توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  اعضای شورای نگهبان چند نفرند

  1 بازدید

  اعضای شورای نگهبان چند نفرند را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  اعضای شورای نگهبان چند نفرند و چگونه انتخاب می شوند؟

  پرسش :

  اعضای شورای نگهبان چند نفرند و چگونه انتخاب می‌شوند؟

  پاسخ:
  مطابق اصل نود و یکم قانون اساسی، شورای نگهبان دارای 12 عضو می‌باشد که این تعداد متشکل از 6 فقیه و 6 حقوقدان است.
  مطابق اصل (91) قانون اساسی فقهای شورای نگهبان توسط مقام رهبری انتخاب و منصوب می شوند. همچنین حقوقدانان شورای نگهبان با معرفی رئیس قوه قضائیه و رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی انتخاب می‌شوند. رئیس قوه قضائیه موظف است به تعداد بیش از افراد مورد نیاز برای حقوقدانان شورای نگهبان افرادی را به مجلس شورای اسلامی معرفی کند و مجلس نیز مکلف است میان افراد معرفی شده رای‌گیری کرده حقوقدانان شورای نگهبان را انتخاب کند.
  مطابق ماده (6) «آیین نامه داخلی شورای نگهبان» (مصوب 1379) «دبیر شورا ۴۰ روز قبل از پایان مدت عضویت اعضائی که عضویتشان در شرف انقضاء است طی نامه‌ای مراتب را در مورد فقهاء به مقام معظم رهبری و در مورد حقوقدانان به رییس قوه قضاییه اعلام می نماید . »
  همچنین رئیس قوه قضائیه تنها مکلف است به تعداد بیشتر از افراد مورد نیاز حقوقدانانی را به مجلس معرفی کند و نصاب خاصی برای این تعداد قرار داده نشده است. مثلاً اگر سه عضو لازم بود، مکلف است که حداقل چهار نفر را به مجلس معرفی کند و تکلیفی به معرفی بیش از این تعداد نفرات ندارد. این موضوع در نظر تفسیری شماره 80/21/1683 مورخ 1380/4/10 شورای نگهبان نیز به نحوی منعکس شده است:
  «مطابق‌ بند 2 اصل‌ 91 قانون‌ اساسی‌ اختیار معرفی‌ حقوقدانان‌ شورای‌ نگهبان‌ به‌ تعداد بیش‌ از افراد مورد نیاز به‌ عهده‌ رئیس‌ قوه‌ قضائیه‌ می باشد و مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ موظف‌ است‌ فقط‌ از میان‌ افراد معرفی‌ شده‌، تعداد لازم‌ را انتخاب‌ نماید.»[1]
  نکته دیگر آنکه مطابق ماده (121) «قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی» نصاب لازم برای انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان «اکثریت نسبی» در نظر گرفته شده است.[2]

  پی نوشت:

  منبع مطلب : www.shora-rc.ir

  مدیر محترم سایت www.shora-rc.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  هومن نوبخت 1 سال قبل
  0

  سلام شورای نگهبان ۱۲ نفر هستند ۶ حقوقدان و ۶ نفر دیگر فقاهت هستند با تشکر

  محمد 1 سال قبل
  0

  در واقع ۱۲ نفرند و رئیس آن ها آیت‌الله جنتی هست

  با تشکر

  0
  هومن نوبخت 1 سال قبل

  ممنون

  حسینعلی امیری 1 سال قبل
  0

  6

  0
  حسینعلی امیری 1 سال قبل

  خوب

  مهدی 2 سال قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید