در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  اختراعات جابربن حیان

  1 بازدید

  اختراعات جابربن حیان را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  جابربن حیان کیست؟ + اختراع جابربن حیان


  	جابربن حیان کیست؟ + اختراع جابربن حیان | وب

  بوموسی جابربن حیان متولد حدود سال 200 هجری شمسی معادل با 721 میلادی در توس - درگذشته حدود سال ۱۹۴ هجری شمسی معادل با ۸۱۵ میلادی در کوفه، دانشمند و کیمیاگر و فیلسوف ایرانی بود. او را «پدر علم شیمی» نامیده‌اند و بسیاری از روش‌ها (مانند تقطیر) و انواع ابزارهای اساسی شیمی مانند قرع و انبیق را به او نسبت می‌دهند. پژوهشگران بر این باورند که زادگاه او شهر توس در خراسان ایران است و او از یک خانواده ایرانی بوده‌ است.

  در اعتقادات و تبلیغات مرتبط با شیعه همواره جابر یکی از شاگردان بزرگ امام ششم شیعیان جعفر صادق معرفی می‌شود و آنچه مسلم است این است که جابر خود را شاگرد امام جعفر صادق می‌دانسته است.

  در مورد تاریخ دقیق تولد و مرگ و محل تولد وی اختلاف نظر وجود دارد. به گفته برخی وی متولد سال ۱۰۰ هجری شمسی و وفات وی در سال ۱۹۴ هجری شمسی بوده است. برخی نیز او را متولد سال ۱۰۳ هجری شمسی دانسته و وفات وی را در سال ۲۰۰ هجری شمسی ذکر کرده‌اند. با این حال دانشنامه بریتانیکا وی را متولد سال ۷۲۱ میلادی و وفات وی را در سال ۸۱۵ میلادی (نزدیک به هزار و دویست سال پیش) ثبت کرده است.

  جابر نخستین شیمیدان ایرانی است. وی اولین کسی است که به علم شیمی شهرت و آوازه بخشید و بی‌تردید نخستین مسلمانی است که شایستگی کسب عنوان شیمیدان را دارد.

  طرح جابربن حیان و عقیده‌اش این بود همچنان که طبیعت می‌تواند اشیاء را به یکدیگر تبدیل کند، مانند تبدیل خاک و آب به گیاه و تبدیل گیاه به موم و عسل به‌وسیله زنبور عسل. تبدیل قلع به نقره در زیر زمین و … کیمیاگر نیز می‌تواند با تقلید از طبیعت و استفاده از تجربه‌ها و آزمایشها همان کار طبیعت را در مدت زمانی کوتاه‌تر انجام دهد. اما کیمیاگر برای اینکه بتواند یک شیء را به شیء دیگر تبدیل کند، به‌وسیله‌ای نیازمند است که اصطلاحا آن را اکسیر می‌نامند.

  اکسیر در علم کیمیا، به منزله دارو در علم پزشکی است. جابر اکسیری را که از آن در کارهای کیمیایی خود استفاده می‌کرد، از انواع موجودات سه‌گانه (فلزات، حیوانات و گیاهان) به دست می‌آورد. او خود، در این زمینه می‌گوید: هفت نوع اکسیر وجود دارد:

  فلزات اصلی هفت عدد هستند که عبارتند از: طلا، نقره، مس، آهن، سرب، جیوه و قلع.

  این فلزات به تعبیر جابر اساس صنعت کیمیا را تشکیل می‌دهند. به عبارت دیگر قوانین علم کیمیا بر این هفت فلز استوار است. با این حال، خود این کانی‌ها از ترکیب دو کانی اساسی، یعنی گوگرد و جیوه به وجود می‌آیند که به نسبت‌های مختلف در دل زمین باهم ترکیب می‌شوند. بنابراین تفاوت میان فلزات هفتگانه تنها یک تفاوت عرضی است نه جوهری که محصول تفاوت نسبت ترکیب گوگرد و جیوه در آن است. اما طبیعت هر یک از گوگرد و جیوه تابع دو عامل زمینی و زمانی است. به عبارت دیگر، تفاوت خاک زمینی که این دو کانی در آن بوجود می‌آیند و همچنین تفاوت وضعیت کواکب به هنگام پیدایش آن‌ها موجب می‌شود که طبیعت گوگرد و یا جیوه تفاوت پیدا کند.

  قلع: دارای چهار طبع است. ظاهر آن سرد و تر و نرم و باطنش گرم و خشک و سخت است. پس هرگاه صفات ظاهر قلع به درون آن برده شود و صفات باطنی آن به بیرون آورده شود، ظاهرش خشک و در نتیجه قلع به آهن تبدیل می‌شود.


  آهن: 
  از چهار طبع پدید آمده ‌است که از میان آن‌ها دو طبع، یعنی حرارت و خشکی شدید به ظاهر آن اختصاص دارد و دو طبع دیگر یعنی برودت و رطوبت به باطن آن. ظاهر آن، سخت و باطن آن نرم است. ظاهر هیچ جسمی به سختی ظاهر آن نیست. همچنین نرمی باطن آن به اندازه سختی ظاهرش است. از میان فلزات، جیوه مانند آهن است. زیرا ظاهر آن آهن و باطن آن جیوه‌ است.


  طلا: 
  ظاهر آن گرم و تر و باطنش سرد و خشک است. پس جمیع اجسام (فلزات) را به این طبع برگردان. چون طبعی معتدل است.


  زهره (=مس): 
  گرم و خشک است ولی خشکی آن از خشکی آهن کمتر است زیرا طبع اصلی مس، همچون طلا، گرم و تر بوده ‌است اما در آمدن خشکی بر آن، فاسدش کرده ‌است. لذا با از میان بردن خشکی، مس به طبع اولیه خود برمی‌گردد.


  جیوه: 
  طبع ظاهری آن سرد و تر و نرم و طبع باطنی‌اش گرم و خشک و سخت است؛ بنابراین ظاهر آن همان جیوه و باطنش آهن است. برای آن که جیوه را به اصل آن یعنی طلا برگردانی، ابتدا باید آن را به نقره تبدیل کنی.


  نقره: 
  اصل نخست آن، طلا است ولی با غلبه طبایع برودت و یبوست، طلا به درون منتقل شده‌است و در نتیجه ظاهر فلز، نقره و باطن آن طلا گردیده‌است؛ بنابراین اگر بخواهی آن را به اصلش یعنی طلا برگردانی، برودت آن را به درون انتقال ده، حرارت آن آشکار می‌شود. سپس خشکی آن را به درون منتقل کن، در نتیجه، رطوبت آشکار و نقره تبدیل به طلا می‌شود.

  مجله اینترنتی وب

  جابر بن حیان

  زندگینامه و اختراعات جابر بن حیان

  شاگردی امام صادق

  در اعتقادات و تبلیغات مرتبط با شیعه همواره جابر یکی از شاگردان بزرگ امام ششم جعفر صادق معرفی می شود که با توجه به شیعه بودن اثبات شده جابر بن حیان و پدرش و معاصر بودن و همزمانی زندگی جابر در عراق با سالیان پاپانی زندگی امام صادق ناممکن نیست. در این زمینه ذبیح الله منصوری در کتاب ترجمه شده امام صادق مغز متفكر شيعه از قول جابر می نویسد: "همه این علم (شیمی یا کیمیاگری) را از محضر مولايم جعفر بن محمد(ع) آموخته ام".  از سویی دیگر برخی مستشرقین غربی مانند هانری کوربن در زمینه شاگردی جابر برای امام صادق با احتیاط تشکیک کرده  یا مانند الیزر پاول کراوس، مستشرق یهودی، آنرا از اساس رد کرده اند اگر جه پاسخ هایی نیز در رد ادعای کراوس از جمله رساله "مساله جابری" منتشر شده است.


  اکسیر و عقیده جابر
  او عقیده داشت که: همچنان که طبیعت می تواند اشیاء را به یکدیگر تبدیل کند، مانند تبدیل خاک و آب به گیاه، تبدیل گیاه به موم و عسل بوسیله زنبور عسل، تبدیل قلع به طلا در زیرزمین و .... کیمیاگر می تواند با تقلید از طبیعت و استفاده از تجربه ها و آزمایش ها همان کار طبیعت را در مدت زمانی کوتاه تر انجام دهد ولی این کیمیا گر برای این تبدیل شئی به شئی دیگر، بوسیله ای نیازمند است که اصطلاحا آن را «اکسیر» می گویند. اکسیر در علم کیمیا، به منزله دارو در علم پزشکی است. جابربن حیان، اکسیر را که از آن در کارهای کیمیائی خود استفاده می کرد از انواع موجودات سه گانه (فلزات، حیوانات، گیاهان ) به دست می آورد. او خودش در این زمینه می گوید: هفت نوع اکسیر وجود دارد. اکسیر فلزی، حیوانی، گیاهی، حیوانی گیاهی، فلزی گیاهی، فلزی حیوانی، فلزی حیوانی گیاهی. و می گوید فلزات اصلی نیز هفت تاست: طلا، نقره، مس، آهن،سرب، جیوه، قلع. این دانشمند بزرگ ظاهرا تا زمان خلافت مامون عباسی زنده بود و طبق روایتی در سال 200 حدود 93 سالگی در شهر طوس در حالی که کتاب «الرحمه« زیر سرش بود از دنیا رفت.

  تعریف جابر از بعضی فلزات و تبدیل آنها

      * قلع

  دارای چهار طبع است. ظاهر آن، سرد و تر و نرم و باطنش گرم و خشک و سخت … پس هرگاه صفات ظاهر قلع به درون آن برده شود و صفات باطنی آن به بیرون آورده شود، ظاهرش خشک و در نتیجه قلع به آهن تبدیل می‌شود.

      * آهن

  از چهار طبع پدید آمده‌است که از میان آنها، دو طبع، یعنی حرارت و خشکی شدید به ظاهر آن اختصاص دارد و دو طبع دیگر یعنی برودت و رطوبت به باطن آن. ظاهر آن، سخت و باطن آن نرم است. ظاهر هیچ جسمی به سختی ظاهر آن نیست. همچنین نرمی باطن آن به اندازه سختی ظاهرش است. از میان فلزات جیوه مانند آهن است. زیرا ظاهر آن آهن و باطن آن جیوه‌است.

      * طلا

  ظاهر آن گرم و تر و باطنش سرد و خشک است. پس جمیع اجسام (فلزات) را به این طبع برگردان. چون طبعی معتدل است.

      * زهره(=مس)

  گرم و خشک است ولی خشکی آن از خشکی آهن کمتر است زیرا طبع اصلی مس، همچون طلا، گرم و تر بوده‌است اما در آمدن خشکی بر آن، آن را فاسد کرده‌است. لذا با از میان بردن خشکی، مس به طبع اولیه خود برمی‌گردد.

      * جیوه

  طبع ظاهری آن سرد و تر و نرم و طبع باطنی‌اش گرم و خشک و سخت است. بنابراین ظاهر آن، همان جیوه و باطنش آهن است. برای آن که جیوه را به اصل آن یعنی طلا برگردانی، ابتدا باید آن را به نقره تبدیل کنی.

      * نقره

  اصل نخست آن، طلا است ولی با غلبه طبایع برودت و یبوست، طلا به درون منتقل شده‌است و در نتیجه ظاهر فلز، نقره و باطن آن طلا گردیده‌است. بنابراین اگر بخواهی آن را به اصلش یعنی طلا برگردانی، برودت آن را به درون انتقال ده، حرارت آن آشکار می‌شود. سپس خشکی آن را به درون منتقل کن، در نتیجه، رطوبت آشکار و نقره تبدیل به طلا می‌شود.


    دستاوردها

  نوآوری انواع گوناگونی از وسایل آزمایشگاهی، از جمله عنبیق به اسم او ثبت شده‌است. کشف مواد شیمیایی متعددی همچون هیدرو کلریک اسید، نیتریک اسید، تیزاب (مخلوطی از دو اسید یاد شده که از جمله اندک موادی است که طلا را در خود حل می‌کند)، سیتریک اسید (جوهر لیمو) و استیک اسید (جوهر سرکه)، همچنین معرفی فرایندهای تبلور و تقطیر که هر دو سنگ بنای شیمی امروزی به شمار می‌آیند، از جمله یافته‌های اوست. او همچنین یافته‌های دیگری دربارهٔ روش‌های استخراج و خالص سازی طلا، جلوگیری از زنگ زدن آهن، حکاکی روی طلا، رنگرزی و نم ناپذیر کردن پارچه‌ها و تجزیهٔ مواد شیمیایی ارائه داد. از جمله اختراع‌های دیگر او، قلم نوری است. قلمی که جوهر آن در تاریکی نیز نور می‌دهد. (احتمالاً با استفاده از خاصیت فسفرسانس این اختراع را انجام داده‌است.) در آخر، بذر دسته بندی امروزی عنصر‌ها به فلز و نافلز را می‌توان در دست نوشته‌های وی یافت.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  ناشناس : خاک بر سرتون من اختراعاتش رو می خواستم، شما ها خیلی الاغین، از من به همه نصیحت هیچ کس از این سایت چیزی ننویسه😠😠😠

  ناشناس : خاک بر سرتون من اختراعاتش رو می خواستم ، شما ها خیلی الاغین ،از من به همه نصیحت هیچ کس از این سایت چیزی ننویسه😠😠😠

  محمد امین : اصلا جوابی که من میخوام نیست من اختراعاتشو میخواستم

  ناشناس : من اختراعش رومیخواستم نه اینکه نقرا و جزوه و...

  پسرک تنها....): : ما اختراع خواستم این چه وضعشه😐😐😐😐😐😐😢

  ناشناس : چرا اختراعاتش نیست؟⁦☹️⁩

  من اختراع خواستم😤 : من اختراع خواستم😤😤

  .. : اصلا ننوشته چی اختراع کرده فقط طرحاشو گفته

  جابربن حیان : خسته نباشید . پس اختراعاتش ؟

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  فائزه 10 روز قبل
  0

  خیلی بده من اختراعشو می خوام

  گروه دوستان صمیمی 3 ماه قبل
  0

  جابر ن حیا

  ناشناس 3 ماه قبل
  0

  اگر اشتباه نکنم وقتی یک فیلم از زندگی این دانشمند پخش شد در آن اشاره شد که موفق به اختراع کاغذ نسوز شده است ، در این باره اطلاعات بیشتری دارید ؟ اگر درست است چرا در ویکی پدیا به آن اشاره نشده است ؟

  علی 4 ماه قبل
  0

  جابربن حیان اکسیر با مواد تشکیل دهنده آن که سیر است به خوبی مورد جلب همه شده

  ناشناس 4 ماه قبل
  2

  اگر میشه اون چیزی رو که ما می‌خواهیم بیارید نه چیز دیگه ای

  ناشناس 4 ماه قبل
  3

  اگر میشه اون چیزی رو که ما می‌خواهیم بیارید نه چیز دیگه ای

  معصومه 4 ماه قبل
  3

  من اخترا ع و حدف میخواستم من میخواستم بدونم که آ یا جواب من درست است یاکه نه آیا جابرین حیان اختراع دارو های گیاهی وحدفش این بوده به مردم خود خدمت کند؟؟☺

  1
  علی 4 ماه قبل

  بله

  به تو چه اسمم چیه😐 4 ماه قبل
  2

  اختراعاتش رفته سفر😐😂😂

  ناشناس 4 ماه قبل
  1

  خاک

  امیر علی ایروانی 4 ماه قبل
  1

  جیش تو این سایت

  گند زدین ما اختراع میخایم استادان 5 ماه قبل
  0

  خاک

  Sadra 5 ماه قبل
  0

  خییلی اختراع خوبی داره

  ناشناص 5 ماه قبل
  3

  خاکبرسرتون اون ربات دستتون درد نکنه🤔

  جابربن حیان 5 ماه قبل
  4

  خسته نباشید . پس اختراعاتش ؟

  پسرک تنها....): 5 ماه قبل
  7

  ما اختراع خواستم این چه وضعشه😐😐😐😐😐😐😢

  ناشناس 5 ماه قبل
  1

  خیلی بده

  ناشناس 5 ماه قبل
  12

  خاک بر سرتون من اختراعاتش رو می خواستم ، شما ها خیلی الاغین ،از من به همه نصیحت هیچ کس از این سایت چیزی ننویسه😠😠😠

  من اختراع خواستم😤 5 ماه قبل
  5

  من اختراع خواستم😤😤

  ناشناس 5 ماه قبل
  1

  لطفا اگه میشه اختراعاتش رو بنویسید .شما دارین بچه ها رو اشتباه راهنمایی میکنید

  0
  ناشناس 5 ماه قبل

  راست میگه

  ناشناس 5 ماه قبل
  7

  من اختراعش رومیخواستم نه اینکه نقرا و جزوه و...

  ناشناس 5 ماه قبل
  0

  احمق دما سنج

  .. 5 ماه قبل
  4

  اصلا ننوشته چی اختراع کرده فقط طرحاشو گفته

  0
  ما اختراع میخوایم 5 ماه قبل

  ما اختراعاتش رو میخؤایم

  ناشناس 5 ماه قبل
  3

  من اختراعاتش رو میخوام

  -2
  محدثه جون 5 ماه قبل

  دستاورد ها پایین پایین

  ناشناس 6 ماه قبل
  5

  چرا اختراعاتش نیست؟⁦☹️⁩

  0
  محدثه جون 5 ماه قبل

  همون دستاورد ها است

  محمد امین 6 ماه قبل
  8

  اصلا جوابی که من میخوام نیست من اختراعاتشو میخواستم

  0
  ناشناس 5 ماه قبل

  اصاا من چیز دیگه میخواستم من اختراعش میخواستم😐

  مهدی 6 ماه قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید