توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  انشا درباره شب یلدا کرونایی

  1 بازدید

  انشا درباره شب یلدا کرونایی را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  بخاطر یک ساعت دور همی در شب یلدا، این همه زحمت و مجاهدت کادر درمانی را به هدر ندهیم/مردم تا زمان توزیع گسترده واکسن با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مانع از اوج‌گیری دوباره کرونا بشوند

  مرورگر شما از این ویدیو پشتیبانی نمیکنید.

  شناسه خبر: 118551

  - رئیس‌جمهوری

  - جلسات

  منبع مطلب : president.ir

  مدیر محترم سایت president.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  انشا درباره شب یلدا طولانی‌ترین شب سال

  انشا درمورد شب یلدا – مهارت های نوشتاری

  انشا شب یلداشب یلدا آخرین شب پاییزاست. یلدا می آید و ثانیه ای دیرتر از شب های گذشته به پایان می رسد تا لحظه ای را مشغول خداحافظی با پاییزش شود.
  مردم شهر هم در این شب به یادماندنی پاییز، در کنار خانواده شان گرم صحبت و میهمانی هایشان می شوند تا همراه یلدا، با آخرین شب پاییز وداع کنند. پاییز تمام می شود اما دانه های درخشان انار، بوی تازگی می دهند و هندوانههای قاچ خورده ای که میهمان لبخندهای شب نشینی می شوند. شب یلدا اگرچه سرد است، اما چنان دل را به یک دورهمی زیبا، گرم می کند تا آنقدر غرق شادی شویم که به یک باره نظاره گر قدوم سرد زمستانباشیم.

  زمان بسیار سریع می گذرد. یلدا هر چقدر هم طولانی باشد بالاخره به پایان خواهد رسید و جایش را به زمستان خواهد داد.
  ما در شب یلدا در کنار خانواده و دوستانمان گرم گفت و گو و شادمانی هستیم آنقدر بحث هایمان گرم می شوند که حساب زمان از دستمان می رود! چه شب یلدا و چه شب های دیگر، اگر مملو از عشق و محبت باشد شبی به یادماندنی و خاطره انگیز خواهد شد.

  کتاب شعر حافظهم در شب یلدا، زیبایی بخش دورهیمان می شود و شعرهای دلنشین آن، فرح بخش روحمان. خوش تر از تمام اینها، گوش سپردن به سخنان نغز و شیرین بزرگترهایمان است که با خاطرات زیبایشان فضای خانه را دوست داشتنی تر می کنند.

  پاییز، فصل برگ ریزان، فصل زیبای خداست و شب آخرش، یلدا، پایان خوش آن است. و دیگر خواب عمیق درختان ادامه خواهد داشت تا آنکه زمستان هم جای خود را به بهاردهد و سرسبزی و نشاط، همه جا را فرا گیرد.
  پاییز، با برگ های رقصان زرد و نارنجی اش نشانگر آنست که هر فصلی از فصول خدا رنگ خاص خودش را دارد و زیباست.

  انشا دوم  در مورد شب یلدا (چله)

  شب یلدا (چله) آخرین روز آذر ماه، طولانی‌ترین شب سال، اول زمستان است.

  شب یلدا که در اصطلاح به آن شب چله هم می گویند، یکی از کهن ترین جشن های ایرانیان است. این شب آداب و رسومی دارد که قرن هاست که در بین ایرانیان رواج داشته است، مردم ایران در شهرها و روستاهای مختلف با توجه به فرهنگ، آداب و رسوم ویژه‌ی خود شب چله را جشن می‌گیرند. در این شب طولانی همه ی اقوام نزد بزرگ طایفه ی خود می روند و پس صرف شام، تنقلاتی مثل میوه های زمستانی، آجیل میخورند و فال حافظ می گیرند.

  شب یلدا فرصتی است برای دیدارهاست. یلدا، بهانه ای است تا پندها و تجربه های ارزشمند بزرگان خاندان را که در پس وقت نداشتن ها و بی حوصلگی های کوچک ترها مدفون مانده اند، زنده کنیم.

  یلدا، زمانی برای تکرار هر آنچه روزگاری، سرمشق خوبی هایمان بوده اند و امروز بر روی طاقچه عادت هایمان غبار می گیرند و فراموش می شوند.

  مجالی است برای دیدن عزیزانی که تصویر و صدایشان در پس مشغله های زندگی رنگ باخته اند.

  زمانیست برای نشستن لبخند بر لبان کودکان، در آغوش پر مهر بزرگ ترها.
  یلدا یک روز از سال است که مجالی می دهد برای من و تو، تا همگی، لحظه های شیرین با هم بودن را تجربه کنیم.

  ______________

  دوستان درصورتی که انشاء باموضوع شب یلدا یا توصیف شب یلدا دارید برای درس مهارت نوشتاریدر قسمت نظرات برای ما بفرستید در سایت با نام خودتان قرار دهیم. با تشکر

  منبع مطلب : www.daneshchi.ir

  مدیر محترم سایت www.daneshchi.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  ایرنا

  ایرنا

  امسال با توجه به فراگیر شدن همه گیری کرونا همه توصیه ها و پندها و اندرزها به شهروندان با توجه به نزدیک شدن به طولانی ترین شب سال که هر سال با سنت زیبای دورهمی گرامی داشته می‌شد، پرهیز از حضور و یکجانشینی، دوری از دورهمی های سنتی مانند سالهای پیشین برای کمتر شدن همه گیری کرونا است.
  کارشناسان و کارگزاران بهداشتی این مفهوم را بارها به جامعه منتقل کرده اند که هر نشست خانگی و دورهمی برابر با خطر مرگ عزیزان است، یلدای امسال هم می‌تواند همین گونه خطرآفرین و مرگبار باشد و می‌تواند همراه با طعم شیرین انار و هندوانه در یک دورهمی خانواده، شوکران مرگ را برای خانواده ها به همراه داشته باشد.
  امسال می‌توان با قدری درایت و برنامه ریزی و پرهیز از دورهمی حضوری هم یلدا را گرامی داشت و هم برای شکست کرونا یک گام جدی و پسندیده برداشت،  بیاییم امسال برای حفظ سلامتی خودمان و عزیزانمان یلدا را همانند دیگر مراسم به صورت مجازی برگزار کنیم. 
  در حالی که می‌دانیم برگزاری تجمعات و گردهمایی‌های خانوادگی عامل اصلی شیوع ویروس کرونا است، دورهمی‌های خانوادگی می‌تواند به گسترش زنجیره انتقال ویروس کمک کنند، این دورهمی‌های خانوادگی ممکن است به شیوع خوشه‌ای ویروس نیز منجر شود و یلدا اکنون عرصه ای برای آزمودن حس مشارکت جمعی در مبارزه با کرونا است.
  بهترین راه پیشگیری از ابتلا به کرونا رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی  است و با کمترین بی توجهی همه زحمات کارکنان بهداشت و درمان زیر سوال خواهد رفت و هیچ تلاشی به صورت یک طرفه اثربخش نخواهد بود. عدم توجه به این شیوه نامه ها اوضاع را وخیم‌تر می‌کند. ولی تدبیر در برگزاری آیین یلدا می تواند گامی در جهت کنترل موثر این همه گیری باشد.

  اهمیت پایش دورهمی های خانوادگی به ویژه با توجه به نزدیک بودن شب یلدا
  رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز با اشاره به کاهش سطح محدودیت های کرونایی در کشور و استان فارس، درس بزرگ این محدودیت های دو هفته ای را اهمیت حفظ فاصله فیزیکی از دیگران، در کاهش آمارهای ابتلا و جانباختگان ناشی از این بیماری عنوان و بر لزوم اهمیت پایش دورهمی های خانوادگی به ویژه با توجه به نزدیک بودن شب یلدا تاکید کرد.
  مهرزاد لطفی در دویست و بیست و دومین نشست ستاد دانشگاهی مدیریت کروناویروس با بیان اینکه در طول این مدت، شاهد همکاری مردم در کاهش تردد در سطح شهرها و رعایت بهتر اصول پیشگیرانه بودیم، گفت: همین امر دستاوردهای دلگرم کننده در کاهش آمار ابتلا و جانباختگان کووید ۱۹ در سطح کشور و به ویژه استان فارس به همراه داشت.
  او ادامه داد: در این مدت اصل «رعایت فاصله های فیزیکی» که جزو مهم ترین توصیه های سازمان جهانی بهداشت و دست اندرکاران حوزه سلامت بوده است، بیش از گذشته رعایت شد و همه شاهد نتیجه مثبت این امر بودیم.
  رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به گذشت  ۱۰ ماه از اپیدمی کروناویروس در کشور، نقش آگاهی، مشارکت و همراهی مردم در حل این بحران را بسیار سازنده خواند و گفت: در طول این مدت هر زمان این امر تقویت شده است، شاهد کاهش  آمار ابتلا و جان باختن هموطنانمان بوده ایم.

  چگونه یلدای مجازی برگزار کنیم
  پیشنهادهای فراوانی درباره چگونگی برگزاری یلدای مجازی ارائه شده است. می‌توان برای این شب مسابقه هایی طرح و برنامه ریزی کرد و به  پدربزرگها و مادربزرگها آموزش داد که به بیان قصه های پندآموز خود پرداخته و آن را در قالب ویدئو یا فایل صوتی (پادکست) در صفحه اینستاگرام خود یا فرزندان و نوه ها بارگزاری کنند.
  اکنون موج تازه ای به صورت مسابقه در شبکه های اجتماعی و در قالب قصه گویی پدربزرگ ها و مادربزرگ ها به راه افتاده است و بسیاری نیز با راه اندازی برنامه های نشست های جمعی و دورهمی مجازی از یلدای مجازی استقبال کرده اند.

  از ابتدای شیوع کروناویروس تاکنون در استان فارس، ۵۲۳ هزار و ۲۷۳ نمونه آزمایشگاهی از افراد بیمار و علامت دار تهیه و به آزمایشگاه های تشخیصی در سطح استان ارسال شده که از این تعداد، ۱۵۵ هزار و ۶۷۹ مورد مثبت شناسایی شده است.
  همچنین آمار بهبودیافتگان بیمارستانی و ایزوله خانگی استان  از ابتدا شیوع کروناویروس تاکنون، ۱۴۸ هزار و ۱۶۴ نفر اعلام  شده است .
  هم‌اینک، یک هزار و ۱۳۹ بیمار مشکوک و یا دارای علامت ابتلا به کروناویروس در بیمارستان های استان فارس بستری هستند ،  از این تعداد، ۳۰۳ بیمار کووید۱۹ به دلیل وخامت وضعیت جسمی در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان های استان بستری شده اند.

  استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی، شست و شوی مرتب دست ها، پرهیز از ترددهای غیرضرور و دوری از دورهمی های خانوادگی در پیشگیری از ابتلا به کرونا تاثیر بسزایی دارد.

  منبع مطلب : www.irna.ir

  مدیر محترم سایت www.irna.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  آیلار 12 ماه قبل
  0

  یلدا

  آیلار 12 ماه قبل
  0

  امسال یلدا مثل پارسال خوش گذشت هرچندکه به خاطرکرونا دورهم جمع نشده بودیم ولی خیلی به من وخانواده ام خوش گذشت

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید