توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  آزمون شخصیت شناسی بخش خصوصی

  1 بازدید

  آزمون شخصیت شناسی بخش خصوصی را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  قفل ورود به بازارکار را با کلید آزمون‌های شخصیت‌شناسی باز کنید! | آزمون استخدام شرکتهای صنعتی، تجاری و فناور

  با توجه به اینکه آزمون استخدام بخش خصوصی در نظر دارد تا متناسب‌ترین فعالیت‌های شغلی با توانمندی‌ها و مهارت‌هایتان را در اختیارتان قرار دهد، از این رو، ابعاد و خصوصیات شخصیتی شما را نیز با استفاده از 5 آزمون شخصیت‌شناسی بین‌المللی بررسی می‌کند.

  این آزمون‌ها به عنوان کلیدی هستند که ورود شما به بازارکار را در شرایط رقابتی آسان می‌کنند. با استفاده از این آزمون‌ها شما با توانمندی‌هایتان آشنا، و متوجه می‌شوید که چه مشاغلی برای شما بهتر هستند و رضایت شغلی شما را در پی خواهند داشت.

  نتایجی که از طریق انجام آزمون‌های شخصیت شناسی به شما ارائه می‌شود، بخشی از کتاب راهنمای شغلی است که برای هر داوطلب به صورت ویژه و اختصاصی تدوین شده و به تمامی داوطلبان پس از آزمون مرحله اینترنتی ارائه می‌گردد.

  در این نوشته به بررسی 5 آزمون شخصیت‌شناسی مورد استفاده در سومین آزمون استخدام بخش خصوصی می‌پردازیم که از مهمترین تست‌های شخصیت شناسی مورد استفاده شرکت‌های خصوصی برای سنجش و شناخت بهتر مصاحبه شوندگان است و در ادامه مزایای هر یک را بررسی می‌کنیم.

  (برای مطالعه بیشتر درباره انتخاب شایستگی‌های شغلی و آزمون اینترنتی به صفحه «شایستگی شغلی» مراجعه کنید.)

  کدام آزمون‌های شخصیت‌شناسی در آزمون استخدام بخش خصوصی مورد استفاده قرار می‌گیرند؟

  هرکدام از آزمون‌های شخصیت شناسی ابعاد مختلفی از شاخصه‌های داوطلبان را نمایان می‌سازد و نتایج آن‌ها برای شرکت‌های متقاضی آزمون استخدام بخش خصوصی از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا آن‌ها می‌توانند از این امکان استفاده نموده و افراد با ویژگی‌های شخصیتی متناسب با جایگاه شغلی و محیط کاری خود را انتخاب نمایند.

  در سومین آزمون استخدام بخش خصوصی 5 آزمون شخصیت‌شناسی استفاده می‌شود که عبارتند از:

  • آزمون MBTI

  • آزمون DISC

  • آزمون علاقه‌مندی شغلی (My Next Move)

  • آزمون NEO

  • آزمون هوش هیجانی (bar-on)

  1- آزمون MBTI

  آزمون شخصیت‌شناسی مایرز-بریگز یا همان تست MBTI از معروف‌ترین و محبوب‌ترین تست‌های تیپ‌شناسی مورد استفاده مدیران منابع انسانی است. محبوبیت و اعتبار این تست به اندازه‌ای است که از هر 100 شرکت مجله فورچون، 89 شرکت بزرگ، در مصاحبه‌های جذب و استخدامشان برای شناخت بیشتر متقاضیان کار، از MBTI استفاده می‌کنند.

  آزمون شخصیت‌شناسی MBTI با بررسی چهار بُعد اصلی و اولیه شخصیت انسان که شامل درونگرایی و برونگرایی، حسی و شهودی، منطقی و احساسی، قضاوتی و ادراکی است، 16 تیپ شخصیتی شکل می‌دهد که هر فرد در یکی از این تیپ‌های شخصیتی قرار می‌گیرد. و این تیپ‌های شخصیتی از نظر خصوصیات رفتاری، علایق، مهارت‌ها و توانایی‌ها، استعدادها و برقراری ارتباط با دیگران، متفاوت از یکدیگر هستند.

  شما با پاسخگویی به سوالات آزمون MBTI و ارائه نتایج آن به شرکت‌ها، نقاط قوت و ضعفتان را به آنها نشان می‌دهید، و مدیران منابع انسانی با بررسی نتایج آزمون‌های شخصیت‌شناسی شما در می‌یابند که آیا با فرهنگ سازمانی شرکتشان سازگاری دارید یا خیر.

  مزیت MBTI از آن جهت است که شرکت‌ها با شناخت شخصیت شما متوجه می‌شوند که از توانمندی‌ها و مهارت‌های شما باید در کدام جایگاه شغلی استفاده کنند. و در ادامه، برنامه‌هایی را برای توسعه فردی و رشد شما در مسیر شغلی، در نظر می‌گیرند.

  2- آزمون DISC

  تست رفتارشناسی دیسک نیز از محبوب‌ترین تست‌های سنجش رفتار است. این آزمون رفتار افراد را بر اساس 4 ویژگی اصلی رفتاری می‌سنجد که این ویژگی‌ها عبارتند از:

  • برتری طلبی

  • تاثیرگذاری

  • ثبات

  • تطابق

  آزمون DISC کاربردهای بسیاری دارد؛ اما نتایج‌اش از آن جهت برای شرکت‌ها مهم است که صفت رفتاری اصلی فرد را نشان می‌دهند. شرکت‌ها از آزمون رفتارشناسی دیسک به عنوان ابزار مکمل در فرآیند جذب و استخدام استفاده می‌کنند و با بررسی نتایج آن از خصوصیات شخصیتی و رفتاری فرد مطلع می‌شوند.

  DISC به شرکت‌ها در موارد زیر به شرکت‌ها کمک می‌کند تا جذب نیروی با کیفیت‌تری داشته باشند:

  • فرد چگونه تصمیم می‌گیرد

  • فرد چگونه با همکاران خود ارتباط برقرار می‌کند

  • فرد هنگام روبرو شدن با چالش چه عکس‌العملی نشان می‌دهد

  • فرد در یک تیم و گروه کاری چه رفتاری دارد

  داوطلبان با پاسخ‌های صحیح به سوالات این آزمون، شخصیت و رفتارشان را به شرکت‌ها نشان می‌دهند. به علاوه، فرصتی برای خود ایجاد می‌کنند که از طریق آن می‌توانند میزان سازگاری‌شان با شرکت و رفتارهای کاری خود را نشان دهند.

  3- آزمون علاقه‌مندی شغلی (My Next Move)

  یک راه اصلی در موفقیت، یافتن شغلی است که به جای ستیزه و مجادله با شخصیتتان، آن را تکمیل کند. شخصیت به طرق مختلفی بر توسعه شغلی تاثیر می‌گذارد؛ نمونه‌ای از آنها موارد زیر هستند:

  • نحوه رسیدن به تصمیم‌گیری‌های شغلی

  • نحوه ارتباط متقابل با همکاران، سرپرستان و ناظران

  • نحوه تعریف از نقاط قوت و ضعف

  • نحوه شناخت و ارزش‌گذاری افراد از گوناگونی و تنوع در دیگران

  • نحوه حل مشکلات و حل‌وفصل مشاجرات و درگیری‌ها

  هرچه شخصیت شما با کاری که انجام می‌دهید مرتبط‌تر باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که از کارتان لذت برده و از انجام آن احساس رضایت کنید.

  تست My Next Move در نهایت در 6 تیپ‌شخصیتی زیر شخصیت شما را بررسی می‌کند:

  • قراردادی

  • جستجوگرانه

  • هنرگرایانه

  • واقع‌گرایانه

  • جامعه‌گرایانه

  • کسب‌وکارگرا

  آزمون علاقه‌مندی‌های شغلی، مناسبت‌ترین مشاغل با شخصیت شما را معرفی می‌کند. این آزمون می‌تواند در شناخت شخصیت خود، تعبیر و تفسیر اطلاعاتی که در مورد خود آموخته‌اید و سپس به‌کارگیری آن در برنامه‌ریزی شغلی کمک نماید.

  4- آزمون شخصیت‌شناسی NEO

  در آزمون NEO پنج عامل کلیدی مورد بررسی قرار می‌گیرند که عبارتند از:

  • عصبیت

  • برونگرایی

  • گشودگی یا انعطاف‌پذیری

  • توافق‌پذیری یا دلپذیر بودن

  • با وجدان بودن یا مسئولیت‌پذیری

  شما با انجام آزمون نئو با تمایلات رفتاری خود آشنا می‌شوید و این امکان را به شرکت می‌دهید تا با شما بیشتر آشنا شود. این آزمون ویژگی‌های سالم شخصیت شما را بررسی می‌کند و شما را در زمینه شناخت خود، شناخت نقاط قوت و ضعف، چگونگی عملکرد شغلی و توسعه فردی راهنمایی می‌کند.

  5- آزمون هوش هیجانی (bar-on)

  آخرین آزمون شخصیت‌شناسی هوش هیجانی شما را بررسی می‌کند. این آزمون از اهمیت بسیار زیادی در بازارکار برخوردار است. زیرا تاثیری که هوش هیجانی افراد بر شکست و موفقیت آنها می‌گذارد بر هیچ مدیری پوشیده نیست.

  آزمون Bar-On قابلیت‌ها، صلاحیت‌ها و مهارت‌های غیرشناختی شما را مورد بررسی قرار می‌دهد.

  این آزمون پنج مولفه زیر را بررسی می‌کند:

  • مولفه درون فردی

  • مولفه بین فردی

  • مولفه مدیریت استرس

  • مولفه توان سازگاری

  • مولفه خلق‌وخوی عمومی

  این آزمون در واقع مهارت‌های نرم افراد را مورد بررسی قرار می‌دهد. شما با دانستن میزان نمره هوش هیجانی خود می‌توانید قدم‌های بلندی در راستای پیشرفت شغلی خود بردارید. نکته قابل توجه این است که هوش هیجانی اکتسابی است و شما با تمرین و تکرار می‌توانید آن را افزایش دهید.

  (برای انجام آزمون‌های شخصیت‌شناسی به «صفحه کاربری» مراجعه کنید.)

  البته لازم به ذکر است که در آزمون‌های شخصیت‌شناسی به هیچ عنوان پاسخ صحیح و غلط وجود ندارد و نتایج آن صرفا به جهت شناخت بهتر داوطلب از خود و همچنین ارائه راهنمای جامع شغلی تخصصی به داوطلب و شرکت‌ها مورد استفاده قرار گرفته خواهد شد.

  اطلاعیه آزمون استخدام بخش خصوصی در خصوص مرحله آزمون‌های شخصیت‌شناسی | آزمون استخدام شرکتهای صنعتی، تجاری و فناور

  بدین‌وسیله به اطلاع تمام متقاضیانی که  طی مهلت مقرر اقدام به ثبت‌نام در سومین آزمون استخدام بخش خصوصی کرده‌اند می‌رساند حساب کاربری این عزیزاناز ساعت ۸ صبح تاریخ ۹۸/۰۷/۲۹ لغایت ۱۳۹۸/۰۸/۱۰ جهت تکمیل مشخصات و اطلاعات کاربری و ثبت مدارک برای داوطلبان گرامی باز خواهد بود. به این ترتیب تمام داوطلبان در طول این مدت فرصت دارند مشخصات، سوابق و مدارک خود را تکمیل و حساب کاربری خود را جهت شرکت در مراحل بعدی آزمون مدیریت نمایند.

  همچنین با توجه به رسالت آزمون در راستای معرفی متناسب‌ترین مشاغل به داوطلبان گرامی، آزمون‌های شخصیت‌شناسی استاندارد و متنوعی در پنل کاربری تمام داوطلبان قرار داده شده که متقاضیان گرامی باید قبل از آغاز مرحله تخصصی (اینترنتی)، در این آزمون‌ها شرکت نمایند. 

  بدیهی است آزمون‌های شخصیت‌شناسی صرفا جهت پیشنهاد مشاغل متناسب‌تر با شخصیت داوطلبان دارای مهارت و نیز ارائه یک راهنمای شغلی جامع به تمامی داوطلبان طراحی شده و نتیجه آن مطلقا تاثیری در سرنوشت نهایی متقاضیان نخواهد داشت، بنابراین توصیه می‌شود داوطلبان در کمال صداقت و با آرامش این تست‌ها را پشت سر گذاشته و آماده شرکت در مراحل بعدی آزمون استخدام بخش خصوصی باشند.

  هر شغلی برای اینکه به صورت مؤثر انجام شود به مجموعه‌ای از شایستگی‌های شغلی نیاز دارد و افرادی که در این موقعیت شغلی قرار می‌گیرند باید دارای این شایستگی‌ها باشند. منظور از «شایستگی‌های شغلی»، مجموعه‌ای از دانش‌ها و مهارت‌های موردنیاز و مرتبط با هر یک از مشاغل است.

  در سومین آزمون استخدام بخش خصوصی هر شغل دارای 2 نوع شایستگی شغلی است.

  1. «شایستگی‌های شغلی اجباری» که برای انجام موفقت‌آمیز وظایف و مسئولیت‌های محوله ضروری هستند.

  2. شایستگی‌های دیگر که مسیر دستیابی به شغل موردنظر را هموار می‌کنند و با انتخاب آنها، به شرکت اثبات می‌کنید توانایی‌ها و لیاقت بیشتری نسبت به سایر داوطلبان برای موقعیت شغلی موردنظر دارید. انتخاب و تمرکز بیشتر بر این شایستگی‌ها احتمال انتخاب شما توسط شرکت را افزایش می‌دهد.

   (برای مشاهده نظر کارفرمایان درباره آزمون استخدام بخش خصوصی و شایستگی‌های شغلی به صفحه «مصاحبه‌های آزمون استخدام بخش خصوصی» مراجعه کنید.)

  لازم به ذکر است که مرحله تخصصی (اینترنتی) آزمون در نیمه دوم آبان ماه برگزار خواهد و زمان برگزاری آن با آزمون دستگاه‌های اجرایی کشور تلاقی نخواهد داشت.

  زمان دقیق آغاز مرحله تخصصی (اینترنتی) آزمون طی اطلاعیه‌های بعدی از طریق سایت آزمون به نشانی www.inre.irو شبکه‌های اجتماعی آزمون استخدام بخش خصوصی به داوطلبان گرامی اعلام خواهد شد.

  (جهت انجام آزمون‌های شخصیت‌شناسی به صفحه کاربری وارد شوید.) 

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید