توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  آمپول دورو مدرول 40 ویکی پدیا

  1 بازدید

  آمپول دورو مدرول 40 ویکی پدیا را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  متیل پردنیزولون

  متیل پردنیزولون

  متیل پردنیزولون (به انگلیسی: Methylprednisolone) (از مشتقات متیله پردنیزولون)

  رده درمانی: گلوکوکورتیکوئیدها

  اشکال دارویی: آمپول

  موارد مصرف[ویرایش]

  متیل پردنیزولون برای خواص ضدالتهابی و اثراتی که در سرکوب دستگاه ایمنی بدن دارد به‌کار می‌رود. متیل پردنیزولون کمک می‌کند تا تورم، قرمزی، خارش، و واکنش‌های حساسیتی کاهش یابند. متیل پردنیزولون همچنین در درمان بیماری‌های گوناگونی مثل آسم، آرتریت، مشکلات پوستی، حساسیت شدید، و برخی سرطان‌ها کاربرد دارد.

  مکانیسم اثر[ویرایش]

  مانند سایر گلوکوکورتیکوئیدها عمل می‌کند.

  عوارض جانبی[ویرایش]

  اختلالات بینائی، عوارض گوارشی، پوکی استخوان، دیابت بی مزه، افزایش فشار خون، عفونتهای موضعی یا سیستمیک، سندرم کوشینگ، ادم، آتروفی بافتی، زخم یا خارش در محل تزریق، علائم التهاب و تاخیر در بهبود زخمها، تهوع و استفراغ؛ تورم پاها و ساق ها؛ افزایش وزن سریع؛ یا اختلالات قاعدگی

  نگارخانه[ویرایش]

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  داروهای کورتیکواستروئیدی

  منابع[ویرایش]

  پردنیزولون

  پردنیزولون

  پردنیزولن (به انگلیسی: Prednisolone)

  رده درمانی: گلوکوکورتیکوئید

  اشکال دارویی: آمپول، قرص

  موارد مصرف[ویرایش]

  پردنیزولون دارای خواص ضدالتهابی و اثر سرکوب دستگاه ایمنی بدن را دارد. پردنیزولون کمک می‌کند تا تورم، قرمزی، خارش، و واکنش‌های حساسیتی کاهش یابند. همچنین در درمان بیماری‌های گوناگونی مانند نفروتیک، آسم، آرتریت، نارسایی آدرنال، مشکلات پوستی، حساسیت شدید کاربرد دارد. این دارو باید بعد غذا مصرف شود. درهنگام مصرف این دارو باید مصرف سدیم کم شود و مصرف پتاسیم افزایش پیدا کند.

  مکانیسم اثر[ویرایش]

  پردنیزولون با پیوند غیرقابل برگشت به گیرنده‌های گلوکوکورتیکوئید نوع آلفا و بتا عمل می‌کند. گیرنده‌های گلوکوکورتیکوئید نوع آلفا و بتا تقریباً در سراسر بافت‌های بدن وجود دارند.

  عوارض جانبی[ویرایش]

  عوارض گوارشی، بثورات جلدی، پوکی استخوان، افزایش فشار خون، واکنشهای آلرژیک، عفونتهای موضعی یا سیستمیک، سندرم کوشینگ، ادم، آتروفی بافتی، زخم یا خارش در محل تزریق، علائم التهاب و تاخیر در بهبود زخمها، تهوع، افزایش وزن سریع، اختلالات قاعدگی در زنان و معده درد.

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  تزریق ماهیچه‌ای

  تزریق ماهیچه‌ای

  رایجترین نوع درشانش یا تزریق آمپول به بیمار معمولاً به شیوه تزریق ماهیچه‌ای می‌باشد. هنگامی که دارو جذب گوارشی ندارد یا به آن آسیب می‌زند، یا پس از جذب در کبد به مقدار زیاد تخریب می‌شود، مجبور به استفاده از روش تزریق هست. در بین روش‌های مختلف تزریق چنانچه مقدار دارو زیاد باشد یا بافت‌های سطحی را تحریک کند یا احتیاج به جذب سریعتر باشد آن را داخل ماهیچه تزریق می‌کنند.[۱]

  واژه‌شناسی[ویرایش]

  درشانش[۲] از فعل درشاندن ساخته شده‌است، درشاندن از پیشوند در به معنی درون و شاندن ساخته شده‌است. بنگرید به افشاندن، اشاندن در گویش فارسی همدانی.

  نحوه تزریق[ویرایش]

  محل تزریق[ویرایش]

  الف-ناحیه پشت سرینی (دورسوگلوتئال) بر روی ماهیچه‌های ضخیم باسن:

  محل تزریق در این ماهیچه معمولاً قسمت فوقانی خارجی یا ربع فوقانی خارجی باسن در حدود ۵–۸ سانتی‌متر پایین‌تر از کرست ایلیاک خواهد بود، که به دو روش مشخص می‌گردد.[۴]

  یک لب باسن را با خطوط فرضی به چهار قسمت تقسیم کنید، در این هنگام شما با لمس کرست ایلیاک از انتخاب محل صحیح تزریق که به اندازه کافی بالا می‌باشد مطمئن شده‌اید. انتخاب محل تزریق بدون لمس کرست ایلیاک روش مطمئنی نخواهد بود. این عضله در کودکان کم‌تر از ۲ سال به دلیل عدم تحرک کافی مکان مناسبی جهت تزریق نمی‌باشد و احتمال آسیب به اعصاب سیاتیک این نواحی وجود دارد.

  ب- ناحیه ونتروگلوتئال بر روی ماهیچه سرینی متوسط: برای تعیین محل تزریق بر روی این ماهیچه در بیمار می‌باید کف دست خود را بر روی تروکانتر بزرگ قرار دهید به طوری که انگشتان وی متوجه سر بیمار باشد. معمولاً دست راست برای ران چپ به کار رفته و از دست چپ برای ران راست استفاده می‌شود. انگشت سبابه بر روی بر جستگی فوقانی قدامی استخوان نشیمنگاهی قرار می‌گیرد و انگشت میانی دست به طرف عقب کشیده شود، به طوری که لبه کرست ایلیوم را لمس کنید سپس با انگشت خود به باسن آن فشار می‌آورید. محل تزریق در این حالت مرکز مثلثی خواهد بود که با انگشت سبابه، میانی و لبه کرست ایلیاک تشکیل شده‌است. این محل برای کودکان و بزرگسالان قابل استفاده می‌باشد. بیمار می‌تواند در وضعیت به پشت خوابیده قرار گیرد، در این حالت بهتر است زانوها و لگن خم شده باشد تا ماهیچه مربوطه شل شود حجم قابل تزریق ۱–۵ میلی لیتر می‌باشد.

  ج- ماهیچه پهن بیرونی (وستوس لترالیس)؛ یک‌سوم این ماهیچه محل مناسبی برای تزریق خواهد بود که با تقسیم فاصله بین تروکانتر بزرگ و برجستگی خارجی زانو به سه قسمت و انتخاب یک‌سوم میانی آن به دست می‌آید. این محل برای کودکان و بزرگسالان مورد استفاده می‌باشد بیمار می‌تواند در وضعیت خوابیده به پشت یا نشسته قرار گیرد.

  د- ماهیچه دالی: سطح خارجی این ماهیچه اغلب برای تزریق واکسن استفاده می‌شود. تزریق روی باسن و دست‌ها رایج‌ترین محل تزریق است.

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  معصومه 8 ماه قبل
  1

  سلام من آمپول دورو مدرول رو برای عصب دستم دکتر تزریق کرد الان دوهفته میگذر نمیتونم انگشتان دستم تکون بدم ....کدومتون آمپول رو زدیدبه دستتون

  ناشناس 9 ماه قبل
  -1

  من 48 سالمه میخواستم این آمپول رو دکتر برا درد مفصل پام نوشته این پوکی استخوان نمیاره عوارض جانبی شامل همه میشه یا بعضی موارد هست

  0
  ناشناس 2 ماه قبل

  فریده سلطانی

  بب 10 ماه قبل
  0

  سلام هزینه تزریق این آمپول چقده

  0
  معصومه 8 ماه قبل

  سلام ببخشید شما آمپول دورو مدرول رو به دستتون تزریق کردید

  0
  مهدی 10 ماه قبل

  من دیروز تزریق کردن برام ۲۲۰ هزارتومان پول تزریقش شده

  محمود 2 سال قبل
  3

  برای من بهدجهت درمان دردهای اسکلتی و دیسک و ستون فقرات تجویز شده دوستان بسلامت باشید.

  ناشناس 2 سال قبل
  -1

  تازه دورو مدرول 40 تزریق کردم گردن دردم به فور بعد از تزریق خوب شد.

  ناشناس 2 سال قبل
  0

  من گردن درد شدید دارم. پزشک عمومی .امپول دورو مدرول 40 رو برام نوشت.الان تو راه درمانگاهم بزنم پناه بر خدا .دوستان دعام کنیید خوب شم.

  0
  بب 10 ماه قبل

  هزینه تزریق رو چقد دادید

  ناشناس 2 سال قبل
  0

  این آمپول برای چیه

  برای ارسال نظر کلیک کنید