توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  آمپول کتورولاک برای دندان درد

  1 بازدید

  آمپول کتورولاک برای دندان درد را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  مسکن قوی برای دندان درد کدام است ؟

  مسکن قوی برای دندان درد کدام است ؟

  مسکن قوی برای دندان درد جز مواردی است که اگر به دندان درد شدید خدای ناکرده مبتلا شدید در هر شرایطی دنبال آن خواهید بود.

  اگرچه به مراجعات دوره‌ای و معاینات منظم، افزایش بهداشت دهان و دندان‌ها، دندان‌دردهای غیرقابل پیش‌بینی و ناگهانی نسبت به گذشته دیگر کمتر برای مردم ممکن است پیش بیاید، اما دندان‌درد برای خیلی از مردم کماکان یک کابوس تلقی می‌شود.

  چه در وسط یک جلسه مهم کاری، چه شب هنگام در زمان خواب و چه در زمان صعود هواپیما، دندان‌درد ممکن است که ما را گرفتار کند.بیشتر مردم در مواقع دندان‌درد به سراغ داروهای تسکین دهنده درد می‌روند.

  اما اغلب این سوال برایشان پیش می‌آید که چه داروهایی برای تسکین درد دندان خود استفاده کنند و چه مسکن هایی برای آن ها مناسب است.(اگر از دندانپزشکی می ترسیدو ترس شما مانع مراجعه می شود رویاینجا کلیک کنید)

  در دندان درد شدید چه کنیم؟

  بهترین و موثرین‌ترین روش خلاصی از دندان‌درد مراجعه به دندان‌پزشک می‌باشد.

  تمام درمان‌های خانگی سنتی یا مدرن، دارویی و…   در بهترین حالت می‌توانند به طور موقت درد شما را برای مدت محدود تسکین دهند. تازه اگر بتوانند که درد حاد شما را تسکین دهند، علت درد سر جای خود باقی است و شما باید که به یک دندانپزشک مراجعه کنید تا علت درد را برایتان رفع کند؛

  برای اینکه بدانید در دندان درد شدید چه اقداماتی باید انجام دهید اینجا را بخوانید. اما در مواردی که واقعاً دسترسی به دندانپزشک ندارید، بهترین راه تسکین درد درمان‌های دارویی است که البته ملاحظات خودش را دارد.

  درمان‌های سنتی شاید به اندازه درمان‌های دارویی در تسکین دندان‌درد مؤثر نباشند.اگر دندان درد شما بعد از عصب کشی عارض شده است اینجا را بخوانید.

  داروهای مؤثر بر دندان‌درد کدامند؟

  ایبوپروفن:

  ایبوپروفن (با نام‌های تجاری Advil, Genpril, Midol IB, Motrin IB, Proprinal, Smart Sense) یکی از موثرترین و در دسترس‌ترین داروهای مسکن برای دندان‌درد است.

  این دارو در بیشتر موارد در صورت مصرف صحیح می‌تواند دندان‌درد شما را تسکین دهد طوری که به داروی دیگری نیاز نداشته باشید. در دو دوز 200 و 400 میلی‌گرم در بازار دارویی ایران موجود است( در برخی کشورهای دیگر 800 میلی گرم هم وجود دارد).

  این دارو بدون نسخه در ایران و بیشتر کشورها قابل تهیه می‌باشد و اگر منع مصرفی برای این دارو نداشته باشید (مثلاً خونریزی گوارشی، مشکلات قلبی مانند انجام جراحی بای پس قبلی اخیر ، آسم  و وجود حساسیت دارویی شناخته شده به این دارو…) می‌توانید آن را برای دندان‌درد خود استفاده کنید.

  فرم ژلاتینی کپسولی این دارو (با نام ژلوفن در ایران شناخته شده است) جذب گوارشی راحت‌تری نسبت به قرص دارد. کتوپروفن دارویی هم خانواده با ایبوپروفن است که اثر قوی بر تسکین دندان‌درد دارد ولی در بازار ایران به طور عمومی در حال حاضر وجود ندارد.

  پیروکسیکام و کتورولاک در بازار ایران موجود است. کتورولاک ازجمله داروهای این خانواده است که فرم تزریقی آن هم در بازار موجود است.

  استامینوفن:

  استامینوفن از داروهای مؤثر بر درد است. استامینوفن با نام Paracetamol هم در دنیابه عنوان مسکن معروف است هرچند که خاصیت ضددردی دارد ولی خاصیت ضد التهابی شناخته شده‌ای ندارد.

  استامینوفن بیشتر در ترکیب با سایر داروهای ضددرد تجویز می‌شود.

  در خانم‌های باردار هم استامینوفن ضددرد خوبی در تمام مراحل بارداری تلقی می‌شود.

  زیاده روی در مصرف استامینوفن و تجاوز از دوز مجاز دارو می‌تواند مشکلات کبدی شدید ایجاد کند.

  داروهای ترکیبی ضد درد مؤثر بر دندان‌درد:

  داروهای ترکیبی ضد درد اغلب حاوی ایبوپروفن، استامینوفن و کافئین هستند که در درمان دندان‌درد مؤثر شناخته می‌شوند.

  این داروها اغلب به فرم کپسول و با نام‌های تجاری مانند نوافن، آسیفن، مگافن و … عرضه می‌شوند ولی اغلب ترکیبات یکسانی دارند. ترکیب استامینوفن و کدئین هم در بازار ایران وجود دارد که بدون نسخه در حال حاضر از داروخانه‌ها قابل تهیه می‌باشد.

  در کشورهای دیگر داروهای ترکیبی ضد درد متنوعی که حاوی اکسی‌کدون (ضد درد مخدر) هستند، وجود دارند. هر چند داروهای ترکیبی در تسکین دندان‌درد اثرات خوبی نشان‌داده‌اند ولی در مصرف آن‌ها باید احتیاط بیشتری نشان داد. چون احتمال آلرژی یا عوارض ناخواسته با افزایش تعداد ترکیب‌های دارو ممکن است افزایش یاشد.

  این دارو ها مسکن قوی برای دندان درد به شمار می روند.

  آسپرین ، مسکن قوی برای دندان درد ؟:

  در موارد غیر از کشیدن دندان یا جراحی در ناحیه دهان، آسپرین ساده دارویی برای تسکین دندان‌درد است اما چون اثرات آن در دوزهای معمول اندک است در دندانپزشکی به عنوان مسکن قوی برای دندان درد کاربردی ندارد.

  آسپرین در دوزهای خاص  ضد درد و ضدالتهاب خوبی است و اثرات جانبی کمی دارد. در کودکان نباید برای دندان‌درد آسپرین تجویز شود. آسپرین تشکیل لخته را در خون به تأخیر می‌اندازد و در بیمارانی که مشکلاتی مانند خونریزی یا زخم‌های گوارشی دارند نباید استفاده شود.

  ضددردهای مخدر:

  کدئین معروف‌ترین مسکن مخدر کدئین است که در بازار ایران به صورت ترکیبی وجود دارد.

  ضد دردهای مخدر عوارض جانبی زیادی دارند و استفاده از آن‌ها برای دندان درد توصیه نمی‌شود.

  در برخی کشورها ضد دردهای ترکیبی قوی تری حاوی مخدرهایی مانند اکسی‌کدون هم برای دندان‌درد تجویز می‌شود که در ایران این داروها فعلاً در دسترس برای تجویز دندان‌پزشکان نیست.

  ترامادول و مخدرهای صناعی از این دست برای دندان‌درد نباید استفاده شوند.این داروها پتانسیل وابستگی هم دارند.

  ( دستور العمل انجمن دندانپزشکان امریکا در مورد کاربرد مخدرها در درد دندانی)

  آنتی‌بیوتیک‌ها و مسکن قوی برای دندان درد ؟:

  آنتی بیوتیک‌ها به طور مستقیم اثری بر روی دندان‌درد ندارند و به هیچ وجه مسکن قوی برای دندان درد نیستند.

  بعضی از کسانی که به دندان‌درد مبتلا هستند به خیال اینکه عفونت دندان وجود دارد و عامل درد است سرخود آنتی بیوتیک مصرف می‌کنند.

  درحالی که مصرف آنتی‌بیوتیک به تنهایی کمکی به کاهش درد نمی‌کند. در مواقع تورم و تب، آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است در کنترل علایم با کاهش فشار بافتی کمک کننده باشند، ولی آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند آموکسی‌سیلین اثر ضد دردی ندارند.

  مفنامیک اسید، مسکن قوی برای دندان درد ؟:

  معلوم نیست که دقیقاً چرا مفنامیک اسید به عنوان داروی مسکن برای دندان‌درد در میان عامه مردم مطرح شده است.

  قضیه این است که حتی متأسفانه برخی از داروخانه‌ها هم برای دندان‌درد به جای ایبوپروفن که داروی موثرتری  برای تسکین دندان درد است مفنامیک اسید به عنوان مسکن می‌دهند.

  مفنامیک اسید و ایبوپروفن از یک خانواده هستند ولی اثر ایبوپروفن در تسکین دندان درد بهتر است و مفنامیک اسید بیشتر در دردهای قائدگی و میگرنی و … اندیکاسیون دارد.

  ( در مورد اینکه چرا مفنامیک اسید داروی مسکن دندان درد شناخته شده است این مطلب را بخوانید)

  کورتون‌ها:

  دگزامتازون و بتامتازون ازجمله داروهای کورتونی هستند که متأسفانه در کشور ما مصرف و حتی تجویز آن‌ها بیش‌ازحد لازم صورت می‌گیرد .

  مصرف بی رویه کورتون ها برای سلامتی زیان‌بار است.

  برای دریافت کورتون از داروخانه نیاز به تجویز پزشک وجود دارد و فروش آن‌ها بدون نسخه ممنوع است.

  کورتون‌هایی مانند دگزامتازون در دندان‌های معمول نباید استفاده شوند. اثر این داروها بیشتر ضدالتهابی است.

  این داروها اصلاً در خط اول و دوم تجویز توسط دندان‌پزشکان نیستند و بهتر است تا جایی که ممکن است از آن‌ها برای تسکین دندان‌درد استفاده نشود.

  این داروها مسکن قوی برای دندان درد به صورت مستقیم نیستند ولی اثرات ضدالتهابی آن ها ممکن است در مواردی که دندانپزشک تشخیص بدهد برای تسکین درد شما بسیار کارآمد باشد.

  سایر داروهای ضد درد متفرقه:

  داروهایی مانند دیکلوفناک صورت قرص یا شیاف به عنوان ضددرد برای تسکین درد دندان می‌توانند استفاده شوند.  ولی حقیقت این است که این داروها برتری بر داروهای معمول ندارند و دلیلی برای استفاده از این داروها در دندان درد نیست.

  (استفاده از فرم تزریقی دیکلوفناک توصیه نمی‌شود و موارد فلج متعاقب مصرف به نوع تزریقی نسبت داده شده است).

  ناپروکسن و بقیه داروهای این خانواده هم بر روی دندان درد موثرند ولی ایبوپروفن بهترین دارو در این رده است. برای یک دارو ممکن است نامهای مختلف وجود داشته باشد.مهم ماده موثره در دارو میباشد که معمولا در سه چهار خانواده بیشتر جای نمیگیرد.ف

  بی‌حس کننده‌ها یا ضددردهای موضعی:

  قطره‌های صناعی یا گیاهی و افشانه‌ها(اسپری‌ها) روی دندان‌درد اثردارند ولی فقط مدت کوتاهی دندان‌درد را برطرف می‌کنند.

  معمولا جای داروهای خوراکی و تزریقی را نمی‌گیرند.به علاوه ممکن است ایجاد حساسیت موضعی،حالت سوختگی مانند یا زخم هم در ناحیه بکنند.ولی در مصرف چند باره،به مدت کمی می‌توانند درد را برطرف کنند.

  منبع مطلب : drmorsali.com

  مدیر محترم سایت drmorsali.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  آمپول کتورولاک چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف کتورولاک

  آمپول کتورولاک چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف کتورولاک

  نام رایج دارو: کتورولاک – ketorolac

  نام تجاری دارو: تورادول

  کتورولاک چیست و چه کاربردی دارد؟

  از داروی کتورولاک برای درمان کوتاه‌مدت دردهای متوسط تا شدید استفاده می‌شود. از این دارو معمولاْ قبل یا بعد از جراحی‌های پزشکی استفاده می‌شود. کاهش درد باعث می‌شود ریکاوری راحت‌تری داشته باشید و بهتر بتوانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید. این دارو جزو داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAID) به حساب می‌آید. باید در نظر داشت کتورولاک را برای دردهای طولانی مدت مانند التهاب مفصلی مورد استفاده قرار نگیرد.

  ورود به سایت دکترتو

  نحوه عملکرد داروی کتورولاک

  عملکرد کتورولاک از طریق انسداد تولید برخی مواد طبیعی در بدن شما است که موجب التهاب می‌شود. این انسداد باعث کاهش تورم، درد یا تب می‌شود.

  نحوه مصرف کتورولاک و دوز مصرفی

  برای مصرف صحیح داروی کتورولاک لازم است از اطلاعات روی جلد دارو به دقت پیروی کنید.

  اگر پزشک داخلی این دارو را تجویز کرده از دستورات پزشک پیروی کنید.

  این دارو با تزریق عضلانی یا مستقیم داخل رگ مصرف می‌شود.

  اگر به صورت مداوم کتورولاک برای شما تجویز شده است، معمولا مصرف آن به صورت هر ۶ ساعت یک آمپول تزریقی است که باید توسط پزشک تزریق شود. همچنین نباید این آمپول را داخل ستون فقرات تزریق کرد.

  دوز مصرف داروی کتورولاک به سن، وضعیت بیماری، و پاسخگویی بدن شما به درمان بستگی دارد.

  برای جلوگیری از خطر خونریزی معده و دیگر عوارض جانبی این دارو از کمترین دوز موثر برای کمترین دوره تزریق استفاده کنید.

  دوز مصرفی خود را افزایش ندهید و اگر بیشتر از ۵ روز از مصرف کتورولاک می‌گذرد و احساس بهبود یا کاهش درد نداشتید برای تعویض دارو یا استفاده داروهای دیگر با پزشک خود مشورت نمایید.

  اگر این دارو را خودتان مصرف می‌کنید حتما دستورالعمل مصرف دارو را مطالعه بکنید.

  قبل از استفاده آمپول کتورولاک موارد ایمنی مانند تغییر رنگ دارو یا مشاهده ذرات در داخل دارو را بررسی کنید و در صورت این اتفاقات از استعمال دارو خودداری کنید.

  همچنین اگر هنگام تزریق دارو احساس درد افزایش یافت و یا حال عمومی شما بهبود نیافت و بدتر شد حتما با پزشک خود مشورت کنید.

  عوارض جانبی آمپول کتورولاک

  تزریق آمپول کتورولاک ممکن است منجر به عوارضی مانند گیجی، عدم هوشیاری، سردرد و دلپیچه شود. اگر هرکدام از این عوارض شدت یافت سریعا با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

  این دارو ممکن است باعث افزایش فشار خون شود لذا همیشه فشار خون خود را حین مصرف این دارو بررسی کنید.

  درصورتی که پزشک داروی کتورولاک را برای شما تجویز کرده است مطمئن باشید فوائد آن بیش از مضراتش بوده است.

  لازم است بدانید اکثر افرادی که داروی کتورولاک را مصرف کرده اند، عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده اند.

  اگر علائم بالا را تجربه کردید، سریعا از فوریت های پزشکی کمک بگیرید.

  با توجه به اینکه لیست عوارض کامل نیست، ممکن است با عارضه ای برخورد کنید که ذکر نشده باشد. در این موارد با پزشک یا دارو ساز مشورت کنید.

  آمپول کتورولاک به ندرت ممکن است موجب مشکلات کبدی شود.

  اگر درخود نشانه‌هایی از آسیب کبدی مانند موارد زیر دیدیدسریعا با پزشک تماس بگیرید.

  لازم است بدانید که واکنش آلرژیک جدی در مورد آمپول کتورولاک نادر است. با این وجود اگر واکنش آلرژیک جدی ای مثل علائم پوستی، خارش، تورم (مخصوصا در صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید و اختلال تنفسی را تجربه کردید، سریعا از فوریت های پزشکی کمک بگیرید.

  موارد احتیاط تزریق آمپول کتورولاک

  اگر به تزریق آمپول کتورولاک یا آسپرین و دیگر داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDها) مانند ایبوپروفن، ناپروکسن و سلکوکسیب آلرژی دارید، قبل از مصرف کتورولاک با پزشک خود مشورت کنید.

  آمپول کتورولاک ممکن است شامل ترکیبات غیر فعالی باشد که موجب بروز حساسیت یا مشکلات دیگر بشود.

  چنانچه سابقه‌ی بیماری‌های زیر را دارید حتما با پزشک خود در مشورت کنید:

  هنگام مصرف داروهای (NASID) مانند آمپول کتورولاک ممکن است مشکلات کلیوی به‌وجود بیاید. این مشکلات زمانی که دچار کم آبی، حمله قلبی، مشکلات کلیوی باشید و یا از داروهای دیگری (به قسمت تداخلات دارویی مراجعه شود) استفاده کنید تشدید می‌شوند.

  آمپول کتورولاک ممکن است موجب گیجی، ناهوشیاری، تاری دید شما بشود. الکل و ماری جوآنا این حالات را تشدید می کند. لذا از رانندگی و فعالیت‌هایی که نیاز به هوشیاری دارند، تا زمانیکه در هوشیاری کامل به سر ببرید اجتناب کنید.

  هنگام مصرف کتورولاک از خوردن الکل پرهیز کنید و در صورت مصرف ماری جوآنا با پزشک خود صحبت کنید.

  این دارو ممکن است باعث خونریزی معده و روده شود لذا توصیه می‌شود مصرف روزانه سیگار و الکل مخصوصا زمانی که این دارو را مصرف کرده‌اید را متوقف کنید. چون خطر خونریزی معده را بالاتر می‌برد.

  این دارو ممکن شما را نسبت به نور خورشید حساس‌تر کند.  لذا زمان حضور خود در نور خورشید را محدود کنید و از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید.  و آفتاب‌سوختگی یا التهابات پوستی را به پزشک خود اطلاع دهید.

  قبل از هر گونه جراحی همه‌ی داروهایی که مصرف می‌کنید را با پزشک یا دندانپزشک خود در میان بگذارید.

  سالمندان نیز نسبت به عوارضی مثل خونریزی معده و روده و یا مشکلات کلیوی حساسیت بیشتری دارند و مصرف طولانی‌مدت این دارو این خطر را افزایش می‌دهد.

  اگر قصد بارداری دارید قبل از مصرف این دارو با پزشکتان در مورد مزایا و خطرات مصرف آن مانند سقط جنین یا مشکلات بارداری مشورت کنید.

  در زمان بارداری این دارو فقط موقع نیاز باید مصرف شود و توصیه می‌شود در سه ماه اول و آخر بارداری به دلیل آسیب احتمالی به جنین و تاثیر در زایمان طبیعی مصرف نشود.

  این دارو از طریق شیر مادر به نوزاد انتقال می‌یابد، قبل از شیردهی به نوزاد با پزشک مشورت نمایید.

  تداخلات دارویی آمپول کتورولاک با داروهای دیگر

  تداخلات دارویی ممکن است عملکرد و تاثیر آمپول کتورولاک را تغییر دهد یا باعث افزایش ریسک بروز عوارض جانبی آن شود. این مقاله شامل تمامی تداخلات دارویی ممکن، نیست لذا لیست تمامی داروهای مصرفی‌تان را باپزشک یا دکتر داروخانه در میان بگذارید. و بدون صلاحدید پزشک شروع به مصرف، قطع یا تغییر دوز داروی کتورولاک نفرمایید.

  داروهای زیر ممکن است با داروی کتورولاک تداخل داشته باشد. در صورت مصرف این داروها، پزشک خود را مطلع سازید.

  اگر کتورولاک با داروهای ضدپلاکت مانند کلوپیدوگرل، رقیق‌کننده‌های خون مانند وارفارین، انوکساپارین، دابی‌گاتران و غیره مصرف شود احتمال خونریزی را بالا می‌برد. همچنین این دارو می‌تواند روند خروج دیگر داروها مانند لیتیوم، پمترکسید و غیره را در بدن کند سازد و بر روی عملکرد آن‌ها تاثیر بگذارد.

  اکثر داروها شامل کاهنده درد و تب‌هایی مانند آسپرین و NSAIDهایی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن هستند لذا برچسب تمام داروهای تجویزی و غیرتجویزی را با دقت مطالعه کنید. همچنین این دارو مشابه با کتورولاک خوراکی عمل می‌کند لذا مصرف هر دوی این داروها خطر عوارض جانبی آن را بالا می‌برد. اگر پزشکتان دوز کمآسپرین (۸۱ تا ۳۲۵ میلی‌گرم در روز) جهت جلوگیری از حمله قلبی برای شما تجویز کرده است به مصرف آن ادامه دهید.

  علائم اوردوز آمپول کتورولاک

  اگر علائم اوردوز مانند درد شدید شکمی،‌ استفراغ قهوه‌ای رنگ، خواب‌آلودگی شدید و مشکلات تنفسی را تجربه کردید سریعا با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

  به صورت منظم آزمایش‌های پزشکی مانند فشار خون و آزمایش‌های عملکرد کلیه را انجام دهید و برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

  این دارو برای وضعیت فعلی شما تجویز شده است و در موارد دیگر و حتی مشابه بدون تجویز دکتر آن را مصرف نکنید.

  برای تاثیر حداکثری این دارو بر روی وضعیت شما بهتر است سر وقت این دارو را مصرف کنید و اگر این دارو را به صورت منظم مصرف می‌کنید در صورت فراموش کردن موعد دوز مصرفی سریعا با پزشک تماس بگیرید تا زمان‌بندی مصرف جدیدی دریافت کنید. از مصرف دوبرابر محصول اجتناب کنید.

  برای نگهداری صحیح داروی کتورولاک، آن را در دمای اتاق، دور از حرارت و رطوبت و خارج از دسترس کودکان قرار دهید. همچنین آن را فریز نکنید و در حمام نگهداری نفرمایید. توجه داشته باشید که داروی منقضی شده را مصرف نکنید.

  منبع: WebMD

  منبع مطلب : doctoreto.com

  مدیر محترم سایت doctoreto.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  دیواری سعید 1 سال قبل
  -1

  سلام دوستان کترولاک برا دردهای عصب دندان عالیه البته مصرف قرص پنی سلین وی و ازیترومایسین هر ۸ ساعت التهاب لثه رو هم درمان میکنه

  مهدی 2 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید