توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام

  1 بازدید

  اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  مجمع تشخیص مصلحت نظام

  حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی رئیس، دبیر و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام را برای یک دوره پنج‌ساله منصوب کردند.
  متن حکم رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

  بسم الله الرّحمن الرّحیم

  خداوند علیم و قدیر را سپاس می‌گویم که با کمک و هدایت خود، مجمع تشخیص مصلحت را بر ادای وظائف خطیر آن موفق فرمود و این نهاد قانونی در بیش از ربع قرن توانست نقشی اثرگذار در اداره‌ی کشور داشته باشد. لازم می‌دانم از همه‌ی اعضاء و کارگزاران این نهاد تشکر کنم و یاد درگذشتگان این مجموعه را گرامی بدارم، مخصوصاً جناب آقای هاشمی رفسنجانی که از استوانه‌های سیاسی کشور بودند و سال‌ها مسئولیت سنگین ریاست این مجمع را برعهده داشتند، و نیز جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای طبسی و جناب آقای عسگراولادی و جناب دکتر حسن حبیبی رحمة‌الله‌علیهم.
  اکنون با آغاز دوره‌ی جدید این نهاد، به حکم تجربه‌های ارزنده‌ی موجود، تغییراتی در ساختار و محتوا ضروری می‌نماید که عمدتاً عبارت است از:
  - سامان بخشیدن به مجموعه‌ی سیاست‌های کلّی و بازنگری در عناوین و نیز در فرآیند تعیین و تنظیم آن.
  - سامان بخشیدن به مسأله‌ی نظارت بر اجرای سیاست‌ها.
  - سازوکار لازم برای ارزیابی کارآمدی و اثربخشی سیاست‌ها.
  - ایجاد انسجام کامل در ساختار تشکیلاتی و مدیریتی و تمرکز برنامه‌ها بر اساس آئین‌نامه‌ی مصوّب.
  - چابک‌سازی تشکیلات و حذف بخش‌های موازی و غیر ضرور.
  به جز اینها تغییرات اصلاحی دیگری نیز در خلال کار و در سایه‌ی دقّت نظر دست‌اندرکاران و انعطاف‌پذیری تشکیلات، لازم خواهد نمود و به کار گرفته خواهد شد انشاءالله.
  با عنایت به آنچه گفته شد آیت الله آقای حاج سیّدمحمود هاشمی شاهرودی را به ریاست و جناب آقای دکتر محسن رضائیرا به دبیری مجمع تشخیص مصلحت و اشخاص حقوقی و حقیقی نامبرده در زیر را به عضویت آن در دوره‌ی پنج‌ساله‌ی جدید منصوب می‌کنم:
  اشخاص حقوقی:
  الف) رؤسای محترم سه قوه
  ب) فقهای معزّز شورای نگهبان
  ج) رئیس ستاد کل نیروهای مسلّح
  د) دبیر شورایعالی امنیت ملّی
  ه) وزیر یا رئیس دستگاهی که موضوع مورد بحث، به آن دستگاه مربوط است
  و) رئیس کمیسیون متناسب با موضوع بحث از مجلس شورای اسلامی
  اشخاص حقیقی:
  آیات و حجج اسلام:
  آقای حاج سیّدمحمود هاشمی شاهرودی، آقای حاج شیخ احمد جنتی، آقای امینی نجف‌آبادی، آقای موحدی کرمانی، آقای ناطق نوری، آقای حاج شیخ حسن صانعی، آقای محسنی اژه‌ای، آقای مجتهد شبستری، آقای سیّدابراهیم رئیسی، آقای درّی نجف‌آبادی، آقای محمّدی‌عراقی، آقای مجید انصاری،آقای مصباحی‌مقدم.
  و حضرات:
  آقای غلامرضا آقازاده، آقای علی آقامحمّدی،آقای محمود احمدی‌نژاد، آقای محمّدجواد ایروانی، آقای محمّدرضا باهنر، آقای احمد توکّلی، آقای سعید جلیلی، آقای غلامعلی حدّادعادل، آقای داود دانش‌جعفری، آقای پرویز داودی، آقای محسن رضائی، آقای سیّدمحمد صدر، آقای محمّدحسین صفارهرندی، آقای محمّدرضا عارف، آقای محمّد فروزنده، آقای سیّدحسن فیروزآبادی، آقای محمّدباقر قالیباف، آقای حسین محمّدی، آقای حسین مظفّر، آقای سیّدمصطفی میرسلیم، آقای سیّدمحمّد میرمحمّدی، آقای سیّدمرتضی نبوی، آقای علی‌اکبر ولایتی، آقای صادق واعظ‌ زاده، آقای احمد وحیدی.
  حضرات آقایان را به حضور و اتقان و دقّت در تشخیص مصلحت و نیز به صلاح و سداد و انصاف دعوت میکنم و توفیق و هدایت الهی را برای خود و آنان مسألت می‌نمایم. نکات یاد شده در پیوست این حکم لازم است مورد توجه قرار گیرد.

  سیّدعلی خامنه‌ای
  ۲۳ مرداد ۹۶

  متن حکم رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

  بسم الله الرحمن الرحیم

  آیت الله جناب آقای حاج شیخ صادق آملی لاریجانی دامت توفیقاته
  با توجه به نقش بی‌بدیل مجمع تشخیص مصلحت نظام در اداره و قوام و استحکام نظام مقدس جمهوری اسلامی و با عنایت به ارتحال عالم مجاهد آیت الله هاشمی شاهرودی رحمة‌الله‌علیه و ضرورت سامان‌یابی هر چه سریعتر ارکان مجمع، جنابعالی را به ریاست آن مجمع مهم و تأثیرگذار و نیز به عضویت فقهای شورای محترم نگهبان منصوب می‌کنم.
  همان‌طور که پیش از این در حکم دوره‌ی جدید آمده است، مجمع در این دوره عهده‌دار مسئولیت مهم و اساسی تغییرات در ساختار و محتوای آن نهاد مؤثر و مهم نیز می‌باشد که با توجه به سابقه‌ی برجسته و ارزشمند جنابعالی در شورای نگهبان و مدیریت پر تلاش و عالمانه و مخلصانه بر قوه قضائیه، امید می‌رود با حضور فعال و عالمانه اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام و ایفای نقش مؤثر دبیرخانه و دبیر محترم در انجام وظایف خود تحت نظارت و اشراف ریاست مجمع، مسئولیت‌های محوله در این دوره در کمال اتقان و به بهترین وجه به انجام برسد.
  با عنایت به اهمیت مسئولیتها در مجمع و شورای نگهبان انتظار می‌رود در فرصت زمانی مناسب، با تنسیق امور در قوه قضائیه، در مسئولیت‌های خطیر یادشده مُتَمحّض گردید. از خداوند متعال توفیق وافر و کمک همه‌جانبه‌اش را برای آن جناب و همکاران مسألت مینمایم.

  والسلام علیکم و رحمة الله

  سیّد علی خامنه‌ای

  ۹ دی ۹۷

  منبع مطلب : www.maslahat.ir

  مدیر محترم سایت www.maslahat.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مجمع تشخیص مصلحت نظام

  نگاهی به ادوار  و اعضای مجمع از بدو تأسیس


    
  1- دوره نخست شکل گیری مجمع سال 1366 ه.ش. تا سال  1368 ه.ش. است که با فرمان حضرت امام خمینی  آغاز گردید.  در این دوره می توان از وجود جنگ تحمیلی و شرایط خاص سیاسی و اجرایی کشور یاد کرد. 
    ترکیب اعضای مجمع  طی دوره یاد شده بدین شرح می باشد:
   الف : فقهای شورای نگهبان
  ب: آقایان آیت ا…خامنه ای (رئیس جمهور وقت ) - هاشمی رفسنجانی (رئیس مجلس وقت ) - موسوی اردبیلی (رئیس شورای عالی قضائی ) - توسلی - موسوی خوئینی ها - میر حسین موسوی (نخست وزیر وقت )
  ج: مرحوم حجت الاسلام سید احمد خمینی (فرزند حضرت امام )برای ارائه گزارش جلسات به حضرت امام 


   
  2- دوره دوم مجمع در پایان جنگ تحمیلی در سال 1368 پس از بازنگری  قانون اساسی در این قانون با وظایف احصاء شده در بندها و اصول 110 ، 111 ، 112 و 177 شکل گرفت .
   ترکیب اعضای مجمع طی دوره دوم بر اساس حکم مورخ 12/7/68 مقام معظم رهبری ، حضرت آیت ا...  خامنه ای بدین شرح می باشد:
   فقهای شورای نگهبان (6نفر)
  روسای سه قوه (قوای مجریه - مقننه و قضائیه)
  وزیر مربوط ( وزیری که موضوع مورد بحث مجمع مربوط به وی می شود)
  رئیس کمیسیون مربوط در مجلس شورای اسلامی (در صورتی که موضوع بحث در مجمع مربوط به وی شود )
  آقایان : مهدوی کنی - یوسف صانعی - سید احمد خمینی - سید محمّد موسوی خوئینی ها - محمّد علی موحدی کرمانی - حسن صانعی - محمّد رضا توسلی - عبدا…نوری و میرحسین موسوی 

  3- در دوره سوم حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی طی حکمی اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام را به مدت سه سال منصوب فرمودند. متن حکم مقام معظم رهبری خطاب به رئیس جمهور به این شرح است:

   
  4- دوره چهارم مجمع که با افزایش اعضای حقیقی متشکل از شخصیتهای عالی رتبه کشور در سال 1375 همراه بود ، مجمع را وارد دوران جدیدی از پویایی و بالندگی در جهت انجام کامل وظایف قانونی نمود.
   ترکیب اعضای مجمع طی دوره چهارم براساس حکم مورخ1375/12/27  بدین شرح می باشد:
   1- شخصیت های حقوقی عضو :
  الف: روسای سه قوه مجریه - مقننه و قضائیه
  ب: فقهای شورای نگهبان
  ج: وزیر یا رئیس دستگاهی که موضوع مورد بحث در مجمع مربوط به آن می شود
  2 شخصیت های حقیقی:
  آقایان هاشمی رفسنجانی، مهدوی کنی، امینی نجف آبادی، واعظ طبسی ، احمد جنتی، امامی کاشانی، حسن حبیبی، میر حسین موسوی، ولایتی، محمدی ری شهری، حسن صانعی، حسن روحانی، موسوی خوئینی ها، عسگر اولادی، دری نجف آبادی، علی لاریجانی، مصطفی میر سلیم، توسلی محلاتی، عبدا…نوری، مرتضی نبوی، فیروز آبادی، غلامرضا آقازاده، بیژن نامدار زنگنه، محمّد هاشمی، محسن نوربخش، محسن رضائی (دبیر مجمع)
  این افراد به موجب حکم مورخ 27/12/1375برای یک دوره 5 ساله انتخاب شدند و  هاشمی رفسنجانی نیز توسط مقام معظم رهبری به عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت منصوب شد.


  5- دوره پنجم مجمع را می توان فعال ترین و سازمان یافته ترین دوران مجمع نام برد،که در سال 1380 اعضای جدید مجمع طی حکم مقام معظم رهبری  برای مدت پنج سال انتخاب شدند:
  ترکیب اعضای مجمع طی دوره پنجم
   
  متن حکم مقام معظم رهبری بدین شرح است :
   
  مجمع تشخیص مصلحت نظام در شکل و ترکیب جدید، طی پنج سال گذشته بحمدالله در راه وظایف سه گانه‌ مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران گام‌های بلندی برداشت و خدمات مهم و ارزشمندی را به کشور و مردم تقدیم کرد. این مجمع محترم در دوره‌ پنج ساله توانست موارد اختلاف بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان را حل کند و برخی از معضلات ارجاع شده به آن مجمع را به نتایج مورد قبول برساند، به‌علاوه در تعیین و تثبیت سیاست‌های کلی کشور، حرکت نوین و نظام‌مندی را آغاز نماید و یکی از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های مترقی قانون اساسی را به کار گرفته، با نگاهی جامع و فراگیر و ناظر به مصالح عالی نظام در مقاطع مختلف به وظایف مصرح در قانون اساسی اهتمام ورزد.
  اینجانب در پایان دوره‌ پنج ساله از زحمات همه‌ اعضای محترم و دبیرخانه، بویژه از حسن مدیریت ریاست محترم آن مجمع، تشکر می‌کنم و ترکیب جدید را برای یک دوره‌ پنج ساله دیگر به ریاست جناب حجت‌الاسلام و المسلمین آقای « هاشمی رفسنجانی » معرفی می‌نمایم.
  1 ـ شخصیتهای حقیقی عضو، عبارتند از حجج اسلام و آیات وحضرات: آقایان «هاشمی رفسنجانی» ،« امینی نجف آبادی »، «واعظ طبسی»، «احمد جنتی»، «امامی کاشانی»، «موحدی کرمانی»، «حسن حبیبی» (در 12 بهمن 1391 دیده از جهان فرو بست)، «میرحسین موسوی»، آقای علی اکبر ولایتی، «محمدی ری شهری»، «حاج شیخ حسن صانعی»، «حسن روحانی»، «حبیب الله عسگراولادی»(در 14 آبان 1392 دیده از جهان فرو بست)، «دری نجف آبادی»، «علی لاریجانی»،«مصطفی میرسلیم»، «توسلی محلاتی»(در  27 بهمن 1386 دیده از جهان فروبست)، «مرتضی نبوی»، «فیروز‌آبادی»، «غلامرضا آقازاده»، «بیژن نامدار زنگنه»، «محمد هاشمی»،  «محسن رضایی»، «علی‌اکبر ناطق نوری»، «محمدرضا عارف»، «غلامعلی حداد عادل»، «مجید انصاری»، «حسین مظفر»، «محمدرضا باهنر» و «محمدجواد ایروانی ».
  در ادامه حکم مقام معظم رهبری تصریح شده است: جلسات مجمع در هنگام بحث در مصوبات مورد تعارض مجلس و شورای نگهبان، متشکل خواهد بود از همه اعضای نامبرده و دیگر جلسات، متشکل خواهد بود، از اعضای حقیقی به اضافه‌ ردیف «الف» و «ج» و «د» از بند 1.
   
   امید است مجمع تشخیص مصلحت نظام در این دوره بتواند در ادامه‌ فعالیت‌های قبلی خود از کارشناسی عناصر مجرب و صاحب‌نظر استفاده کند و با تقویت کمیسیون‌های تخصصی و دبیرخانه از توان مرکز تحقیقات راهبردی بطور کامل استفاده نماید و در تثبیت سیاست‌های کلی نظام و حل معضلات کشور گام‌ها ی اساسی بردارد.

  6- ترکیب اعضای دوره ششم مجمع تشخیص مصلحت نظام

  حضرت آیت‌الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در تاریخ 08/12/1385 در حکمی ترکیب جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام را برای یک دوره پنج ساله ی دیگر معرفی کردند.
  متن حکم مقام معظم رهبری به این شرح است:
  بسم الله الرحمن الرحیم
  خداوند متعال را سپاس میگویم که مجمع تشخیص مصلحت نظام با هدایت و تایید او در یکدوره پنجساله دیگر توانست به خدماتی در چهارچوب وظایف قانونی خود توفیق یابد.
  تنظیم و پیشنهاد سند چشم انداز بیست ساله کشور و سیاست های کلی در صدر فهرست متنوع این خدمات قرار گرفته است. وظیفه ی اینجانب آن است که از یکایک اعضاء محترم و دبیرخانه، به ویژه از ریاست محترم و حسن مدیریت به کار رفته تشکر کنم.
  ترکیب متناسب و متکامل اعضا به آن مجمع محترم فرصت و امکان می دهد که موضوعات مطرح شده را از جوانب گوناگونِ آن بنگرد، و تکیه به نظر کارشناسان و صاحبنظران موجب می گردد که مصوبات مجمع از اتقان و استدلال کافی برخوردار باشد.
  از این رو لازم می دانم آن مجمع محترم را به بهره گیری هر چه بیشتر از نظرات کارشناسی و تقویت این پشتوانه ی مهم و نیز به حضور فعالانه و مباحثات مستدل اعضاء آن توصیه کنم.
  تدوین مستنداتی که مصوبات مجمع برآمده از آن و متکی به آن است، بیشک در شمار اسناد علمی و مایه ی بهره مندی جویندگان و پژوهشگران خواهد بود.
  اکنون برای دوره پنجساله جدید شخصیت های حقوقی و حقیقی نامبرده در زیر را با ریاست جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای هاشمی رفسنجانی تعیین می کنم:
  - رؤسای محترم سه قوه.
  - فقهای معزز شورای نگهبان.
  - وزیر یا رئیس دستگاهی که موضوع مورد بحث، به آن دستگاه مربوط است.
  - رئیس کمیسیون متناسب با موضوع بحث از مجلس شورای اسلامی.
  - حجج اسلام و آیات و حضرات:
  آقایان «هاشمی رفسنجانی» ،  «احمد جنتی»،  واعظ طبسی، امینی نجف آبادی،  «غلامعلی حداد عادل»،  امامی کاشانی، موحدی کرمانی، «حسن حبیبی» (در 12 بهمن 1391 دیده از جهان فرو بست)،«میرحسین موسوی»،آقای علی اکبر ولایتی، دری نجف آبادی، محمدی ریشهری، حاج شیخ حسن صانعی، «حسن روحانی»، حبیب الله عسکراولادی»(در 14 آبان 1392 دیده از جهان فرو بست)، «علی لاریجانی»، محمدرضا باهنر، مجید انصاری،   «سید مصطفی میرسلیم»،  توسلی محلاتی(در  27 بهمن 1386 دیده از جهان فروبست)، سیدمرتضی نبوی، «علی‌اکبر ناطق نوری»، «سید حسن فیروز‌آبادی»، غلامرضا آقازاده، بیژن نامدار زنگنه، «محسن رضایی»، «حسین مظفر»، محمد هاشمی، «محمدرضا عارف»، محمد جواد ایروانی،  پرویز داودی، غلامحسین محسنی اژه ای ، آقای علی آقا محمدی، محمد فروزنده، داود دانش جعفری.
   
  از خداوند متعال توفیق آقایان محترم را در ادای این مسئولیت مهمی که بر دوش گرفته اند و توجه به توصیه های مذکور در متن و پیوست این ابلاغ، مسألت می کنم.


   
  7- ترکیب اعضای دوره هفتم مجمع
  انتصاب اعضای جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام با حکم رهبر معظم انقلاب صورت گرفت:
  بسم الله الرحمن الرحیم
  پروردگار متعال عزّشأنه را سپاس می گویم که مجمع تشخیص مصلحت موفق شد دوره ی پنجساله ی دیگری را با عنایات الهی و با کارنامه ای قابل قبول پشت سر بگذارد که امید است آثار و منافع اقدامات قانونی مجمع به شکل شایسته ای در مبادی مدیریتی کشور - قوای سه گانه و نیروهای مسلح و سایر دستگاه‌ها - به بار نشیند و همگان نتایج آن را مشاهده کنند.
   
  ضمن تشکر از همه آقایان اعضای محترم، ریاست و دبیرخانه مجمع، برای دوره ی پنجساله جدید شخصیت های حقوقی و حقیقی نامبرده در زیر را با ریاست جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای هاشمی رفسنجانی تعیین می کنم:
   
  1- شخصیت‌های حقوقی عضو عبارتند از:
  الف – رؤسای محترم سه قوه
  ب – فقهای معزز شورای نگهبان
  ج – دبیر شورایعالی امنیت ملی
  د – وزیر یا رئیس دستگاهی که موضوع مورد بحث، به آن دستگاه مربوط است
  هـ – رئیس کمیسیون متناسب با موضوع بحث از مجلس شورای اسلامی
   
   2- شخصیت های حقیقی عضو عبارتند از:
  آیات و حجج اسلام:
  آقای هاشمی رفسنجانی ، آقای حاج شیخ احمد جنتی، آقای واعظ طبسی، آقای امینی نجف آبادی، آقای سیدمحمود هاشمی شاهرودی، آقای موحدی کرمانی، آقای علی اکبر ناطق نوری، آقای حاج شیخ حسن صانعی، آقای حسن روحانی، آقای قربانعلی دری نجف آبادی، آقای غلامحسین محسنی اژه ای ، آقای محمود محمدی عراقی، آقای غلامرضا مصباحی مقدم، آقای مجید انصاری
   
  و حضرات: آقای غلامرضا آقازاده، آقای علی آقا محمدی، آقای محمد جواد ایروانی، آقای محمدرضا باهنر، آقای غلامعلی حداد عادل، آقای حسن حبیبی (در 12 بهمن 1391 دیده از جهان فرو بست)، آقای داود دانش جعفری، آقای پرویز داودی، آقای محسن رضایی، آقای محمدحسین صفارهرندی،  حبیب الله عسگر اولادی (در 14 آبان 1392 دیده از جهان فرو بست)​، آقای محمدرضا عارف، آقای محمد فروزنده، آقای سیدحسن فیروزآبادی، آقای علی لاریجانی، آقای حسین مظفر، آقای حسین محمدی، آقای سیدمصطفی میرسلیم، آقای سیدمرتضی نبوی، آقای علی اکبر ولایتی، آقای صادق واعظ زاده، آقای احمد وحیدی.
   
  جلسات مجمع در هنگام بحث در مصوبات مورد تعارض مجلس و شورای نگهبان متشکل خواهد بود از همه ی اعضای نامبرده و دیگر جلسات متشکل خواهد بود از اعضای حقیقی باضافه ردیف های الف، د و هـ از بند 1.
   ضمن تأکید بر اجرای کامل توصیه‌های ابلاغ شده دوره گذشته، نکات دیگری به پیوست این حکم ابلاغ خواهد شد.
  بر خود لازم می دانم از زحمات آقایان محترمی که در دوره ی گذشته عضو این مجمع بوده و در دوره جدید حضور ندارند، قدردانی نمایم.
   در پایان اعضای محترم این دوره را به رعایت صلاح و سداد و اتقان و انصاف و جامعیت و رعایت مصلحت نظام به معنای اتم کلمه و حضور فعال در جلسات مجمع و کمیسیونهای مربوط توصیه کرده و توفیق آقایان را در اجرای مسئولیت مهمی که در دوره جدید بر دوش گرفته اند، مسئلت می‌نمایم.
    سیدعلی خامنه‌ای
  24/اسفند ماه/90

  8- ترکیب اعضای دوره هشتم مجمع

  حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی رئیس، دبیر و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام را برای یک دوره پنج‌ساله منصوب کردند.
  متن حکم رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

  بسم الله الرّحمن الرّحیم
  خداوند علیم و قدیر را سپاس می‌گویم که با کمک و هدایت خود، مجمع تشخیص مصلحت را بر ادای وظائف خطیر آن موفق فرمود و این نهاد قانونی در بیش از ربع قرن توانست نقشی اثرگذار در اداره‌ی کشور داشته باشد. لازم می‌دانم از همه‌ی اعضاء و کارگزاران این نهاد تشکر کنم و یاد درگذشتگان این مجموعه را گرامی بدارم، مخصوصاً جناب آقای هاشمی رفسنجانی که از استوانه‌های سیاسی کشور بودند و سال‌ها مسئولیت سنگین ریاست این مجمع را برعهده داشتند، و نیز جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای طبسی و جناب آقای عسگراولادی و جناب دکتر حسن حبیبی رحمة‌الله‌علیهم.
  اکنون با آغاز دوره‌ی جدید این نهاد، به حکم تجربه‌های ارزنده‌ی موجود، تغییراتی در ساختار و محتوا ضروری می‌نماید که عمدتاً عبارت است از:
  -    سامان بخشیدن به مجموعه‌ی سیاست‌های کلّی و بازنگری در عناوین و نیز در فرآیند تعیین و تنظیم آن.
  -    سامان بخشیدن به مسأله‌ی نظارت بر اجرای سیاست‌ها.
  -    سازوکار لازم برای ارزیابی کارآمدی و اثربخشی سیاست‌ها.
  -    ایجاد انسجام کامل در ساختار تشکیلاتی و مدیریتی و تمرکز برنامه‌ها بر اساس آئین‌نامه‌ی مصوّب.
  -    چابک‌سازی تشکیلات و حذف بخش‌های موازی و غیر ضرور.
  به جز اینها تغییرات اصلاحی دیگری نیز در خلال کار و در سایه‌ی دقّت نظر دست‌اندرکاران و انعطاف‌پذیری تشکیلات، لازم خواهد نمود و به کار گرفته خواهد شد انشاءالله.
  با عنایت به آنچه گفته شد آیت الله آقای حاج سیّدمحمود هاشمی شاهرودی را به ریاست و جناب آقای دکتر محسن رضائی را به دبیری مجمع تشخیص مصلحت و اشخاص حقوقی و حقیقی نامبرده در زیر را به عضویت آن در دوره‌ی پنج‌ساله‌ی جدید منصوب می‌کنم:
  اشخاص حقوقی:
  الف) رؤسای محترم سه قوه
  ب) فقهای معزّز شورای نگهبان
  ج) رئیس ستاد کل نیروهای مسلّح
  د) دبیر شورایعالی امنیت ملّی
  ه) وزیر یا رئیس دستگاهی که موضوع مورد بحث، به آن دستگاه مربوط است
  و) رئیس کمیسیون متناسب با موضوع بحث از مجلس شورای اسلامی
  اشخاص حقیقی:
  آیات و حجج اسلام:
  آقای حاج سیّدمحمود هاشمی شاهرودی، آقای حاج شیخ احمد جنتی، آقای امینی نجف‌آبادی، آقای موحدی کرمانی، آقای ناطق نوری، آقای حاج شیخ حسن صانعی، آقای محسنی اژه‌ای، آقای مجتهد شبستری، آقای سیّدابراهیم رئیسی، آقای درّی نجف‌آبادی، آقای محمّدی‌عراقی، آقای مجید انصاری، آقای مصباحی‌مقدم.
  و حضرات:
  آقای غلامرضا آقازاده، آقای علی آقامحمّدی، آقای محمود احمدی‌نژاد، آقای محمّدجواد ایروانی، آقای محمّدرضا باهنر، آقای احمد توکّلی، آقای سعید جلیلی، آقای غلامعلی حدّادعادل، آقای داود دانش‌جعفری، آقای پرویز داودی، آقای محسن رضائی، آقای سیّدمحمد صدر، آقای محمّدحسین صفارهرندی، آقای محمّدرضا عارف، آقای محمّد فروزنده، آقای سیّدحسن فیروزآبادی، آقای محمّدباقر قالیباف، آقای حسین محمّدی، آقای حسین مظفّر، آقای سیّدمصطفی میرسلیم، آقای سیّدمحمّد میرمحمّدی، آقای سیّدمرتضی نبوی، آقای علی‌اکبر ولایتی، آقای صادق واعظ‌زاده، آقای احمد وحیدی.
  حضرات آقایان را به حضور و اتقان و دقّت در تشخیص مصلحت و نیز به صلاح و سداد و انصاف دعوت میکنم و توفیق و هدایت الهی را برای خود و آنان مسألت می‌نمایم. نکات یاد شده در پیوست این حکم لازم است مورد توجه قرار گیرد.
   
  سیّدعلی خامنه‌ای
  ۲۳ مرداد ۹۶

  متن حکم رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

  بسم الله الرحمن الرحیم

   آیت الله جناب آقای حاج شیخ صادق آملی لاریجانی دامت توفیقاته

  با توجه به نقش بی‌بدیل مجمع تشخیص مصلحت نظام در اداره و قوام و استحکام نظام مقدس جمهوری اسلامی و با عنایت به ارتحال عالم مجاهد آیت الله هاشمی شاهرودی رحمة‌الله‌علیه و ضرورت سامان‌یابی هر چه سریعتر ارکان مجمع، جنابعالی را به ریاست آن مجمع مهم و تأثیرگذار و نیز به عضویت فقهای شورای محترم نگهبان منصوب می‌کنم.
  همان‌طور که پیش از این در حکم دوره‌ی جدید آمده است، مجمع در این دوره عهده‌دار مسئولیت مهم و اساسی تغییرات در ساختار و محتوای آن نهاد مؤثر و مهم نیز می‌باشد که با توجه به سابقه‌ی برجسته و ارزشمند جنابعالی در شورای نگهبان و مدیریت پر تلاش و عالمانه و مخلصانه بر قوه قضائیه، امید می‌رود با حضور فعال و عالمانه اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام و ایفای نقش مؤثر دبیرخانه و دبیر محترم در انجام وظایف خود تحت نظارت و اشراف ریاست مجمع، مسئولیت‌های محوله در این دوره در کمال اتقان و به بهترین وجه به انجام برسد.
  با عنایت به اهمیت مسئولیتها در مجمع و شورای نگهبان انتظار می‌رود در فرصت زمانی مناسب، با تنسیق امور در قوه قضائیه، در مسئولیت‌های خطیر یادشده مُتَمحّض گردید. از خداوند متعال توفیق وافر و کمک همه‌جانبه‌اش را برای آن جناب و همکاران مسألت مینمایم.

  والسلام علیکم و رحمة الله

  سیّد علی خامنه‌ای

  ۹ دی ۹۷

  منبع مطلب : www.maslahat.ir

  مدیر محترم سایت www.maslahat.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید