توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  امام کاظم درباره ستمگران چه فرمود

  1 بازدید

  امام کاظم درباره ستمگران چه فرمود را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  درس 5 و 6 هدیه های آسمان

  درس پنجم هدیه های آسمان : شتر بان با ایمان


  1- صفوان که بود و کارش  چه بود ؟

  صفوان یکی از یاران امام کاظم (ع)  و  کارش کرایه دادن شتر به مسافران بود.

  2- امام کاظم (ع) در زمان کدام پادشاه زندگی می کرد ؟

  هارون 

  3- چرا هارون می خواست از صفوان شتر کرایه کند؟

  هارون می خواست به همراه گروهی از درباریانش به سفر حج برود. او  کسی را نزد صفوان فرستاد و تعداد زیادی از شتران او را کرایه کرد. سفر آن ها چند ماهی طول می کشید و پول هنگفتی به دست صفوان می رسید.

  4- امام کاظم (ع) در مورد ستمگران چه فرمودند ؟

  هر کس زنده ماندن ستمگران را دوست بدارد، از آنان است و در آتش دوزخ جای خواهد داشت

  5- صفوان برای اینکه با هارون همکاری نکند،  چه کرد ؟

  صفوان که از هشدار امام کاظم (ع) به خود آمده بود، برای رهایی از کمک به ستمگر، همه ی شترانش را فروخت تا به هارون کرایه ندهد.

  6- خداوند در سوره ی فتح، آیه ی 29 در باره ی رفتار پیامبر (ص) و یارانش با  یک دیگر و هم چنین با دشمنان فرموده اند ؟

  محمّد رسول خدا و یارانش، در برابر دشمنان کافر، سرسخت و استوار، و با یک دیگر مهربان و نیک رفتارند.

  7- تولی و تبری به چه معنا است ؟

  یکی از وظایف دینی ما مسلمانان «تَبرّی» و « تَولّی » است. 

  تولی : یعنی باید مؤمنان را که دوستان خدا هستند،  دوست بداریم .

  تبری : یعنی کافران ستمکار را که دشمنان خدا هستند، دشمن بداریم و از آن ها بیزاری بجوییم.

   8-حضرت ابراهیم تولی و تبری خود را چگونه نشان داد ؟

  حضرت ابراهیم (ع) وقتی فهمید سرپرست او بت پرست است و حاضر نیست دست از کار خود بردارد، از او بیزاری جست.

  9- روز 13  آبان چه روزی است و در این روز چه می کنند ؟

  روز ملّی مبارزه با استکبار - در این روز همه ی مردم، به ویژه دانش آموزان و دانشجویان، با شعارهایی مانند «مرگ بر آمریکا و اسرائیل » بیزاری خود را از دولت های زورگو و ستمگر اعلام می کنند.

  10- غیر از روز ۱۳ آبان، چه مناسبت های دیگری می شناسید که در آن ها ما بیزاری خود را از دشمنان اسلام اعلام می کنیم؟

  روز 22 بهمن -  روز جهانی قدس  -   روز برائت از مشرکین 

  11- چه حادثه ای موجب شد که روز 13 آبان را روز دانش آموز بنامند؟

  Avazak.ir Line27 تصاویر جداکننده متن (2)

  درس ششم هدیه های آسمان : سرور آزادگان 


  1- عصر روز عاشورا چه کسی از اما م حسین (ع)  تقاضای حضور در میدان جنگ را کرد ؟

  قاسم برادر زاده امام حسین (ع)

  2- قاسم در چه سنی به شهادت رسید؟

  در چهارده سالگی 

  3- قاسم چرا می خواست به میدان جنگ برود ؟

  قاسم می خواست به میدان جنگ برود تا در راه دین خدا کشته شود 

  4- بعد پیامبر معاویه با چه کسی جنگید و چه کسی را به شهادت رساند ؟

  بعد از پیامبر، معاویه به جنگ با امام علی (ع)که جانشین پیامبر بود، برخاست و بعد از امام علی(ع)، فرزندش امام حسن (ع)نیز با نقشه ی معاویه به شهادت رسید.

  5- چرا امام حسین (ع) قیام کردند ؟

  یزید آشکارا دین اسلام و حضرت محمّد (ص )را مسخره می کرد. فساد او در مردم نیز اثر گذاشته بود. یزید می خواست دین اسلام را ریشه کن کند و آن را نابود سازد.

  6-  وقتی خبر به حکومت رسیدن یزید به  امام حسین (ع) رسید، ایشان  چه فرمودند ؟

  وای بر اسلام که به حاکمی چون یزید گرفتار شده است.

  7-  به فرموده ی امام حسین (ع) ، هدف او از قیام چه بود ؟

  همانا من برای اصلاح امت جدم قیام کرده ام.

  من می خواهم امر به معروف و نهی از منکر کنم.

  8- امام حسین (ع) به همراه چند تن از یارانش در و در کجا به شهادت رسیدند ؟

  امام حسین (ع) و هفتاد و دو تن یارانشان در صحرای کربلا به شهادت رسیدند.

  9-امام حسین (ع) و یارانشان در چه تاریخی به شهادت رسیدند؟

  روز دهم محرم سال 61 هجری

  10- بعد از شهادت امام حسین (ع) چه اتفاقی افتاد؟

  پس از شهادت امام حسین (ع)  مردم از خواب غفلت بیدار شدند و با الگو گرفتن از قیام ایشان در مقابل یزید ایستادند.


  منبع مطلب : mahboobi91.blogfa.com

  مدیر محترم سایت mahboobi91.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مرورگر شما از این ویدیو پشتیبانی نمیکنید.

  چرا آزار و ستم برای امام کاظم(ع) بیشتر از پدرانش بود؟/ پرهیز امام از سوءظن به افراد و دشمن سازی فرضی

  ما هیچ عذری برای ترک واجباتمان نداریم وقتی سختی زندگی امام کاظم را می بینیم /گفتاری از امام موسی صدر

  ما از این مناسبت ‏ها ـ‌چه میلاد و چه شهادت‌ـ یاری و تبرک می‏ جوییم و با زنده نگه داشتن آنها، آموزه ‏ها و دستورات دینی را می‏ آموزیم تا پشتوانه برای زندگی دشوارمان باشد.

  در این روزها به تبیین زندگی پیشوایانمان می‏ پردازیم؛ همان کسانی که پیامبر(ص) در مورد آنها فرموده است: «انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی اهل بیتی ما إن تمسکتم بهما لن تضلوا و إنهما لن یفترقا حتی یردا علیّ الحوض؛ من دو چیز گران‌بها در میان شما باقی می‏ گذارم: کتاب خدا و عترت و اهل بیتم. تا زمانی که به این دو تمسک بجویید، گمراه نخواهید شد و این دو از یکدیگر جدا نمی‏ شوند تا در نزد حوض بر من وارد شوند.

  بر ماست که امامان خود را بشناسیم و آشنایی با سیره آنان بسیار آسان است و هزینه زیادی ندارد، بر ما واجب است که نام آنها، تاریخ ولادت و شهادت آنها و خلاصه ‏ای از سیره و زندگی آنها را بدانیم. چرا؟ مگر پیامبر(ص) نفرموده است: من در میان شما دو چیز گران‌بها می‏ گذارم؟ همان گونه که واجب است قرآن را بشناسی تا گمراه نشوی، واجب است امامان را نیز بشناسی تا از آنان پیروی کنی و به وسیله آنان هدایت شوی.

  امام موسی بن جعفر(ع) از جمله این امامان است، در زندگی ایشان ویژگی خاصی وجود داشته است که موجب شده است زندگی این امام از دیگر امامان متمایز و متفاوت باشد. این ویژگی این است که امام تحت ظلم و ستم شدیدی زندگی می‏ کرده است که در زیارت‌نامه خاص ایشان نیز به آن اشاره شده است. امام در زندان به سر می‏ برد و از این زندان به آن زندان منتقل می ‏شد. امام موسی بن جعفر بیشتر دوران نشاط زندگی‏ اش را در زیر ظلم و ستمی پیوسته به سر می‏ برد. کدام ظلم؟ ظلم جدا کردن و دور نگه داشتن ایشان از مردم. امام را از مردم دور نگه می‏ داشتند و ایشان و اصحابشان را تحت کنترل داشتند و برای اصحاب امام توطئه‏ چینی می‏ کردند. ماجرای علی بن یقطین معروف است. او از اصحاب امام و از علمای زمانش بود و در عین حال در دستگاه حکومت هارون الرشید نیز مقام بالایی داشت و مشاور او بود. طبیعتاً تقسیمات اداری در آن زمان مانند اکنون نبود. می ‏توان گفت او در مقام یک وزیر و رازدار هارون الرشید بود و توزیع اموال به دست او بود. او مرد بزرگی به شمار می ‏رفت. این مرد از اینکه مبتلا به نیرنگ ستمگران است نزد امام کاظم(ع) شکایت آورد و گفت: دوست دارم این کار را رها کنم ولی بر سر جانم می‏ ترسم. می‏ شنوید آنها چگونه بوده ‏اند؟ از وضع خود گله می‏ کرده ‏اند و از همکاری با ظالمان راضی نبوده ‏اند، هرچند در آن مال و ثروت و مقام بوده است. آنان نگران دین خود بوده ‏اند، زیرا می‏ دانسته‏ اند که پیامبر(ص) و خاندان ایشان فرموده ‏اند کسی که ستمگر را کمک و یاری کند با او شریک است هرچند به این اندازه که قلمی به دست ستمگر بدهد تا بنویسد.

  «صفوان» شتربان (رضوان الله علیه) یکی از اصحاب امام بود و شتران بسیاری داشت. روزی آنها را به حاکمان وقت کرایه داد. امام از او پرسید: آیا تو اسب‌ها و شترانت را به حاکمان کرایه می‏ دهی؟ گفت: آری، ولی تنها همین کار را برایشان انجام می ‏دهم و آنان را دوست ندارم. کار می‏ کنم و مزد می‏ گیرم. امام فرمود: وقتی شترها کالاهای خلیفه یا حاکمان را حمل می‏ کنند و تو می‏ خواهی مزد این کار را از خلیفه بگیری آیا در قلب خود دوست نداری که حاکم زنده بماند تا مزد تو را پرداخت کند؟ گفت: آری، امام فرمود: بنابراین، تو به بقای ستم راضی هستی و بقای ستمگر را دوست داری. امامان تا این درجه همراهی و سازش با ستمگران را در هر مقام و لباس و درجه ‏ای که باشند، نمی ‏پذیرفته‏ اند و آن را مشارکت با آنان می‏ دانسته‏ اند.

  علی بن یقطین می‏ گوید: از وضع خودم به امام گله کردم. امام فرمود: تو برای حاکم ستمگر کار می‏ کنی، ولی می ‏توانی از این رهگذر به هم‏ کیشان و دوستان و مستضعفان خدمت کنی و از آنان دفاع کنی، و حقوق‏شان را پرداخت کنی. این کفاره کار توست. پس جایز است در این کار بمانی و بلکه رها کردن آن بر تو جایز نیست. باید آنجا باقی بمانی و کار کنی. ولی امامان در عین حال اصحاب را به حال خود وانمی‏ گذاشتند، معروف است که روزی خلیفه هدایایی برای علی بن یقطین فرستاد که در میان آنها جبه‏ ای زربافت و گران‌قیمت بود. او نیز هدیه‏ ها را برای امام ـ‌که عزیزترین مخلوقات خدا در نزد او بودـ فرستاد. امام برخی از آن هدیه‏ ها را پذیرفت و برخی دیگر از جمله آن جبه زربافت را برگرداند و از قبول آن عذرخواهی کرد و فرمود: من آن جبه را پوشیدم و با آن نماز خواندم ولی آن را به تو برمی‏ گردانم.

  علی بن یقطین وقتی دید آن جبه متبرک شده است به آن علاقه پیدا کرد و آن را در صندوقی قرار داد و برخی شب‌ها آن را می‏ پوشید تا به یاد امام از آن تبرک بجوید. مدتی گذشت و شخصی در گزارشی به خلیفه گفت: علی بن یقطین دوستدار و پیرو موسی بن جعفر است و برای شما احترامی قایل نیست و شما را بر حق نمی‏ داند و حقوق شرعی و زکات را به امام پرداخت می‏ کند. دلیل درستی این گزارش نیز این است که او جبه ارزشمند و دیگر هدایا را برای امام فرستاده است. خلیفه علی بن یقطین را احضار کرد و او را مورد سرزنش قرار داد و گفت: آن جبه کجاست؟ علی بن یقطین گفت آن را در صندوقی گذاشته ‏ام و گاه گاه از آن تبرک می‏ جویم. این نیز کلید آن صندوق است. خلیفه او را نزد خود نگه داشت و کلید را به کسی داد تا برود و آن جبه را بیاورد. وقتی جبه را آورد، همه چیز روشن شد.

  امام حیات اصحاب خود را حفظ می ‏کرد و در بسیاری از امور آنها را نصیحت می‏ کرد و مراقب بود تا در چنین دام‌هایی گرفتار نشوند. حاکمان آن زمان، امام را بسیار آزار می ‏دادند. ایشان را زندانی می‏ کردند و از یک زندان به زندان دیگر انتقال می ‏دادند تا با مردم در ارتباط نباشد. به ایشان ستم می‏ کردند، از سخن گفتن ایشان جلوگیری می‏ کردند، همواره مراقب ایشان بودند و بالاتر از همه، ایشان را در فقر و تنگدستی نگه می‏ داشتند و مانع رسیدن اموال به ایشان می‏ شدند. یعنی سیاست گرسنه و فقیر نگه داشتن.

  نقل شده است که دختران امام لباسی [مناسب] نداشتند تا بپوشند و از خانه بیرون بیایند. حتی لباسی نداشتند تا همه بدن آنها را بپوشاند و بتوانند با آن نماز بخوانند و در یک لباس به نوبت نماز می‏ خواندند. چه ستم و آزاری بیش از این می‏ خواهید؟ «ظُلُمَاتٌ بَعْضُهَا فَوْقَ بَعْضٍ؛ تاریکی‏ هایی است که بعضی بر روی بعضی قرار گرفته است.»[نور، 40]. این ظلم به تمام معناست، ولی آیا امام سکوت کرد؟ آیا امور را رها کرد؟ هرگز! به کتاب‌های فقهی بنگرید، روایات و دعاها و دستورات فراوانی از امام موسی بن جعفر نقل شده است ولی دارای جنبه خاصی است. در روایاتی که از سایر امامان نقل شده، نام امام ذکر شده است و مثلاً راوی گفته است: از امام صادق شنیدم... از اباعبدالله شنیدم... از ابی جعفر شنیدم ولی در احادیثی که از امام موسی بن جعفر نقل شده چنین آمده است. از آن مرد شنیدم... از عالم شنیدم... از مرد صالح شنیدم. یعنی نام امام را به طور رمزی ذکر می ‏کردند.

  ما در این روز که احساس می‏ کنیم دل‌هایمان به سوی امام موسی بن جعفر(ع) اشتیاق پیدا کرده است از زندگی و سیره او بهره‏ ای می‏گیریم و اندکی درباره مسایل خود تأمل می‏ کنیم. چرا انسان ضعیف و ناتوان باشد، ای برادران؟ اینکه در جلسه ‏ای به احترام من یا شما بنشینیم و فلانی چنین و چنان بگوید... این کار حرام است! چرا ما تا این اندازه از ارزش خود می‏ کاهیم؟ چرا برای خوشنودی مردم دروغ می‏ گوییم و موجب خشم خداوند از خود می‏ گردیم؟

  بنابراین، امام کاظم ستمگران را به حال خود نگذاشت تا مانع رسیدن دستورات و ارشادات دینی به مردم شوند و سکوت نکرد، بلکه در زمان‏ ها و مناسبت‏ های گوناگون و حتی در زندان دستورات و سفارش‏ های دینی خود را به مردم می ‏رساند و این عملکرد امام، معروف است.

  علت آزار و ستم در زمان امام موسی کاظم

  علت این آزار و ستم این بود که در زمان امام موسی بن جعفر حکومت عباسیان ثبات و استقرار پیدا کرد در حالی که در زمان امام صادق و امام باقر(ع) حکومت عباسی لرزان و ناپایدار بود و نمی ‏توانستند امامان را تحت نظر بگیرند یا مشکلی برای آنها به وجود بیاورند. اما در زمان امام کاظم حکومت آنان ثبات یافت و گسترش پیدا کرد و توانستند بر مردم مسلط شوند و امام را مورد ستم قرار دهند. ولی این ستم ‏ها مانع راه امام نمی‏ شد. امام در زندان بود، زیر ستم بود، تنگدست بود، ولی ساکت نمی ‏شد و از راهنمایی مردم و کار و تلاش دست برنمی ‏داشت. راه و روشی بالاتر از این می‏ خواهید، برادران؟ امامان ما با وجود آنکه از خانواده و خاندانی بوده ‏اند که خداوند آنان را پاکیزه گردانده‏ و پلیدی را از آنان زدوده است، ولی هیچ یک از آنان ساکت نبوده ‏اند.

  امام زین العابدین را نیز آزار می‏ دادند و از هدایت و راهنمایی‏ های ایشان جلوگیری می‏ کردند، اما ایشان در مسجد می‏ نشست و دعا می‏ خواند و همه چیز را در قالب دعا بیان می‏ کرد، بسیاری از مسایل اعتقادی و فقهی، آموزه ‏های دینی و ارشادی و تربیتی را می ‏توان در دعاهای امام زین العابدین یافت. سخنان امام موسی بن جعفر نیز همین گونه است. گذشته از آنکه ایشان با غیر زبان مردم را به خدا فرا می‏ خواند. چرا امام را زندان به زندان منتقل می ‏کردند؟ زیرا رفتار امام در زندان و عبادت‏ ها و نماز و روزه ‏های همیشگی و همچنین دعاهایی که در زندان می‏ خواند، در اطرافیان اثر می‏ گذاشت و دل‌های آنان را تغییر می‏داد و پس از مدت کوتاهی جلادان و نگهبانان زندان، خادم و شاگرد امام می ‏شدند و از سخنان امام تأثیر می ‏گرفتند، آنها این گونه بوده ‏اند.

  برادران! ما هیچ عذری برای ترک واجباتمان نداریم. آیا فقری سخت‏تر از فقر موسی بن جعفر می‏ خواهید؟ ظلم و ستمی بیش از آنچه بر ایشان روا رفته است می‏ خواهید؟ امام با وجود همه این سختی‏ ها برای اصلاح و تقویت دین و بالا بردن نام الله تلاش می‏ کرد و در هر شرایطی حق را می‏ گفت. ما به محض اینکه احساس کردیم مردم پشت کرده ‏اند و از دین رو گردانده ‏اند می ‏ترسیم سخن بگوییم، چرا که شاید فلانی یا فلانی رنجیده و دلخور شود! یا فلانی با ما بحث کند یا ما را آزار دهد و متهم کند یا... بگذارید چنین باشد! اینکه من یا شمار را تحقیر می‏ کنند به خاطر آن است که شما بر حق هستید و این برای شما مایه شرف و افتخار است، چون شما با خشم مخلوق، خوشنودی خداوند را به دست آورده ‏اید. مخلوق کیست، چه کسی است آیا روزی‏ دهنده شماست؟ آیا عامل جاودانگی شماست؟ هرگز! به مجرد اینکه دیدیدم مردم روگردانده ‏اند می ‏ترسیم و از حرکت می ‏ایستیم. چرا می‏ ایستیم؟ چون جریان مردم شدید و کوبنده است؟ اگر آنها چیزی بگویند و شما نیز چیزی بگویید چه می‏ شود؟ اگر شما سخن حق را بگویید و درست رفتار کنید چه می‏ شود؟ می‏ گویند تو عقب‏ مانده ‏ای؟ به تو اتهام می ‏زنند؟ بگذارید هر چه می‏ خواهند بگویند. این برای انسان مایه افتخار است. همین که خدا با شماست کافی است «وَکَفَی باللَّهِ وَکِیلًا؛ و کارسازی [چون] خدا کفایت می‏ کند.» [احزاب، 48] و «إِنَّ اللَّهَ یُدَافِعُ عَنِ الَّذینَ ءامَنوا؛ قطعا خدا از کسانی که ایمان آورده ‏اند دفاع می ‏کند.» [حج، 38]. آیا ستم‏ ها می‏ تواند مانع تلاش شما شود؟ آیا سختی‏ ها می‏تواند جلوی آغاز به کار شما را بگیرد؟ هرگز!...

  محبت در روابط خانوادگی و اجتماعی/ نوشتاری از محمود حکیمی

  الگوپذیری از امام موسی کاظم (ع) با جاری ساختن مهر و محبت در روابط خانوادگی و اجتماعی بسیاری از دشمنی‌‌ها و کدورات‌ها را از بین می برد.

  یکی از صفات برجسته امام موسی کاظم (ع) صبر و بردباری بود. به همین جهت ایشان به کاظم یعنی کسی که خشم خود را فرو می برد لقب گرفتند. ایشان با صبر و شکیبایی خود از بسیاری از خطاها و اشتباهات دیگران چشم‌پوشی می کردند و همین عامل باعث جذب افراد به ایشان می شد.

  فردی بر اثر جهل و نادانی، امام موسی کاظم (ع) را مورد اهانت قرار داد. یاران ایشان خواستند آن فرد را تنبیه کنند اما امام مانع کار آنها شد. بعد از مدتی امام موسی کاظم (ع) به سراغ آن مرد رفت و او را در مزرعه‌اش یافت. امام موسی کاظم (ع) به آن مرد گفتند: انتظار داری چقدر از این مزرعه درآمد داشته باشی. او گفت: 100 درهم. امام موسی کاظم (ع) به او 200 درهم دادند و گفتند: 100 درهم به خاطر انتظارت و 100 درهم دیگر را صرف زندگی خود و خانواده‌ات کن.

  این عمل بزرگوارانه امام موسی کاظم (ع) تحولی در آن مرد بوجود آورد. به طوری که او از مریدان و ثناگویان آن حضرت شد. متأسفانه امروزه بسیاری از افراد در اثر فشارهای زندگی کم‌طاقت شده‌اند. این امر باعث می شود آنها به سرعت تحریک‌پذیر و عصبانی شوند. عصبانیت با برهم زدن آرامش روی فرد، او را به انواع بیماریهای جسمی و روانی مبتلا می کنند. علاوه بر این روابط خانوادگی و اجتماعی او را خدشه‌دار می سازد. با کمی گذشت و شکیبایی بسیاری از اختلافات خانوادگی و کدورت ها برطرف می شود. بردباری کدورت ها را کم‌رنگ کرده و موجب افزایش مهر و محبت بین افراد می شود.

  امام موسی کاظم (ع) شیفته عبادت خداوند متعال بودند. امام موسی کاظم (ع) از هر فرصتی برای راز و نیاز با پروردگار خویش استفاده می کردند. ایشان بیشتر عمر شریف خود را در زندانهای بنی‌عباس سپری کردند. زمانی که هارون‌الرشید از زندان‌بانان خود احوال مردم را جویا شد. آنها در جواب گفتند: امام موسی کاظم (ع) را در حال عبارت و سجده یافتیم و هرگز کلمه‌ای ناروا و ناشایست از ایشان نشنیدیم.

  خود تأکید می کردند که هرگز زیر بار ظلم ستمکاران نروند. روزی فردی نزد امام آمد و گفت: من شترهایم را به هارون‌الرشید کرایه دارم. کارم چگونه است؟ امام (ع) در جواب فرمودند: آیا انتظار نداری که هارون تا پایان حج زنده بماند تا کرایه شتران تو را بدهد. همین قدر انتظار تو را در ظلم آنها شریک می سازد. ایشان به عده‌ای از شیعیان که در دستگاه بنی‌عباس کار می کردند، می فرمود: اگر کار شما در جهت خدمت به مردم و گره‌گشایی از کار آنها باشد، مانعی نخواهد نداشت.

  امام از سوءظن به افراد و دشمن سازی فرضی پرهیز می کرد/ نوشتاری از حجت الاسلام هادی سروش

  برای مدعیان برپائی یک نظام مبتنی بر الگوهای تئوری و رفتاری امامان شیعه، توجه به مشی و سلوک آن امامان بزرگوار درخور اهمیت فراوان است، چرا که اگر صرف ادعائی عاری از حقیقت باشد شامل بیان حضرت زین العابدین (ع) خواهد شد که فرمود:

  «مبغوض ترین مردمان در نزد خدا آنانند که در اسم و ظاهر داعیه امام دارند ولی در مقام عمل به امام خود اقتداء نمی کنند» (روضه کافی حدیث 312)

  با توجه به موقعیت مناسب شیعیان از جهت کمی و کیفی از یک سوی و حاکمیت بلامنازع بنی عباس در زمان هارون الرشید از سوی دیگر، شناخت رفتار و منش سیاسی حضرت امام کاظم (ع) بسیار مغتنم و آموزنده است. رفتار حضرت (ع) در مورد جبهه دشمن را به فرصت دیگری سپرده و سخن را از مشیِ آن بزرگوار در جبهه خودی آغاز می کنیم:

  اصول و برنامه سیاسی آن حضرت

  1) حفظ حرمت ها

  خواستگاه ظاهری سیاست «رقابت» است و رقابت در صورت عدم مدیریت و حفظ معیارهای اخلاقی منجر به گذر از حرمت ها و پرده دری ها می شود.

  امام کاظم(ع) در قبال تهمت «براندازی» از سوی دستگاه حاکمه به ایشان و نیز به برخی شیعیان، پای بندی خود به همین اصل را به هارون الرشید متذکر شد که به ما سخنانی نسبت داده می شود که فقط تکذیب نموده و بیشتر از آن را بجهت حفظ حرمت ها وارد نمی شویم:

  نَحْنُ أَهْلُ بَیْتٍ مُنِینَا بالتَّقَوُّلِ عَلَیْنَا وَ رَبُّنَا غَفُورٌ سَتُورٌ أَبَی أَنْ یَکْشفَ أَسْرَارَ عِبَادهِ إِلَّا فِی وَقْتِ مُحَاسَبَتِهِ (تحف العقول /404)

  عدم رعایت این اصل اصیل در بین سیاست ورزان منجر به دو ضایعه غیر قابل جبران تبدیل می شود یکی «پرده دری» و دیگری «تولید بُغض و عداوت» که این دو رذیله اخلاقی -اجتماعی ابتداء در میان سیاسیون و رفته رفته در میان اجتماع و حتی خانواده ها رسوخ می کند. و آنجاست که دیگر در جامعه اسلامی چیزی بنام «امنیت اخلاقی» باقی نخواهد ماند.

  در حالی که از دیدگاه عرفانی مجموعه خلقت ناموس الهی است و ناموس الهی باید حفظ شود که اگر حفظ آن، مورد رعایت قرار نگیرد دیری نگذرد که شخص «هتّاک» خود مفتضح شود، چنانچه امام خمینی تصریح می کند: «هتک ستور مؤمنین هتک ناموس الهی است و خدا غیور است و هتاک را در عالم مفتضح میک ند» (اربعین / 306)

  درست به همین دلیل این عارف آشنای با اصول سیاسی اسلام سیاسیون را نصیحت می کند که: «انسان چون با یکی خوب نیست نباید در مطبوعات او را بکوبد ... نصیحت باشد پرده دری نباشد»(صحیفه19/392)

  حضرت رسول خدا (ص) فرمود: «به اندازه­ای که جبرئیل مرا متعهد نمود به دوری از عداوت و کینه ورزی، به چیز دیگری مرا متعهد ننمود» (کافی / 788)

  2) مقابله با سوء ظن ها و دشمن سازی های فرضی

  اصل دیگری که باید در برنامه سیاسی شیعیان با تأسی از حضرت کاظم (ع) قرار داشته باشد پرهیز از «دشمن سازی های فرضی» است که منشاء آن «سوء ظن» به افراد قرار دارد.

  آن امام بزرگوار اجازه به دشمن سازی و خروج افراد از اردوگاه سیاسی شیعیان را نمی نمود:

  «شخصی از خواصّ شیعه در مجلس حضرت موسی بن جعفر (ع) با حالت اضطرار و لرزش وارد شد و حضرت(ع) از علت ناراحتی او سوال فرمود و او گفت: "فلان ینافقک فی اظهاراعتقادامامتک"

  فلانی در اظهار اعتقاد امامت شما کاذب است حضرت فرمود: نه اینطور نیست، او از شما أفقه است و مقصود او از آن موسی که نام برده من (موسی بن جعفر) نیستم و شما باید از این سوء ظن توبه کنی و او را راضی نمایی.

  آن مؤمن وقتی این کلام ولیّ خدا شنید بسیار غمگین شد و گفت: یابن رسول اللَّه من دارائی دنیوی ندارم تا بدهم و از من راضی شود، لکن مقداری از ثواب عبادت و ارتباطی که باشما أهل البیت دارم را به او می دهم.

  حضرت فرمود: الان خرجت من النار.(احتجاج /394)

  چقدر زیبا آن امام همام رفتار و گفتار یک فرد را توجیه کرد و شخص گوینده را وادار به توبه نمود تا در جامعه سیاسی شیعیان این اصل اخلاقی ـ سیاسی نهادینه شود که باید با دشمن سازی ها که منجر به ریزش جدید می شود مقابله جدی شود.

  برهان قاطع امام کاظم در این رفتار این جمله امام علی (ع)است:

  «انتم اخوان علی دین الله ما فرق بینکم الا خبث السرائر» (نهج خ / 113)

  بله، به تعبیر استاد مطهری «سوء ظن مربوط به قوه قضاوت است و می توان از درجات جنون به حساب آورد» (یادداشت ها 4/544) و آیا با «جنون» می توان جامعه را اداره نمود؟!

  واقعیت این است که سیاست در جبهه خودی میدان بروزاختلاف سلیقه هاست و اختلاف سلیقه، حقیقتی کاملاً جدای از «دشمن و دشمنان» است. و با این نگاه ،غیر همفکران سیاسی را انسان در اردوگاه دشمن نمی بیند و اصل مستحکمِ قرآنیِ «اخوت» را نابود نمی سازد.

  3) برخورد کریمانه با سوء نیّت ها

  نیّت خوانی در میدان نبرد نسبت به دشمن حکایت از فراست و کیاست فرماندهان جنگی دارد ولی این کیاست در جبهه خودی آن هم در میدان سیاست نه تنها یک امر ممدوحی نیست بلکه فاقد ملاکات اخلاقی می باشد.

  امام کاظم (ع) در مواجه با فردی که آمد برای خداحافظی به جهت سفر به پایتخت سیاسی آن روز یعنی بغداد و حضرت می دانست که ایشان دارای نیّت های سوء سیاسی مانند ورود به دستگاه حاکمه بنی عباس میباشد به او فرمود:

  "أُوصِیکَ أَنْ تَتَّقِیَ اللَّهَ فِی دَمِی"

  اما آن شخص از سخن امام استقبال نکرد و اجازه ترخیص گرفت و رفت و امام به اخوی شان (علی بن جعفر) امر نمود مقداری پول هم به او بدهد که یکصد دینار به او دادند و متاسفانه نزدیک دستگاه حاکمه شد. (کافی1/485)

  بله افرادی که در میدان اجتماع و سیاست دارای برجستگی های اخلاقی هستند در خود یک عظمتی مشاهده می کنند که به هیچ عنوان حاضر نیستند خود را آلوده به صفات رذیله نمایند.

  آیا ما که مدعی پیروی از اهل بیت هستیم نباید در میدان حکومت و سیاست چنین باشیم؟! این واقعیت را بپذیریم که برخورد مثبت با جناح همسو «برخورد کریمانه» بحساب نمی آید بلکه اگر شرح صدری داشتیم که توانستیم با همه آنان که با سلایق مختلف در جبهه ایمان و اسلام قرار گرفته ­اند تعامل اخلاقی داشته باشیم آنگاه دارای برخورد کریمانه هستیم.

  اگر چنین شد می توان امید داشت که بقول استاد مطهری نقطه امید برای پرورش های اخلاقی به حساب آید. (ر.ک یادداشت ها 6/478)

  4) پرهیز از هیجانات سیاسی کور

  همان شخصیتی که در مدت امامت خویش در مدینه بعلت مشکلات سیاسی و اقتصادی، فرزندانش مجبور به هجرت شدند و خودش نیز سال های سال در زندان های متعدد عراق در بند کشیده شد مشی سیاسی خود را بدین شکل در نامه مفصلی به یحیی بن عبدالله نوشت که بنای مقابله بی نتیجه با حاکمیت وقت ندارم.

  «انا مقدم الیک احذرک معصیة الخفیه و احثک علی برّه و طاعته ...» (کافی 1/367).

  این نشان دهده این نکته پر اهمیت است که سیاسیون نباید چنان دچار سیاست و بازی های آن شوند که از مصالح اهم غافل شوند و با یک سری از حرکات سیاسی کور و بی فائده یا کم فائده خود باعث تحمیل هزینه های گزافی به مجموعه­ ای از نیروهای بالقوه و یا بالفعل جامعه اسلامی شوند.

  استاد مطهری در جائی یک حرکت سیاسی را حساب شده و مفید ارزیابی می کند که دارای «هدف مشخص و را وصول مشخص و منطبق بر غرائز واقعی انسان» باشد و اگر هر کدام از این شاخصه در حرکات سیاسی دیده نشود از آن فعل و انفعالات سیاسی به هیجان احساسی کور تعبیر نموده است. (ر.ک یادداشتها 1/153)

  5) توجه عاطفی به افراد غیرهمسو سیاسی

  حقیقت مهم دیگری که در مشی و سلوک سیاسی حضرت کاظم (ع) و دیگر ائمه (ع) به روشنی دیده می شود و متأسفانه امروزه برخی از مدعیان ارزشی صحنه سیاست از آن غافل هستند توجه به نیازهای عاطفی و اقتصادی افراد و گروه های غیرهمسوی شان در سیاست است.

  امام کاظم (ع) با اینکه با یک خط مشخص در صحنه سیاست و اجتماع حاضر می شود که مثلا صفوان جمال را توبیخ می کند که چرا شترانش را برای سفر زیارتی حج دستگاه بنی عباس کرایه می دهد. (ر.ک:وسائل 12/131)) امّا هیچ گاه از افرادی که فاقد معیارهای ایشان در دریافت حق و باطل هستند غافل نمی شود، (ر.ک: بحار الانوار48/باب 38).

  بعنوان نمونه در مدینه که حضور دارد از شرائط اقتصادی جوانانی که بعلت ضیق مشیعت توان ازدواج ندارند بی اطلاع نیست و لذا با مشکلات فراونی وجوهی از دستگاه حاکمه تهیه می کند تا نسل جوان جامعه خود را به سر و سامانی برساند و صریحاً می فرماید: «لو لا انی اری من ازوّجه بها من عزاب ال ابی طالب، قبلتها ابداً» (وسائل 17/216 از عیون)

  و در مورد دیگر به شخصی بنام عبدالرحمن بن حجاج اجازه می دهد در معاملاتش وارد عرصه وسیع تری که چه بسا اشخاص همسوئی حضور نداشتند شود تا از رفاهیات متعارف بی بهره نماند (ر.ک وسائل 17/218 از تهذیب)

  و در مورد سوم به نقل قطعی تاریخ به جناب علی بن یقطین نه تنها اجازه بلکه «امر» می فرماید در حاکمیت ظلم بنی العباس مسئولیت مهم صدارت را بپذیرد تا بتواند به افراد و شهروندان جامعه خدمات رسانی مورد نظر را داشته باشد. (رجال کشی / 276)

  و در مورد چهارم ، زیاد بن ابی سلمه می گوید امام کاظم (ع) به من فرمودند: «اگر من از بالای بلندی پرت شوم که تکه تکه شوم برایم گواراتر است از اینکه ارتباط با اینان (دستگاه ظلم) داشته باشم امّا به جهت اینکه گره ­ای از امورات مردم باز شود بنا به حفظ ارتباط نموده­ ام». (وسائل 17/194از کافی)

  همین روش عملی امام کاظم در مدینه به شکل دیگری در زندان های بغداد ظهور و بروز می کند که نتیجه آن شیفتگی زندانبانان آن حضرت می شود و تا حدی در این زمینه امام هفتم شیعیان موفق بودند که ملقب به لقب «امام القلوب» گشت. (ر.ک: الصواعق / 204)

  /6262

  منبع مطلب : www.khabaronline.ir

  مدیر محترم سایت www.khabaronline.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  امام کاظم در مورد ستمگران چه فرمود

  سایت آموزش و پرورش


  رتبه الکسا سایت


  ویکی پدیا


  معلم سایت

  منبع مطلب : www.asemankafinet.ir

  مدیر محترم سایت www.asemankafinet.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 12 ماه قبل
  0

  عالی

  مهدی 1 سال قبل
  2

  عالی

  ناشناس 1 سال قبل
  1

  عالیه

  بنی 2 سال قبل
  1

  من عاشق امامان هستم و همیشه اون ها رو الگو قرار میدم

  عالی 2 سال قبل
  2

  عای

  1
  بنی 2 سال قبل

  عالی

  برای ارسال نظر کلیک کنید