توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  آثار اعتقاد به معاد دینی دهم

  1 بازدید

  آثار اعتقاد به معاد دینی دهم را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  آثار اعتقاد به معاد

  آثار اعتقاد به معاد

  دوزخ,برزخ

   معاد به معنای بازگشتن و بازگشت است و یکی از اصول دین اسلام به شمار می رود

  این جهان، مزرعه آخرت است و انسان، ثمره تلاش خود را به طور کامل در جهان آخرت برداشت می کند و نتیجه زحمت ها، خدمت ها و عبادت های تمام سال های عمر خود را می بیند و خشنودی خدا و بهشت به او بخشیده می شود.

  «معاد» به معنای بازگشتن و بازگشت است و یکی از اصول دین مقدس اسلام به شمار می رود.


  انسان بعد از مرگ، زنده می شود و در واقع بعد از مدتی، از این جهان مسافرت کرده و به جهانی دیگر می شتابد. این برگشتن را در اصطلاح «معاد» می گویند. تمام انسان ها در جهان آخرت حاضر می شوند، تا به اعمال آنها رسیدگی شود.


  انسان آن چه را در این جهان کاشته است در قیامت برداشت می کند. نعمت های جهان آخرت نصیب کسانی خواهد شد که از نعمت های این جهان به درستی استفاده نمایند و از یاد خدا و اطاعت او غفلت نکنند.


  خداوند مهربان می فرماید: هر نفسی طعم مرگ را می چشد و آن گاه به سوی ما بازگشت داده می شوید ...[عنکبوت، آیه 57]

  چون آفرینش انسان و جهان بی هدف و بیهوده نیست تا به بیهودگی و نیستی پایان پذیرد، از طرفی انسان موجودی جاودانه و همیشگی است که از این جهان به دنیای باقی و آخرت می رود و در آن جا به کارهای خوب و بد او رسیدگی می شود. [ر.ک: محسن قرائتی، معاد; شهید عبدالحسین دستغیب، معاد]


  قرآن کریم، توجه ویژه ای نیز به «معاد» دارد تا آن جا که در بیش از 1500 آیه درباره معاد سخن گفته است و همواره به مناسبت های مختلف، این اصل از اصول دین را به انسان ها تذکر می دهد که مبادا آن را فراموش کنند; آیاتی مثل: 41 ابراهیم; 12 روم; 7 حج; 25 حجر; 1 27 قیامت و ... درباره «معاد» و روز قیامت بحث می کند.


  آثار اعتقاد به معاد

  اگر اعتقاد به «معاد» انسان را از انحراف و گناه باز می دارد; پس چرا در جوامع مذهبی این همه انحراف دیده می شود؟


  بی تردید اعتقاد به معاد، انسان را از گناه باز می دارد. خداوند فراموشی معاد و روز حساب را از عوامل گمراهی می داند. (... اِنَّ الَّذینَ یَضِلّونَ عَن سَبیلِ اللّهِ لَهُم عَذابٌ شَدیدٌ بما نَسوا یَومَ الحِساب) [ص، آیه 26]; ... در حقیقت کسانی که از راه خدا گمراه می شوند چون روز حساب را از یاد برده اند عذاب سختی دارند.


  جامعه ای که تنها علم و آگاهی به معاد داشته باشد، ولی آن را باور نکرده و به مرحله یقین نرسیده باشد، از انحراف، ستم و تعدّی مصون نخواهد بود. هنگامی که انسان به چیزی یقین پیدا کرد و باور نمود، دیگر آن را فراموش نمی کند و یقین به معاد است که از انحرافات جلوگیری می کند.


  داشتن عنوان مذهبی به تنهایی دلیل نمی شود که در جامعه انحرافی نباشد. در جامعه ای که اکثر مردم معاد را باور کنند، انحرافات کاهش می یابد. نمونه آن ماه رمضان در جوامع اسلامی است، چون در این ماه مردم بیش از ماه های دیگر به یاد معاد هستند، میزان بزهکارهای اجتماعی کاهش می یابد.


  تأثیر معاد در رهبری و کنترل غرایز
  اعتقاد به معاد و کیفرهای الهی، غرایز را مهار کرده و انسان را به گونه ای تربیت می کند که در اتاق خلوت، در برابر زن جوان و زیبا که او را به گناه دعوت می کند، سرسختانه مقاومت کرده و زن متجاوز را، پند و اندرز می دهد و می گوید: به خدا پناه می برم: (وَ رَ وَدَتْهُ الَّتِی هُوَ فِی بَیْتِهَا عَن نَّفْسهِی وَ غَلَّقَتِ الاْبْوَ بَ وَ قَالَتْ هَیْتَ لَکَ قَالَ مَعَاذَ اللَّهِ إِنَّهُو رَبّی أَحْسَنَ مَثْوَایَ إِنَّهُو لاَ یُفْلِحُ الظَّالِمُونَ) [یوسف، آیه 23]; و آن [بانو] که وی [یوسف] در خانه اش بود خواست از او کام گیرد و درها را [پیاپی] چفت کرد و گفت: بیا که از آنِ توام. [یوسف] گفت: پناه بر خدا، او آقای من است. به من جای نیکو داده است. قطعاً ستمکاران رستگار نمی شوند.


  هنگام سرکشی هر یک از غرایز حیوانی، جز ترس از انتقام الهی و دوزخ، چیزی نمی تواند آتش خشم و غرایز انسان ها را خاموش سازد. قرآن بی اعتنایی و بی رحمی در برابر یتیمان و مستمندان را از صفات کسانی می داند که به قیامت اعتقاد ندارند و این، گویای آن است که «انسان معتقد به معاد» این گونه نیست: (أَرَءَیْتَ الَّذی یُکَذّبُ بالدّین * فَذَلِکَ الَّذی یَدُعُّ الْیَتِیم * وَ لاَ یَحُضُّ عَلَی طَعَامِ الْمِسْکِینِ) [ماعون، آیه 1 3]; آیا دیدی کسی را که روز جزا را انکار می کند؟ او همان کسی است که [با کمال بی رحمی] یتیم را به سختی می راند و افراد را به اطعام بینوایان ترغیب نمی کند. بارها پیامبر (صلی الله و علیه و آله) برای ترس مردم از گناه و دوری از اطاعت هوای نفس و غرایز حیوانی، آنان را از عذاب روز قیامت می ترسانید. حتّی ترس خود را از عذاب الهی در روز قیامت به مردم بیان می کرد و می فرمود: (إِنِّی أَخَافُ إِنْ عَصَیْتُ رَبّی عَذَابَ یَوْم عَظِیم) [یونس، آیه 15]; من اگر پروردگارم را نافرمانی کنم، از مجازات روز بزرگ [قیامت] می ترسم.


  (وَ إِن تَوَلَّوْاْ فَإِنِّی أَخَافُ عَلَیْکُمْ عَذَابَ یَوْم کَبیر) [هود، آیه 3.]; و اگر از [این فرمان خدا] روی گردان شوید; من بر شما، از عذاب روز بزرگ، بیمناک هستم.


  (أَن لاَّ تَعْبُدُواْ إِلاَّ اللَّهَ إِنِّی أَخَافُ عَلَیْکُمْ عَذَابَ یَوْم أَلِیم) [همان، آیه 26.]; جز «اللّه» را نپرستید، زیرا به شما از عذاب روز دردناکی می ترسم!


  معاد و حیات در سوره یس
  در آیات 33 الی 35 قلب قرآن؛ سوره یس، خداوند به نکات کلیدی اشاره می فرماید و مواردی در باب بازگشت و قیامت بیان می شود که همان بحث معاد و بازگشت است: «وَ آیَةٌ لَّهُمُ الأَرْضُ الْمَیْتَةُ أَحْیَیْنَاهَا وَأَخْرَجْنَا مِنْهَا حَبّاً فَمِنْهُ یَأْکُلُونَ * وَ جَعَلْنَا فِیهَا جَنَّاتٍ مِن نَّخِیلٍ وَ أَعْنَابٍ وَ فَجَّرْنَا فِیهَا مِنَ الْعُیُونِ * لِیَأْکُلُوا مِن ثَمَرِهِ وَ مَا عَمِلَتْهُ أَیْدیهِمْ أَفَلاَ یَشْکُرُونَ» (یس 33- 35)


  از نشانه های خدا برای خداشناسان، زنده کردن زمین مرده است که از آن دانه را بیرون می آورد و خوراک جنبندگان را فراهم می آورد، بوستان های خرما و انگور و جوی های روان پدید می آورد تا از میوه های طبیعی و نتیجه آن سرکه و شیره و سایر خوراکی های حلال است، بهره ببرند و آفریدگار خود و آن نعمت ها را بستایند و سپاسگزار باشند.


  آیات مورد بحث نشانه هایی از توحید و معاد را توأمان بیان می کند تا وسیله ای باشد برای بیداری منکران و ایمان به مبدا و معاد. زمین های مرده برای آنها نشانه آشکاری است (از مبداء و معاد) ما آن را زنده کردیم، و دانه هائی از آن خارج ساختیم و آنها از آن تغذیه می کنند.


  مساله حیات و زندگی از مهمترین دلائل توحید است که فوق العاده مرموز و پیچیده و شگفت انگیز که عقل همه دانشمندان را به حیرت افکنده است. هنوز کسی به درستی نمی داند تحت تاثیر چه عواملی در روز نخست موجودات بی جان تبدیل به سلولهای زنده شده است؟


  هنوز کسی نمی داند که بذرهای گیاهان و طبقات مختلف آن دقیقا چگونه ساخته شده است؟ و چه قوانین مرموزی بر آن حاکم است که به هنگام فراهم شدن شرائط مساعد به حرکت در می آید و رشد و نمو را آغاز می کند، و ذرات زمین مرده را جذب وجود خود می نماید، و از این طریق موجودات مرده را تبدیل به بافت های موجود زنده می کند، تا هر روز جلوه تازه ای از حیات را نشان دهد.


  مساله حیات در جهان گیاهان و حیوانات و زنده شدن زمین های مرده از یک سو دلیلی است بر اینکه علم و دانش عظیمی در آفرینش این جهان به کار رفته، و از سوی دیگر نشانه ای آشکار از رستاخیز است .


  آیه مذکور این نکته را بیان می کند که بیشترین و نیز بهترین تغذیه انسان از مواد گیاهی است آنچنان که گوئی تمام غذای انسان را تشکیل می دهد! (تفسیر نمونه)


  در این آیات دلائلی بر وجود معاد ذکر می شود که عبارتند از:
  1- هر دانه و گیاهی که از زمین می روید، همچون مرده ای است که در قیامت از گور بر می خیزد.


  2- برای اثبات حقّانیّت سخن خود به نمونه ها استدلال کنیم.


  3- بهترین دلیل برای عموم مردم، آن است که دائمی، عمومی، غیر قابل انکار، ساده و همه جایی باشد.


  4- بهترین راه ایمان به معاد، دقّت در آفریده هاست.


  5- بخش عمده ای از غذای انسان را دانه های گیاهی تشکیل می دهد که دقّت در آنها راهی برای خداشناسی است. (تفسیر نور)


  منابع:

  صفیر هدایت، حجت الاسلام ضیاء آبادی

  سایت حوزه
  تبیان

  منبع مطلب : www.beytoote.com

  مدیر محترم سایت www.beytoote.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ... 1 ماه قبل
  1

  سلام به نظر من اعتقاد به معاد اینه که دیگه انسان ترسی از مرگ نداره و همیشه آماده فداکاری در راه خداست و مرگ برای کسانی ناگوار و هولناک است که زندگی رو محدود به دنیا می‌بینند این که انسان میدونه هر کار نیکی در آن دنیا بی جواب نمیمونه حتی اگه موفق نشه یا در برابر کارش تقدیر و تشکر صورت نگیرد در هر حال پیش خدا دارای اجر و مزد است

  ناشناس 1 ماه قبل
  1

  چیز جالبی نبود به من کمک نکرد

  ناشناس 1 سال قبل
  3

  نه

  مهدی 2 سال قبل
  3

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید