توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  آزادسازی سهام عدالت روش مستقیم

  1 بازدید

  آزادسازی سهام عدالت روش مستقیم را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  تفاوت روش مستقیم و غیرمستقیم آزادسازی سهام عدالت چیست؟

  تفاوت روش مستقیم و غیرمستقیم آزادسازی سهام عدالت چیست؟

  به گزارش اقتصادآنلاین، در این مقاله سعی می کنیم تمام ویژگی های این دو روش را بررسی کنیم و مزایای هر کدام را بشناسیم تا در نهایت به راحتی تصمیم بگیرید که کدام یک از این دو روش را انتخاب کنید.

  در ابتدا باید بدانیم که آزاد سازی سهام عدالت به چه معنا است. با تفاوت روش مستقیم و غیر مستقیم آزادسازی سهام عدالت همراه باشید.

  آزاد سازی سهام عدالت چیست؟

  آزاد سازی سهام عدالت در نهم دی ماه 1398 توسط مقام معظم رهبری به دستگاه های مربوطه ابلاغ شد.

  و در حال حاضر این پروژه به مرحله اول عملی شدن خود رسیده است. در این مرحله سهام داران باید انتخاب کنند که از چه روشی می خواهند سهام عدالت شان آزاد شود.

  اما آزاد سازی سهام عدالت به زبان ساده به چه معنی است؟

  در جواب این سوال باید بگوییم که طی تصمیمات اخیر دولت مبنی بر اینکه شرکت اقشار مردم در بازار سرمایه و بورس بیشتر از قبل شود این آزاد سازی صورت می گیرد.

  این عبارت به این معنی است که سهام های عدالت که در سال های گذشته به مردم و اقشار کم درآمد تخصیص یافته حالا با عملی شدن طرح آزاد سازی وارد بازار سرمایه و بورس می شود.

  برای آزاد سازی سهام عدالت چه باید بکنیم؟

  مشمولان سهام عدالت یک ماه ( تا 8 خرداد 99 ) فرصت دارند تا با وارد شدن در سامانه سهام عدالت اطلاعات شان را در صورت نقص تکمیل کنند، ارزش سهام و شرکت های سرمایه پذیر را مشاهده کنند و در نهایت مهم ترین کار این که روش آزاد سازی سهام خود را انتخاب کنند.

  یعنی در اصل باید انتخاب کنند که به روش مستقیم مدیریت سهام خود را بر عهده می گیرند یا خیر.

  به گفته ی مسئولان سازمان خصوصی سازی اگر کسی تا یک ماه، یعنی تا پایان خرداد ماه، وارد سامانه نشود به این معنی است که پذیرفته تا سهام عدالت خود به روش غیر مستقیم آزاد سازی شود.

  حال بینیم که اساساً این دو روش چه تعریفی دارند و چه تفاوت هایی دارند.

  روش مستقیم آزاد سازی سهام عدالت چیست؟

  در روش مستقیم آزاد سازی سهام عدالت و سهامداری، مالکیت و مدیریت سهام عدالت بدون هیچ گونه واسطه به خود فرد سهام دار منتقل می شود.

  یعنی در این روش مستقیم مسئولیت مدیریت، حفظ و نگهداری از سهام بر عهده ی خود سهام دار است.

  که باید توجه داشته باشید مانند هر شخص عادی دیگری که در بورس فعالیت می کند باید در سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) احراز هویت و ثبت نام کنید.

  ویژگی ها و مزایای روش مستقیم آزاد سازی سهام عدالت

  آیا روش مستقیم آزاد سازی برای شما مناسب است؟ باید بگوییم که شما فقط یکبار می توانید روش آزاد سازی خودتان را انتخاب کنید پس عجله نکنید!

  بزرگترین آفت بازار بورس و سرمایه گذاری عجله کردن و بدون فکر عمل کردن است.

  با انتخاب روش مستقیم شما قبول می کنید که سهام خود را از اداره شرکت سرمایه گذاری استانی بیرون می آورید و در مورد شرکت های غیر بورسی، به ازای ارزش سهام این شرکت ها شما سهام دار آن ها می شوید.

  با انتخاب روش مستقیم شما می پذیرید که تمام مسئولیت سهام را خودتان قبول می کنید پس بهتر است نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  پس از آزاد سازی به روش مستقیم چگونه می توان سهام عدالت خود را معامله کنیم؟

  در جواب این سوال باید گفت چون شما روش مستقیم را انتخاب می کنید اگر دارای کد بورسی باشید، یعنی قبلاً در بازار بورس سرمایه گذاری کرده باشید سهام آزاد شده ی شما به کد بورسی شما منتقل می شود.

  در غیر این صورت باید وارد سامانه سجام به آدرس sejam.ir شوید و ثبت نام کنید. این ثبت نام به شما امکان وارد شدن به بازار بورس با یک کد بورسی مخصوص به شما را می دهد و واجب است که این کار را انجام دهید.

  6

  روش غیر مستقیم آزاد سازی سهام عدالت چیست؟

  در صورتی که شما تا تاریخ معین شده وارد سامانه برای انتخاب روش مستقیم نشوید یا اینکه وارد شوید و روش غیر مستقیم را انتخاب کنید در هر دو این حالت روش غیر مستقیم برای شما منظور می شود.

  حال این روش چیست؟

  در صورت انتخاب روش غیر مستقیم برای آزاد سازی سهام عدالت مالکیت و مدیریت این سهام به شرکت های سرمایه گذاری استانی واگذار خواهد شد.

  در این صورت فرد نمی تواند شخصاً سهم های موجود در بسته سهام عدالت را به فروش برساند.

  ویژگی ها و مزایای روش غیر مستقیم آزاد سازی سهام عدالت

  برخی از فواید روش غیر مستقیم آزاد سازی را برایتان می آوریم:

  سه نکته‌ی مهم:

  در پایان باید گفت که اگر نسبت به آزاد سازی سهام عدالت و روش های آن باز هم سوال و ابهامی دارید می توانید به سامانه سهام عدالت به آدرس www.samanese.ir سری بزنید و مقاله ها را مطالعه فرمایید.

  منبع مطلب : www.eghtesadonline.com

  مدیر محترم سایت www.eghtesadonline.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  روش های آزادسازی سهام عدالت

  روش های آزادسازی سهام عدالت

  سهام عدالت طرحی بود که در  سال 1385 جهت کمک به قشر کم درآمد جامعه اجرا گردید و امروز با گذشت بیش از ده سال از اعطای آن، امکان خرید و فروش سهام برای دارندگان آن فراهم شده است؛ که اصطلاحا به آن "طرح آزادسازی سهام عدالت" می‌گویند. با توجه به اینکه آزادسازی سهام در حال حاضر تنها می‌توانند در چارچوب تعیین شده از طرف دولت صورت بگیرد، لذا در ادامه به بررسی شرایط و روش‌های آن می‌پردازیم.


  شرایط خرید و فروش سهام عدالت

  دارندگان سهام عدالت تا سال جاری، سود سهام خود را به صورت سالانه دریافت می‌کردند ولیکن مدیریتی بر روی سبد سهام نداشتند، اما هم اکنون امکان انجام معاملات بر روی 30 درصد از سبد سهام هر شخص فراهم شده است و به عبارتی 30 درصد از سهام عدالت هرشخص آزاد می‌گردد.

  هم اکنون دو روش جهت انجام این روند اعلام شده است؛ آزادسازی به روش مستقیم و غیرمستقیم.

  هر کدام از این روش ها دارای ویژگی ها و مزایا و معایب مربوط به خود است که به تفکیک به توضیح آن می‌پردازیم.

  آزادسازی سهام عدالت به روش مستقیم

  روش مستقیم تا حدودی مانند معاملات بورسی است و برای افرادی که با این بازار آشنا هستند، مناسب می‌باشد. در این روش خود شخص به صورت مستقیم درگیر فرآیند آزادسازی شده و پس از تکمیل مراحل آن (آزادسازی کل 30 درصد سهام)، می‌تواند به خرید و فروش آن بپردازد.

  معمولا سرمایه‌گذاران بازار بورس و در واقع افرادی که از دانش مورد نیاز در این زمینه برخوردارند، روش مستقیم را انتخاب می‌کنند؛ این افراد با انواع شرکت‌های بورسی و نوسانات بازار آشنا هستند و از آنجایی که سهام عدالت نیز از سهام شرکت‌های مخلتف تشکیل شده است، لذا تصمیم‌گیری در رابطه با انتخاب زمان و سهام مناسب جهت معامله برای ایشان کار دشواری نخواهد بود.

  در صورت انتخاب روش مستقیم، شما می‌توانید از دو طریق فرآیند فروش و دریافت وجه حاصل را تکمیل نمایید:

  اول، اقدام از طریق کارگزاری‌ها است؛ بدین ترتیب که با مراجعه به سامانه فروش سهام عدالت آگاه و تکمیل فرآیند ثبت نام، به صورت آنلاین (و بدون نیاز به مراجعه حضوری)، وکالت فروش سهام عدالت شما به کاگزاری داده خواهد شد؛ کارگزاری فرآیند فروش را بر عهده گرفته و در نهایت مبلغ حاصل از فروش (با کسر کارمزد کارگزاری) به حسب شما واریز خواهد شد. (قابل ذکر است برای تکمیل این فرآیند نیازی به کد بورسی ندارید.)

  دوم، مراجعه حضوری به بانک؛ با توجه به اینکه شماره شبا مربوط به حساب بانکی شما (حسابی که تا کنون سود سهام عدالت به آن واریز می‌شده) در سامانه خصوصی‌سازی به ثبت رسیده است، لذا لازم است به بانک مربوطه مراجعه نمایید و پس از تکمیل فرم و وکالت نامه، فروش سهام عدالت شما به واسطه بانک انجام خواد گرفت و وجه حاصل نیز مانند مورد قبل با کسر کارمزد به حساب بانکیتان واریز می‌گردد.


  آزادسازی سهام عدالت به روش غیر‌مستقیم

  روش غیر‌مستقیم، برعکس شیوه قبلی، مناسب افراد ناآشنا با بورس و بازار سرمایه است. با توجه به اینکه تاکنون افراد مدیریتی بر روی سبد سهام عدالت خود نداشتند، با انتخاب این روش روند قبلی ادامه پیدا کرده، مدیریت آن بر عهده شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی خواهد بود و احتمالا سود حاصل به صورت سالیانه به حساب سهامداران واریز خواهد شد. گفتنی است با انتخاب روش غیر‌مستقیم ممکن است تغییراتی در روند مذکور اتفاق بیفتد که در اینصورت متعاقبا اعلام خواهد شد.

  به عنوان مثال ممکن است شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی وارد بازار بورس شوند که در این صورت، افراد با انتخاب روش غیرمستقیم، سهامداران این شرکت‌ها به حساب می‌آیند و سود حاصل تقریبا مشابه سود عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری ETF خواهد بود.


  ارزش سهام عدالت

  با توجه به اینکه سبد سهام هر شخص، تشکیل شده از سهم‌های متفاوتی است لذا هر کدام از این اوراق دارای ارزش مخصوص به خود هستند که با گذر زمان به ارزش آنها افزوده شده است؛ همچنین ممکن است ارزش این اوراق با توجه به دهکی که در آن قرار گرفته‌اید، متغیر باشد؛ بنابراین نمی‌توان رقم مشخصی را جهت فروش سهام عدالت اعلام کرد.

  در نظر بگیرید همانطور که ارزش سهام در طول سال‌های گذشته روند صعودی داشته؛ پیش‌بینی دولت به افزایش ارزش آن در آینده نیز می‌باشد، لذا فروش سهام عدالت از طرف دولت پیشنهاد نمی‌شود.


  مقایسه دو روش مستقیم و غیرمستقیم جهت فروش سهام عدالت

  در روش مستقیم مدیریت سهام در اختیار شخص بوده و می‌تواند با دانش خود نسبت به بازار بورس، به خرید و فروش در این بازار پرداخته و از سود قابل توجه معاملات بهره‌مند گردد. دقت نمایید شما در هر لحظه می‌توانید اقدام به دریافت کد بورسی و یادگیری مهارت‌های مورد نیاز آن نمایید.

  در روش غیر‌مستقیم شما مدیریتی بر سبد سهام خود نخواهید داشت، بنابراین امکان افزایش سود از طریق انجام معاملات در این شرایط فراهم نمی‌باشد.

  از آنجایی بازار بورس در بازه‌های زمانی مختلف (با توجه به رویدادهای داخلی و خارجی) نوسانات شدیدی را تحمل می‌کند، لذا ریسک انجام معامله در آن به عهده شخص است؛ به عبارتی همانطور که نوسان بازار بورس می‌تواند موجب بالا رفتن قیمت سهام و دریافت سود بیشتر گردد، از طرفی کاهش قیمت نیز در این نوسان رخ خواهد داد و در نتیجه با انتخاب روش مستقیم، شما ریسک نوسان بازار را پذیرفته‌اید.

  گفتنی است که در روش غیرمستقیم نیز تضمینی جهت سوددهی و یا عدم ضرر برای سهامدار وجود ندارد؛ در اصل ریسک بازار متوجه سهامدار خواهد بود ولیکن مدیریت ریسک بر عهده وی نمی‌باشد.

  مورد دیگر مربوط به تفاوت سود دریافتی است که در روش مستقیم علاوه بر سودی که از طریق خرید و فروش سهام بدست می‌آورید، سود نقدی شرکت‌ها نیز به سهام شما تعلق خواهد گرفت.

  از طرفی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی تا کنون عملکرد قابل قبولی داشته‌ و ارزش سهام خود را به بیش از 10 برابر رسانده اند؛ بنابراین در صورت ادامه این روند، پیش‌بینی می‌شود که انتخاب روش غیرمستقیم هم بتواند سود مناسبی را عاید سهامداران خود نماید.

  سرعت نقدشوندگی نیز از مواردیست که در انتخاب روش مستقیم می‌توان به آن اشاره کرد؛ در صورتیکه شما سهام خود را وارد بازار بورس نمایید، علاوه بر انجام معاملات، در صورت ضرورت امکان نقد کردن آن وجود دارد.

  و آخرین موردی که در این بخش می‌توان به آن اشاره کرد، مشخص نبودن ادامه فرآیند در صورت انتخاب روش غیر‌مستقیم است. نحوه و زمان سودهی، امکان فروش و موارد دیگری که می‌تواند شامل تغییر شود، همچنان از جانب دولت اعلام نگردیده است.


  سخن آخر

  طبق توضیحات فوق و تحلیل‌های صورت گرفته، انتخاب هر دو روش مستقیم و غیرمستقیم دارای شرایط مخصوص به خود است که می‌تواند با توجه به ویژگی‌های فردی هر شخص، برای وی مزیت و یا عیب به حساب آید.

  به عبارتی در اختیار گرفتن مدیریت سبد سهام و تحمل ریسک ناشی از نوسانات بازار برای فردی آشنا با بازار بورس و یا حتی مشتاق به یادگیری، مزیت به حساب آمده و از طرفی همین مورد برای اشخاص ناآشنا با بازار سرمایه چالشی بزرگ تلقی می‌شود. لذا تصمیم‌گیری جهت آزادسازی سهام عدالت بر عهده شخص سهامدار بوده و هر فردی می‌تواند با در نظر گرفتن موارد ذکر شده بهترین انتخاب را داشته باشد.

  منبع مطلب : www.asriran.com

  مدیر محترم سایت www.asriran.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مشرق نیوز

  مشرق نیوز

  به گزارش مشرق، حسین فهیمی، سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت در پاسخ به این پرسش کسانی که روش مدیریت مستقیم سهام عدالت را انتخاب کرده‌اند، از چه زمانی این سهام عدالت در پرتفوی آنها قرار می‌گیرد و سهام آنها قابل خرید و فروش خواهد شد، گفت: برای آنهایی که سهام عدالت به آنها تخصیص داده نشده بود، از روز شنبه ۱۴ تیر ماه این سهام به آنها تخصیص داده خواهد شد و کسانی که روش مدیریت مستقیم را انتخاب کرده‌اند، می‌توانند اولاً دارایی خود را در پرتفوی سهام ببینند، ثانیاً‌ می‌توانند سهام خود را اضافه کنند، بفروشند، تبدیل کنند و یا نگه دارند و این اختیار با آنها خواهد بود.

  فهیمی همچنین در مورد آخرین آمار سهامداران عدالت در روش مستقیم، گفت: طبق آخرین آمار کسانی که روش مدیریت مستقیم سهام عدالت را انتخاب کرده‌اند، بر اساس اطلاعات سازمان خصوصی‌سازی، بعد از پایان ۲۹ خرداد ۹۹ تعداد ۱۸ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر بوده‌اند که روش مستقیم سهامداری را انتخاب کرده‌اند.

  سخنگوی ستاد راهبری سهام عدالت همچنین در مورد کسانی که روش مدیریت غیرمستقیم سهامداری عدالت را برگزیدند،‌گفت: شورای عالی بورس و کمیته تخصصی این شورا مشغول تدوین چارچوب‌ها و قواعد و مقرراتی است که بر اساس آن اجرای موفق، مؤثر، حرفه‌ای و کارآمد روش سهامداری غیرمستقیم را تسهیل کند.

  وی گفت: بعد از این که مقررات، چارچوب‌ها و قواعد سهامداری عدالت در روش غیرمستقیم به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی ابلاغ شود و پس از اینکه دارایی شرکت‌های سرمایه‌گذاری به آنها اختصاص پیدا کند، یعنی سبد سهام شرکت‌های سرمایه‌پذیر متعلق به آنها در دارایی‌شان مستقر شود، شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به تدریج در بورس اوراق بهادار پذیرفته می‌شوند و امکان معامله سهام این شرکت‌ها در بورس فراهم می‌شود.

  سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت این را هم گفت:‌البته برآورد ما این است که کسانی که در روش غیرمستقیم سهام عدالت باقی مانده‌اند، نوعاً کسانی هستند که تمایلی به فروش سهام خود ندارند و قصد ادامه سهامداری را دارند.

  مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه تأکید کرد:‌ تمام ارکان بازار سرمایه و عالی‌ترین رکن بازار که شورای عالی بورس است دنبال تدوین راهکارها و چارچوب‌هایی برای اجرای منویات و ابلاغیه مقام معظم رهبری هستند تا شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به نحو مؤثر و مطلوب بتوانند دارایی افراد و سهامداران خود را که به صورت مدیریت غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند مدیریت کنند و عایدی خوبی هم نصیب مشمولان بنمایند.

  منبع مطلب : www.mashreghnews.ir

  مدیر محترم سایت www.mashreghnews.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید