توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  ابلاغ الکترونیک قضائی

  1 بازدید

  ابلاغ الکترونیک قضائی را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  eblagh adliran ir | سایت سامانه خدمات الکترونیک قضایی

  eblagh adliran ir | سایت سامانه خدمات الکترونیک قضایی

  همانطور که می دانید این روزها در عصر تکنولوژی ، تمام ارکان زندگی بشری به سمت و سوی الکترونیکی شدن پیش می روند و خدمات قضایی هم از این قاعده مستثنی نیست . در همین راستا و به موجب ماده 175 قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392 سامانه ای به نام سامانه خدمات الکترونیک قضایی از سوی قوه قضاییه طراحی شده است .

  اشخاص حقیقی و حقوقی با استفاده از سامانه خدمات الکترونیک قضایی به نشانی ( eblagh adliran ir )می توانند به ابلاغیه ها و اطلاعات مربوط به پرونده های خود دست پیدا کنند . لازم به ذکر است که بعد از راه اندازی این سامانه تمام ابلاغ ها و اطلاع رسانی ها به صورت الکترونیکی انجام گرفته و ابلاغ حضوری اوراق قضایی برچیده شد . در ادامه به بررسی نحوه ثبت نام ، مشاهده ابلاغیه و مشاهده پرونده از طریق سامانه خدمات الکترونیک قضایی می پردازیم .

  نحوه ثبت نام در سایت سامانه خدمات الکترونیک قضایی

  برای استفاده از هر خدمتی در سامانه ثنا باید ابتدا مراحل ثبت نام سامانه ثنا را با مراجعه حضوری به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی انجام داده و نسبت به تکمیل فرآیند ثبت نام و دریافت رمز شخصی اقدام کرد . در گذشته فرآیند ثبت نام در سامانه ثنا و به صورت الکترونیکی انجام می گیرد اما دیگر امکان انجام ثبت نام الکترونیکی فراهم نیست .

  در واقع لازم است حضوری به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نزدیک محل سکونت خود مراجعه کرده و نسبت به دریافت رمز شخصی خود اقدام کنید . در نگهداری رمز شخصی که به شماره تلفن همراه شما ارسال می شود کوشا باشید زیرا در تمام مراحل مشاهده ابلاغیه و پرونده به آن احتیاج پیدا می کنید .

  مشاهده ابلاغیه در سایت سامانه خدمات الکترونیک قضایی

  همانطور که گفتیم سال هاست ابلاغ حضوری اوراق قضایی برچیده شده و تمام ابلاغیه ها به صورت الکترونیکی در حساب کاربری اشخاص بارگذاری می شود . این ابلاغ های الکترونیکی به منزله ابلاغ واقعی محسوب شده و آثار قانونی ابلاغ بر آن ها بار می شود به همین منظور تمامی اشخاصی که در ایران زندگی می کنند باید در سامانه ثنا به نشانی ( eblagh adliran ir ) ثبت نام کنند تا بتوانند از خدمات این سامانه استفاده کنند . در ادامه به بررسی نحوه مشاهده ابلاغیه ها از طریق سامانه خدمات الکترونیک قضایی می پردازیم :

  1- برای دسترسی به ابلاغیه ها ابتدا از همان طریقی که در قسمت راهنمای ثبت نام توضیح دادیم وارد صفحه سامانه خدمات الکترونیک قضایی شده و سپس در قسمت سر تیتر خدمات ویژه که در یک کادر آبی رنگ قرار گرفته است دومین گزینه یعنی سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی را انتخاب کنید .

  2- بعد از آن وارد صفحه انتخاب سامانه جهت ورود می شوید که لازم است عبارت سامانه اصلی ابلاغ الکترونیک را انتخاب کنید ، البته اگر سامانه اصلی ابلاغ الکترونیک به هر علتی باز نشد می توانید از سامانه پشتیبان ابلاغ را امتحان کنید .

  3- در صفحه جدیدی که برای شما باز شده است با دو کادر خالی با عنوان کد ملی و رمز شخصی مواجه می شوید که باید آن ها را با کدملی و رمز شخصی 10 رقمی که در زمان ثبت نام برای شما پیامک شده بود تکمیل کرده و سپس گزینه مرحله بعد را فعال کنید .

  نکته حائز اهمیتی که در این مرحله وجود دارد آن است که اگر شما شخص حقوقی ( شرکت و ... ) هستید باید در بالای صفحه گزینه شخص حقوقی را انتخاب کنید که در این صورت 3 کادر خالی شماره ملی ، رمز شخصی و شناسه حقوقی نمایش داده می شود که با تکمیل آن ها می توانید وارد مرحله بعد شوید .

  4- در این مرحله برای تلفن همراه شما یک رمز موقت شش رقمی ارسال می شود که باید آن را در کادر خالی وارد کنید و گزینه ورود را فعال کنید .

  5- در آخرین مرحله وارد صفحه ابلاغیه ها خواهید شد که مشخصات شما بالای این صفحه درج شده است . عبارت ابلاغیه های جدید را انتخاب کنید و با فعال کردن گزینه مشاهده ، ابلاغیه در پایین صفحه برای شما باز می شود . دقت کنید که اگر ضمیمه ابلاغیه دادنامه ، نظر کارشناسی و مواردی از این دست باشد باید گزینه دریافت پیوست را فعال کنید تا برایتان نمایش داده شود .

  ++++ برای ورود به صفحه سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی کلیک کنید ++++


  قوه قضاییه تمام اطلاع رسانی ها ، احضاریه ها ، دادنامه ها و مواردی از این دست را از طریق ارسال ابلاغیه به اطلاع اشخاص می رساند . برای شکایت از آرا زمان بندی مشخصی وجود دارد که از تاریخ ارسال دادنامه محاسبه می شود بنابراین دریافت ابلاغیه و همچنین اطلاع از احکام مربوط به آن بسیار مهم و سرنوشت ساز است .

  مشاهده پرونده در سایت سامانه خدمات الکترونیک قضایی

  تمام اطلاعات مربوط به پرونده ای که در حال رسیدگی است در ابلاغیه برای شما درج نمی شود و بعضی از آن ها در قسمت اطلاعات پرونده موجود است بنابراین اگر پرونده ای در حال رسیدگی دارید بهتر است هر از گاهی به قسمت اطلاعات پرونده خود سر بزنید تا از اتفاقات مربوط به پرونده با خبر شوید . برای دسترسی به پرونده باید مراحل زیر را انجام دهید :

  1- در صفحه اول سامانه خدمات الکترونیک قضایی که نحوه دسترسی به آن را در بند اول بخش ثبت نام در سامانه توضیح دادیم باید در قسمت سرتیتر اطلاع رسانی اولین گزینه یعنی اطلاع رسانی برای اشخاص حقیقی را انتخاب کنید .

  2- در صفحه جدیدی که برای شما نمایش داده می شود شماره ملی و رمز شخصی خود را وارد کرده و گزینه مرحله بعد را فعال کنید .

  3- بعد از وارد کردن رمز موقت و فعال کردن گزینه ورود ، صفحه مربوط به اطلاعات پرونده شما نمایش داده می شود که در بالای صفحه می توانید نام و نام خانوادگی و کدملی خود را مشاهده کنید . برای نمایش پرونده ها لازم است ابتدا گزینه مختومه شده در وسط صفحه را فعال کرده و سپس بازیابی اطلاعات را انتخاب کنید در این زمان تمام پرونده های در حال رسیدگی شما در پایین صفحه به نمایش در می آید .

  4- در آخرین مرحله باید پرونده مورد نظر را انتخاب و سپس در صفحه جدیدی که برای شما نمایش داده شده گزینه روند کار پرونده را انتخاب کنید تا تمام اطلاعات پرونده برای شما نمایش داده شود .

  ++++ برای ورود به صفحه اطلاع رسانی برای اشخاص حقیقی کلیک کنید ++++

  از آنجا که دیگر پیگیری پرونده ها از طریق مراجعه حضوری به دادگاه امری مرسوم نیست قوه قضاییه اقدام به راه اندازی سامانه ای نموده است تا با استفاده از آن ، روند رسیدگی به پرونده ها راحت تر و سریع تر صورت گیرد .

  برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد سایت سامانه خدمات الکترونیک قضایی در کانال تلگرام آیین دادرسی عضو شوید . کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا نیز آماده اند تا با ارائه خدمات مشاوره حقوقی تلفنی دینا به سوالات شما عزیزان پیرامون سایت سامانه خدمات الکترونیک قضایی پاسخ دهند .

  برای کاهش مراجعات مردمی به محاکم قضایی ، امکان نوبت دهی بر خط برای کاهش معطلی مراجعان به دفاتر خدمات الکترونیک سامانه ای با عنوان سامانه نوبت دهی دفاتر خدمات الکترونیک قضایی به نشانی nobat.kdke.ir ایجاد شده است . برای اطلاع از نحوه ثبت نام و دریافت نوبت از طریق این سامانه می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید .

  سوالات متداول

  مشاهده ابلاغیه الکترونیکی سامانه ثنا

  مشاهده ابلاغیه الکترونیکی سامانه ثنا

  به استناد قانون آیین دادرسی کیفری ، قوه قضاییه موظف شد تا اوراق قضایی را با استفاده از سامانه های الکترونیکی ابلاغ نماید . به این منظور ، قوه قضاییه در سال 1395 سامانه ای را طراحی نمود تا مشاهده ابلاغیه دادگستری از طریق آن امکان پذیر شود . بنابراین ، در حال حاضر تمامی امور مربوط به ابلاغ اوراق قضایی دادگاه ، صرفا از طریق سامانه ابلاغ الکترونیکی تحت عنوان " سامانه ثنا " صورت می پذیرد و دیگر هیچ گونه ابلاغیه ای به صورت فیزیکی درب منزل اشخاص فرستاده نمی شود . لذا به منظور مشاهده ابلاغیه دادگاه ، باید نخست ثبت نام کرده و سپس اقدام به مشاهده ابلاغیه نمود . به همین مناسبت ، در این مقاله قصد داریم به بررسی چگونگی مشاهده ابلاغیه الکترونیکی از سامانه ثنا بپردازیم . بنابراین ، به بررسی ثبت نام در سامانه ابلاغ ثنا و مشاهده ابلاغیه الکترونیکی سامانه ثنا خواهیم پرداخت .

  ثبت نام در سامانه ابلاغ ثنا

  برای استفاده از سامانه ابلاغ الکترونیکی ثنا و مشاهده ابلاغیه الکترونیکی دادگاه ، در مرحله اول باید در این سامانه ثبت نام کرد . برای ثبت نام در سامانه ثنا می توانید با مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و با در دست داشتن مدارک شناسایی ، آدرس محل سکونت و کد پستی ، رمز ورود به سامانه ثنا را دریافت نمایید . 

  در واقع برای انجام ثبت نام در سامانه ثنا لازم است حتما به صورت حضوری به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرد و برخلاف گذشته دیگر امکان انجام ثبت نام به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه ثنا فراهم نیست .

  مشاهده ابلاغیه الکترونیکی سامانه ثنا

  پس از ثبت نام در سامانه ثنا و دریافت رمز شخصی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ، نوبت به مشاهده ابلاغیه الکترونیکی دادگاه می رسد . در این مرحله ، با مراجعه به صفحه مشاهده ابلاغیه الکترونیکی ، باید شماره ملی و رمز شخصی ورود به سامانه را وارد نمایید . 

  پس از آن ، " رمز عبور موقتی " به تلفن همراه شما پیامک می شود که باید آن را در کادر مربوطه وارد نمایید . در صورتی که رمز عبور موقتی به گوشی شما ارسال نشد ، از گزینه " رمز موقت خود را فراموش کرده ام ، ارسال مجدد رمز موقت " استفاده کنید . 

  با وارد نمودن کد عبور موقتی ، وارد صفحه جدیدی می شوید که کلیه ابلاغیه های شما ، در تمام دعاوی قابل مشاهده و دریافت هستند . با انتخاب گزینه " ابلاغیه های جدید " و یا " ابلاغیه های مشاهده شده " ، به ابلاغیه های تان دسترسی پیدا می کنید .

  با انتخاب گزینه " مشاهده ابلاغیه " ، جزئیات کامل مربوط به ابلاغ شما نمایش داده می شود . در صورت لزوم ، می توانید با انتخاب گزینه " دریافت نسخه چاپی ابلاغیه" ، ابلاغیه را چاپ نمایید .

  لازم به ذکر است که تاریخ مشاهده ابلاغیه توسط کاربر ، تاریخ ابلاغ محسوب شده و کلیه آثار قانونی ابلاغ ( مانند مهلت تجدید نظر خواهی از رای دادگاه ) ، از آن تاریخ محاسبه خواهد شد . بهتر است پس از مشاهده ابلاغیه ، با انتخاب گزینه " خروج " از نوار بالای صفحه ، از حساب کاربری خارج شوید تا از سوء استفاده های احتمالی از اطلاعات شخصی شما ، به خصوص در مکان های عمومی پیش گیری شود . 

  برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد دریافت ابلاغیه در کانال تلگرام آیین دادرسی و ادله اثبات دعوا عضو شوید . کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا نیز آماده اند تا با ارائه خدمات مشاوره حقوقی تلفنی دینا به سوالات شما عزیزان پیرامون دریافت ابلاغیهپاسخ دهند .

  سوالات متداول

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید