توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  آیین نامه انضباطی نیروهای مسلح

  1 بازدید

  آیین نامه انضباطی نیروهای مسلح را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  آيين نامه انضباطي نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران

  آيين نامه انضباطي نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران

  فصل اول
  تعاريف و كليات
  ماده 1- نيرو هاي مسلح جمهوري اسلامي ايران :
  به ستاد فرماندهي كل قوا ، ارتش ، سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و نيروي انتظامي و وزارت دفاع و سازمان هاي وابسته اطلاق مي گردد .
  ماده 2- فرمان :
  تدابير، دستورات و مصوبات شفاهي و كتبي مقام معظم فرماندهي كل قوا كه در رابطه با نيرو هاي مسلح ابلاغ مي گردد .
  ماده 3- دستورات :
  كليه تدابير ، ابلاغيه ها خط مشي و روش جاري و دستوراتي كه در رابطه با اداره امور يگان و سازمان در انجام ماموريت هاي محوله از طرف سلسله مراتب فرماندهي در نيرو هاي مسلح صادر مي گردد .
  ماده 4- فرماندهي :
  فرماندهي اختياري است كه يك فرد در خدمت به سبب شغل يا درجه و مسئوليتي كه دارد در راستاي انجام ماموريت هاي محوله به كار مي برد ، فرمانده مسئول اداره پرسنل واحد خود بوده و تنها مقامي است كه در قبال اعمالي كه واحد او انجام و يا از انجام آن بازمانده است ، مسئوليت دارد .
  ماده 5- سرباز :
  كليه اتباع ذكور دولت جمهوري اسلامي ايران كه مكلف به انجام خدمت وظيفه عمومي برابر مقررات قانون مي باشند از بدو ورود به خدمت سرباز ناميده مي شوند .
  تبصره :عنوان افتخاري سرباز چنانكه مرسوم است براي كليه پرسنل نيرو هاي مسلح در هر درجه و مقامي كه باشد به كار مي رود .
  ماده 6- انضباط در نيرو هاي مسلح جمهوري اسلامي ايران :
  التزام عملي به ولايت فقيه ، آداب و سنن و احكام اسلامي و تبعيت از فرامين مقام معظم فرماندهي كل قوا ، قوانين و مقررات و دستورات سلسله مراتب فرماندهان و روسا و مديران .
  تبصره1- دستور فرمانده :
  از ملزم ساختم افراد جمعي يگان به انجام و يا خودداري از انجام كليه فعاليت هايي كه براي وصول به هدف هاي تعيين شده يگان ضروري تشخيص داده مي شود .
  تبصره 2-دستورات بايد صريح ف روشن ، و قابل اجراء بوده و در حدود اختيارات و با رعايت قوانين و مقررات صادر گردد .
  تبصره 3- دستوري كه داراي تمام يا يكي از جنبه هاي زير باشد خيانت است و دستور دهنده و مجري آن خائن محسوب مي شود .
  (1)دستور جاسوسي به نفع دشمن و يا دولت هاي بيگانه و يا گروه هاي داخلي و يا خارجي مخالف نظام جمهوري اسلامي ايران .
  (2)دستور حمله به موسسات و اجتماعات مجاز و هر گونه تشكيلات ملي ، دولتي و نيرو هاي مسلح و يا دستور خرابكاري در آنها .
  (3)دستور حمله به مراكز و تاسيسات و ادارات رهبري .
  تبصره 4- هرگاه دستوري كه صادر مي گردد خلاف شرع مقدس اسلام و فرامين مقام معظم فرماندهي كل قوا باشد قابل اجرا نبوده و دستور دهنده مسئول و قابل پيگرد است ضمن آنكه عدم اجراي اين قبيل دستورات بازخواست نداشته و مصون از تعقيب خواهد بود .
  ماده 7- انضباط داراي دو جنبه است :
  الف ) جنبه معنوي
  ب) جنبه ظاهري
  ماده 8- جنبه معنوي انضباط :
  جنبه معنوي انضباط در اثر ايمان و اعتقاد به خدا و مباني دين مبين اسلام و انجام فرائض ديني و پايبند بودن به احكام و ارزش هاي اخلاق اسلامي ، احساس مسئوليت معنوي در قبال نظام حكومت اسلامي ، ميهن و ملت ايثارگر ايران ، قانون و وظايف محوله ، اعتقاد به منطقي و عادلانه بودن مقررات و اعتقاد به فرماندهان ، روسا و مديران و همكاران در پرسنل به وجود مي آيد . به طوري كه اگر تمام نظارت ها  برداشته شود جنبه معنوي انضباط همچنان پا برجا و برقرار مي ماند . جنبه معنوي انضباط ، پايه و اساس تربيت نيرو هاي مسلح مكتبي ، فداكار و وظيفه شناس را تشكيل مي دهد .
  ماده 9- انضباط ظاهري :
  جنبه ظاهري انضباط با حفظ احترامات و آراستگي ظاهري ، دقت در اجراي قوانين مقررات و دستورات تحقق مي يابد .
  ماده 10- فرماندهان ، روسا و مديران ، مسئول برقراري انضباط بوده و كليه پرسنل تابعه موظفند برابر قوانين و مقررات آنان در برقراري انضباط ياري نمايند .
  ماده 11- به منظور ايجاد انضباط موثر ، ملاحظات زير در نيرو هاي مسلح لازم الاجراء است .:
  الف ) از هر گونه رفتار و گفتار توهين آميز بايستي جلوگيري شود .
  ب) دستور فرماندهان ، روسا و مديران مربوط به وظايف نظامي و امور خدمتي
  مي باشد بايد به موقع از طرف مرئوسين به مورد اجرا گذارده شود .
  پ) در زمان جنگ و شرايط عملياتي كه پرسنل ملزم به اجراي دستورات فرماندهان هستند ، هر آيينه مرئوس تشخيص دهد كه دستورات صادره مغاير با دستورات مسلم شرع، فرامين مقام معظم فرماندهي كل قوا ، حاكميت نظام و قوانين جمهوري اسلامي ايران از جمله قوانين و مقررات نظامي است مي بايستي بلافاصله پس از ابلاغ با استدلال نظر خود را مبني بر مغايرت دستورات صادره با موارد مذكور كتباً گزارش نمايد . چنانچه فرمانده ، رئيس يا مدير مجدداً دستورات خود را كتباً ابلاغ نمود ، مرئوس موظف به اجراي آن و همزمان گزارش موضوع به فرماندهان بالاتر و مراجع ذيربط (عقيدتي ، سياسي و حفاظت اطلاعات بر حسب مورد ) خواهد بود ، در اين صورت فرمانده ، رئيس يا مدير جوابگوي مسئوليت هاي ناشي از عواقب ابلاغ دستور خود مي باشد .
  ماده 12- اختيارات فرماندهان ، روسا و مديران ناشي از مسئوليت  و وظايف محوله به آنان مي باشد كه قوانين مربوط و آيين نامه ها و دستور العمل ها حدود آن را تعيين مي نمايد . پرسنلي كه مسئوليت و وظايف مقام بالاتر از درجه يا رتبه خود را به عنوان شغل سازماني و يا ماموريت انجام مي دهد از اختيارات مقام مزبور استفاده مي نمايد .
  ماده 13- قوام و صلاح نيروهاي مسلح ايجاب مي نمايد كه كليه پرسنل در رعايت و تحقق اصول انضباط از طريق تذكر شفاهي و گزارش تخلفات به رده بالاتر تلاش پيگير نموده و مسئوليت داشته باشد .
  فصل دوم
  اصول شرافت سربازي
  ماده 14- پرسنل نيروهاي مسلح از هر درجه و رتبه اي كه باشد مفتخر به عنوان سرباز ولي امر بوده و بايد همواره اصول زير را رعايت كنند ، رعايت اين اصول اساس و پايه انضباط را پي ريزي نموده و اصول شرافت سربازي ناميده مي شود و از زبان يك سرباز مسلمان و ايراني به شرح زير بيان مي شود :
  الف ) من يك سرباز ايراني هستم كه در اطاعت از خدا و رسول و ولايت فقيه به منظور حفظ نظام ، استقلال ، تماميت ارضي كشور جمهوري اسلامي ايران و پاسداري از اسلام و دست آورد هاي انقلاب اسلامي و حمايت از مظلومين و مستضعفين جهان ( غير معارض با اسلام ) تحت فرمان مقام معظم رهبري خدمت مي كنم .
  ب) من شهادت در راه خدا را فوز عظيم مي دانم و آماده ام جان خود را در راه دفاع و حراست از اسلام ، نظام و كشور جمهوري اسلامي ايران فدا كنم .
  ج) من دستور فرماندهان ، روسا و مديران خود را اطاعت مي كنم .
  د) من حفظ حيثيت و شرافت سربازي و اخلاق اسلامي را سر لوحه زنگي خود قرار مي دهم .
  ه) من اصول و مقررات حفاظتي را مد نظر داشته و در حفظ اسرار نظامي و دولتي كوشش مي كنم .
  و ) من از انجام هرگونه فعاليت سياسي ممنوعه و وابستگي به احزاب و گروه هاي سياسي خودداري مي نمايم .
  ز)اموال و وسائل و اسنادي را كه به من سپرده شده با نهايت دلسوزي و دقت نگه داري و حفظ خواهم نمود .
  ح) من وظايف خود را با جديت و صداقت انجام مي دهم .
  ط) در جنگ هيچگاه تسليم دشمن نخواهم شد و تا قدرت جنگيدن باقي باشد به مقاومت ادامه خواهم داد .
  ي) اگر دشمن اسيرم نمايد با تمام توان به مقاومت خود ادامه خواهم داد ، هنگام اسارت به هر وسيله اي براي گريختن از دست دشمن و پيوستن به نيرو هاي خودي متوسل خواهم شد و به فرار ديگران كه جز نيرو هاي خودي هستند كمك خواهم كرد .
  ك) اگر دشمن اسيرم نمايد هنگام بازپرسي توسط دشمن فقط نام – نام خانوادگي – درجه يا رتبه – شماره پرسنلي – و تاريخ تولد خود را خواهم گفت ، از پاسخ به هر سوال ديگري خودداري خواهم كرد و هيچگونه اظهاري (كتبي يا شفاهي ) عليه نظام اسلامي ، كشور ، ملت و نيرو هاي مسلح خود نخواهم نمود .
  ل) در دوران اسارت نسبت به نظام اسلامي ، ملت ، ميهن و نيرو هاي مسلح جمهوري اسلامي ايران و همه همرزمان خود وفادار خواهم ماند ، هيچ گونه اطلاعي كه به ضرر نظام ، كشور ، ميهن باشد به دشمن نداده و در هيچ عملي عليه آنان شركت نخواهم كرد . اگر نسبت به همكارانم كه اسير شده اند ارشديت داشته باشم فرماندهي آنان را بر عهده مي گيرم و اگر كسي يا كساني ديگر ارشد باشند دستورات آنها را اطاعت نموده و با كليه امكانات از آنان پشتيباني  خواهم نمود .
  م) من همواره نسبت به همكاران و همرزمان و عموم مسلمين صميمي و مهربان بوده و نسبت به دشمنان اسلام و ستمگران سختگير و سازش ناپذير خواهم بود .
  فصل سوم
  اصول فرماندهي و سلسله مراتب
  15- فرماندهي كل نيرو هاي مسلح جمهوري اسلامي ايران با مقام معظم رهبري (ولايت فقيه ) است فرماندهان ، روسا و مديران در تمام سلسله مراتب در حدود اختيارات مصوب سازماني از طرف معظم له ، فرماندهي ، رياست و يا مديريت خواهند شد .
  ماده16- چنانچه مقام معظم فرماندهي كل قوا تمام و يا قسمتي از اختيارات خود را به شخص ديگري تفويض فرمايند ، دستورات آن شخص در حدود اختيارات تفويض شده لازم الاجراء خواهد بود .
  ماده 17- ستاد فرماندهي كل قوا در طول ستاد مشترك ارتش جمهوري اسلامي ايران، ستاد كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ، ستاد نيروي انتظامي و در رده بالاتر از آنها است و بر حسب ماموريت و فرامين و تدابير ابلاغي مقام معظم فرماندهي كل قوا انجام وظيفه مي نمايد .
  ماده 18- وزارت دفاع و پشتيباني نيرو هاي مسلح جمهوري اسلامي ايران تابع قوانين و مقررات نيروهاي مسلح بوده و بخشي از دولت است كه مسئوليت پشتيباني نيرو هاي مسلح را در قالب قوانين و تدابير مقام معظم فرماندهي كل قوا بر عهده دارد .
  ماده 19- نيرو هاي مسلح جمهوري اسلامي ايران از ستاد فرماندهي كل قوا ، ارتش جمهوري اسلامي ايران ، سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ، نيروي انتظامي و وزارت دفاع و سازمان هاي وابسته تشكيل گرديده است ، عناصر و تركيبات متشكله آن به شرح زير مي باشد :
  الف ) ستاد فرماندهي كل قوا :
  به مجموعه سازمان فرماندهي كل قوا و سازمان ها و دفاتر پيوسته و وابسته و قسمت هايي كه بنا بر امور فرماندهي معظم كل قوا پشتيباني آنها به ستاد فرماندهي كل قوا محول شده است اطلاق مي گردد .
  ب) ارتش جمهوري اسلامي ايران :
  به مجموعه ستاد مشترك ، نيروي زميني ، نيروي هوايي ، نيروي دريايي و سازمان وابسته به آنها اطلاق مي گردد .
  ج) سپاه پاسداران انقلاب اسلامي :
  به مجموعه فرماندهي كل ، ستاد كل سپاه ، نيروي زميني ، نيروي هوايي ، نيروي دريايي ، نيروي مقاومت بسيج و نيروي قدس و سازمان هاي وابسته به آنها اطلاق مي گردد .
  د)نيروي انتظامي :
  به مجموعه شهرباني ، ژاندارمري ، و كميته انقلاب اسلامي اطلاق مي گردد .
  ه) وزارت دفاع و پشتيباني نيرو هاي مسلح :
  به مجموعه وزارت دفاع و كليه موسسات ، سازمان ها و شركت هاي تابع آن اطلاق مي گردد .
  تبصره : دفتر عقيدتي  سياسي فرماندهي كل قوا ، دفتر عمومي حفاظت اطلاعات فرماندهي كل قوا ، سازمان هاي عقيدتي سياسي و حفاظت و اطلاعات ارتش ، نمايندگي ولي فقيه و حفاظت و اطلاعات در سپاه ، عقيدتي سياسي و حفاظت اطلاعات در نيروي انتظامي و زارت دفاع و پشتيباني نيروي مسلح به عنوان بخشي از ستاد فرماندهي كل قوا، ارتش جمهوري اسلامي ايران ، سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ، نيروي انتظامي و وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح مي باشد كه با سلسله مراتب مستقل و متمركز مستقيماً تحت امر مقام معظم رهبري و در كنار نيروهاي مسلح انجام وظيفه مي نمايند .
  ماده 20- نيرو هاي مسلح جمهوري اسلامي ايران از بالاترين مقام تا پايين ترين رده به وسيله فرماندهان ، روسا يا مديران كه از طرف مقام معظم فرماندهي كل قوا ، فرماندهي يا رياست يا مديريت دارند مانند حلقه هاي زنجير بهم پيوسته بوده كه در اصطلاح آن را سلسله مراتب گويند .
  ماده 21- ستاد فرماندهي كل قوا ، ستاد فرماندهي معظم كل قوا در نيرو هاي مسلح بوده و معظم له را در اداره امور نيروهاي مسلح ياري مي نمايد.
  ماده 22- سلسله مراتب در ارتش ، سپاه و نيروي انتظامي كه هر يك بخشي از نيرو هاي مسلح را تشكيل مي دهند به شرح زير مي باشد :
  رديف ارتش جمهوري اسلامي ايران
  1 نيروي زميني نيروي هوايي نيروي دريايي
  2 فرمانده نيرو فرمانده نيرو فرمانده نيرو
  3 فرمانده لشگر فرمانده منطقه و پايگاه فرمانده ناوگان و منطقه
  4 فرمانده تيپ فرمانده گروه و تيپ فرمانده ناو تيپ
  5 فرمانده گردان فرمانده گردان فرمانده ناو گروه
  6 فرمانده گروهان فرمانده گروهان فرمانده ناو
  7 فرمانده دسته فرمانده دسته

  رديف نيروي انتظامي
  1 ژاندارمري  شهرباني  كميته انقلاب اسلامي
  2 فرمانده ژاجا  رئيس شهرباني  فرمانده كل كميته
  3 فرمانده ناحيه  رئيس شهرباني استان  --
  4 فرمانده هنگ  رئيس شهرباني شهرستان  --
  5 فرمانده گردان  رئيس كلانتري  --
  6 فرمانده گروهان  -- --
  7 فرمانده پايگاه  -- --

  سپاه پاسداران انقلاب اسلامي
  رديف  فرمانده كل قوا سپاه پاسداران انقلاب اسلامي
  1 نيروي زميني نيروي هوايي  نيروي دريايي  نيروي مقاومت بسيج  نيروي قدس
  2 فرمانده نيرو  فرمانده نيرو  فرمانده نيرو  فرمانده نيرو  فرمانده نيرو
  3 فرمانده سپاه  فرمانده  فرمانده منطقه  فرمانده منطقه  --
  4 فرمانده لشگر  فرمانده  فرمانده ناحيه  فرمانده ناحيه  --
  5 فرمانده تيپ  فرمانده گردان  فرمانده پايگاه  فرمانده پايگاه  --
  6 فرمانده گردان  فرمانده  -- فرمانده در رده مقاومت  --
  7 فرمانده گردان  فرمانده  --- --- ---
  8 فرمانده دسته  --- -- --- --

  تبصره – سلسله مراتب تشكيل دهنده نيروي انتظامي از جمله كميته انقلاب اسلامي و ساير يگانها و سازمان هاي تابعه آن اساس تركيبات سازماني نيروي خواهد بود و همچنين سلسله مراتب عناصر تشكيل دهنده نيروي قدس طبق تركيبات سازماني خواهد بود .
  ماده 23- مسير اعمال فرماندهي در يگانهايي كه فاقد ستاد مي باشند مستقيم و بدون واسطه بوده ، ليكن در يگانهايي كه داراي ستاد هستند فرمانده ، از طريق ستاد مربوطه با يگان هاي تابعه ارتباط برقرار مي سازد . بنابراين ستادها در سلسله مراتب فرماندهي نميباشند ولي اجراي امور فرماندهي را تسهيل مي نمايند . بديعي است كه هيچ يك از ستادها چه نسبت به نيروها و چه نسبت به يكديگر در سلسله مراتب فرماندهي قرار ندارند .
  ماده 24- فرماندهان ، روسا و مديران مسئول نظارت مداوم بر اجراي مقررات در سلسله مراتب رده مربوطه مي باشند .
  ماده 25- فرماندهان ، روسا و مديران بايد با توجه به مقررات و آيين نامه ها و وضعيت يگان يا قسمت مربوط خط مشي خود را با صدور دستور العمل هاي تكميلي و روش هاي جاري تعيين نموده و دانش پرسنل جمعي را ارتقاء داده و آنان را به اجراي صحيح مقررات و انجام وظايف محوله آشنا سازند .
  ماده 26- دستورات هماهنگي :
  تكاليف ثابت و يا وظايف مشابه و يا دستوراتي كه اجراي آنها مستلزم مشاركت و هماهنگي چندين فرمانده ، رئيس يا مدير باشد و بايستي به وسيله يگانها يا عناصر تحت امر آنان به طور هماهنگ به مرحله اجرا درآيد به نام دستورات هماهنگي ناميده شده ، بايستي از طرف مقامي كه بر همه آنها سمت فرماندهي يا رياست يا مديريت دارد صادر شود و وظايف و حدود مسئوليت هاي هر يك در آن مشخص گردد .
  ماده 27- دستورات بايد ساده ، صريح و روشن ، قابل اجرا و منطبق با دستورات مسلم شرع و فرامين مقام معظم فرماندهي كل قوا و قوانين و مقررات مصوب بوده و در حدود اختيارات و با رعايت مقررات صادر گردد .
  ماده 28-دستورات صادره براي رده هاي بالا كلي و در مورد دره هاي پايين تر بايستي به نسبت پايين بودن رده دستور گيرنده ، مشروح باشد .
  ماده 29- فرمانده ، رئيس يا مدير دستورات را به طور ساده و روشن راساً صادر نموده و اختيارات انتخاب راه كار را در حدود مقدورات جهت اجراي دستورات به پرسنل خود محول مي كند . به هر حال اين امر مانع نظارت فرمانده ، رئيس يا مدير نخواهد بود .
  ماده 30- در سلسله مراتب فرماندهي ، هر كس موظف است در چارچوب مسئوليتي كه به عهده دارد ابتكار خود را براي حسن انجام ماموريت به كار اندازد .
  ماده 31- براي آنكه ابتكار در هر رده به صورت صحيح اعمال شود لازم است حدود اختيارات هر كس به طور روشن مشخص گردد .
  ماده 32- نظارت فرماندهان ، روسا مديران به كار پرسنل جمعي نبايد طوري باشد كه قدرت ابتكار زير دست را از بين ببرد ، و به نام اينكه تمام مسئوليت ها متوجه فرماندهان ، روسا و مديران مي باشد در جزئيات كارها دخالت نموده و براي انجام دستورات صادره شخصاً راه كار تهيه و تعيين نمايد ، بلكه بايد ضمن نظارت چنانچه تشخيص دادند كه راه كار پرسنل جمعي درست نمي باشد ، آنها را هدايت و رهبري كنند .

  فصل چهارم

  ترتيب درجات، رتبه ها ، ارشديت ، فرماندهي رياست و مديريت

  ماده 33-شغل نظامي ، كارمندي و شغل مشترك عبارت است از مجموعه وظايف مشخصي كه در جداول سازمان براي يك شغل پيش بيني شده است . مشاغل فرماندهي در نيروهاي مسلح از مشاغل نظامي است و مشاغل مديريت در كليه رده ها از مشاغل مشترك مي باشد .
  ماده 34- ترتيب درجات پرسنل نظامي در نيرو هاي مسلح به شرح زير است :
   ارتش جمهوري اسلامي ايران  سپاه پاسداران انقلاب اسلامي
  نيروي زميني و نيروي هوايي 

  نيروي دريايي  نيروي زميني ، نيروي هوايي ، نيروي دريايي ، مقاومت و نيروي قدس 

  نيروي دريايي
  1 سرباز ناوي سرباز ناوي
  2 سرباز دوم ناوي دوم سرباز دوم ناوي دوم
  3 سرباز يكم ناوي يكم سرباز يكم ناوي يكم
  4 سرجوقه سر ناوي رزم يار ناوي رزم يار
  5 گروهبان سوم مهناوي سوم رزم آور سوم ناويار سوم
  6 گروهبان دوم مهناوي دوم رزم آور دوم ناويار دوم
  7 گروهبان يكم مهناوي يكم رزم آور يكم ناويار يكم
  8 استوار دوم ناو استوار دوم رزم دار دوم ناودار دوم
  9 استوار يكم ناو استوار يكم رزم دار يكم ناودار يكم
  10 ستوان سوم ناوبان سوم ستوان سوم پاسدار ناوبان سوم پاسدار
  11 ستوان دوم ناوبان دوم ستوان دوم پاسدار ناوبان دوم پاسدار
  12 ستوان يكم ناوبان يكم ستوان يكم پاسدار ناوبان يكم پاسدار
  13 سروان ناو سروان سروان پاسدار ناو سروان پاسدار
  14 سرگرد ناخدا سوم سرگرد پاسدار ناخدا سوم پاسدار
  15 سرهنگ دوم ناخدا دوم سرهنگ 2 پاسدار ناخدا دوم پاسدار
  16 سرهنگ ناخدا يكم سرهنگ پاسدار ناخدا يكم پاسدار
  17 سرتيپ دوم دريادار دوم سرتيپ 2 پاسدار دريادار دوم پاسدار
  18 سرتيپ دريادار سرتيپ پاسدار دريادار
  19 سرلشگر دريابان سرلشگر پاسدار دريابان پاسدار
  20 سپهبد دريا سالار سپهبد پاسدار درياسالار پاسدار
  21 ارتشبد دريا بد ارتشبد پاسدار دريابد پاسدار

  تبصره 1- ترتيب درجات پرسنل نيروي انتظامي (ژاندارمري ، شهرباني برابر درجات نيروي زميني ارتش و پرسنل كميته انقلاب اسلامي طبق درجات سپاه پاسداران انقلاب اسلامي مي باشد . )
  تبصره 2- عناوين درجات بسيج برابر درجات مصوبه سپاه پاسداران انقلاب اسلامي مي باشد . با اين تفاوت كه به جاي كلمه پاسدار كلمه بسيجي قرار مي گيرد .
  تبصره 3- عناوين درجات مذكور در بند هاي 5 و 6 و 7 نيروي زميني ارتش در شهرباني به ترتيب عبارت است از : سرپاسبان سوم ، سرپاسبان دوم ، سرپاسبان يكم .
  ماده 35- ترتيب رتبه هاي خدمتي كارمندان ستاد فرماندهي كل قوا، ارتش، سپاه ، نيروي انتظامي و وزارت دفاع و پشتيباني نيرو هاي مسلح و سازمان هاي وابسته به آنها به شرح زير است :
  (2)كارمند رتبه 2      (12) كارمند رتبه 12
  (3) كارمند رتبه 3      (13) كارمند رتبه 13
  (4) كارمند رتبه 4     (14)كارمند رتبه 14
  (5) كارمند رتبه 5      (15) كارمند رتبه 15
  (6) كارمند رتبه 6      (16) كارمند رتبه 16
  (7) كارمند رتبه 7)     (17) كارمند رتبه 17
  (8) كارمند رتبه 8     (18) كارمند رتبه 18
  (9) كارمند رتبه 9      (19) كارمند رتبه 19
  (10) كارمند رتبه 10     (20)كارمند رتبه 20
  به منظور روشن شدن ارشديت بين پرسنل ستاد فرماندهي كل قوا، ارتش ، سپاه ، نيروي انتظامي و  وزارت دفاع و پشتيباني نيرو هاي مسلح در برخورد ها و روابط سازماني و يا در دست گيري فرماندهي ، رياست يا مديريت هنگام بروز بحران و يا در تجمعات نظامي كه بر اساس سلسله مراتب (تابعيت ) تشكيل نشده باشد ، قواعد و مقررات ارشديتي بايد وجود داشته باشد كه ترتيب آن به شرح زير است :
  الف : نظاميان :
  (1) بين دو نظامي ، ارشد كسي است كه داراي درجه بالاتر باشد .
  (2)  بين نظاميان هم درجه ارشد كسي است كه درجه شغل سازماني وي بالاتر باشد .
  (3) در صورت تساوي درجه و شغل سازماني ، دارنده درجه ثابت نسبت به دارنده درجه موقت ارشديت دارد .
  (4) در صورت تساوي درجه و درجه شغل سازماني ، ارشد كسي است كه خدمت وي در درجه فعلي بيشتر باشد ، مگر در مورد سلسله مراتب فرماندهي يا رياست يا مديريت كه در اين صورت فرماندهي يا مديريت نسبت به مرئوس خود ارشد است .
  (5) در صورت تساوي شرايط بالا ارشد كسي است كه قدمت خدمت وي در درجه قبلي بيشتر باشد و به همين ترتيب به درجات قبل از آن .
  (6) در صورت تساوي كليه شرايط بالا پرسنل كادر ثابت نسبت به پرسنل پيماني و وظيفه ارشد خواهد بود .
  (7) در صورت تساوي كليه شرايط بالا ، ارشد كسي است كه نشان جنگي در درجه بالاتر داشته باشد .
  (8) در صورت تساوي كليه شرايط بالا ، ارشد كسي است كه طبق دستور مقام بالاتر سمت فرماندهي يا رياست يا مديريت را عهده دار باشد .
  (9) در صورت تساوي كليه شرايط بالا پرسنل رسته هاي رزمي نسبت به پرسنل رسته هاي پشتيباني رزمي و خدمات رزمي ارشديت دارند .
  (10) در صورت تساوي كليه شرايط بالا اگر منظور از تعيين ارشد، عهده دار شدن فرماندهي در يك وضعيت بحراني باشد ، ارشديت و در نتيجه فرماندهي با پرسنلي است كه در آن محل و وضعيت ابواب جمعي بيشتري داشته باشد .
  ب)بين كارمندان :
  ارشد بين كارمندان با توجه به رتبه هاي خدمتي آنان طبق مقررات مذكور در بند الف اين ماده مي باشد .
  پ) بين نظاميان و كارمندان :
  ارشد بين نظاميان و كارمندان در مشاغل مشترك با توجه به ترتيب همطرازي درجات نظامي و رتبه هاي كارمندان مذكور در مواد 34 و 35 مقررات بند الف اين ماده بوده و صرف نظامي يا كارمند بودن موجب ارشديت پرسنل بر يكديگر نخواهد بود .
  تبصره : با توجه به اينكه ارتقاء نظاميان از درجه سرتيپي به بالا در چارچوب نياز هاي محدود سازماني و با صدور فرمان مقام فرماندهي كل قوا تحقق مييابد و با نگرش به اينكه ارتقاء رتبه كارمندان داراي چنين امتيازي نمي باشد به منظور حفظ نظام فرماندهي و شيرازه تشكيلاتي نيرو هاي مسلح ، نظامياني كه به درجات سرتيپي به بالا ارتقاء يافته و يا در مشاغل درجات اخير الذكر انتصاب مي يابند به كليه كارمندان رتبه هاي 18 و 19 و 20 كه در مشاغل درجات فوق الاشاره قرار دارند ارشديت خواهند داشت .
  ماده 37- ارشد ترين مقام در هر يك از بخش هاي نيرو هاي مسلح :
  الف : رئيس ستاد فرماندهي معظم كل قوا ارشد ترين مقام در نيرو هاي مسلح جمهوري اسلامي ايران مي باشد .
  ج) فرماندهي كل سپاه ارشدترين مقام در سپاه پاسداران انقلاب اسلامي مي باشد .
  د) فرماندهي نيروي انتظامي ارشد ترين مقام در نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران مي باشد.
  تبصره : در صورتي كه براي ارتش فرمانده تعيين شود فرمانده كل ارتش ارشد ترين مقام ارتش بوده و جاي ب و ج تعويض مي شود ، يعني فرمانده كل ارتش در رديف دوم و فرماندهي كل سپاه  در رديف سوم قرار مي گيرد .
  ماده 38- فرماندهان ناو يا هواپيما ، هلي كوپتر نه تنها بر كليه پرسنل مربوط فرماندهي دارند بلكه كليه كساني كه با اين وسيله مسافرت مي نمايند در تمام مدتي كه در وسيله سوار هستند از هر درجه يا رتبه كه باشند مكلف به اجراي مقررات داخلي ناو يا هواپيما بوده و از دستور فرمانده ناو يا هواپيما در اين مورد بايد تبعيت كنند .
  ماده 39- در غياب فرماندهي يا رئيس ، فرماندهي يا رياست از سوي شخصي كه به عنوان جانشين جهت تصدي مسئوليت هاي محوله مورد تصويب مقام ذيصلاح واقع گرديده اعمال مي گردد و در صورت عدم حضور جانشين ، ارشد پرسنل عهده دار مسئوليت فرماندهي خواهد بود .
  ماده 40- فرمانده ، رئيس يا مدير مي تواند ، قسمتي از اختيارات خود را به مرئوس بلافصل خود تفويض  نمايد . اينكار باعث سلب مسئوليت و همچنين باعث سلب همان اختيارات از تفويض كننده اختيارات نخواهد بود .
  ماده 41- هرگاه يگاني در موقعيتي و يا در مقابل واقعه اي قرار بگيرد ، به طوريكه فرمانده يگان دسترسي فوري به فرمانده بالاتر و سلسله مراتب بعدي نداشته و طبيعت واقعه نيز موجوديت يگان را تهديد و يا بيم ايراد لطمه و خسارت به ماموريت هاي محوله و اموال يا تاسيسات ذيربط برود ، فرمانده واحد ملزم است به ابتكار خود و به اقتضاي وضعيت بدون فوت وقت تصميمات لازم را اتخاذ و با سريع ترين وسيله ، فرمانده خود را از وضعيت مطلع و ادله خود را در اسرع وقت گزارش نمايد .

  فصل پنجم

  مسئوليت و وظايف پرسنل نيرو هاي مسلح

  ماده 42- هر يك پرسنل نيرو هاي مسلح بايد با ايمان و اعتقاد راسخ و علاقه در حفظ اسلام ، ولايت فقيه ، انقلاب و دست آورد هاي آن ، نظام جمهوري اسلامي ، استقلال و تماميت ارضي كشور اسلامي ايران ، دفاع از مسلمين و مستضعفين غير معارض و در انجام وظيفه محوله كوشا باشد و در اجراي فرامين مقام معظم فرماندهي كل قوا، فرماندهان ، روسا و مديران و نزي  تعهدات سربازي خود با ايثار و جانبازي وفادار باشد .
  ماده 43- هر يك از پرسنل نيرو هاي مسلح بايد با تقوا ، متعهد ، ايثارگر ، با انضباط ، شجاع و تابع قوانين و مقررات بوده و در راه انجام وظيفه محوله از فدا كردن جان خويش دريغ ننمايد .
  ماده 44- هر يك از پرسنل نيرو هاي مسلح بايستي وظيفه خود را خوب بشناسد و آيين نامه ها و مقررات مربوطه را به طور كامل و با نهايت علاقه فرا بگيرد و آنها را با دقت به مرحله اجرا درآورد .
  ماده 45- هر يك از پرسنل نيرو هاي مسلح بايستي براي بالا بردن دانش تخصص شغلي خود تلاش نمايد ، در شناسايي و نگه داري جنگ افزار خود حداكثر كوشش را به كار برد ، ساز و برگ و ساير اموال دولتي را كه در اختيار اوست خوب بشناسد و با دقت از آنها محافظت نمايد .
  ماده 46- مسئوليت سربازي ، ايجاب مي نمايد هر يك از پرسنل نيرو هاي مسلح دشواري هاي خدمتي را با ابتكار و علاقه مندي و با ابراز توانايي و رشادت حل كند و هرگز ترس و سستي به خود راه ندهد و در هيچ مورد از ياري صميمانه همكاران و ساير همرزمان و هم ميهنان خود دريغ نورزد .
  ماده 47- هر يك از پرسنل نيرو هاي مسلح بايد ، احترام لباس مقدس سربازي را همواره حفظ نموده و ارتكاب اعمال خلاف شئون اسلامي و خدمتي پرهيز نمايد .
  ماده 48- هر يك از پرسنل نيرو هاي مسلح بايستي همواره با هوشياري و رعايت اصول و مقررات حفاظتي در حفظ اسراري كه در اختيار اوست كوشا باشد و حتي در شرايط بحراني با نهايت فداكاري از افشاي آن جلوگيري نمايد و در برخورد با موارد مشكوك از قبيل ( براندازي ، جاسوسي ، خرابكاري ، موارد ايجاد نارضايتي ) مراتب را بلافاصله به مقام مافوق مسئول گزارش نمايد .
  ماده 49- پرسنل نيرو هاي مسلح جمهوري اسلامي ايران از عضويت يا وابستگي به احزاب و گروه هاي سياسي ممنوع بوده و حق فعاليت در جهت برنامه ها و تبليغات آنان را ندارد .
  ماده 50- هر فرد نيرو هاي مسلح بايد نسبت به همكاران و همرزمان و عموم مسلمين صميمي و مهربان بوده و نسبت به دشمنان اسلام و ستمگران سختگير و سازش ناپذير باشد .


  فصل ششم
  وظايف عمومي فرماندهان ، روسا و مديران

  ماده 51- پذيرش فرماندهي و مديريت در نيرو هاي مسلح جمهوري اسلامي ايران بر اساس تكاليف شرعيه و اطاعت از نظام ولايي فرماندهي است .
  ماده 52- اساسي ترين مسئوليت ذاتي فرماندهان ،روسا و مديران عبارتند از :
  الف : كوشش در جهت تعالي بخشيدن به شخصيت اسلامي و انساني و حفظ و ارتقاء روحيه پرسنل يگان جمعي .
  ب: نيل به بهترين بازده در جهت انجام ماموريت يگان يا سازمان مربوط .
  ج: تعليم و تربيت پرسنل لايق و مستعد به منظور جايگزيني و جانشيني در مواقع لزوم .
  ماده 53- فرماندهان ، روسا و مديران با اعمال كنترل و نظارت در يگان يا سازمان از نحوه انجام وظيفه پرسنل وقف يافته ، در جهت پيشرفت آنان با تشويق و ترغيب عناصر وظيفه شناس و پر تلاش و ارشاد عناصر كم كار و بي انضباط ، مديريت خود را اعمال نموده و ضمن ريشه يابي تخلف ، تنبيه را به عنوان آخرين ابزار تربيتي در مورد پرسنل به كار برد .
  ماده 54- فرماندهان ، روسا و مديران ، مسئول اصلي حفظ و اعتلاء آمادگي رزمي و بالا بردن سطح انضباط و نگه داري (وسايل – جنگ افزار – ساز و برگ ) و بهداشت و سازمان خود مي باشند .
  ماده 55- هر گونه بي انضباطي ، سستي و سهل انگاري در خدمت ، غير قابل اغماض بوده ، فرماندهان ، روسا و مديران موظفند با هوشياري علل نارسايي را دريافته و سريعاً با استفاده از اختيارات قانوني و اعمال مديريت از آن جلوگيري نمايند .
  ماده 56-چون حفظ استعداد رزمي و كارايي يگان ، سازمان يا قسمت از مهمترين مسئوليت هاي فرماندهان ، روسا و مديران به شمار مي رود ، لذا بايستي با اتخاذ روش هاي صحيح دايماً در جريان قدرت رزمي و كارايي يگان ، سازمان يا قسمت مربوط باشند و پيشنهادات ضروري  را در حفظ و بالا بردن آن با رعايت مقررات گزارش نمايند .
  ماده 57- رفتار و روش فرماندهان، روسا و مديران بايد بهترين نمونه و الگوي انضباط معنوي و ظاهري براي پرسنل باشد و از لحاظ ديانت ، تقوي ، مهارت ،شهامت ، بردباري ، حسن رفتار و رعايت اخلاق اسلامي نيز براي پرسنل جمعي خود نمونه باشند .
  ماده 58- فرماندهان ، روسا و مديران بايستي حس اعتقاد و وفاداري به دين مبين اسلام و ميهن اسلامي را با اتخاذ روش هاي صحيح در پرسنل جمعي خود تقويت نمايند و رعايت احترام به ساير اديان رسمي شناخته شده در قانون اساسي جمهوري اسلامي را نيز مورد توجه قرار دهند .
  ماده 59- فرماندهان ، روسا و مديران موظفند از وجود آموزش ها و آمادگي هاي يگان براي جلوگيري از وقوع حوادث و مقابله با آنها اطمينان حاصل نموده و در صورت بروز حوادث و سوانح اقدامات ضروري را برابر طرح ها و پيش بيني ها معموله به مورد اجرا گذارده و جريان را بي درنگ به مقامات بالا گزارش نمايند .
  ماده 60- فرماندهان ، روسا و مديران مسئول دريافت و تقسيم صحيح و به موقع استحقاقي قانوني پرسنل جمعي مي باشند .
  ماده 61- فرماندهان ، روسا و مديران موظفند در كشف و شناسايي فعاليت هاي سياسي ممنوعه پرسنل و نفوذ جريانات و تشكل هاي سياسي در يگان ، سازمان و قسمت خود با حفاظت اطلاعات مربوطه ، همكاري هاي لازم را معمول دارند .
  ماده 62- نظر به اينكه اقدامات تاميني و حفاظتي در هر رده از وظايف اصلي فرماندهان بوده و بايستي در سرباز خانه ، اماكن نظامي ، انتظامي ، همچنين به هنگام راه پيمايي آموزشي و تاكتيكي ، آموزش تير اندازي ، كارهاي فني و انجام خدمات داخلي و نگهباني ، اقدامات تاميني لازم را به عمل آورده و ضمن تهيه و ابلاغ روش جاري و دستورات مقتضي به پرسنل جمعي ، اجراي صحيح اقدامات مزبور را از آنان بخواهند . بديهي است فرماندهان ، روسا و مديران نيز در حوزه مسئوليت خود ملزم به اجراي اقدامات بالا مي باشند .
  ماده 63- فرماندهان ، روسا و مديران ،مسئول آموزش يگان يا سازمان و پيشرفت دانش نظامي ، تخصصي پرسنل مربوط به خود مي باشند و در زمينه رشد فرهنگ اسلامي همكاري لازم را با عقيدتي سياسي يگان نمايند .
  ماده 64- فرماندهان ، روسا و مديران بايستي دايماً در جريان وضع جاري يگان ، سازمان و قسمت مربوط بوده و از آمار پرسنل ، جنگ افزار ، مهمات ، وسايل ترابري و ساير اموال دولتي خود اطلاع داشته باشند .
  ماده 65- فرماندهان ، روسا و مديران مسئول اصلي اجراي دقيق روش هاي نگه داري و تعمير در يگان مربوطه مي باشند و موظفند در حفظ و آماده نگه داشتن اموال و تجهيزات در يگان خود و حسن استفاده از آنها تلاش مي نمايند .

  فصل هفتم

  وظايف فرمانده و پرسنل در رزم
  ماده 66- هر فرمانده موظف است با بكارگيري كليه توانايي هاي خود ، رزم را تا حصول پيروزي انجام دهد مكر اينكه با بكار گيري كليه عوامل ادامه رزم امكان پذير نباشد .
  ماده 67- هر فرمانده اقدامات لازم را به عمل مي آورد تا هيچ مدرك يا وسيله قابل استفاده به دست دشمن نيافتد .
  ماده 68- هر فردي از نيرو هاي مسلح جمهوري اسلامي ايران در رزم و فعاليت هاي پشتيباني آن با توكل به خدا سعي مي نمايد :
  الف) الزاماً ماموريت را درك و با آگاهي و هوشياري آن را انجام دهد و دستورات را دقيقاً اجرا نمايد .
  ب) فرمانده يا مسئول رده بالاتر همجوار را از آخرين وضعيت ، بدون فوت وقت مطلع نمايند .
  ج) دشمن را نابود نمايد .
  د) به افراد مجروح خودي كمك نمايد مشروط بر اينكه به ماموريت اصلي صدمه وارد نشود .
  ه) در حمله براي رسيدن به هدف و دفاع براي حفظ محل يا پاسگاهي كه به او واگذار گرديده با تمام امكانات در دسترس و تا پاي ايثار جان تلاش بنمايد جنگ افزار و ساز و برگي كه به وي سپرده شده است به صورت آماده به كار نگه داري نمايد .
  و) جنك افزار اجتماعي را كه خدمه آن به نحوي از كار افتاده راسا و يا به كمك ديگران به كار اندازد .
  ز) تمام قدرت و امكانات خود را به كار برد تا اسير دشمن نشود .
  ماده 69- هيچ يك از پرسنل نيرو هاي مسلح جمهوري اسلامي ايران نبايد :
  الف : جنگ افزار و تجهيزات خود و يگان مربوطه را كه هنوز قابل استفاده بوده و يا ممكن است مورد استفاده دشمن قرار گيرد رها نمايد .
  ب: با دشمن ارتباط غير مجاز برقرار كند .
  ح: عملي كه مغاير اصول حفاظتي باشد انجام دهد .
  د: موجب تضعيف روحيه ديگران شود .
  ه: خود را تسليم دشمن نمايد .
  ماده 70- وقتي كه در جريان رزم فرمانده يگان به عللي از محيط رزم خارج گردد و جانشين سازماني يا از پيش تعيين شده اي نيز وجود نداشته باشد ، ارشد ترين فرد از رسته يگان ، فرماندهي را عهده دار شده و رزم را ادامه داده و رده بالاتر را از جريان واقعه مطلع نمايد .

  فصل هشتم

  قسمتي از قوانين و مقررات مربوط به رزم منطبق با مقررات قرارداد (ژنو ) كه اجراي آن مورد تصويب قرار گرفته است :

  ماده 71-پرسنل نيرو هاي مسلح و رزمندگان داوطلب كه متشكل بوده و داراي شرايط زير باشند مشمول مقررات قرارداد ژنو خواهند بود :
  الف : داراي رئيس معيني باشند .
  ب: علامت مشخصه داشته باشند .
  ج: سلاح خود را به طور آشكار حمل نمايند .
  د: قوانين و روش جنگي را رعايت كنند .
  ماده 72- با كليه اسيران و كساني كه در جنگ زخمي شده اند و از كار مي افتند بايد با انسانيت رفتار نموده و از به كار گماردن اسيران جنگي در منطقه رزم و يا رجوع كار هاي خطرناك به آنان خودداري شود .
  ماده 73- مجروحين ، بيماران ، و مغروقين بايد تحت مواظبت قرار گرفته و براي درمان آنان اقدام گردد .
  ماده 74- بنا هاي بيمارستان ها و محل تجمع بيماران و مجروحين نظامي ، غير نظامي ، بنا هاي مذهبي ، علمي و هنري مربوط به امور خيريه و همچنين وسايل نقليه كه به علامت ويژه جهت حمل بيماران و مجروحين مورد استفاده قرار مي گيرد (مشروط بر اينكه از لحاظ نظامي مورد استفاده دشمن واقع نشود ) از تعرض مصون و محفوظ خواهد بود ، نسبت به بيماران زخمي و مغروقين دشمن نبايد صدمه بدني وارد آيد يا آنها را مقتول ساخت يا افراد ملت دشمن را وارد به شركت در عمليات جنگي بر عليه كشور خود نمود .
  تير اندازي به سوي سرنشينان و مسافرين هواپيماهاي نظامي و يا غير نظامي دشمن كه در خطر بوده و با چتر نجات به خارج پريده اند به استثناء افرادي كه در عمليات هوابرد شركت داشته اند مجاز نمي باشند . نبايد كشتيها و هواپيماهاي تجارتي بي طرف را خراب يا توقيف نمود ، مگر اينكه در قاچاق يا شكستن محاصره شركت كرده و يا مرتكب اعمالي بر خلاف مقررات بي طرف گردند .
  ماده 75- پرسنل مجاز نيستند :
  الف : دشمن را كه تسليم شده و يا اسير گرديده و يا با او قرار آتش بس گذارده شده است زير آتش گرفته مجروح و يا مقتول سازند .
  ب: اشياء همراه اسرا را كه ارزش عاطفي دارند تصاحب نمايند .
  ج: با قبول تسليم بلا شرط از طرف دشمن ، اعلام نمايند جان تسليم شدگان در امان نخواهد بود .
  د: به غارت و چپاول مبادرت كرده و بدون دستور ، بي جهت بنا ها را خراب نمايند .
  ه: با آزار و شكنجه از اسرا اطلاعات بيشتري غير از درجه ، نام ، نام خانوادگي ، تاريخ تولد ، و شماره پرسنلي كسب نمايند .
  و : اقدام به گروگان گيري كرده ، مبادرت به مقابله و انتقام نموده و يا تنبيهات دسته جمعي در آن اجرا نمايند .
  ز: اشخاص را بدون محاكمه در دادگاه هاي قانوني ، مجازات نمايند مگر در مورد تخلفات انضباطي .
  ح: نماينده دشمن را كه با پرچم سفيد به منظور مذاكره مي آيد مورد حمله و آزار و اذيت قرار يا او را زنداني نمايند .
  ط: بدون علت از پرچم سفيد يا پرچم ملي يا علايم مشخصه موسسات بين المللي استفاده نمايند .
  ي: غير نظاميان را براي جرم هايي كه شخصاً مرتكب نشده اند مجازات نمايند .

  فصل نهم

  احترامات نظامي

  ماده 76-اداي احترامات نظامي در نيرو هاي مسلح موجب صميميت و افزايش همبستگي و تحكيم مباني انضباط مي گردد و رعايت آن از طرف پرسنل نيرو هاي مسلح ضروري است . فرماندهان ، روسا و مديران و پرسنل ارشد بايد اجراي آن را دقيقاً از پرسنل نظامي بخواهند .
  ماده 77- احترامات نظامي به طور كلي بر دو نوع است كه طرز انجام آنها در آيين نامه مربوط ذكر شده است .
  الف : احترامات انفرادي
  ب: احترامات دسته جمعي
  ماده 78- كليه پرسنل ملبس به لباس نظامي موظفند در هر موقع و هر مكان چه محل خدمت و چه غير از آن (به استثناي مواردي كه در اين آيين نامه ذكر مي شود ) انفراداً نسبت به پرسنل ارشد احترام نمايند .
  ماده 79- رفتار ، گفتار و مكاتبات پرسنل با يكديگر صرفنظر از مقام و درجه يا رتبه بايد مودبانه باشد .
  ماده 80- موقعيكه فرمانده يا رئيس به محل حضور يا تجمع افراد ابواب جمعي خود رسد ارشد افراد نظامي حاضر بايد عده را خبر دار كرده و براي عرض گزارش او استقبال نمايند و پس از معرفي خود وضع و تعداد نفرات عده و برنامه كار را گزارش داده و در صورت لزوم دستور او را دريافت دارد .
  تبصره : هنگاميكه از رده هاي بالا فرمانده واحد ، كسي در داخل و يا محوطه نزديك آن قرار داشته باشد ب واحد فرمان خبر دار نمي شود و ليكن آمار واحد و برنامه  كار و گزارش موارد ضروري به فرمانده ارائه مي گردد .
  ماده 81- پرسنل براي خطاب به مقامات و درجات مختلف عناوين زير را به كار مي برند :
  الف : نسبت به مقام معظم فرماندهي كل قوا :    (مقام معظم )
  ب: نسبت به روساي قواي سه گانه :     (مقام محترم )
  ج: نسبت به وزرا        (جناب )
  د: نسبت به درجات سرتيپ دومي – سرتيپي – سرلشگري – سپهبدي و ارتشبدي در ارتش – ژاندارمري – شهرباني      (تيمسار )
  ه: نسبت به درجات همطراز مذكور در بند (د) بالا در سپاه و كميته و بسيج : (سردار )
  و : نسبت به درجات ستوان سومي تا سرهنگي داخل در نيرو هاي مسلح : (جناب )
  ز: نسبت به ساير نظاميان بر حسب مورد در آجا ،ژاجا ، شاجا (سركار ) و در سپاه پاسداران و كميته انقلاب اسلامي (پاسدار ) و در بسيج (بسيجي ).
  ح: نسبت به كارمندان در نيرو هاي مسلح ،كارمندان مرد تا رتبه 16 داخل (آقا ) و از رتبه 17 به بالا (جناب ) و كارمندان زن (سركار خانم ).
  ماده 82- هرگاه يك نفر نظامي به منظور دريافت دستورات و يا جهت دادن گزارش شفاهي ، نزد مقام بالاتر حضور يابد به ترتيب زير بايد اداي احترام نمايند :
  الف : نسبت به مقام بالا پس از اداي احترام دست را پايين انداخته و به حال خبر دار مي ايستد چنانچه حامل نامه بايد نامه را با دست چپ تقديم مي دارد.
  ب: هنگام ترك حضور مافوق با اداي احترام عقب گرد كرده و مراجعت مي نمايد .
  تبصره 1- در صورتيكه بالا دست در محل سرپوشيده باشد زير دست بايد قبل از ورود به محل مزبور كلاه خود را برداشته و به جالباسي كه در خارج از محل مذكور مي باشد قرار دهد و پس از ورود به محل با حال خبر دار اداء احترام نمايد .
  تبصره 2- چنانچه به عللي مجبور باشد با كلاه به محل سرپوشيده داخل شود ، پس از اداي احترام كلاه خود را با دست راست از سر برداشته و به نحوي در دست چپ قرار دهد كه داخل كلاه به طرف بدن و نقاب آن رو به جلو باشد .
  ماده 83- دانشجوياني كه در پايان دوره تحصيلي به درجه ستواني نائل مي گردند فقط به درجات ستواني و به بالا ، اداي احترام مي نمايند ، دانش آموزان آموزشگاه هاي نظامي اعم از كادر ثابت و وظيفه در مدت تحصيل ، كه لباس دانش آموزي در بر دارند به نظامياني كه درجات گروهباني يا رزم آوري و به بالا ، دارند اداي احترام خواهند نمود .
  تبصره 1- ترتيب ارشديت محصلين مراكز فرهنگي و آموزشي نيرو هاي مسلح عبارت است از : دانشجويان دوره دوم دانشكده علوم نظامي / انتظامي ، دانشجويان دوره اول علوم نظامي / انتظامي ، دانش آموزان آموزشگاه هاي نظامي / انتظامي .
  تبصره 2- دانشجويان و دانش آموزان دوره هاي پايين تر با رعايت ارشديت مقرر در تبصره 1 بالا بايستي به دانشجويان و دانش آموزان دوره بالاتر احترام بگذارند .
  تبصره 3- دانشجويان و دانش آموزان همكلاس بايد به ارشد خود كه داراي درجات گروهباني يا رزم آوري افتخاري دانشجويي و دانش آموزي مي باشند اداي احترام نمايند .
  تبصره 4- اداي احترام دانشجويان و دانش آموزان نسبت به معلمان (اساتيد ، دبيران و مربيان ) خود از هر درجه يا رتبه اي كه باشند تا پايان دوره آموزشي الزامي مي باشد .
  ماده 84- در مواقع اداي احترامات دسته جمعي در حال خبر دار پرسنل در پاسخ سلام مقامات و فرماندهان ، روسا و مديران كه در بدو ورود به جمع پرسنل اداء مي شود بايستي حسب مورد به نحو زير پاسخ دهند :
  الف : پاسخ سلام يا درود :
  (1) – نسبت به مقام معظم فرماندهي كل قوا : الله اكبر پاينده رهبر :
  (2) – نسبت به روساي قواي سه گانه و ديگر مقامات ، فرماندهان ، روسا و مديران پس از ذكر سلام يا درود (حسب مورد ) عناوين مذكور در ماده 81 همين آيين نامه بيان خواهد شد .
  ب: پاسخ تشويق مقامات و فرماندهان كه در مراسم به صورت (خيلي خوب ) بيان مي شود حسب مورد به شرح زير است :
  (1)- نسبت به مقام معظم  فرماندهي كل قوا (الله اكبر پاينده رهبر )
  (2)- نسبت به روساي قواي سه گانه (الله اكبر پاينده رهبر )
  (3)- نسبت به وزرا ء (الله اكبر پاينده رهبر )
  (4)- نسب به فرماندهان ، روسا و مديران در نيرو هاي مسلح حسب مورد ز سرتيپ 2 داخل به بالا ( درود تيمسار ، سردار ) و از ستوان سوم تا سرهنگ داخل ( درود جناب )و ساير درجات (درود سركار ف پاسدار ، بسيجي )
  ماده 85- در اماكن عمومي ، اتوبوس ها و واگن هاي قطار و هواپيماها به محض ورود يك نفر بالا دست رفتار زير دست به شرح زير خواهد بود :
  الف – در صورتيكه هر دو نفر (بالا دست و زير دست ) با لباس نظامي باشند زير دست بايد از جاي خود برخواسته و اداي احترام نمايد .
  ب- چنانچه هر دو يا يكي از آنان لباس  غير نظامي در بر داشته باشند اداي احترام و تعارف ها مطلوب و طبق نزاكت است ولي اجباري نمي باشد .
  ماده 86- استعمال دخانيات در حضور مافوق (در هنگام خدمت ) ممنوع است .

  فصل دهم

  روش اداي احترامات نظامي انفرادي

  ماده 87- اداي احترام انفرادي(با جنگ افزار ، بدون جنگ افزار )از طرف پرسنل نسبت به مافوق برابر آخرين آيين نامه مصوب مشق صف جمع انجام مي گردد .
  ماده 88- در موارد زير برابر آخرين آيين نامه مصوب تشريفات ف اداي احترامات نظامي با پرچم به عمل مي آيد .
  الف : محضر مقامات
  (1) – محضر مقام معظم رهبري و فرماندهي كل قوا .
  (2) – مقام محترم رياست جمهوري .
  (3) –سران كشور هاي ديگر كه در داخل كشور ايران مهمان رسمي هستند .
  ب: عبور پرچم ها : پرچم ستاد فرماندهي كل قوا ، پرچم ارتش جمهوري ايران ، پرچم سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ، پرچم نيروي انتظامي و پرچم يگاني كه به طور افراشته حمل  مي شود .
  ج: پيكر مطهر شهدا
  ماده 89- در موارديكه پرسنل جمعي به چند بالا دست در يك زمان برخورد نمايند به ارشد آنها احترام خواهند نمود ولي پاسخ از طرف همه آنان در يك زمان داده مي شود .
  ماده 90- چنانچه بالا دستي ، پرسنل جمعي خود را در محوطه يا ميدان آموزش  احضار نمايد ، پرسنل مزبور مي بايستي با قدم دو نزديك شده در دو قدمي بالا دست در حين چسباندن پا اداي احترام نمايد ، بالا دست موظف است فوراً پاسخ احترام پرسنل جمعي را بدهد ، پس از پاسخ سلام ، زير دست ، دست خود را پايين مي آورد و پس از آن تا پايان مكالمه به حال خبر دار خواهد ايستاد و در خاتمه زير دست بلافاصله به حال احترام درآمده ، متناسب با سمتي كه حركت خواهد نمود به راست راست ، به چپ چپ و يا عقب گرد مي نمايد .
  ماده 91- كليه نظاميان در حين رانندگي خودرو از اداي احترام نظامي معافند .
  ماده 92- اداي احترام از طرف نگهبان مسلح به ترتيب زير به عمل مي آيد :
  الف : نگهبان درب جبهه هر پادگان ، سرباز خانه يا سازمان نظامي نسبت به كليه پرسنل ارشد خود به حالت خبر دار ، اداي احترام نموده و براي فرمانده پادگان يا رئيس سازمان و جانشين و معاونين آنان و رده هاي بالاتر پيش فشنگ مي نمايد . ساير نگهبانان نيز به حالت خبر دار و با سر اداي احترام مي نمايند .
  ج: نگهبان زندان و بدرقه كنندگان زندانيان از اداي احترامات نظامي معافند .
  د: اداي احترام در روز ناو ها و ناوچه ها برابر آيين نامه مربوط به نيروي دريايي خواهند بود .
  ه: اداي احترامات موتور سواران و ساير سواركاران برابر آيين نامه مربوطه خواهد بود .

  فصل يازدهم

  روش اداي احترامات نظامي دسته جمعي

  ماده 93-براي مقام معظم رهبري و فرماندهي كل قوا ، مقام محترم رياست جمهوري ، رئيس ستاد فرماندهي كل قوا ، فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ، رئيس ستاد مشترك ارتش جمهوري اسلامي ايران ،رئيس ستاد كل سپاه ، فرماندهان نيرو هاي ارتش و سپاه و نيروي انتظامي ، وزير دفاع و ساير مقامات منصوب در محل اي ارتشبدي و روساي كشور ها و سران ارتش ها كه ميهمان رسمي دولت جمهوري اسلامي  ايران باشند و پيكر مطهر شهدا در تمام موارد در سازمان هاي نظامي و انتظامي و همچنين در مكان هاي غير نظامي و انتظامي چنانچه نظاميان به حالت صورت بندي آماده اداي احترام باشند برابر آيين نامه تشريفات ، احترام دسته جمعي به عمل مي آيد ..
  ماده 94- احترام دسته جمعي از طلوع تا غروب آفتاب هنگامي به عمل مي آيد كه تعداد حاضرين 4 نفر و بيشتر باشد .
  ماده 95- همه پرسنل جمعي براي فرماندهان و روسا و مديران مربوط خود برابر مقررات اين آيين نامه اداي احترام دسته جمعي مي نمايند .
  ماده 96- اداي احترام دسته جمعي در يگان هاي نيرو هاي مسلح :
  الف : هنگام تشريف فرمايي مقام معظم رهبري و فرماندهي كل قوا ، ورود مقام محترم رياست جمهوري ، رئيس ستاد فرماندهي كل قوا ، فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ، رئيس ستاد مشترك ارتش جمهوري اسلامي ايران ، رئيس ستاد كل سپاه ، فرماندهان نيرو هاي ارتش ، سپاه و نيروي انتظامي ، وزير دفاع و ساير مقامات منصوب در محل هاي ارتشبدي و سپهبدي و روساي كشور ها و سران ارتش ها كه ميهمان رسمي دولت جمهوري اسلامي  ايران باشند و پيكر مطهر شهدا در تمام موارد در سازمان هاي نظامي و انتظامي كه به فرمان ارشد نظاميان حاضر نسبت به آنها احترام دسته جمعي به عمل مي آيد .
  ب: هنگام ورود فرماندهان ، مديران و روسا به مكان هاي نظامي و انتظامي چنانچه حاضرين به حال تفرقه باشند ارشد نظاميان حاضر با فرمان ايست خبردار اداي احترام يم نمايد و اگر ارشد متوجه ورود نباشد اولين نفري كه متوجه مي شود با صداي بلند فرمان ايست ، سمت به ... داده سپس ارشد حاضرين ، خبردار مي نمايد .
  تبصره : چنانچه در موقع ورود فرمانده به قسمت مربوطه ، رده يا درجه بالاتر حضور داشته باشند براي وي اداي احترام دسته جمعي نمي گردد .
  ج: هنگام ورود فرماندهان ، مديران و روسا به مكان هاي نظامي و انتظامي چنانچه براي احترام آن مقام ، يگان با صورت بندي و مسلح به تفنگ آماده باشد برابر مقررات آيين نامه مشق صف جمع فرمانده يگان مزبور با فرمان خبر دار و پيش فنگ براي آن مقام اداي احترام دسته جمعي خواهند نمود و در ساير موارد چنانچه افراد مسلح به تفنگ به تفنگ حاضر شده باشند اداي احترام دسته جمعي فقط با فرمان خبر دار انجام خواهد شد و ساير حاضرين كه برابر مقررات اين روش بايد به وارد شونده اداي احترام نمايند با همان فرمان اداي احترام خواهند نمود .
  ماده 97- اداي احترامات دسته جمعي در مكان هاي غير نظامي و انتظامي :
  فقط در موارديكه نظاميان با صورت بندي آماده بانشد با رعايت بند ب ماده 96 اداي احترامات دسته جمعي نسبت به فرماندهان ، روسا يا مديران و همچنين ساير نظامياني كه در رده بالاتر از ارشد نظاميان حاضر باشند به عمل مي آيد .
  ماده 98 – در موارد و مكان هاي زير احترام دسته جمعي به عمل نمي آيد .
  الف : هنگام تلاوت قرآن مجيد در كليه تجمعات .
  ب: در حين اجراي مراسم صبحگاه و شامگاه .
  ج : سخنراني ها و سمينار ها (در جريان اجراي برنامه )
  د: شورا ها و كميسيون ها (هنگامي كه بحث شروع شده باشد )
  ه : در مساجد و اماكن مذهبي
  و : در گلزار شهدا و قبرستان .
  ز: كلاس هاي درس و كارگاه هاي آموزشي و ميادين ورزشي (در حين اجراي برنامه ) باستثناي بازديدهاي رسمي.
  ح : مكان ها غير نظامي چنانچه نظاميان در بين غير نظاميان متفرق باشند .
  ط : بيمارستان ها و درمانگاه ها
  ي : ميدان هاي تير در حين اجراي تير اندازي
  ك :  دفاتر ( مگر در بازديد فرماندهان ، روسا و مديران و بازرسيها )
  ل: زائر سرا ،اردوگاه تفريحي و باشگاه ها (هنگام پذيرايي از مهمانان ، م همچنين پرسنل ف مواقعي كه با خانواده خود در آن محل حضور دارند )
  م: در كارگاه هاي فني و حين انجام بازديد فني .
  تبصره : در موارد مربوط به بند هاي د- ح – ك – م ، به محض ورود يا خروج مقامي كه در ساير موارد بايستي براي او احترام دسته جمعي بعمل آيد كليه حاضرين بدون خبر دار به حال احترام از جاي برخاسته و اداي احترام انفرادي مي نمايد .

  فصل يازدهم

  وضع پرسنل نيروهاي مسلح در خارج از محل خدمت

  ماده 99-پرسنل نيروهاي مسلح هنگام استفاده از لباس سازماني موظفند لباس مصوب را در برنمايند و هيچگونه تغييري در شكل و علائم ظاهري آن ندهند .
  ماده 100- نصب علايم و نشان ها برابر مقررات مربوط خواهند بود .
  ماده 101- استفاده از علائم و نشان هاي كشور هاي خارجي ممنوع است فقط در مسافرت هاي رسمي به خارج از كشور و همچنين در مهمان هاي رسمي كه خارجيان در آن شركت داشته باشند ، مجازند .
  ماده 102- پرسنل نيروي هاي مسلح بايد حداكثر دقت را در مرتب نمودن لباس و وضع ظاهر خود به عمل آورده و از پوشيدن لباس نامرتب و ارتكاب اعمالي كه به شخصيت فرد و شان سازمان در برابر ديگران لمه وارد مي سازد خودداري نمايند .
  ماده 103- موي سر نظاميان به ويژه اطراف سر و پشت گردن بايد هميشه كوتاه باشد .
  ماده 104- پرسنل نيروهاي مسلح بايد هميشه كارت شناسايي خود را همراه داشته تا در مواقع لزوم ارائه نمايند .
  ماده 105- حضور پرسنل نيروهاي مسلح در محلهايي كه مغاير شئون سربازي باشد ممنوع است .
  ماده 106- هرگونه ارتباط با اتباع بيگانه يا تردد به اماكن مربوط به بيگانگان براي پرسنل نيروي مسلح ممنوع بوده مگر بر اساس ماموريت و با كسب مجوز از حفاظت اطلاعات يگان مربوطه باشد .
  تبصره :در برخورد ها و ارتباطات غير مترقبه پرسنل مكلفند بلافاصله مراتب را به حفاظت اطلاعات گزارش نمايند .
  ماده 107- ورود پرسنل نيرو هاي مسلح با لباس نظامي به اماكن غير نظامي ، اماكن عمومي ، مانند كافه ترياها ، رستوران ها و سينماها و ديگر محل هاي نامناسب ( جزء در موارد اجبار از قبيل مسافرت ها و ماموريت هاي رزمي ) ممنوع است ليكن افراد وظيفه كه مجاز به استفاده از لباس غير نظامي نمي باشند نمي توانند با لباس نظامي در اماكن عمومي مجاز وارد شوند .
  ماده 108- تشريفات رسمي استقبال و بدرقه كه توسط پاسدار تشريفات انجام مي شود تابع مقررات مذكور در آيين نامه  تشريفات است .

  فصل سيزدهم

  تشويقات و تنبيهات انضباطي

  ماده 109- اقدامات انضباطي بايد يكنواخت ، مداوم و پيگير بوده و براي تشويق افراديكه وظيفه خود را به نحو احسن اجراء نموده و يا خدمت فوق العاده انجام مي دهد ، و مواخذه و تنبيه متخلفين با توجه به مقررات اين آيين نامه به مرحله اجراء گذرانده شود .
  ماده 110- انجام هر عمل يا ترك فعلي كه بر خلاف مقررات و دستورات و نظم و ترتيب و شئون جامعه نيرو هاي مسلح باشد تخلف ناميده شده و تخلفاتي كه تنبيه آن در اختيار فرماندهان ، روسا ، و مديران گذاشته شده است تخلفات انضباطي ناميده مي شود .
  ماده111- هدف از تنبيه ، اصلاح فرد متخلف ، تنبه و آگاهي ديگران مي باشد و تنبيه نبايد جنبه انتقامي داشته باشد .
  ماده 112- چون قدرداني از خدمات فوق العاده و اعمال برجسته افراد خدمتگذار و همچنين تنبيه عناصر خطا كار از عوامل موثر فرماندهي و مديريت است ، لذا فرماندهان ، روسا و مديران بايد در تشويق و تنبيه پرسنل تحت امر ، اصول زير را كاملاً مورد توجه قرار دهند :
  الف : هر فرمانده در هنگام تنبيه يا تشويق زير دستان خود ، علاوه بر ساماندهي ،بايد نقش يك نفر قاضي را ايفا نمايد . يعني مانند بازپرس تمام دلايلي كه بر له يا عليه زير دست است سنجيده ، سپس عمل ارتكابي را با نوع و ميزان تنبيه يا تشويق تطبيق داده مثل يك قاضي در حدود اختيارات خود ، دستور صادر نمايد .
  ب: در تعيين تنبيه يا تشويق بايد سوابق خدمتي و روحيه زير دستان و اوضاع و احوال ، علل ارتكاب اعمال و ميزان آگاهي متخلف از مقررات خدمتي و آثار ناشي از عدم اجراي آنها مورد توجه قرار گيرد .
  ج: قبل از تعيين تنبيه يا تشويق ، فرمانده رئيس يا مدير  بايد تامل و تعمق كافي نموده و پس از اينكه اجراي آنرا ضروري تشخيص داد با قاطعيت و سريعاً آنرا اجرا نمايد ، تا زير دستان تصور ننمايند فرمانده ، رئيس يا مدير در تعيين تشويق يا تنبيه دچار ترديد يا دو دلي است .
  د: تشويق يا تنبيه بايد مبتني بر مصالح خدمتي بوده و خالي از هر نوع حب و بغض  باشد .
  ه : تشويق فقط در ازاء خدمات فوق العاده ، اعمال برجسته و حسن انجام وظيفه پرسنل  تحت امر به عمل مي آيد و انجام خدمت عادي نبايد موجب تشويق يا امتيازي گردد .
  و : تشويقات و تنبيهات انضباطي بايد به منظور بهبود خدمت و انضباط  عمومي بوده و طوري انجام گردد كه زير دستان به بيطرفي و عدالت فرماندهان و روسا و مديران معتقد گردند .
  ز: تاخير در اجراي تنبيه يا تشويق موجب تقليل اثرات آن مي گردد .
  ح : هرگاه فرمانده را ، در مقابل زير دستانش تنبيه يا سرزنش نمايند ، موجب سلب اعتماد زير دستانش خواهد شد . تنبيه و سرزنش فرمانده در مقابل زير دستان ، فقط در صورتي مجاز است كه خطاي متخلف مستوجب تنبيه فوري بوده يا براي تبنيه ديگران ضروري تشخيص داده شود .
  ط: فرماندهان ، مديران و روسا  موظفند علل بي انضباطي و ناراحتي هاي مرئوسين خود را جستجو نموده و در رفع آن اقدام نمايند .
  س: براي تخلف يا تقصيري كه تشخيص كه تشخيص متخلف يا متخلفين مقدور نيست ، نبايد عده اي را دسته جمعي تنبيه كرد ، زيرا نسبت به افراد با انضباط ، بي عدالتي شده و آنان را از خدمت دلسرد كرده و اعتماد آنان را نسبت به فرماندهان و مديران و روسا سلب مي نمايد .
  ك: پرسنلي كه از قسمتي به قسمت ديگر مامور مي شوند براي خدمات برجسته و يا تخلفاتي كه مرتبط با ماموريت انجام مي دهند ، مستقيماً از طرف فرماندهان ، روسا و مديران محل ماموريت ، برحسب مورد تشويق يا تنبيه مي شوند و در ساير موارد ، اجراي تشويقات و تنبيهات ، مربوط به فرماندهان روسا و مديران سازمان اصلي آنان خواهد بود .
  تبصره : در كليه موارد ، اعمالي كه منجر به تشويق يا تنبيه پرسنل مي گردد فرماندهان ، روسا و مديران بايستي علت تنبيه و تشويق را به پرسنل تفهيم نموده و در اسرع وقت آنرا به مورد اجرا گذارند .
  ماده 113- موارد مذكور در جداول شماره 2 و 3 (نوع خدمات برجسته و حداكثر تشويقات ) به شرح زير ، خدمات برجسته محسوب شده و پرسنلي كه خدمات مزبور را انجام مي دهند تشويقات متناسب ، به شرح جداول مزبور درباره آنان به مورد اجرا گذاشته مي شود :
  الف : حضور مستمر در محل خدمت يا ماموريت و انجام وظايف و ماموريت ها به نحو احسن و انجام خدمت موثر خارج از وقت مقرر .
  ب: انجام اقدامات مفيد و موثر در امر توسعه آموزش هاي نظامي ، عقيدتي و پرورش جسماني پرسنل .
  ج : صرفه جويي و به كار بردن ابتكار و دقت فوق العاده در مصرف اقلام و وسايل و تجهيزات به ويژه تجهيزات حساس و كمياب و گران قيمت .
  د : اقدامات موثر در حفظ و نگه داري اموال و اسناد نظامي و دولتي .
  ه : سرعت و دقت فوق العاده در اجراي دستورات سلسله مراتب و رعايت اصول مديريت و روش رهبري عده ها .
  و : به كار بردن ابتكار لازم در برقراري سيستم هاي موثر حفاظتي ، حفظ و آماده به كار نگه داشتن و تعمير و بازسازي سلاح ، تجهيزات ، ارتقاء روحيه پرسنل به نحو احسن .
  ز: بالا بردن چشمگير روحيه پرسنل و توان رزمي يگان ، با اعمال مديريت فوق العاده و رفتار شايسته و اجراي مانور هاي موفق مبتني بر تهديدات واقعي .
  ح : انجام اقدامات ستادي موثر و فوق العاده جهت كسب موفقيت در ماموريت و عمليات (تهيه طرح ها و دستورات )رعايت به موقع اصول تاكتيك و دستورات رزمي و غير رزمي  و در جهت نيل به پيروزي خودي و شكست دشمن .
  ي: نوآوري در راستاي خود كفايي ، تقويت بنيه دفاعي و استحكامات و خطوط پدافندي .
  ك : كسب اخبار و اطلاعات مفيد از دشمن و انجام اقدامات موثر در جلوگيري از پخش شايعات زيان بخش .
  ل: نمونه و سرمشق بودن براي زير دستان با ايثار ، از خود گذشتگي و اقدامات متهورانه در ماموريت و ميدان نبرد .
  م : مقاومت در هنگام اسارت و تلاش براي فرار از اسارت دشمن و رهايي از گروگان گيري و كمك به همرزمان در اين زمينه ، تلاش فوق العاده براي نجات جان افراد همرزم و هم ميهنان .
  ن : اجراي موفقيت آميز ماموريت هاي پدافندي و تلاش چشمگير در حفظ مواضع و مناطق استحفاظي در مقابل دشمن ، به اسارت درآوردن نفرات دشمن .
  ص: اجراي موفقيت آميز ماموريت هاي آفندي و ابراز رشادت و جسارت فوق العاده در اشغال اهداف مورد نظر و به دست آوردن غنائم  جنگي از دشمن .
  ض: شركت داوطلبانه در عمليات مخاطره آميزه و ابراز شجاعت فوق العاده و ايثار در انجام ماموريت هاي عملياتي و مقابله با اشرار ، قاچاقچيان و سارقين مسلح و عوامل ضد انقلاب .
  ماده 114- پرسنل نيرو هاي مسلح به مقتضاي حسن انجام وظيفه ، ابراز رشادت ، لياقت ، ايثار و فداكاري ، ابتكار و خلاقيت و انجام خدمات فوق العاده ، حسب مورد به صورت فردي يا جمعي به شرح  زير مورد تشويق قرار مي گيرند :
  الف : تشويق شفاهي .
  ب: تشويق كتبي .
  ج : تشويق در دستور قسمتي
  د : تشويق در دستور نيرو يا سازمان
  ه : تشويق در فرمان
  و : مرخصي تشويقي حداكثر به مدت 30 روز در سال
  ز: پاداش و جوائز
  ح : اعطاي نشان
  ط: رفع اثرات مترتبه تنبيهات
  ي: ارشديت
  تبصره : اعطاء درجه تشويقي از طريق ارشديت به ميزاني كه منجر به نيل به درجه بالاتر گردد انجام مي شود .
  ماده 115- نحوه اجراي تشويق :
  الف : تشويق شفاهي در مقابل عده يا به طور انفرادي به عمل مي آيد و تشويق كتبي به شكل نامه به تشويق شونده ابلاغ و براي انعكاس در پرونده خدمتي او به مراجع مربوطه ارسال مي گردد .
  ب: براي تشويق در دستور قسمتي ، فرمانده ، رئيس يا مدير مربوطه مشخصات تشويق شونده را با ذكر علل تشويق به فرمانده ، مدير يا رئيس قسمتي كه دستور در اختيار اوست گزارش مي نمايد و مقام مزبور با توجه به مصالح خدمتي و مقتضيات ، اجازه درج مراتب را در دستور قسمتي بايد به اطلاع كليه پرسنل آن قسمت برسد .
  ماده 116- موارد زير تخلف محسوب شده و درباره مرتكبين آنها ، تنبيهات انضباطي برابر جداول نوع تخلفات اعمال مي گردد (جداول شماره 4 و 5 ):
  الف : عدم آراستگي ، نامناسب بودن وضع ظاهري و عدم توجه به نظافت شخصي .
  ب: عدم رعايت ادب ، عدم رعايت سلسله مراتب و احترامات نظامي و اداري .
  ج: بد رفتاري نسبت به پرسنل جمعي .
  د : بي توجهي به آموزش : فرماندهان و مسئولين نسبت به آموزش و دانشجويان و دانش آموزان نسبت به فراگيري آموزش .
  ه: بي توجهي  و عدم رعايت زمان حضور در محل خدمت يا ماموريت و غيبتي كه منجر به فرار نشود .
  و : تظاهر به بيماري و عدم سلامت (تمارض ) در صورتيكه به تاييد پزشك نظامي برسد .
  ز: عدم احساس مسئوليت و بي تفاوتي در خدمت ، عدم رعايت قوانين و مقررات آيين نامه ها ، بخش نامه ها ، دستور العمل ها و ساير دستورات .
  ح : سستي و سهل انگاري در انجام وظيفه و اجراي دستورات در زمينه هاي عملياتي ، اداري و تداركاتي .
  ط: تاخير غير موجه و عدم دقت در ارائه گزارشات و حقايقي كه در انجام ماموريت يگان موثر است و اظهارات و گزارشات خلاف واقع و كتمان حقيقت .
  ي: سستي و سهل انگاري در مقابله با تبليغات و عمليات رواني دشمن .
  ك : پخش شايعات در جهت تخريب روحيه پرسنل خودي .
  ل: سستي و سهل انگاري در امور نگهباني ،پاسداري ،ديده باني ، ديده وري در مناطق رزمي ، غير رزمي و حياتي كشور .
  م : قصور ، تقصير در حفظ و نگه داري جنگ افزار ، تجهيزات ، مهمات و هرگونه اموال و اسرار و اسناد نظامي و دولتي و تسليم مدارك و اسناد به افرادي كه حق دريافت آن را ندارند .
  ن : ارتكاب اعمال و رفتار بر خلاف شئون نظامي كه به موجب مقررات تعيين و ابلاغ مي گردد و تظاهر به خلاف شرع مبين اسلام .
  ص: قصور و تقصير و سهل انگاري در به كار گيري توان و امكانات دفاعي جهت انجام ماموريت در مقابل دشمن . قصور در جلوگيري از فرار و از هم پاشيدگي پرسنل جمعي و همچنين جمع آوري پرسنل پراكنده به هنگام رزم .
  ض: قصور و تقصير و سهل انگاري در حفظ مواضع و  مناطق استحفاظي در مقابل دشمن و اشرار ، قاچاقچيان و سارقين مسلح و عوامل ضد انقلاب .
  ماده 117- تنبيهاتي كه به علت تخلفات پرسنل اعمال مي شود به شرح زير است :
  الف : توبيخ شفاهي
  ب: توبيخ كتبي
  ج : توبيخ در دستور قسمتي
  د : توبيخ در دستور نيرو يا سازمان
  ه: توبيخ در فرمان
  و : خدمت شبانه روزي در قسمت ، حداكثر تا 30 روز
  ز: بازداشت غير قابل تمديد در بازداشتگاه ، حداكثر تا 30 روز
  ح : كسر از حقوق حداكثر به ميزان يك پنجم و حداكثر به مدت 4 ماه .
  ط: انتظار خدمت حداكثر تا 6 ماه
  ي: بدون كاري حداكثر تا 3ماه
  ك : محروميت از ترفيع به مدت محدود و حداكثر دو سال در زمان صلح و چهر سال در زمان جنگ
  ل: تنزيل درجه يا رتبه براي مدت محدود يا دايم .
  م : معافيت از خدمت
  ن : اخراج از خدمت
  تبصره : اعمال تنبيهات مذكور در بند هاي (ز) و (ح) اين ماده منوط به تفويض اختيار از سوي مقام معظم فرماندهي كل قوا (مقام رهبري ) به فرماندهان مي باشد كه با تصويب اين آيين نامه از طرف معظم له به منزله تفويض اختيار مندرج در تبصره 1 ماده 103 قانون ارتش و مقررات مشابه در سپاه و نيروي انتظامي با توجه به جداول حدود اختيارات به فرماندهان ، روسا و مديران خواهد بود .
  ماده 118- فرماندهان ، روسا و مديران مي توانند در حدود اختيارات ، تنبيهات انضباطي مندرج در اين آيين نامه را كه اجراي آن مستلزم انجام تشريفات نيست ، نسبت به پرسنل متخلف در يگان يا قسمت تابعه خود مستقيماً به مرحله اجرا گذارند ولي اگر متخلف جزو يگان يا قسمت ديگر باشد ، بايد تنبيه او را با ذكر علت از فرمانده ، رئيس يا مدير يگان متبوع فرد متخلف درخواست نمايد .
  تبصره : هر گاه پرسنل به هر علت ديگري از قسمت خود به دور باشد و مرتكب تخلفي گردد ، فرمانده اي كه در حوزه مسئوليت او تخلف ،ارتكاب يافته در صورت محرز بودن تخلف ، مي تواند به علت بعد مسافت از قسمت سازماني متخلف ، كه اجراي مقررات موجب تاخير در تنبيه متخلف مي گردد ، با رعايت حدود اختيارات بر طبق مقررات نسبت به تنبيه متخلف اقدام و نتيجه را به قسمت وي اعلام نمايد .
  ماده 119- به محض اينكه دستور تنبيهي صادر مي شود ، مقامي كه تنبيه را مقرر داشته است بايد بدون تاخير مراتب را به متخلف ابلاغ نمايد .
  تبصره : در مواردي كه متخلف عهده دار نگهباني يا پاسداري باشد ممكن است تنبيه او به بعد از خاتمه نگهباني و يا پاسداري موكول گردد .
  ماده 120- تنبيهات پرسنل بايد در سوابق خدمتي آنان منعكس گردد .
  ماده 121- هرگاه فرماندهان ، روسا و مديران متوجه گردند اختيارات او از لحاظ اجراي تنبيهات به اندازه اي نيست كه بتوانند تنبيه مناسبي نسبت به متخلف اعمال كند در حدود اختيارات ،متخلف را تنبيه نموده و نسبت به تنبيه بيشتر از اختيارات خود ، از مقام بالاتر تقاضا مي نمايد .
  ماده 122- فرماندهان ، روسا و مديران قسمت هاي مستقل ( مانند گردان و تيپ ) مي توانند از اختيارات مقام يك رده بالاتر استفاده نمايند .
  ماده 123- پرسنلي كه از قسمتي به قسمت ديگر مامور مي شوند براي تخلفاتي كه مربوط  به انجام ماموريت آنان مي باشد ، مستقيماً از طرف فرماندهان ، روسا و مديران محل ماموريت تنبيه مي شوند و در ساير موارد ، اجراي تنبيه مربوط به فرمانده ،مدير يا رئيس اصلي آنان خواهد بود .
  تبصره : در مورد ماموري به سازمان هاي كشوري ، اعمال تنبيه انضباطي موكول به اعلام تخلف از طرف سازمان كشوري به قسمت اصلي پرسنل متخلف بود و دستور تنبيه از طرف فرمانده مربوطه صادر مي گردد .
  ماده 124- پرسنلي كه در بيمارستانهاي نيروهاي مسلح تحت معالجه باشد هرگاه مرتكب تخلفي شود كه مستلزم تنبيه انضباطي باشد ، مدير بيمارستان چگونگي تخلف را به فرمانده ، رئيس يا مدير مربوطه اطلاع داده و تقاضاي تنبيه خاطي را نمايد . اجراي تنبيه مقرره پس از بهبودي و رفع نقاهت  خواهد بود .
  ماده 125- پرسنلي كه به بازداشت در بازداشتگاه تنبيه مي شوند ، بدون خدمت بوده و تا پايان تنبيه نبايد هيچ يك از وظايف مربوط  به شغل خود را انجام دهند .
  ماده 126- پرسنلي كه به خدمت شبانه روزي در قسمت تنبيه مي شوند ، پس از انجام خدمات محوله بايد در قسمت مربوطه باقي بمانند .
  ماده 127- براي پرسنل از درجات ستواني داخل به بالا و معادل آن كه به بازداشت در بازداشتگاه تنبيه مي شوند ، نگهبان گمارده نمي شود و مجاز به استفاده از لباس نظامي خواهند بود .
  ماده 128- براي پرسنلي كه به بازداشت در بازداشتگاه تنبيه و به مناسبت اهميت تخلف و يا به موجب اوامر صادره بايد تحت مراقبت قرار گيرند يا به دستور مقامات قضايي بازداشت و زنداني مي گردند بايستي نگهبان گمارده شود .
  تبصره : مشمولين اين ماده در تمام مدتي كه در بازداشتگاه مي باشند مجاز به استفاده از لباس نظامي نمي باشند .
  ماده 129- ايام بازنشستگي پرسنل وظيفه كه در طي خدمت مقرره به بازداشت در بازداشتگاه تنبيه مي شوند ، جزو خدمت قانوني آنان محسوب نمي گردد .
  ماده 130- هر مقامي كه تنبيهي را مقرر مي دارد ، مي تواند ضمن ابلاغ ، اجراي آن را تا مدت 3 ماه به تعويق اندازد ، هرگاه در اين مدت كسي كه تنبيه شده است مرتكب تخلف ديگري نشود ، اجرا و اثرات تنبيه مذكور به كلي به كلي منتفي و در صورتيكه در مهلت مزبور ، مستوجب تنبيه ديگري نشود اين تنبيه با تنبيه اول توماً اجرا خواهد شد . اين مهلت فقط به متخلفيني داده مي شود كه داراي رفتار شايسته بوده و احتمال مي رود از اين فرصت استفاده نموده و خبط و خطاي خود را با انجام خدمت جبران نمايد .
  تبصره 1- هرگاه مجموع دو تنبيه از حدود مقرر در پيوست اي اين آيين نامه تجاوز نمايد در اين صورت تنبيه در دو نوبت و به فاصله هشت روز اجرا خواهد شد .
  تبصره 2- لغو تمام يا قسمتي از تنبيه انضباطي كه مقرر شده ، از طريق مقام تنبيه كننده ابلاغ مي شود .
  ماده 131- تنبيه مرئوسين به كسر حقوق ، با توجه به نكات زير عمل مي گردد :
  الف : كسر حقوق حداكثر به ميزان يك پنجم ، حداكثر به مدت چهار ماه .
  ب: موقعي اين تنبيه اعمال شود كه اثر آن بنا به تشخيص فرمانده ، رئيس يا مدير از تنبيهات ديگر غير از انتظار خدمت و بدون كاري بيشتر باشد .
  ج: به ازاء هر روز غيبت غير موجه ، كسر حقوق معادل وجوه دريافتي يك روز .
  ماده 132- تنبيه كنندگان مي توانند نسبت به رفتار يا تنبيهاتي كه به نا حق ، غير قانوني درباره آنها مقرر شده ، اول به مقامي كه تنبيه را تعيين نموده شكايت نمايند ، در صورت عدم رسيدگي به يك رده بالاتر از مقامي  كه تنبيه را تعيين نموده شكايت نمايند ولي اين شكايت بايد انفرادي به عمل آمد و از طرف اشخاص ديگر يا به طور اجتماع نباشد و رونوشت آن را به مقام تنبيه كننده ارسال دارد .
  تبصره : شكايت راجع به تنبيهات مانع از اجراي تنبيه مقرره نخواهد شد .
  ماده 133- شكايت راجع به تنبيهات فقط موقعي مجاز است كه 24 ساعت از اجراي تنبيه گذشته باشد و در اين صورت شخصي شاكي بايد از مقامي كه تنبيه را مقرر داشته تقاضاي ملاقات نموده و اعتراض خود را بيان نمايد .
  ماده 134- مقاماتي كه تنبيه را مقرر داشته اند ، مي توانند حين اجراي تنبيه انضباطي چنانچه متخلف رفتار شايسته باشد از بقيه  يا قسمتي از تنبيه صرف نظر نمايند .
  ماده 135- رسيدگي به تخلفات پرسنل كه فرمانده نيروي مربوطه براي آنان پيشنهاد محروميت از ترفيع ، تنزيل درجه يا رتبه ، معافيت از خدمت يا اخراج از خدمت مي دهد و همچنين رسيدگي به شكايت پرسنل از رده هاي بالاتر در امور خدمتي در هيئت هاي مندرج در مواد 104 و 105 قانون ارتش و هيئت هاي مشابه در ستاد فرماندهي كل قوا ، سپاه و نيروي انتظامي به عمل مي آيد .
  تبصره : ذي نفع نسبت به آراء قابل اجراي هر دو هيات (هيات مندرج در مواد 104 و 105 قانون ارتش و هيات هاي مشابه در ستاد فرماندهي  كل قوا ، سپاه و نيروي انتظامي ) مي تواند به مراجع صالحه قضايي تظلم نمايد .

  فصل چهاردهم

  شكايات ، گزارشات و دادخواست ها

  ماده 136- هر فرد از پرسنل نيرو هاي مسلح مي تواند از اعمال و رفتار غير قانوني فرماندهان و روسا و مديران و ساير مقامات نسبت به خود به طور كتبي يا شفاهي با رعايت مقررات اين فصل شكايت نمايد .
  ماده 137- در صورتي كه شكايت كتبي باشد ، بايد شاكي با ذكر مشخصات خود آنرا امضاء در غير اين صورت به آن ترتيب اثر داده خواهد شد
  ماده138- شكايت بايد از طريق سلسله مراتب به عمل آيد . چنانچه موضوع شكايت مربوط به فرمانده ، رئيس يا مدير مستقيم شاكي باشد ، ابتدا شكايت به وي ارسال و در صورت عدم رسيدگي ، شاكي مي تواند مراتب را با مدارك مستند و با رعايت مقررات مواد 104 و 105 قانون ارتش و مقررات مشابه در سپاه و نيروي انتظامي به مبادي ذيربط ارسال دارد .
  ماده 139- رسيدگي به شكايات واصله نبايد به اشخاص يا مقامي كه ، از آنها شكايت شده است احاله گردد ، شكايت از جانب شخص ديگر و شكايت دسته جمعي و همچنين شكايت از سخني تنبيه انضباطي اعمال شده  در موارديكه در حدود اختيارات تنبيه كننده بوده است ممنوع مي باشد .
  ماده 140-پرسنل نيروهاي مسلح مجاز نمي باشند هنگام عهده دار بودن پاسداري ،آمادگي و نگهباني و همچنين حين آموزش مبادرت به شكايت نمايند مگر آنكه مورد سوال قرار گيرند .
  ماده 141- در مورد شكايات واصله حداكثر تا يك ماه  بايد رسيدگي و پاسخ به شاكي داده شود .
  ماده 142- چنانچه از رسيدگي به شكايات معلوم شود كه موضوع شكايت بي اساس بوده و ارسال آن مبني بر  سوء نيت بوده است بر حسب مورد ، شاكي تنبيه يا تحت تعقيب قانوني قرار خواهد گرفت . چنانچه مشخص شود كه شكايت بر حق بوده فرمانده ، رئيس يا مدير ،نبايد براي شاكي ايجاد مشكل نمايد .
  ماده 143- در كليه قسمت ها از رده گروهان به بالا بايد دفتر به منظور ثبت كليه شكايات و نتيجه رسيدگي  به آنها ( برابر جداول شماره 1 پيوست ) وجود داشته باشد اين دفاتر در موارد لزوم به وسيله فرماندهان ، مديران و روسا و بازرسان مورد بررسي قرار خواهد گرفت .
  ماده 144 – هر فرد از پرسنل نيرو هاي مسلح جمهوري اسلامي ايران مسئوليت دارد در صورت اطلاع از وقوع توطئه يا خرابكاري در سازمان هاي مسلح جمهوري اسلامي ايران ، حيف و ميل وسائل نظامي و اموال دولتي . سوء استفاده از اعتبارات مالي و نظاير آن مبادرت به گزارش نموده و آنرا بدون رعايت سلسله مراتب بر حسب مورد به مقامات و سازمان هاي ذيربط در نيرو هاي مسلح منعكس نمايد .
  تبصره – در صورتيكه گزارش درباره ارسال خبر مربوط به سوء قصد ،خرابكاري ،جاسوسي و يا امور امنيتي در بخش هاي نيرو هاي مسلح باشد از نظر اهميت موضوع بايستي مستقيما ً سازمان حفاظت اطلاعات يگان خود را در جريان قرار دهد .

  بسمه تعالي
  دفتر شكايات
  رديف 

  درجه 

  نام و نام خانوادگي 

  موضوع شكايت 
  تاريخ ارجاع براي رسيدگي مقام يا شخص رسيدگي كننده 
  مدتيكه براي رسيدگي به اعلام پاسخ تعيين شده است 
  تاريخ اعلام نتيجه به شاكي 
  ملاحظات
  جدول نوع خدمات برجسته و حداكثر تشويقات
  (جدول شماره 2)
  رديف
  نوع خدمات برجسته 
  تشويق مرخصي تشويقي بر حسب روز  
  پاداش و جوائز 
  اعطاي نشان 
  رفع تنبيهات 
  ارشديت
  شفاهي 
  كتبي در دستور  پيشنهاد درج در فرمان     
  1 حضور مستمر در محل خدمت يا ماموريت و انجام وظايف و ماموريت ها به نحو احسن و انجام خدمت خارج از وقت مقرر
  ×
  ×
  ×
  --
  7
  ×
  --
  ×
  --
  2 انجام اقدامات مفيد و موثر در امور توسعه آموزش هاي نظامي – عقيدتي و پروش جسماني پرسنل
  ×
  ×
  ×
  ×
  9
  ×
  --
  ×
  --
  3 صرفه جويي و به كار بردن ابتكار و دقت فوق العاده در مصرف وسايل به ويژه تجهيزات حساس و كمياب و گرانقدر 
  ×
  ×
  ×
  ×
  11
  ×
  --
  ×
  --
  4 اقدامات موثر در حفظ و نگه داري اموال و اسناد نظامي و دولتي 
  ×
  ×
  ×
  ×
  13
  ×
  ---
  ×
  --
  5 سرعت و دقت فوق العاده در اجراي دستورات سلسله مراتب و رعايت اصول مديريت و روش رهبري عده ها 
  ×
  ×
  ×
  ×
  15
  ×
  --
  ×
  --
  6 به كار بردن ابتكارات لازم در برقراري سيستم هاي موثر حفاظتي و حفظ و آماده به كار نگه داشتن و تعمير و بازسازي سلاح ، تجهيزات و ارتقاء روحيه پرسنل به نحو احسن
  ×
  ×
  ×
  ×
  17
  ×
  --
  ×
  --
  7 بالا بردن چشمگير روحيه پرسنل و توان رزمي يگان با اعمال مديريت فوق العاده و رفتار شايسته و اجراي  مانور هاي موفق مبتني بر تعهدات واقعي 
  ×
  ×
  ×
  ×
  19
  ×
  ×
  ×
  ×
  8 انجام اقدامات ستادي موثر جهت كسب موفقيت در ماموريت ها و عملياتها (تهيه دستورات و طرح ها) با رعايت به موقع اصول تاكتيك و دستورات رزمي  و غير رزمي جهت نيل به پيروزي خودي و شكستن دشمن 
  ×
  ×
  × 
  ×
  21
  ×
  ×
  ×
  ×
  جدول نوع خدمات برجسته و حداكثر تشويقات
  (جدول شماره 2)
  رديف
  نوع خدمات برجسته 
  تشويق مرخصي تشويقي بر حسب روز  
  پاداش و جوائز 
  اعطاي نشان 
  رفع تنبيهات 
  ارشديت
  شفاهي 
  كتبي در دستور  پيشنهاد درج در فرمان     

  9 هرگونه ابراز لياقت ، شايستگي بنا به تشخيص فرماندهان و يا رئيس ، در امور رزمي و خدمتي و عقيدتي و حفاظتي 
  ×
  ×
  ×
  ×
  23
  ×
  ×
  ×
  ×

  10 نوآوري در راستاي خود كفايي ، تقويت بنيه دفاعي و استحكامات خطوط پدافندي 
  ×
  ×
  ×
  ×
  25
  ×
  ×
  ×
  ×

  11 كسب اخبار و اطلاعات مفيد از دشمن و انجام اقدامات موثر در جلوگيري از پخش شايعات زيان بخش 
  ×
  ×
  ×
  ×
  27
  ×
  ×
  ×
  ×

  12 نمونه و سرمشق بودن براي زير دستان با ايثار ،از خود گذشتگي و اقدامات متهورانه در ماموريت و ميدان نبرد 
  ×
  ×
  ×
  ×
  28
  ×
  ×
  ×
  ×
  13 مقاومت در هنگام اسارت و تلاش براي فرار از اسارت و رهايي از گروگان گيري و كمك به همرزمان در اين زمينه ، تلاش فوق العاده براي نجات جان افراد هم رزم و هم  ميهنان 
  ×
  ×
  ×
  ×
  29
  ×
  ×
  ×
  ×

  14 اجراي موفقت آميز ماموريت هاي پدافندي و تلاش چشمگير در حفظ وضع مناطق استحفاظي در مقابل دشمن و به اسارت درآوردن نفرات دشمن 
  ×
  ×
  ×
  ×
  30
  ×
  ×
  ×
  ×

  15
   اجراي موفيت آميز ماموريت هاي آفندي و ابراز رشادت و جسارت  فوق العاده در اشغال اهداف مورد نظر و بدست آوردن غناي جنگي از دشمن 
  ×
  ×
  ×
  ×
  30
  ×
  ×
  ×
  ×

  16 شركت داوطلبانه در عمليات مخاطره آميز و ابراز شجاعت و ايثار در انجام ماموريت هاي عملياتي و مقابله با اشرار و قاچاقچيان و سارقين مسلح و عوامل ضد انقلاب 
  ×
  ×
  ×
  ×
  30
  ×
  ×
  ×
  ×
  (جدول شماره 3)

  جدول حدود اختيارت درجه داران جهت اعمال تشويقات

  اختيارات درجه رزم آوري

  اختيارات درجه رزم آوري     اختيارات درجه رزم داري

         درجه تشويق شونده

  انواع تشويقات
   سرباز  دانش آموز رزم آور   سرباز  دانش آموز  رزم آور رزم دار

  تشويق شفاهي  × × ×  × × × ×

  تشويق كتبي  -- -- --  × × × --

  تشويق با درج در دستور  -- -- --  -- --- -- --

  تشويق با پيشنهاد درج در فرمان  -- -- --  -- -- -- --

  مرخصي تشويقي بر حسب روز 12س 6س    1 12س 6س --

  اعطاي پاداش و جوايز  -- -- --  -- -- -- --

  رفع تنبيهات  × × ×  × × × ×

  اعطاي ارشديت  --  -- --  -- -- -- --

  پيوست جداول تشويقات

  1- منظور از مرخصي مندرج در اين جدول ، مرخصي اضافه بر مرخصي استحقاقي ساليانه مي باشد و در طول سال حداكثر 30 روز خواهد بود . اعطاي مرخصي تشويقي به حدي مجاز است كه به ماموريت يگان لطمه وارد نسازد .
  2- حداكثر پاداش 150000 ريال بوده كه در اختيار مقامات سرهنگي به بالا مي باشد و حسب مورد مقامات مربوطه مي توانند دستور پرداخت تمام يا قسمتي از آن را به پرسنل جمعي كه به نحوي ابراز لياقت و شايستگي كرده باشند صادر نمايند .
  3- اعطاي نشان ، امتيازات و جوائز تابع مقررات آيين نامه نشان و امتيازات و جوائز نيرو هاي مسلح جمهوري اسلامي ايران مي باشد .
  4- رفع تنبيهات پرسنل با رعايت تبصره 2 ماده 130 اين آيين نامه خواهد بود .
  5- نحوه استفاده و برخورداري كارمندان از جداول تشويقات با در نظر گرفتن مواد (34 و 35 و 36) آيين نامه انضباطي و تطبيق رتبه آنان با درجات نظامي انجام مي پذيرد .
  6- مرخصي تشويقي محصلين نبايد از حد نصاب تعيين شده در اساس نامه دوره هاي مراكز آموزشي تجاوز نمايد .
  7- علاوه بر حدود اختيارات واگذاري در جداول تشويقات ، فرماندهان ، روسا ، و مديران مي توانند در زمان جنگ براي اعمال تشويق از اختيارات مقام يك رده بالاتر و در مناطق عملياتي از اختيارات مقام دو رده بالاتر(حداكثر تا رده ارتشبدي ) استفاده نمايند .
  8- در زمان جنگ و در مناطق عملياتي فرمانده نيرو / سازمان علاوه بر اختيارات واگذاري در جداول تشويقات ، پس از كسب مجوز از مقام معظم فرماندهي كل قوا مي تواند تا درجه سرهنگي داخل را يك درجه ، حداكثر ( چهار سال ) ارشديت اعطاء نمايد .
  9- اعطاي ارشديت به پرسنل صرفاً به پيشنهاد فرمانده نيرو ، رئيس سازمان و با رعايت ماده 84 و تبصره ذيل ماده 102 قانون ارتش جمهوري اسلامي ايران و مقررات مشابه در سپاه و نيروي انتظامي مي باشد .
  10- اختيارات مقامات گروهباني ، استواري و كارمندان هم رتبه آنان برابر روش جاري ابلاغي فرماندهان ، روسا و مديران مربوطه اعمال مي گردد .
  11- تشويقات بايستي به نحوي اعمال گردد كه از اختيارات .واگذاري در جداول حدود اختيارات تجاوز نكند . . تشويق پيش از حدود اختيارات ، هر رده بايستي به مقام بالاتر پيشنهاد گردد .
  12- همطرازي مقاماتي كه تشويق را مقرر مي دارند و پرسنلي كه درجات مختلف مورد تشويق قرار مي گيرند برابر مفاد ماده 34 همين آيين نامه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و نيروي انتظامي جمهوري اسلامي رعايت خواهد شد .

  جدول نوع تخلفات و حداكثر تنبيهات (در زمان صلح و جنگ ) (جدول شماره 4)
  رديف 
  نوع تخلفات  توبيخ خدمت شبانه روزي بر حسب روز  بازداشت بر حسب روز  كسر يك پنجم حقوق حداكثر تا 4 ماه  انتظار خدمت بر حسب روز  بدون كاري بر حسب روز  محروميت از ترفيع بر حسب ماه  تنزيل درجه يا رتبه بر حسب ماه  معافيت از خدمت  اخراج از خدمت
    شفاهي  كتبي در دستور  پيشنهاد درج در فرمان         
  1 عدم آراستگي ، نا مناسب بودن وضع ظاهري ، و عدم توجه به نظافت شخصي  × ×  -- 3
  3 3
  3 -- -- -- -- -- -- --
  2 عدم رعايت ادب ، عدم رعايت سلسله مراتب و احترامات نظامي  × × × -- 4
  8 4
  8 -- -- -- -- -- -- --
  3 بد رفتاري نسبت به پرسنل جمعي  × × × -- 6
  10 6
  10 -- -- -- -- -- -- --
  4 بي توجهي نسبت به آموزش  × × × × 8
  12 8
  12 -- 15

  30 3

  6 3

  6 -- -- --
  5 بي توجهي و عدم رعايت زمان حضور در محل يا ماموريت و غيبتي كه منجر به فرار نشود  × × × × 10
  12
   10
  12
   -- 30
  45 10
  15 6
  9 --
  3 -- --
  6 تظاهر به بيماري و عدم سلامت بر خلاف واقع بنا به تشخيص پزشك نظامي  × × × × 12
  16 12
  16 -- 35
  60 15
  30 9
  12 --
  3 -- --
  7 عدم احساس مسئوليت و بي تفاوتي در خدمت ، عدم رعايت قوانين و مقررات آيين نامه ها ، بخش نامه ها و ساير دستورات × × × × 14

  18 14

  18 -- 60

  75 15

  30 9

  12 3

  4 × ×
  8 سستي و سهل انگاري در انجام وظيفه و اجراي دستورات در زمينه هاي عملياتي ، اداري و تداركاتي  × × × × 16

  18 16

  18 -- 60

  70 15

  30 9

  13 3

  4 × ×
  9 تاخير و عدم دقت در ارائه گزارشات و حقايقي كه در انجام ماموريت يگان موثر است و يا كتمان حقيقت  × × × × 18

  22 18

  22 -- 90

  105 30

  45 12

  15 6

  12 -- --
  10 سستي و سهل انگاري در مقابل با تبليغات و عمليات رواني دشمن  × × × × 20
  22 20
  22 -- 90
  105 30
  45 12
  15 6
  12 -- --
  11 پخش شايعات در جهت تخريب روحيه پرسنل خودي  × × × × 20
  24 20
  24 -- 105
  120 45
  60 15
  18 12
  18 × ×
  12 سستي و سهل انگاري در امور نگهباني ، پاسداري ديده وري در مناطق رزمي و غير رزمي و حياتي كشور  × × × × 22
  26 22
  26 -- 130

  135 45
  60 15
  18 18
  24 × ×
  13
   قصور و تقصير در حفظ و نگه دار جنگ افزار و تجهيزات و مهمات و هر گونه اموال و اسناد نظامي و دولتي × × × × 24
  28 22
  28 × 135
  150 60
  75 18
  21 24
  30 × ×
  14 ارتكاب اعمال و رفتار بر خلاف شئون نظامي و خلاف شرع بين  × × × × 26
  30 26
  30 -- 150
  165 60
  75 18
  21 30
  36 × ×

  جدول نوع تخلفات و حداكثر تنبيهات (در زمان صلح و جنگ ) (جدول شماره 4)
  رديف 
  نوع تخلفات  توبيخ خدمت شبانه روزي بر حسب روز  بازداشت بر حسب روز  كسر يك پنجم حقوق حداكثر تا 4 ماه  انتظار خدمت بر حسب روز  بدون كاري بر حسب روز  محروميت از ترفيع بر حسب ماه  تنزيل درجه يا رتبه بر حسب ماه  معافيت از خدمت  اخراج از خدمت
    شفاهي  كتبي در دستور  پيشنهاد درج در فرمان         
  15 قصور و كوتاهي و سهل انگاري در به كار گيري توان و امكانات دفاعي جهت انجام ماموريت در مقابل دشمن  × × × × 30 30 × 180 90 24 48 × ×
  16 قصور و تقصير و جلوگيري از فرار و از هم پاشيدگي پرسنل جمعي و همچنين جمع آوري پرسنل پراكنده به هنگام رزم  × × × × 30 30 × 180 90 48 48 × ×
  17 قصور و كوتاهي و سهل انگاري در حفظ مواضع و مناطق استحفاظي در مقابل دشمن و اشرار و قاچاقچيان و سارقين مسلح و عوامل ضد انقلاب  × × × × 30 30 × 180 90 48 48 × ×

  1- خانه هايي كه از جدول كه 2 عدد دارد ، رقم بالا مربوط به حداكثر تنبيهات در زمان صلح و رقم پايين نمايانگر حداكثر تنبيهات در زمان جنگ و مناطق عملياتي مي باشد .
  2- خانه هايي از جدول كه تنها با علامت × مشخص گرديده اند مربوط به زمان صلح و جنگ مي باشد .

  جدول حدود اختيارات درجه داران جهت اعمال تنبيهات

  اختيارات درجه رزم آوري     اختيارات درجه رزم داري

              درجه تنبيه شونده

  انواع تنبيهات
   سرباز  دانش آموز  رزم آور   سرباز دانش آموز  رزم آور  رزم آور
  توبيخ شفاهي  × × ×  × × × ×
  توبيخ كتبي  × -- --  × × × --
  توبيخ با درج در دستور  -- -- --  -- -- -- --
  توبيخ با درج در فرمان  -- -- --  -- -- -- --
  خدمت شبانه روزي در قسمت بر حسب روز  12 س 6 س --  1روز 12س 6 س --
  بازداشت بر حسب روز  -- -- --  -- -- -- --
  كسر 5/1 از حقوق  بر حسب ماه  -- -- --  -- -- -- --
  انتظار خدمت بر حسب روز  -- -- --  -- -- -- --
  بدون كاري بر حسب روز  -- -- --  -- -- -- --
  محروميت از ترفيع  بر حسب ماه  -- -- --  -- -- -- --
  تنزيل درجه يا رتبه بر حسب ماه  -- -- --  --- -- -- --
  پيشنهاد معافيت از خدمت  -- -- --  -- -- -- --
  پيشنهاد اخراج از خدمت  -- -- --  -- -- -- --

  پيوست جداول تنبيهات

  1- تخلفات انضباطي :
  تقصير (سهل انگاري در اجراي قوانين ، مقررات ، دستورات نظامي و اداري ) يا قصور (كوتاهي غير عمدي )در اجراي وظايف محوله .
  2- آراستگي :
  مرتب و كامل و پاكيزه بودن وضع ظاهري پرسنل بر اساس آيين نامه ها ،دستور العمل هاي مصوبه مربوط به لباس ، علائم نظامي ، درجات و نظاير آن در نيرو هاي مسلح جمهوري اسلامي ايران .
  3- رعايت ادب و شئون نظامي :
  حسن معاشرت و حفظ حرمت ديگران برابر عرف و عادت ، موازين اسلامي ،و احترامات نظامي .
  4- شئون نظامي :
  اعمال و رفتاري كه نمايانگر قدر ، مرتبه و منزلت پرسنل نيرو هاي مسلح بوده و بر اساس آيين نامه ها و دستور العمل ها ، بخش نامه ها و دستورات شفاهي فرماندهان مشخص مي گردد و پرسنل ملزم به رعايت آن مي باشد .
  5- منظور از خلاف شرع بين :
  عدم رعايت واجبات شرعي است كه اين عمل باعث بي اعتنايي يا هتك حرمت شئونات اسلامي مي شود مانند تظاهر به روزه خواري ، ترك نماز و ساير واجبات شرعي .
  تبصره :در مورد غير مسلمانان ، رعايت ظواهر (عدم تظاهر به روزه خواري در ايام ماه مبارك رمضان و نظاير آن )لازم است .
  6- نحوه استفاده و برخورداري كارمندان از جداول تنبيهات با در نظر گرفتن مواد (34 و 35 و 36) آيين نامه انضباطي و تطبيق رتبه آنان با درجات نظامي انجام مي پذيرد .
  7- پرسنل وظيفه به جاي تنبيه انتظار خدمت و بدون كاري ، به اضافه خدمت تنبيه، همچنين در خصوص غيبت غير موجه ، مادامي كه منجر فرار نگرديده باشد ، به ازاء هر روز غيبت در زمان صلح ، به دو روز و در زمان جنگ ، حداكثر به 9 روز اضافه خدمت تنبيه مي گردد . ضمناً (سرباز – سرجوقه ) وظيفه از تنبيه كسر حقوق ، انتظار خدمت و بدون كاري مستثني خواهند بود .
  8- تنبيهات محروميت از ترفيع ، تنزيل درجه يا رتبه ، معافيت از خدمت و اخراج ، صرفاً به فرمانده نيرو / رئيس سازمان و با رعايت مقررات مواد 104 و 105 قانون ارتش جمهوري اسلامي ايران ، مقررات مشابه در سپاه و نيروي انتظامي اعمال مي گردد و تنها در زمان جنگ و مناطق عملياتي ، فرماندهان نيرو/ رئيس سازمان مي توانند با رعايت (بند 13 پيوست جداول تنبيهات ) آيين نام انضباطي اقدام نمايد .
  9- فرمانده ، رئيس با مدير مي تواند ، در مورد تنبيهات خارج از حدود اختيارات خود به مقامات بالا پيشنهاد نمايد .
  10- مقابله نيروهاي نظامي و انتظامي در برخورد با اشرار و قاچاقچيان و سارقين مسلح و عوامل ضد انقلاب ، در حكم مقابله با دشمن در زمان جنگ خواهد بود .
  11- در صورتي كه پرسنل توماً مرتكب جرم و تخلف شوند ، رسيدگي به تخلفات آنان بر اساس اين آيين نامه بوده و اعمال تنبيه انضباطي به همين منظور ، مانع تعقيب جزايي و رسيدگي به جرم آنان در مراجع قضايي نخواهد بود .
  12- اختيارات مقامات گروهباني و استواري و كارمندان هم رتبه آنان ، بر اساس روش جاري ابلاغي فرمانده ، رئيس يا مدير مربوطه اعمال مي گردد .
  13- علاوه بر حدود اختيارات واگذاري در جداول تنبيهات ، فرماندهان و روسا مي توانند در زمان جنگ براي اعمال تنبيهات از اختيارات مقام يك رده بالاتر و در مناطق عملياتي از اختيارات مقام دو رده بالاتر (حداكثر تا رده ارتشبدي ) استفاده نمايند .
  14- در زمان جنگ و در مناطق عملياتي ، فرماندهان نيرو يا سازمان ، علاوه بر اختيارات مندرج در جدول مربوطه ، مي توانند پس از كسب مجوز از مقام معظم فرماندهي كل قوا ، بدون رعايت تشريفات در مواد 104 و 105 قانون ارتش جمهوري اسلامي ايران و مقررات مشابه در سپاه و نيروي انتظامي ، تنبيهات زير را راساً اعمال نمايد :
  الف : تا درجه سرهنگي داخل به تناسب درجه ، حداكثر تا 4 سال به محروميت از ترفيع ، تنبيه نمايند .
  ب: تا درجه ستوان دومي داخل ، به تنزيل يك درجه حداكثر تا 4 سال ، تنبيه نمايد .
  ج : در موارد معافيت از خدمت و اخراج و ساير موارد ، برابر تبصره هاي 7 و 8 ماده 104 قانون ارتش جمهوري اسلامي ايران و مقررات مشابه در سپاه و نيروي انتظامي (پيشنهاد به فرمانده كل قوا يا ارجاع به دادگاه هاي نظامي زمان جنگ ) اقدام نمايند .
  15- همطرازي مقاماتي كه تنبيه را مقرر مي دارند و پرسنلي كه درجات مختلف مورد تنبيه قرار مي گيرند برابر مفاد 34 همين آيين نامه در سپاه پاسداران و نيروي انتظامي رعايت خواهد شد .

  آیین نامه انضباطی نیروهای مسلح مواد ۱۰۹ تا ۱۴۴ - مشاوره حقوقی،وکیل،مشاوره تلفنی|دادورزیار

  آیین نامه انضباطی نیروهای مسلح مواد ۱۰۹ تا ۱۴۴ - مشاوره حقوقی،وکیل،مشاوره تلفنی|دادورزیار

  مشاوره حضوری با وکیل دادگستری

  تنظیم دادخواست

  تنظیم لایحه

  تنظیم قرارداد

  مشاوره تلفنی با وکیل در تهران

  تنظیم شکوائیه

  با وکیل پایه یک دادگستری تهران از سد مسائل حقوقی عبور کنید

  آیین نامه انضباطی نیروهای مسلح مواد ۱ تا ۵۰

  آیین نامه انضباطی نیروهای مسلح مواد ۱ تا ۵۰

  آیین نامه انضباطی نیروهای مسلح مواد ۱ تا ۵۰

  جهت دسترسی به فهرست کامل قوانین نیروهای مسلح کلیک کنید

  فصل اول

  تعاریف و کلیات

  ماده ۱

  نیرو های مسلحجمهوری اسلامی ایران :

  به ستاد فرماندهی کل قوا ، ارتش ، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی انتظامی و وزارت دفاع و سازمان های وابسته اطلاق می گردد .

  ماده ۲ : فرمان 

  تدابیر، دستورات و مصوبات شفاهی و کتبی مقام معظم فرماندهی کل قوا که در رابطه با نیرو های مسلح ابلاغ می گردد .

  ماده ۳ : دستورات
  کلیه تدابیر ، ابلاغیه ها خط مشی و روش جاری و دستوراتی که در رابطه با اداره امور یگان و سازمان در انجام ماموریت های محوله از طرف سلسله مراتب فرماندهی در نیرو های مسلح صادر می گردد .

  ماده ۴ : فرماندهی

  فرماندهی اختیاری است که یک فرد در خدمت به سبب شغل یا درجه و مسئولیتی که دارد در راستای انجام ماموریت های محوله به کار می برد ، فرمانده مسئول اداره پرسنل واحد خود بوده و تنها مقامی است که در قبال اعمالی که واحد او انجام و یا از انجام آن بازمانده است ، مسئولیت دارد .

  ماده ۵ : سرباز 

  کلیه اتباع ذکور دولت جمهوری اسلامی ایران که مکلف به انجام خدمت وظیفه عمومی برابر مقررات قانون می باشند از بدو ورود به خدمت سرباز نامیده می شوند .

  تبصره

  عنوان افتخاری سرباز چنانکه مرسوم است برای کلیه پرسنل نیرو های مسلح در هر درجه و مقامی که باشد به کار می رود .

  ماده ۶ : انضباط در نیرو های مسلح جمهوری اسلامی ایران

  التزام عملی به ولایت فقیه ، آداب و سنن و احکام اسلامی و تبعیت از فرامین مقام معظم فرماندهی کل قوا ، قوانین و مقررات و دستورات سلسله مراتب فرماندهان و روسا و مدیران .

  تبصره۱ : دستور فرمانده
  از ملزم ساختم افراد جمعی یگان به انجام و یا خودداری از انجام کلیه فعالیت هایی که برای وصول به هدف های تعیین شده یگان ضروری تشخیص داده می شود .

  تبصره ۲

  دستورات باید صریح ف روشن ، و قابل اجراء بوده و در حدود اختیارات و با رعایت قوانین و مقررات صادر گردد .

  تبصره ۳

  دستوری که دارای تمام یا یکی از جنبه های زیر باشد خیانت است و دستور دهنده و مجری آن خائن محسوب می شود .

  (۱)دستور جاسوسی به نفع دشمن و یا دولت های بیگانه و یا گروه های داخلی و یا خارجی مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران .

  (۲)دستور حمله به موسسات و اجتماعات مجاز و هر گونه تشکیلات ملی ، دولتی و نیرو های مسلح و یا دستور خرابکاری در آنها .

  (۳)دستور حمله به مراکز و تاسیسات و ادارات رهبری .

  تبصره ۴

  هرگاه دستوری که صادر می گردد خلاف شرع مقدس اسلام و فرامین مقام معظم فرماندهی کل قوا باشد قابل اجرا نبوده و دستور دهنده مسئول و قابل پیگرد است ضمن آنکه عدم اجرای این قبیل دستورات بازخواست نداشته و مصون از تعقیب خواهد بود .

  ماده ۷

  انضباط دارای دو جنبه است :

  الف ) جنبه معنوی

  ب) جنبه ظاهری

  ماده ۸ : جنبه معنوی انضباط

  جنبه معنوی انضباط در اثر ایمان و اعتقاد به خدا و مبانی دین مبین اسلام و انجام فرائض دینی و پایبند بودن به احکام و ارزش های اخلاق اسلامی ، احساس مسئولیت معنوی در قبال نظام حکومت اسلامی ، میهن و ملت ایثارگر ایران ، قانون و وظایف محوله ، اعتقاد به منطقی و عادلانه بودن مقررات و اعتقاد به فرماندهان ، روسا و مدیران و همکاران در پرسنل به وجود می آید . به طوری که اگر تمام نظارت ها  برداشته شود جنبه معنوی انضباط همچنان پا برجا و برقرار می ماند  جنبه معنوی انضباط ، پایه و اساس تربیت نیرو های مسلح مکتبی ، فداکار و وظیفه شناس را تشکیل می دهد .

  ماده ۹ : انضباط ظاهری

  جنبه ظاهری انضباط با حفظ احترامات و آراستگی ظاهری ، دقت در اجرای قوانین مقررات و دستورات تحقق می یابد .

  ماده ۱۰

  فرماندهان ، روسا و مدیران ، مسئول برقراری انضباط بوده و کلیه پرسنل تابعه موظفند برابر قوانین و مقررات آنان در برقراری انضباط یاری نمایند .

  ماده ۱۱

  به منظور ایجاد انضباط موثر ، ملاحظات زیر در نیرو های مسلح لازم الاجراء است .:

  الف ) از هر گونه رفتار و گفتار توهین آمیز بایستی جلوگیری شود .

  ب) دستور فرماندهان ، روسا و مدیران مربوط به وظایف نظامی و امور خدمتی می باشد باید به موقع از طرف مرئوسین به مورد اجرا گذارده شود .

  پ) در زمان جنگ و شرایط عملیاتی که پرسنل ملزم به اجرای دستورات فرماندهان هستند ، هر آیینه مرئوس تشخیص دهد که دستورات صادره مغایر با دستورات مسلم شرع، فرامین مقام معظم فرماندهی کل قوا ، حاکمیت نظام و قوانین جمهوری اسلامی ایران از جمله قوانین و مقررات نظامی است می بایستی بلافاصله پس از ابلاغ با استدلال نظر خود را مبنی بر مغایرت دستورات صادره با موارد مذکور کتباً گزارش نماید . چنانچه فرمانده ، رئیس یا مدیر مجدداً دستورات خود را کتباً ابلاغ نمود ، مرئوس موظف به اجرای آن و همزمان گزارش موضوع به فرماندهان بالاتر و مراجع ذیربط (عقیدتی ، سیاسی و حفاظت اطلاعات بر حسب مورد ) خواهد بود ، در این صورت فرمانده ، رئیس یا مدیر جوابگوی مسئولیت های ناشی از عواقب ابلاغ دستور خود می باشد .

  ماده ۱۲

  اختیارات فرماندهان ، روسا و مدیران ناشی از مسئولیت  و وظایف محوله به آنان می باشد که قوانین مربوط و آیین نامه ها و دستور العمل ها حدود آن را تعیین می نماید . پرسنلی که مسئولیت و وظایف مقام بالاتر از درجه یا رتبه خود را به عنوان شغل سازمانی و یا ماموریت انجام می دهد از اختیارات مقام مزبور استفاده می نماید .

  ماده ۱۳

  قوام و صلاح نیروهای مسلح ایجاب می نماید که کلیه پرسنل در رعایت و تحقق اصول انضباط از طریق تذکر شفاهی و گزارش تخلفات به رده بالاتر تلاش پیگیر نموده و مسئولیت داشته باشد .

  فصل دوم

  اصول شرافت سربازی

  ماده ۱۴

  پرسنل نیروهای مسلح از هر درجه و رتبه ای که باشد مفتخر به عنوان سرباز ولی امر بوده و باید همواره اصول زیر را رعایت کنند ، رعایت این اصول اساس و پایه انضباط را پی ریزی نموده و اصول شرافت سربازی نامیده می شود و از زبان یک سرباز مسلمان و ایرانی به شرح زیر بیان می شود :

  الف ) من یک سرباز ایرانی هستم که در اطاعت از خدا و رسول و ولایت فقیه به منظور حفظ نظام ، استقلال ، تمامیت ارضی کشور جمهوری اسلامی ایران و پاسداری از اسلام و دست آورد های انقلاب اسلامی و حمایت از مظلومین و مستضعفین جهان ( غیر معارض با اسلام ) تحت فرمان مقام معظم رهبری خدمت می کنم .

  ب) من شهادت در راه خدا را فوز عظیم می دانم و آماده ام جان خود را در راه دفاع و حراست از اسلام ، نظام و کشور جمهوری اسلامی ایران فدا کنم .

  ج) من دستور فرماندهان ، روسا و مدیران خود را اطاعت می کنم .

  د) من حفظ حیثیت و شرافت سربازی و اخلاق اسلامی را سر لوحه زنگی خود قرار می دهم .

  ه) من اصول و مقررات حفاظتی را مد نظر داشته و در حفظ اسرار نظامی و دولتی کوشش می کنم .

  و ) من از انجام هرگونه فعالیت سیاسی ممنوعه و وابستگی به احزاب و گروه های سیاسی خودداری می نمایم .

  ز)اموال و وسائل و اسنادی را که به من سپرده شده با نهایت دلسوزی و دقت نگه داری و حفظ خواهم نمود .

  ح) من وظایف خود را با جدیت و صداقت انجام می دهم .

  ط) در جنگ هیچگاه تسلیم دشمن نخواهم شد و تا قدرت جنگیدن باقی باشد به مقاومت ادامه خواهم داد .

  ی) اگر دشمن اسیرم نماید با تمام توان به مقاومت خود ادامه خواهم داد ، هنگام اسارت به هر وسیله ای برای گریختن از دست دشمن و پیوستن به نیرو های خودی متوسل خواهم شد و به فرار دیگران که جز نیرو های خودی هستند کمک خواهم کرد .

  ک) اگر دشمن اسیرم نماید هنگام بازپرسی توسط دشمن فقط نام – نام خانوادگی – درجه یا رتبه – شماره پرسنلی – و تاریخ تولد خود را خواهم گفت ، از پاسخ به هر سوال دیگری خودداری خواهم کرد و هیچگونه اظهاری (کتبی یا شفاهی ) علیه نظام اسلامی ، کشور ، ملت و نیرو های مسلح خود نخواهم نمود .

  ل) در دوران اسارت نسبت به نظام اسلامی ، ملت ، میهن و نیرو های مسلح جمهوری اسلامی ایران و همه همرزمان خود وفادار خواهم ماند ، هیچ گونه اطلاعی که به ضرر نظام ، کشور ، میهن باشد به دشمن نداده و در هیچ عملی علیه آنان شرکت نخواهم کرد . اگر نسبت به همکارانم که اسیر شده اند ارشدیت داشته باشم فرماندهی آنان را بر عهده می گیرم و اگر کسی یا کسانی دیگر ارشد باشند دستورات آنها را اطاعت نموده و با کلیه امکانات از آنان پشتیبانی  خواهم نمود .

  م) من همواره نسبت به همکاران و همرزمان و عموم مسلمین صمیمی و مهربان بوده و نسبت به دشمنان اسلام و ستمگران سختگیر و سازش ناپذیر خواهم بود .

  فصل سوم

  اصول فرماندهی و سلسله مراتب

  ماده ۱۵

  فرماندهی کل نیرو های مسلح جمهوری اسلامی ایران با مقام معظم رهبری (ولایت فقیه ) است فرماندهان ، روسا و مدیران در تمام سلسله مراتب در حدود اختیارات مصوب سازمانی از طرف معظم له ، فرماندهی ، ریاست و یا مدیریت خواهند شد .

  ماده ۱۶

  چنانچه مقام معظم فرماندهی کل قوا تمام و یا قسمتی از اختیارات خود را به شخص دیگری تفویض فرمایند ، دستورات آن شخص در حدود اختیارات تفویض شده لازم الاجراء خواهد بود .

  ماده ۱۷

  ستاد فرماندهی کل قوا در طول ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران، ستاد کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، ستاد نیروی انتظامی و در رده بالاتر از آنها است و بر حسب ماموریت و فرامین و تدابیر ابلاغی مقام معظم فرماندهی کل قوا انجام وظیفه می نماید .

  ماده ۱۸

  وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح جمهوری اسلامی ایران تابع قوانین و مقررات نیروهای مسلح بوده و بخشی از دولت است که مسئولیت پشتیبانی نیرو های مسلح را در قالب قوانین و تدابیر مقام معظم فرماندهی کل قوا بر عهده دارد .

  ماده ۱۹

  نیرو های مسلح جمهوری اسلامی ایران از ستاد فرماندهی کل قوا ، ارتش جمهوری اسلامی ایران ، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، نیروی انتظامی و وزارت دفاع و سازمان های وابسته تشکیل گردیده است ، عناصر و ترکیبات متشکله آن به شرح زیر می باشد :

  الف ) ستاد فرماندهی کل قوا :

  به مجموعه سازمان فرماندهی کل قوا و سازمان ها و دفاتر پیوسته و وابسته و قسمت هایی که بنا بر امور فرماندهی معظم کل قوا پشتیبانی آنها به ستاد فرماندهی کل قوا محول شده است اطلاق می گردد .

  ب) ارتش جمهوری اسلامی ایران :

  به مجموعه ستاد مشترک ، نیروی زمینی ، نیروی هوایی ، نیروی دریایی و سازمان وابسته به آنها اطلاق می گردد .

  ج) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی :

  به مجموعه فرماندهی کل ، ستاد کل سپاه ، نیروی زمینی ، نیروی هوایی ، نیروی دریایی ، نیروی مقاومت بسیج و نیروی قدس و سازمان های وابسته به آنها اطلاق می گردد .

  د)نیروی انتظامی :

  به مجموعه شهربانی ، ژاندارمری ، و کمیته انقلاب اسلامی اطلاق می گردد .

  ه) وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح :

  به مجموعه وزارت دفاع و کلیه موسسات ، سازمان ها و شرکت های تابع آن اطلاق می گردد .

  تبصره

  دفتر عقیدتی  سیاسی فرماندهی کل قوا ، دفتر عمومی حفاظت اطلاعات فرماندهی کل قوا ، سازمان های عقیدتی سیاسی و حفاظت و اطلاعات ارتش ، نمایندگی ولی فقیه و حفاظت و اطلاعات در سپاه ، عقیدتی سیاسی و حفاظت اطلاعات در نیروی انتظامی و زارت دفاع و پشتیبانی نیروی مسلح به عنوان بخشی از ستاد فرماندهی کل قوا، ارتش جمهوری اسلامی ایران ، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، نیروی انتظامی و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح می باشد که با سلسله مراتب مستقل و متمرکز مستقیماً تحت امر مقام معظم رهبری و در کنار نیروهای مسلح انجام وظیفه می نمایند .

  ماده ۲۰

  نیرو های مسلح جمهوری اسلامی ایران از بالاترین مقام تا پایین ترین رده به وسیله فرماندهان ، روسا یا مدیران که از طرف مقام معظم فرماندهی کل قوا ، فرماندهی یا ریاست یا مدیریت دارند مانند حلقه های زنجیر بهم پیوسته بوده که در اصطلاح آن را سلسله مراتب گویند .

  ماده ۲۱

  ستاد فرماندهی کل قوا ، ستاد فرماندهی معظم کل قوا در نیرو های مسلح بوده و معظم له را در اداره امور نیروهای مسلح یاری می نماید.

  ماده ۲۲

  سلسله مراتب در ارتش ، سپاه و نیروی انتظامی که هر یک بخشی از نیرو های مسلح را تشکیل می دهند به شرح زیر می باشد :

  ردیف ارتش جمهوری اسلامی ایران

  ۱ نیروی زمینی نیروی هوایی نیروی دریایی

  ۲ فرمانده نیرو فرمانده نیرو فرمانده نیرو

  ۳ فرمانده لشگر فرمانده منطقه و پایگاه فرمانده ناوگان و منطقه

  ۴ فرمانده تیپ فرمانده گروه و تیپ فرمانده ناو تیپ

  ۵ فرمانده گردان فرمانده گردان فرمانده ناو گروه

  ۶ فرمانده گروهان فرمانده گروهان فرمانده ناو

  ۷ فرمانده دسته فرمانده دسته

  ردیف نیروی انتظامی

  ۱ ژاندارمری  شهربانی  کمیته انقلاب اسلامی

  ۲ فرمانده ژاجا  رئیس شهربانی  فرمانده کل کمیته

  ۳ فرمانده ناحیه  رئیس شهربانی استان  —
  ۴ فرمانده هنگ  رئیس شهربانی شهرستان  —
  ۵ فرمانده گردان  رئیس کلانتری  —
  ۶ فرمانده گروهان  — —
  ۷ فرمانده پایگاه  — —

  سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

  ردیف  فرمانده کل قوا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

  ۱ نیروی زمینی نیروی هوایی  نیروی دریایی  نیروی مقاومت بسیج  نیروی قدس

  ۲ فرمانده نیرو  فرمانده نیرو  فرمانده نیرو  فرمانده نیرو  فرمانده نیرو

  ۳ فرمانده سپاه  فرمانده  فرمانده منطقه  فرمانده منطقه  —

  ۴ فرمانده لشگر  فرمانده  فرمانده ناحیه  فرمانده ناحیه  —

  ۵ فرمانده تیپ  فرمانده گردان  فرمانده پایگاه  فرمانده پایگاه  —

  ۶ فرمانده گردان  فرمانده  — فرمانده در رده مقاومت  —

  ۷ فرمانده گردان  فرمانده  — — —

  ۸ فرمانده دسته  — — — —

  تبصره

  سلسله مراتب تشکیل دهنده نیروی انتظامی از جمله کمیته انقلاب اسلامی و سایر یگانها و سازمان های تابعه آن اساس ترکیبات سازمانی نیروی خواهد بود و همچنین سلسله مراتب عناصر تشکیل دهنده نیروی قدس طبق ترکیبات سازمانی خواهد بود .

  ماده ۲۳

  مسیر اعمال فرماندهی در یگانهایی که فاقد ستاد می باشند مستقیم و بدون واسطه بوده ، لیکن در یگانهایی که دارای ستاد هستند فرمانده ، از طریق ستاد مربوطه با یگان های تابعه ارتباط برقرار می سازد . بنابراین ستادها در سلسله مراتب فرماندهی نمیباشند ولی اجرای امور فرماندهی را تسهیل می نمایند . بدیعی است که هیچ یک از ستادها چه نسبت به نیروها و چه نسبت به یکدیگر در سلسله مراتب فرماندهی قرار ندارند .

  ماده ۲۴

  فرماندهان ، روسا و مدیران مسئول نظارت مداوم بر اجرای مقررات در سلسله مراتب رده مربوطه می باشند .

  ماده ۲۵

  فرماندهان ، روسا و مدیران باید با توجه به مقررات و آیین نامه ها و وضعیت یگان یا قسمت مربوط خط مشی خود را با صدور دستور العمل های تکمیلی و روش های جاری تعیین نموده و دانش پرسنل جمعی را ارتقاء داده و آنان را به اجرای صحیح مقررات و انجام وظایف محوله آشنا سازند .

  ماده ۲۶ : دستورات هماهنگی

  تکالیف ثابت و یا وظایف مشابه و یا دستوراتی که اجرای آنها مستلزم مشارکت و هماهنگی چندین فرمانده ، رئیس یا مدیر باشد و بایستی به وسیله یگانها یا عناصر تحت امر آنان به طور هماهنگ به مرحله اجرا درآید به نام دستورات هماهنگی نامیده شده ، بایستی از طرف مقامی که بر همه آنها سمت فرماندهی یا ریاست یا مدیریت دارد صادر شود و وظایف و حدود مسئولیت های هر یک در آن مشخص گردد .

  ماده ۲۷

  دستورات باید ساده ، صریح و روشن ، قابل اجرا و منطبق با دستورات مسلم شرع و فرامین مقام معظم فرماندهی کل قوا و قوانین و مقررات مصوب بوده و در حدود اختیارات و با رعایت مقررات صادر گردد .

  ماده ۲۸

  دستورات صادره برای رده های بالا کلی و در مورد دره های پایین تر بایستی به نسبت پایین بودن رده دستور گیرنده ، مشروح باشد .

  ماده ۲۹

  فرمانده ، رئیس یا مدیر دستورات را به طور ساده و روشن راساً صادر نموده و اختیارات انتخاب راه کار را در حدود مقدورات جهت اجرای دستورات به پرسنل خود محول می کند . به هر حال این امر مانع نظارت فرمانده ، رئیس یا مدیر نخواهد بود .

  ماده ۳۰

  در سلسله مراتب فرماندهی ، هر کس موظف است در چارچوب مسئولیتی که به عهده دارد ابتکار خود را برای حسن انجام ماموریت به کار اندازد .

  ماده ۳۱

  برای آنکه ابتکار در هر رده به صورت صحیح اعمال شود لازم است حدود اختیارات هر کس به طور روشن مشخص گردد .

  ماده ۳۲

  نظارت فرماندهان ، روسا مدیران به کار پرسنل جمعی نباید طوری باشد که قدرت ابتکار زیر دست را از بین ببرد ، و به نام اینکه تمام مسئولیت ها متوجه فرماندهان ، روسا و مدیران می باشد در جزئیات کارها دخالت نموده و برای انجام دستورات صادره شخصاً راه کار تهیه و تعیین نماید ، بلکه باید ضمن نظارت چنانچه تشخیص دادند که راه کار پرسنل جمعی درست نمی باشد ، آنها را هدایت و رهبری کنند .

  فصل چهارم

  ترتیب درجات، رتبه ها ، ارشدیت ، فرماندهی ریاست و مدیریت

  ماده ۳۳

  شغل نظامی ، کارمندی و شغل مشترک عبارت است از مجموعه وظایف مشخصی که در جداول سازمان برای یک شغل پیش بینی شده است . مشاغل فرماندهی در نیروهای مسلح از مشاغل نظامی است و مشاغل مدیریت در کلیه رده ها از مشاغل مشترک می باشد .

  ماده ۳۴- ترتیب درجات پرسنل نظامی در نیرو های مسلح به شرح زیر است :

   ارتش جمهوری اسلامی ایران  سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

  نیروی زمینی و نیروی هوایی 

  نیروی دریایی  نیروی زمینی ، نیروی هوایی ، نیروی دریایی ، مقاومت و نیروی قدس 

  نیروی دریایی

  ۱ سرباز ناوی سرباز ناوی

  ۲ سرباز دوم ناوی دوم سرباز دوم ناوی دوم

  ۳ سرباز یکم ناوی یکم سرباز یکم ناوی یکم

  ۴ سرجوقه سر ناوی رزم یار ناوی رزم یار

  ۵ گروهبان سوم مهناوی سوم رزم آور سوم ناویار سوم

  ۶ گروهبان دوم مهناوی دوم رزم آور دوم ناویار دوم

  ۷ گروهبان یکم مهناوی یکم رزم آور یکم ناویار یکم

  ۸ استوار دوم ناو استوار دوم رزم دار دوم ناودار دوم

  ۹ استوار یکم ناو استوار یکم رزم دار یکم ناودار یکم

  ۱۰ ستوان سوم ناوبان سوم ستوان سوم پاسدار ناوبان سوم پاسدار

  ۱۱ ستوان دوم ناوبان دوم ستوان دوم پاسدار ناوبان دوم پاسدار

  ۱۲ ستوان یکم ناوبان یکم ستوان یکم پاسدار ناوبان یکم پاسدار

  ۱۳ سروان ناو سروان سروان پاسدار ناو سروان پاسدار

  ۱۴ سرگرد ناخدا سوم سرگرد پاسدار ناخدا سوم پاسدار

  ۱۵ سرهنگ دوم ناخدا دوم سرهنگ ۲ پاسدار ناخدا دوم پاسدار

  ۱۶ سرهنگ ناخدا یکم سرهنگ پاسدار ناخدا یکم پاسدار

  ۱۷ سرتیپ دوم دریادار دوم سرتیپ ۲ پاسدار دریادار دوم پاسدار

  ۱۸ سرتیپ دریادار سرتیپ پاسدار دریادار

  ۱۹ سرلشگر دریابان سرلشگر پاسدار دریابان پاسدار

  ۲۰ سپهبد دریا سالار سپهبد پاسدار دریاسالار پاسدار

  ۲۱ ارتشبد دریا بد ارتشبد پاسدار دریابد پاسدار

  تبصره ۱

  ترتیب درجات پرسنل نیروی انتظامی (ژاندارمری ، شهربانی برابر درجات نیروی زمینی ارتش و پرسنل کمیته انقلاب اسلامی طبق درجات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می باشد . )

  تبصره ۲

  عناوین درجات بسیج برابر درجات مصوبه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می باشد . با این تفاوت که به جای کلمه پاسدار کلمه بسیجی قرار می گیرد .

  تبصره ۳

  عناوین درجات مذکور در بند های ۵ و ۶ و ۷ نیروی زمینی ارتش در شهربانی به ترتیب عبارت است از : سرپاسبان سوم ، سرپاسبان دوم ، سرپاسبان یکم .

  ماده ۳۵

  ترتیب رتبه های خدمتی کارمندان ستاد فرماندهی کل قوا، ارتش، سپاه ، نیروی انتظامی و وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح و سازمان های وابسته به آنها به شرح زیر است :

  (۲)کارمند رتبه ۲      (۱۲) کارمند رتبه ۱۲

  (۳) کارمند رتبه ۳      (۱۳) کارمند رتبه ۱۳

  (۴) کارمند رتبه ۴     (۱۴)کارمند رتبه ۱۴

  (۵) کارمند رتبه ۵      (۱۵) کارمند رتبه ۱۵

  (۶) کارمند رتبه ۶      (۱۶) کارمند رتبه ۱۶

  (۷) کارمند رتبه ۷)     (۱۷) کارمند رتبه ۱۷

  (۸) کارمند رتبه ۸     (۱۸) کارمند رتبه ۱۸

  (۹) کارمند رتبه ۹      (۱۹) کارمند رتبه ۱۹

  (۱۰) کارمند رتبه ۱۰     (۲۰)کارمند رتبه ۲۰

  به منظور روشن شدن ارشدیت بین پرسنل ستاد فرماندهی کل قوا، ارتش ، سپاه ، نیروی انتظامی و  وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح در برخورد ها و روابط سازمانی و یا در دست گیری فرماندهی ، ریاست یا مدیریت هنگام بروز بحران و یا در تجمعات نظامی که بر اساس سلسله مراتب (تابعیت ) تشکیل نشده باشد ، قواعد و مقررات ارشدیتی باید وجود داشته باشد که ترتیب آن به شرح زیر است :

  الف : نظامیان :

  (۱) بین دو نظامی ، ارشد کسی است که دارای درجه بالاتر باشد .

  (۲)  بین نظامیان هم درجه ارشد کسی است که درجه شغل سازمانی وی بالاتر باشد .

  (۳) در صورت تساوی درجه و شغل سازمانی ، دارنده درجه ثابت نسبت به دارنده درجه موقت ارشدیت دارد .

  (۴) در صورت تساوی درجه و درجه شغل سازمانی ، ارشد کسی است که خدمت وی در درجه فعلی بیشتر باشد ، مگر در مورد سلسله مراتب فرماندهی یا ریاست یا مدیریت که در این صورت فرماندهی یا مدیریت نسبت به مرئوس خود ارشد است .

  (۵) در صورت تساوی شرایط بالا ارشد کسی است که قدمت خدمت وی در درجه قبلی بیشتر باشد و به همین ترتیب به درجات قبل از آن .

  (۶) در صورت تساوی کلیه شرایط بالا پرسنل کادر ثابت نسبت به پرسنل پیمانی و وظیفه ارشد خواهد بود .
  (۷) در صورت تساوی کلیه شرایط بالا ، ارشد کسی است که نشان جنگی در درجه بالاتر داشته باشد .
  (۸) در صورت تساوی کلیه شرایط بالا ، ارشد کسی است که طبق دستور مقام بالاتر سمت فرماندهی یا ریاست یا مدیریت را عهده دار باشد .

  (۹) در صورت تساوی کلیه شرایط بالا پرسنل رسته های رزمی نسبت به پرسنل رسته های پشتیبانی رزمی و خدمات رزمی ارشدیت دارند .

  (۱۰) در صورت تساوی کلیه شرایط بالا اگر منظور از تعیین ارشد، عهده دار شدن فرماندهی در یک وضعیت بحرانی باشد ، ارشدیت و در نتیجه فرماندهی با پرسنلی است که در آن محل و وضعیت ابواب جمعی بیشتری داشته باشد .

  ب)بین کارمندان :

  ارشد بین کارمندان با توجه به رتبه های خدمتی آنان طبق مقررات مذکور در بند الف این ماده می باشد .

  پ) بین نظامیان و کارمندان :

  ارشد بین نظامیان و کارمندان در مشاغل مشترک با توجه به ترتیب همطرازی درجات نظامی و رتبه های کارمندان مذکور در مواد ۳۴ و ۳۵ مقررات بند الف این ماده بوده و صرف نظامی یا کارمند بودن موجب ارشدیت پرسنل بر یکدیگر نخواهد بود .

  تبصره : با توجه به اینکه ارتقاء نظامیان از درجه سرتیپی به بالا در چارچوب نیاز های محدود سازمانی و با صدور فرمان مقام فرماندهی کل قوا تحقق مییابد و با نگرش به اینکه ارتقاء رتبه کارمندان دارای چنین امتیازی نمی باشد به منظور حفظ نظام فرماندهی و شیرازه تشکیلاتی نیرو های مسلح ، نظامیانی که به درجات سرتیپی به بالا ارتقاء یافته و یا در مشاغل درجات اخیر الذکر انتصاب می یابند به کلیه کارمندان رتبه های ۱۸ و ۱۹ و ۲۰ که در مشاغل درجات فوق الاشاره قرار دارند ارشدیت خواهند داشت .

  ماده ۳۷

  ارشد ترین مقام در هر یک از بخش های نیرو های مسلح :

  الف : رئیس ستاد فرماندهی معظم کل قوا ارشد ترین مقام در نیرو های مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد .

  ج) فرماندهی کل سپاه ارشدترین مقام در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می باشد .

  د) فرماندهی نیروی انتظامی ارشد ترین مقام در نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران می باشد.

  تبصره

  در صورتی که برای ارتش فرمانده تعیین شود فرمانده کل ارتش ارشد ترین مقام ارتش بوده و جای ب و ج تعویض می شود ، یعنی فرمانده کل ارتش در ردیف دوم و فرماندهی کل سپاه  در ردیف سوم قرار می گیرد .

  ماده ۳۸

  فرماندهان ناو یا هواپیما ، هلی کوپتر نه تنها بر کلیه پرسنل مربوط فرماندهی دارند بلکه کلیه کسانی که با این وسیله مسافرت می نمایند در تمام مدتی که در وسیله سوار هستند از هر درجه یا رتبه که باشند مکلف به اجرای مقررات داخلی ناو یا هواپیما بوده و از دستور فرمانده ناو یا هواپیما در این مورد باید تبعیت کنند .

  ماده ۳۹

  در غیاب فرماندهی یا رئیس ، فرماندهی یا ریاست از سوی شخصی که به عنوان جانشین جهت تصدی مسئولیت های محوله مورد تصویب مقام ذیصلاح واقع گردیده اعمال می گردد و در صورت عدم حضور جانشین ، ارشد پرسنل عهده دار مسئولیت فرماندهی خواهد بود .

  ماده ۴۰

  فرمانده ، رئیس یا مدیر می تواند ، قسمتی از اختیارات خود را به مرئوس بلافصل خود تفویض  نماید . اینکار باعث سلب مسئولیت و همچنین باعث سلب همان اختیارات از تفویض کننده اختیارات نخواهد بود .

  ماده ۴۱

  هرگاه یگانی در موقعیتی و یا در مقابل واقعه ای قرار بگیرد ، به طوریکه فرمانده یگان دسترسی فوری به فرمانده بالاتر و سلسله مراتب بعدی نداشته و طبیعت واقعه نیز موجودیت یگان را تهدید و یا بیم ایراد لطمه و خسارت به ماموریت های محوله و اموال یا تاسیسات ذیربط برود ، فرمانده واحد ملزم است به ابتکار خود و به اقتضای وضعیت بدون فوت وقت تصمیمات لازم را اتخاذ و با سریع ترین وسیله ، فرمانده خود را از وضعیت مطلع و ادله خود را در اسرع وقت گزارش نماید .

  فصل پنجم

  مسئولیت و وظایف پرسنل نیرو های مسلح

  ماده ۴۲

  هر یک پرسنل نیرو های مسلح باید با ایمان و اعتقاد راسخ و علاقه در حفظ اسلام ، ولایت فقیه ، انقلاب و دست آورد های آن ، نظام جمهوری اسلامی ، استقلال و تمامیت ارضی کشور اسلامی ایران ، دفاع از مسلمین و مستضعفین غیر معارض و در انجام وظیفه محوله کوشا باشد و در اجرای فرامین مقام معظم فرماندهی کل قوا، فرماندهان ، روسا و مدیران و نزی  تعهدات سربازی خود با ایثار و جانبازی وفادار باشد .

  ماده ۴۳

  هر یک از پرسنل نیرو های مسلح باید با تقوا ، متعهد ، ایثارگر ، با انضباط ، شجاع و تابع قوانین و مقررات بوده و در راه انجام وظیفه محوله از فدا کردن جان خویش دریغ ننماید .
  ماده ۴۴

  هر یک از پرسنل نیرو های مسلح بایستی وظیفه خود را خوب بشناسد و آیین نامه ها و مقررات مربوطه را به طور کامل و با نهایت علاقه فرا بگیرد و آنها را با دقت به مرحله اجرا درآورد .

  ماده ۴۵

  هر یک از پرسنل نیرو های مسلح بایستی برای بالا بردن دانش تخصص شغلی خود تلاش نماید ، در شناسایی و نگه داری جنگ افزار خود حداکثر کوشش را به کار برد ، ساز و برگ و سایر اموال دولتی را که در اختیار اوست خوب بشناسد و با دقت از آنها محافظت نماید .

  ماده ۴۶

  مسئولیت سربازی ، ایجاب می نماید هر یک از پرسنل نیرو های مسلح دشواری های خدمتی را با ابتکار و علاقه مندی و با ابراز توانایی و رشادت حل کند و هرگز ترس و سستی به خود راه ندهد و در هیچ مورد از یاری صمیمانه همکاران و سایر هم رزمان و هم میهنان خود دریغ نورزد .

  ماده ۴۷

  هر یک از پرسنل نیرو های مسلح باید ، احترام لباس مقدس سربازی را همواره حفظ نموده و ارتکاب اعمال خلاف شئون اسلامی و خدمتی پرهیز نماید .

  ماده ۴۸

  هر یک از پرسنل نیرو های مسلح بایستی همواره با هوشیاری و رعایت اصول و مقررات حفاظتی در حفظ اسراری که در اختیار اوست کوشا باشد و حتی در شرایط بحرانی با نهایت فداکاری از افشای آن جلوگیری نماید و در برخورد با موارد مشکوک از قبیل ( براندازی ، جاسوسی ، خرابکاری ، موارد ایجاد نارضایتی ) مراتب را بلافاصله به مقام مافوق مسئول گزارش نماید .

  ماده ۴۹

  پرسنل نیرو های مسلح جمهوری اسلامی ایران از عضویت یا وابستگی به احزاب و گروه های سیاسی ممنوع بوده و حق فعالیت در جهت برنامه ها و تبلیغات آنان را ندارد .

  ماده ۵۰

  هر فرد نیرو های مسلح باید نسبت به همکاران و همرزمان و عموم مسلمین صمیمی و مهربان بوده و نسبت به دشمنان اسلام و ستمگران سختگیر و سازش ناپذیر باشد .

  ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

  لینک کانال ایتا

  لینک کانال سروش

  لینک صفحه اینستاگرام

  دانلود اپلیکیشن اندروید دادورزیار

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید