خود را به سلامت به پایان می رسانند. دیده شده است که بعضی از آنها سالها پی در پی کوچ کرده اند و پس از هر کوچ به لانۀ خود بازگشته اند.

  دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم، شگفتیهای فراوانی دارد. یکی از این شگفتیها همین بازگشت پرستوهاست. این پرندۀ کوچک پس از سپری شده زمانی دراز و پیمودن راهی طولانی، بی آنکه اشتباه کند، دوباره به همان لانۀ پیشین خود باز می گردد.

  قدرت راه یابی و پیمودن این راه طولانی را چه کسی به پرستوها داده است؟ با چه قدرتی این راه طولانی را بدون اشتباه می پیمایند و دوباره به لانه های قبلی خود باز می گردند؟ این همه شگفتی و زیبایی و دانایی را چه کسی جز خدا در پرستوهای کوچک نهاده است؟

  توجه :

  حتما نظرات خود را زیر هر انشابنویسید تا ما نیز بیشتر برای شما انشا در سایت قرار بدهیم .باتشکر

  برای دیدن سایر انشا ها بر روی هر کدام از موضوعات زیر کلیک کنید :

  منبع مطلب : www.asemankafinet.ir

  مدیر محترم سایت www.asemankafinet.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مطهره رضوانی 2 ماه قبل
  0

  خیلی زیبا بود من دوست دارم

  .... 6 ماه قبل
  0

  عالی

  مهدی 10 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید