توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  ارسلان میرزای قوانلوی قاجار

  1 بازدید

  ارسلان میرزای قوانلوی قاجار را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  داستان فخر الزمان و شاهزاده ارسلان سند تاریخی دارد ؟

  داستان فخر الزمان و شاهزاده ارسلان سند تاریخی دارد ؟

  به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبر گزاری برنا ؛  احسان جوانمرد در  پاسخ به این سوال که آیا داستان فخر الزمان و شاهزاده سند تاریخی دارد یا نه گفت:

  "ظاهرا عده‌ای از مخاطبان سریال به قصد آشنایی بیشتر با شازده ارسلان میرزای قاجار به سراغ کتب تاریخی و اینترنت رفته‌اند. ضمن ابراز خوشحالی از علاقه این دوستان به تاریخ باید عرض کنم که قصه سریال بانوی عمارت و شخصیت‌هایش یکسره مبتنی بر خیال بنده است و ارسلان، فخری، افسر و اسد و بقیه همگی آدم‌های خیالی هستند که در بستر تاریخ واقعی زندگی می‌کنند.

  در سالی که ناصرالدین شاه به دست میرزا رضای کرمانی کشته شد، شازده ارسلان و بقیه، درگیر این ماجرای واقعی شدند اما فقط سه شخصیت میرزا رضا کرمانی، کلنل کاساکوفسکی و ابوتراب نظم‌الدوله از دل تاریخ وارد قصه می‌شوند و حضور کوتاهی دارند.

  سایر شخصیت‌ها و وقایع سریال همگی خیالی هستند و قصه حاصل برخورد خیال نویسنده با واقعیت تاریخ است. شاهزاده یا شازده لزوما لقب مستقیم شاه نبوده است. در زمان قاجار شازده‌های زیادی در دولت و دربار وجود داشتند که نسبت‌شان به محمدشاه و فتحعلی شاه می‌رسیده است. احترام و منزلت اجتماعی آنها همان‌طور که در مورد شازده ارسلان می‌بینید به اندازه پسران شاه نبوده است اما به هر حال شازده محسوب می‌شدند و به هم‌خونی با پادشاه افتخار می‌کردند. به همین واسطه لقب و منصب می‌گرفتند."

  احسان جوانمرد، نویسنده سریال«بانوی عمارت» در باره شخصیت شازده ارسلان توضیح داد: "شازده ارسلان شخصیت خیالی است که صدها معادل در سلسله قاجار داشته است. کسانی که پدربزرگ یا پدر پدربزرگ‌شان شاه بوده است. البته ارسلان یک شازده بداقبال است که دوست دارد با تلاش خودش به جایی برسد اما .... باقی قصه را خودتان ببینید."

  ارسلان میرزای قاجار یا شازده ارسلان قاجار کیست؟ | موج باز

  ارسلان میرزای قاجار یا شازده ارسلان قاجار کیست؟ | موج باز

  ارسلان میرزا قوانلوی قاجار کیست؟
  ارسلان میرزا قوانلوی قاجار (ارسلان میرزا قوانلو قاجار) نام کامل ارسلان میرزای قاجار، شازده ای است که به روایت سریال بانوی عمارت عاشق دختر جوان عمارت به نام فخرالزمان با ایفای نقش مریم مومن می شود. اما آنچه در مورد شازده ارسلان قاجار مطرح است واقعی بودن شخصیت ارسلان در تاریخ ایران است. از زمان آغاز پخش سریال بانوی عمارت مخاطبان بسیاری از این سریال در جستجوی زندگینامه و عکس های حقیقی ارسلان میرزای قاجار هستند، در حالیکه به گفته احسان جوانمرد (نویسنده ی بانوی عمارت) شخصیت ارسلان میرزا شخصیتی خیالی است که در ذهن او ساخته و پرداخته شده است.

  همچنین بخوانید : بازیگر کلیپ زندان محسن چاووشی

  بر اساس اعلام احسان جوانمرد قصه سریال بانوی عمارت و شخصیت‌ های داستان مبتنی بر خیال اوست و ارسلان، فخری، افسر، اسد و بقیه همگی آدم‌ های خیالی داستان سریال او هستند که در بستر تاریخ واقعی زندگی می‌کنند.

  همچنین بخوانید : بهنام صفوی در سی سی یو بستری شد

  حسام منظور بازیگر نقش ارسلان میرزای قاجار است که شیفته دختری به نام فخرالزمان با بازی مریم مومن میشود و برای به دست آوردن او هرکاری انجام میدهد اما در روایتی نقل شده است که نهایتا اسد، برادر فخرالزمان، به دلیل کینه ی قدیمی از ارسلان با چاقو او را به قتل می رسد. در این میان طلا با ایفای نقش اندیشه فولادوند شخصیت مشکوکی است که مراوده های بسیار مشکوکی با شازده ارسلان دارد و گمان می رود قبلا به صورت پنهانی با شازده ارسلان ازدواج کرده باشد در صورتیکه طلا خواهر ناتنی شازده ارسلان است. از سوی دیگر با توجه به نام بردن و حضور شخصیت حضرت والا در بانوی عمارت، برخی فرضیه ها بر کینه ی قدیمی حضرت والا و ارسلان اشاره دارد و این باور را تقویت می کند که بلاهایی که سر ارسلان شازده می آید نقشه های حضرت والا است و از کینه ای قدیمی سرچشمه گرفته است!

  همچنین بخوانید : بازیگر نقش حضرت والا در بانوی عمارت
  بیوگرافی حسام منظور
  بازیگر نقش جواهر در بانوی عمارت
  (بازیگر نقش ارسلان میرزای قاجار در سریال بانوی عمارت)

  احسان جوانمرد : «در سالی که ناصرالدین شاه به دست میرزا رضای کرمانی کشته شد شازده ارسلان و بقیه درگیر این ماجرای واقعی شدند اما فقط سه شخصیت میرزا رضا کرمانی، کلنل کاساکوفسکی و ابوتراب نظم‌الدوله از دل تاریخ وارد قصه می‌شوند و حضور کوتاهی دارند و سایر شخصیت‌ها و وقایع سریال همگی خیالی هستند و قصه حاصل برخورد خیال نویسنده با واقعیت تاریخ است. علاوه بر این شاهزاده یا شازده لزوما لقب مستقیم شاه نبوده است. در زمان قاجار شازده‌های زیادی در دولت و دربار وجود داشتند که نسبت‌ شان به محمد شاه و فتحعلی شاه می‌ رسیده است. احترام و منزلت اجتماعی آنها همانطور که در مورد شازده ارسلان می‌بینید به اندازه پسران شاه نبوده اما به هر حال شازده محسوب می‌شدند و به هم‌خونی با پادشاه افتخار می‌کردند. به همین واسطه لقب و منصب می‌گرفتند. شازده ارسلان هم شخصیت خیالی است که صدها معادل در سلسله قاجار داشته است، منظور کسانی است که پدربزرگ یا پدر پدربزرگ‌ شان شاه بوده است. البته ارسلان یک شازده بد اقبال است که دوست دارد با تلاش خودش به جایی برسد اما موفق نمی شود.»

  در موج باز بخوانیم:

  مجله اینترنتی تـــوفانی

  ظل السلطان، حاکم ظالم اصفهان را بهتر بشناسید(+عکس)

  ظل السلطان

  ظل السلطان، حاکم ظالم اصفهان را بهتر بشناسید(+عکس)
  ظل السلطان حاکم اصفهان در عصر ناصرالدین شاه قاجار در تاریخ به دو چیز شناخته می‌شود؛ ظلم و ستمی که در طول زمامداری 34 ساله خود بر مردم روا داشت و دیگر تخریب گسترده بناها و آثار تاریخی برجسته برجا مانده از دوران صفویه.

  ظل السلطان حاکم اصفهان در عصر ناصرالدین شاه قاجار

  سلطان مسعود میرزا ملقب به ظل السلطان شاهزاده و حاکم اصفهان در عصر زمامداری ناصرالدین شاه یکی از ظالم ترین حاکمان عصر قاجار بود که برخی بازماندن او از تخت سلطنت را دلیل آن همه خشم و جنون می‌دانند.


  مسعود میرزا پسر بزرگ ناصرالدین به خاطر آنکه از مادری غیر قجری متولد شده بود در رقابت بر سر تاج و تخت از برادرش مظفرالدین شاه شکست خورد. او در دوران حکومت در فارس و بعدها در اصفهان قشون مجهز و منظمی فراهم کرد و با آن به باج گیری و غصب املاک مردم پرداخته و شورش‏‌های گاه و بی گاه را به سختی سرکوب می کرد. ظل السلطان بیش از بیست و یک هزار سرباز در اختیار داشت و اصرار داشت تا وزارت جنگ به او واگذار شود اما شاه که از قدرت گرفتن بیش از اندازه او بیمناک بود پیشنهاد او را رد می کرد؛ حتی نقل است که ظل السلطان یکبار در سال 1261 به ناصرالدین شاه پیشنهاد کرد که حاضر است در ازای دریافت مقام ولایتعهدی، مبلغ هنگفتی پیشکش کند اما شاه این پیشنهاد را رد کرد.

  ظل السلطان یکی از ظالم ترین حاکمان عصر قاجار بود

  با این حال جنون آمیزترین اقدام این شاهزاده قاجاری تخریب بناهای تاریخی در اصفهان بود؛ گفته می شود او بیش از 50 بنا و اثر تاریخی مربوط به عصر صفوی را در اصفهان تخریب کرد. "هنری رنه" جهانگرد اروپایی که در زمان حکومت طل السلطان از ایران بازدید کرده است در همین باره نوشته است: ظل السلطان بسیاری از کاخ های عالی و شاهکارهای ممتاز اصفهان را که موجب حیرت جهانیان بود نابود کرد. در واقع، آخرین سال های حکومت ظل السلطان در اصفهان به منزله طوفان ویرانگر بود زیرا او که با به شاهی رسیدن برادرش مظفرالدین شاه امید سلطنت خود را از دست رفته می دید به تلافی، بیشتر این شاهکارهای برجسته را که در دنیا بی نظیر بود خراب کرد و مصالح آنها را فروخت.

  ظل السلطان بیش از 50 بنا و اثر تاریخی مربوط به عصر صفوی را در اصفهان تخریب کرد

  گرچه ظل السلطان فضای رعب و خفقان در اصفهان حاکم کرده بود اما در 21 محرم 1325 هنگامی که ظل السلطان برای تاج گذاری محمدعلی شاه به تهران رفته بود مردم اصفهان در اقدامی اعتراضی بازارها را بستند و در میدان نقش جهان تحصن کردند. خواسته آنها یک چیز بود؛ عزل ظل السلطان پس از 34 سال. این اعتراضات دو هفته به طول انجامید و در این مدت صدها تلگراف به تهران زده شد تا اینکه محمد علی شاه وی را از حکومت اصفهان عزل و نظام السلطنه را جانشین وی کرد. مسعود میرزا در اواخر عمر مدتی را در اروپا گذراند تا این که پس از دچار شدن به اختلال حواس در دهم تیر ماه 1297 شمسی در حدود هفتاد سالگی از دنیا رفت.


  تصاویری که در این مطلب مشاهده می کنید از معدود عکس هایی است که از شاهزاده ظالم قاجار گرفته شده است و باقی مانده است. عکس اول این مجموعه از آنتوان سوریوگین و دو عکس دیگر از ارنست هولتزر عکاس آلمانی ساکن اصفهان است.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 14 روز قبل
  0

  سلام

  وقتی داستان تخیلی هست و واقعیت تاریخی ندارد دیگر دنبال چه مطلبی هستید؟

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید