توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  آثار ماتقدم و ماتاخر را با ذکر مثال توضیح دهید

  1 بازدید

  آثار ماتقدم و ماتاخر را با ذکر مثال توضیح دهید را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  آثار ما تقدم و تاخر اعمال در عالم مرگ پاسخ به شبهات

  آثار ما تقدم و تاخر اعمال در عالم مرگ پاسخ به شبهات

  پرسش . آثار ما تقدم و تأخر اعمال را توضیح دهید.

  پاسخ: اعمال انسان از نظر کمیت و وسعت و کیفیت تأثیر یکسان نیست. بعضی از اعمال از دایره‏ای محدود برخوردار است. و اثر آن محدود به زمان انجام و یا محدود به حیات انسان است و با مرگ پرونده آن اعمال بسته می‏شود. مانند نمازهایی که انسان می‏خواند، و روزه‏هایی که انسان می‏گیرد و مانند آن؛ به این اعمال «آثار ما تقدم» گفته می‏شود. اما برخی اعمال هستند که دایره تأثیر آنها فراتر از دوران حیات اوست و چه بسا اثر بعضی از اعمال تا قیامت ادامه داشته باشد. این اعمال هم به لحاظ وسعت و کیفیت و هم به لحاظ مدت و عمق از دایره‏ای بسیار وسیع برخوردار است؛ مانند تربیت فرزند صالح و یا سنت حسنه‏ای که ایجاد می‏کند. به این اعمال « آثار ما تأخر» گفته می‏شود.    

  الف. آثار اعمال خود انسان که بعد از مرگ به او می‏رسد.

  ب. آثار و ثواب اعمال دیگران که برای مرده انجام می‏دهند و به او می‏رسد. در مورد دسته اول از امام صادق(ع) نقل شده است که فرمود: «    ست خصال ینتفع المومن من بعد موته: ولد صالح یستغفر له، و مصحف یقرأ فیه، و قلیب یحفره، و غرس یغرسه و صدقة ماء یجریه و سنة حسنة.»    (بحار ج 6 ص 293 باب 10 حدیث 2.)    شش خصلت است که به مومن بعد از مرگ نفع می‏رساند: 1. فرزند صالحی که برای او استغفار می‏کند.

  2.قرآن (یا کتابی) که خوانده می‏شود. 3. چاه آبی که حفر می‏کند. 4. درختی که آن را می‏نشاند. 5 . آب جاری که برای مردم قرار می‏دهد. 6 . سنت حسنه‏ای که برقرار می‏کند. 

  البته باید به دو نکته توجه کرد: 1. آثار ما تأخر همیشه دارای ثواب و در جنبه مثبت نیست؛ بلکه می‏تواند جنبه منفی نیز داشته باشد؛ که آنهم تا سالهای سال آثار سوء آن در عالم برزخ دامنگیر انسان می‏شود. در حدیث فوق سنت حسنه یکی از آثار مثبت ما تأخر شمرده شده است. سنت سیئه نیز همین گونه است. از رسول گرامی اسلام صلی اللّه علیه و آله نقل شده است که فرمود: «    ایاک ان تسنن سنة بدعة فانّ العبد اذا سنّ سنة سیئة لحقه وزرها و وزر من عمل بها، قال اللّه تعالی: (و نکتب ما قدموا و آثارهم) و قال سبحانه: (ینبوء الانسان یومئذ بما قدّم و اخّر)»   ( بحار ج 77 ص 104.)    بپرهیز از اینکه در میان مردم بدعتی را سنت کنی، زیرا هر گاه بنده سنت سیئه‏ای را در جامعه ایجاد کند، هم گناه این بدعت‏گزاری زشت و هم گناه هر کس که به آن عمل کند به او خواهد رسید. خدای سبحان می‏فرماید: انسان در آن روز به آنچه از پیش فرستاده است و به آنچه از پی می‏رسد، خبر داده می‏شود.  

  در مورد آثاری که از اعمال دیگر به انسان می‏رسد نیز روایاتی وجود دارد؛ از جمله: از امام صادق علیه السلام سوال شد: «چه عملی بعد از مرگ به انسان ملحق می‏شود؟ » فرمود: «    یلحقه الحج عنه، و الصدقة عنه و الصوم عنه» (بحار ج 6 ص 294 باب 10 حدیث 5 ) حج و صدقه و روزه که به نیابت از مرده انجام شود به او می‏رسد.» در حدیث دیگری از امام صادق از پدرانش علیهم السلام از قول پیامبر صلی اللّه علیه و آله نقل شده است که فرمود: عیسی بن مریم علیه السلام بر قبری عبور کرد. مشاهده کرد صاحب قبر عذاب می‏شود؛ سپس در سال بعد از همانجا گذشت و دید که صاحب قبر در عذاب نیست. گفت: «پروردگارا! سال قبل بر این قبر گذشتم، صاحب آن معذّب بود؛ امسال گذشتم ولی معذب نیست، علت چیست؟» خداوند عزّوجلّ به او وحی کرد: «ای روح اللّه در این فاصله فرزند صالحی از او به حد ادراک و بلوغ رسید؛ پس راهی را اصلاح کرد و یتیمی را پناه داد در نتیجه این مرد را به خاطر آنچه فرزندش انجام داد آمرزیدم».    (بحار ج 6 ص 220 حدیث 15.)      

  در خاتمه این بحث لازم به تذکر است که آنچه از آثار ما تاخر اعمال ذکر شد به عنوان نمونه بود و گرنه در روایات موارد دیگری نیز ذکر شده است؛ از قبیل مسجدی که انسان می‏سازد؛ علمی که از خود باقی می‏گذارد؛ هر نوع صدقه جاریه که ایجاد می‏کند و... تذکر دیگر اینکه فرزند صالح تنها شامل فرزند خود انسان نیست بلکه شاگردان شخص را نیز شامل می‏شود. چون معلم نیز به منزله پدر است. چنانکه مسجد یا چاه آب، یا نهر آب و... خصوصیتی ندارد بلکه شامل هر کار خیر که جنبه باقیات الصالحات داشته باشد، می‏شود.

  منبع مطلب : shamiim.ir

  مدیر محترم سایت shamiim.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 27 روز قبل
  0

  ما تاخر یعنی اعمال خودی انسان ک بعد مرگ هم میمونه

  ماتقدم نمیدونم 🙂😂

  مهسا گوگولی 27 روز قبل
  0

  ما تاخر یعنی اعمال خودی انسان ک بعد مرگ هم میمونه

  ماتقدم نمیدونم 🙂😂

  برای ارسال نظر کلیک کنید